Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Kupovina nekretnine - iskustva

Kupovina nekretnine - iskustva 04 okt 2020 22:57 #321

  • Aleksejjj
  • Aleksejjj's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 206
  • Primljenih Zahvalnica: 56
Toni021 napisao/la:
Za podizanje kredita je nophodno da zgrada bude zavrsena 80%. Koja je to faza najcesce tj. okvirno sta sve u zgradi bude odradjeno? Primera radi, fasada, moleraj stanova, plocice itd. I neka gruba procena, ako je zgrada tek ozidana (40ak stanova ima) za koliko vremena je realno da dodju do tih 80%, pola godine? Jasno mi je da zavisi od investitora do investitora itd. al neki prosek ako imate predstavu :)

Sada je to izmenjeno cini mi se i potreban stepen zavrsenosti je 60% dakle malo vise od pola.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Kupovina nekretnine - iskustva 05 okt 2020 08:34 #322

  • ranko su ns
  • ranko su ns's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 5910
  • Primljenih Zahvalnica: 9041
bome ja obilazio neka gradilišta i svi prodavci kažu za kredit 80%
KO HOĆE NAĐE NAČIN, KO NEĆE NAĐE OPRAVDANJE
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Kupovina nekretnine - iskustva 05 okt 2020 11:09 #323

  • Aleksejjj
  • Aleksejjj's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 206
  • Primljenih Zahvalnica: 56
ranko su ns napisao/la:
bome ja obilazio neka gradilišta i svi prodavci kažu za kredit 80%

To je usvojeno sigurno, svuda je bilo objavljeno, sad ne znam detalje i kako se sprovodi u praksi, treba se raspitati, ali NBS je sad letos donela te mere. Mislim da vazi kod projektnog finansiranja i ne znam u kojim slucajevima, ali moze se podici jos u sivoj fazi.

www.danas.rs/ekonomija/nbs-usvojila-novi...stambenim-kreditima/
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Kupovina nekretnine - iskustva 05 okt 2020 15:51 #324

  • zop
  • zop's Avatar
  • Van mreže
  • Zidar
  • Poruka: 59
  • Primljenih Zahvalnica: 33
srdic dalibor napisao/la:
Ja sam nov na forumu a iato sam se ukljucio na forum radi informacija i svega ostalog.zivimo u inostranstvu i da ti kazem da smo kupili stan u petrovaradinu.investitoe je kordun gradnja.pogledaj malo na sajt.iskustvo je ovakvo.kontaktirao sam ih preko e maila.javili su se odmah,bukvalno za dva sata.dobio sam sve relevantne informacije od cene pa do svega ostalog.sosao sam licno u novi sad kod njih.otisli smo pogledati objekte koje grade u Veterniku cisto da vidim kako to izgleda (to u Veterniku je vec pred useljenjem).detalje sam sa njima dogovorio licno.ja sam imao neke izmene u stanu na sta su pristali.potpisao sam presugovor sa njima i overio kod notara u NS.naravno pre overe angazovao sam svog advokata da mi predugovor proveri.posto je zgrada gde sam kupio stan bila vec ozidana do krova dao sam 50% od cene.sledece jw jos 40% po dogovoru i 10 % na zavrsetku kad dobijemo kljuceve.placanje iskljucivo u dinarima po srednjem kursu narodne banke.obavezno ti je potreban dinarski racun da bi njima prebacili pare na njihov racun.i naravno OBAVEZNO potvrda o poreklu novca ako si iz inostranstva (izvod iz banke gde su podignute devize).ja nisam imao pa su mi napravili problem,pa sam na kraju uplatio iz menjacnice u kojoj sam i promenio novac.u sustini moras licno makar na predugovoru biti.kasnije ja sam dogovorio da cemo izmene preko tel i e maila.ja imam familiju koja ce obilaziti objekat pa ce mi ujedno javljati stanje na gradilistu.i na kraju kod predaje kljuceva moram biti licno.u sustini to je moje iskustvo za sada.ako jos nesto te inzeresuje pitaj ako mogu pomoci cu.
Pozdrav

I ja za sada imam sa njima dobro iskustvo ali da sacekamo zavrsetak zgrade. Nadam se da ce i tada biti samo reci hvale.
Imas privatnu poruku :)

Ovo oko procenta zavrsenosti i ostalih stvari koje je preporucila NBS, to je samo preporuka i dozvola, ne i obavezujuce za banku.
Poslednja izmena: 05 okt 2020 15:53 od zop.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Kupovina nekretnine - iskustva 05 okt 2020 20:22 #325

  • Cole11
  • Cole11's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 365
  • Primljenih Zahvalnica: 829
Aleksejjj napisao/la:
ranko su ns napisao/la:
bome ja obilazio neka gradilišta i svi prodavci kažu za kredit 80%

To je usvojeno sigurno, svuda je bilo objavljeno, sad ne znam detalje i kako se sprovodi u praksi, treba se raspitati, ali NBS je sad letos donela te mere. Mislim da vazi kod projektnog finansiranja i ne znam u kojim slucajevima, ali moze se podici jos u sivoj fazi.

www.danas.rs/ekonomija/nbs-usvojila-novi...stambenim-kreditima/

Da li uopste neko zna koji objekti se u Novom Sadu grade u sklopu projektnog finansiranja po bankama?
Prostorni planer, al` nisam odustala.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Kupovina nekretnine - iskustva 05 okt 2020 21:43 #326

  • Aleksejjj
  • Aleksejjj's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 206
  • Primljenih Zahvalnica: 56
Cole11 napisao/la:
Aleksejjj napisao/la:
ranko su ns napisao/la:
bome ja obilazio neka gradilišta i svi prodavci kažu za kredit 80%

To je usvojeno sigurno, svuda je bilo objavljeno, sad ne znam detalje i kako se sprovodi u praksi, treba se raspitati, ali NBS je sad letos donela te mere. Mislim da vazi kod projektnog finansiranja i ne znam u kojim slucajevima, ali moze se podici jos u sivoj fazi.

www.danas.rs/ekonomija/nbs-usvojila-novi...stambenim-kreditima/

Da li uopste neko zna koji objekti se u Novom Sadu grade u sklopu projektnog finansiranja po bankama?

To vidis sa investitorom. Znam da Galens ima projektno finansiranje kod intese, to proveris zavisi koja te lokacija zanima, nije to tajna. Tu je vece pitanje kakvi su uslovi takvog kredita. Takodje za prvi stan cini mi se da je ucesce 10% a ne 20%.
Poslednja izmena: 05 okt 2020 21:45 od Aleksejjj.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Kupovina nekretnine - iskustva 05 okt 2020 22:35 #327

  • Toni021
  • Toni021's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 170
  • Primljenih Zahvalnica: 126
Toni021 napisao/la:
Za podizanje kredita je nophodno da zgrada bude zavrsena 80%. Koja je to faza najcesce tj. okvirno sta sve u zgradi bude odradjeno? Primera radi, fasada, moleraj stanova, plocice itd. I neka gruba procena, ako je zgrada tek ozidana (40ak stanova ima) za koliko vremena je realno da dodju do tih 80%, pola godine? Jasno mi je da zavisi od investitora do investitora itd. al neki prosek ako imate predstavu :)

Ima li neko odgovor na ostala pitanja, osin ovog da li je 60 ili 80 :troll:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Kupovina nekretnine - iskustva 10 okt 2020 23:44 #328

  • ZlaJeca
  • ZlaJeca's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 18
  • Primljenih Zahvalnica: 20
Ja sam uzela stan od 36m2 na kredit. Učešće je tada bilo svuda 20%, a sada trenutno samo Štedionica daje kredit sa 10% učešća. 80% zavšenosti u mom slučaju je bilo na zgradi fasada, ugrađen lift, pločice u kupatilu i kuhinji, ostavi, okrečeni zidovi bez parketa, postavljene sanitarije, ulazna vrata. Nije bilo pločica u hodniku zgrade, nije bilo radijatora i parketa. Što se tiče projektbog finansiranja, zavisi od banke koja finansira.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Toni021

Kupovina nekretnine - iskustva 10 okt 2020 23:47 #329

  • ZlaJeca
  • ZlaJeca's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 18
  • Primljenih Zahvalnica: 20
I da, ja sam kupila stan dok je još bila auto radionica koja se rušila, i uz manje kašnjenje usled objektivnih okolnosti, do 80% se doslo za 14 meseci od dana početka gradnje, a uselila sam se 2 meseca nakon 80% izgrađenosti. U pitanju je bila zgrada od 26 stanova i 1 poslovnim prostorom i garažnim mestima u suterenu.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Toni021

Kupovina nekretnine - iskustva 11 okt 2020 00:00 #330

  • Toni021
  • Toni021's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 170
  • Primljenih Zahvalnica: 126
Hvala ti na odgovorima
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: ZlaJeca

Kupovina nekretnine - iskustva 12 okt 2020 11:55 #331

  • Nemac
  • Nemac's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 27
  • Primljenih Zahvalnica: 28
Ja sam kupio pre dve godine salonski stan u centru grada, mislim da sam dosta dobro prosao jer bi sada mogao duplo da zaradim ukoliko bih ga prodao. Nego ono sto me zanima a to je osiguranje stanova u Srbiji koje je skroz drugacije nego ovde u Nemackoj. Npr agent me je savetovao da ne osiguram stvari u stanu na 50xilj eura jer zivim blizu centra i vatrogasna kola ce brzo doci da ugasi pozar :nuts: Kao neko ko se bavi osiguranjem u Nemackoj je ova konstatacija nesto najgluplje sto sam u svom zivotu cuo.
I zanima me kako je moguce da zgrada tj zemljiste ne pripada stanarima zgrade vec drzavi? Zgrada u kom je stan je pod zastitom drzave i grada.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Kupovina nekretnine - iskustva 12 okt 2020 12:38 #332

  • kasko
  • kasko's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 4920
  • Primljenih Zahvalnica: 9930
Isto kao sto u Nemackoj imas zgrada pod kojima zemljiste pripada gradu ili investitoru. Takvi stanovi su jeftiniji osetno.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Kupovina nekretnine - iskustva 12 okt 2020 12:53 #333

  • Yokai
  • Yokai's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3505
  • Primljenih Zahvalnica: 2254
Mada mi se cini da nije ista stvar. Ovo bi verovatno trebalo da potpadne pod restituciju, ne?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Kupovina nekretnine - iskustva 01 apr 2021 15:49 #334

  • Toja
  • Toja's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 19
  • Primljenih Zahvalnica: 36
Pozdrav svima. Nov sam ovde na forumu i trenutno sam u procesu kupovine stana (necu imenovati investitora, za sada).
Dobio sam predugovor koji treba da potpisem, ali postoji jedan clan koji mi bode oci:
Kupac se svojim potpisom na ovom Predugovoru, već sada odriče u korist Prodavca svog dela prava zajedničke svojine na krovu predmetnog stambenog kompleksa, kao i svog udela kao vlasnik posebnog dela i na delu građevinske parcele broj XXX K.O. Novi Sad I, a što u prirodi predstavlja površinu od 968,6 m 2 , odnosno deo parcele koji se prostire uz zapadni deo objekta, odnosno celom dužinom objekta uz Ulicu xxx, između građevinske linije, odnosno lokala oznaka xxx i regulacione liinije parcele, te je saglasan da Prodavac bez njegovog daljeg pitanja i saglasnosti može na osnovu ovog Predugovora koristiti krov i navedeni deo parcele i istim raspolagati za svoje potrebe.

Odricanjem prava iz prethodnog stava, Kupac izjavljuje da neće i ne može ni u jednom trenutku isticati pravo na navedenom delu krova ili parcele.

Da li je ovo nesto sto je normalno da stoji u ugovorima kada se kupuje stan, ili ipak ne? Nemam iskustva sa ovim, niti sam pravni strucnjak, ali ovo meni zvuci da investitor u svakom trenutku moze da, bez ikakvih prepreka, nadogradjuje zgradu koliko god zeli.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Kupovina nekretnine - iskustva 01 apr 2021 18:17 #335

  • Blavak
  • Blavak's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 8409
  • Primljenih Zahvalnica: 35881
Dobro došao na forum. Kako ne bi smo ovde licitirali šta se sme, a šta ne, da li je nešto u vezi sa nekim članovima, stavovima, alinejama, slovima,... ugovora, zakona, podzakonskih akata, sa tim predugovorom idi kod advokata (nađi dobrog i ne zaboravi da oni rade za novac-spremi ga da mu/joj platiš za uslugu).
Moje mišljenje u vezi tvog slučaja, odnosno kako bih ja postupio u ovo slučaju, je da ne bih potpisao taj predugovor, a onog ko ti ga je dao zamolio da taj deo potpuno izostavi. Ako to ne želi, tražiš dalje.
Srećno.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Toja

Kupovina nekretnine - iskustva 01 apr 2021 23:49 #336

  • Ksena
  • Ksena's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 243
  • Primljenih Zahvalnica: 117
Mislim da je upravo tako kako ti zvuči. Normalno je da se odričes dela parking mesta u dvoristu koji nisu tvoji, i to je sve.
Ostalo, očito ima neki plan
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: mlata

Kupovina nekretnine - iskustva 02 apr 2021 21:03 #337

  • Hamilton
  • Hamilton's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 121
  • Primljenih Zahvalnica: 77
Odrices se i ostava, pomocnih i drugih prostorija, kao i ‘parkinga’. Tako radi Rapid npr. Za mene kao pravnika, krov je ipak nesto novo.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: mlata

Kupovina nekretnine - iskustva 03 apr 2021 11:20 #338

  • vladulns
  • vladulns's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 625
  • Primljenih Zahvalnica: 2899
Какве су све олакшице приликом куповине прве некретнине

Грађевинска сезона, која истини на вољу, готово и да није престајала, сада се захуктава, а у готово свим градовима градилишта су на сваком кораку.

Извесно је да нове зграде ничу зато што и интересовање купаца постоји, а приликом куповине стана, будући да је реч о значајним износима, свака уштеда много значи. Онима који планирају да купе стан, на располагању су пазар на кредит и готов новац, а колико ће пара издвојити зависи од локације некренине, што утиче и на цену квадратног метра, величине стана...

Некретнине се могу купити преко агенција за продају некретнина, инвеститора, директно од продавца, а висина крајњег износа и зависи од тога. Свакако, цена коју продавац тражи или она за коју се продавац и купац договоре може се умањити, а да би то било могуће потребно је да испуните неколико услова - да купац није власник ниједне некретнине, да је пунолетан и да је држављанин Србије. У том случају може рачунати на повољност, која се стиче само једном - приликом куповине прве некретнине, јер је у том случају купац ослобођен плаћања пореза на додату вредност за 40 квадратних метара, уколико се купује новоизграђени стан, односно 2,5 одсто на исту квадратутру, кад се купује половни стан, на име пореза на пренос апсолутних права.

Управо то каже и власник агенције “Бомбикс некретнине” Јовица Плавшић, који истиче да они који купују први стан/некретнину могу да врате део новца, а има неколико могућности да се то право и оствари. Наравно, потребно је прибавити и низ докумената и сачекати да се део новца који је већ плаћен - врати.

- Када се купује нови стан, за који је инвеститор платио ПДВ од 10 одсто, купцу који купује прву некретнину износ се умањује за тих 10 одсто за 40 квадратних метара, а за половни стан се износ умањује за 2,5 одсто на исту квадратуру, на име на преноса апсолутних прва - каже Плавшић.

По његовим речима, рачуница о томе колико ће се новца вратити купцу је једноставна.

- Уколико се купи нов стан од 50 квадратних метара, уз цену квадрата од 1.500 евра некретнина кошта 75.000 евра. Тај износ купац плаћа у целини, а након тога подноси захтев Пореској управи, уз прибављање потребних докумената - изјаве да не поседује некретнину, извод из матичне књиге рођених, држављанство... за повраћај ПДВ-а и, готово без изузетка, у року од 60 дана ти захтеви буду решени. Будући да има право на повраћај за 40 квадрата, то значи да ће му бити враћено око 6.000 евра у динарској противвредности, а новац ће бити уплаћен на динарски рачун купца. За преостали део, у овом случају 10 квадратних метара стамбене површине, купац неће бити ослобођен плаћања ПДВ-а.

Када је реч о куповини половног стана, рачуница је слична, порез на пренос апсолутних права умањује се за 40 квадрата, а купац такође подноси захтев, уз потребну документацију, Пореској управи.

- За половни стан од 50 квадратних метара, односно 1.000 евра по квадратном метру, који кошта 50.000 евра, купац прве некретнине, уколико је испунио и све друге услове за повраћај дела новца, може рачунати да ће му на рачун бити уплаћено око 1.000 евра у динарској противвредности, а да ће за остатак морати да плати одговарајући порез - каже Плавшић.

Новоградња траженија

Цена станова зависи од много фактора - квалитета градње, локације, квадратуре, да ли је стан нов или већ коришћен, има ли терасу... Тешко је рећи и који стан ће први наћи купца, јер и то зависи од много фактора, а неретко то зависи од дебљине новчаника. По речима Плавишћа, у Новом Саду интересовање купаца далеко је веће за новоизрађене станове - због поврата ПДВ-а, зато што је све ново и нема додатних улагања.

- Цена квадратног метра стана у Новом Саду у новоградњи креће се око 900 евра, колико кошта, рецимо, на Адицама и у Ветернику, па и више од 2.000 евра, колико кошта квадратни метар у центру града - каже Плавшић. - За квадрат старих станова, на атрактивним локацијама, као што су Лиман или булевари потребно је око 1.400 евра.

Она напомиње да постоји и могућност да се приликом куповине стана за умањење ПДВ-а или пореза на додату вредност укључе чланови породице купца.

- У том случају, купац остварује повраћај за 40 квадратних метара, а сваки члан породице на по 15 квадрата. Ипак, треба водити рачуна да су при томе они који су се прикључили на тај начин искористили своје право на умањење за 40 квадратних метара приликом куповине своје прве некретнине, јер су то право већ искористили - каже Плавшић.

www.dnevnik.rs/ekonomija/naslovi/kakve-s...ekretnine-03-04-2021
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Neskov

Kupovina nekretnine - iskustva 03 apr 2021 21:34 #339

  • ZlaJeca
  • ZlaJeca's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 18
  • Primljenih Zahvalnica: 20
Uglavnom su od strane investitora tipski ugovori, i sadrže takve odredbe, a u praksi znače da se kupci stanova odriču zajedničkih delova zgrade radi parkinga, ostave, dupleksa i sl. Mislim da je borba sa vetrenjačom da se to menja, uglavnom je princip uzmi ili ostavi... a i da u Vašem ugovoru ne stoji, stoji u preostalih 25 na pr. i pošto se radi o zajedničkim delovima zgrade, neće imati uticaja. Nadam se da sam uspela da pojasnim.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Toja, eminentis

Kupovina nekretnine - iskustva 27 jun 2021 13:45 #340

  • Toni021
  • Toni021's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 170
  • Primljenih Zahvalnica: 126
Ima li neko preporuku za ok dizajnera enterijera, trebala bi mi jedna konsultacija oko rasporeda namestaja u dnevnoj sobi, a da ne bude mnogo skupo :troll:

Moze i u privetnu poruku B)
Poslednja izmena: 27 jun 2021 13:46 od Toni021.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru