Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Kupovina nekretnine - iskustva

Kupovina nekretnine - iskustva 02 feb 2020 07:49 #261

  • bili
  • bili's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 183
  • Primljenih Zahvalnica: 317
1. Pre ili kasnije će da procuri, a onda stitne popravke nisu rešenje, raditi iznad celog stana je velika investicija, a komšije od ispod boli uvo jer "krov" nije njihov, iako to jeste zajednička stvar cele zgrade. Otprilike ovako je bilo u dve zgrade u kojima sam živeo (nisam bio pod pločom), a u zgradi do nas popravku izolacije platila skupština zgrade.

2. Leti toplije, zimi hladnije nego u ostalim stanovima jer nema stana iznad da vas izoluje.

3. Šta mislite zašto su stanovi pod plačom dosta jeftiniji i opet se teško prodaju?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Marc

Kupovina nekretnine - iskustva 02 feb 2020 10:02 #262

  • Ksena
  • Ksena's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 243
  • Primljenih Zahvalnica: 117
Nisam primetila da su generalno stanovi pod plocom jeftiniji ono sta sam ja videla jeftiniji su uglavnom kad imaju kosine i stara gradnja kad nema lifta. Moja drugarica je kupila divan stan na zadnjem spratu, izolacija je odlicna uopste nema razlike sa grejanjem i hladjenm. A krov ce svakako nekad morat da se popravlja kao uostalom i lift, i rasveta po stubistima, ali to ce sve uvek ici iz zajednicke kase stanara.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Kupovina nekretnine - iskustva 10 feb 2020 20:39 #263

  • Cole11
  • Cole11's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 367
  • Primljenih Zahvalnica: 831
Postavila sam pitanje na drugoj temi, ali mozda sam "pogresila".
Interesuje me da li je ovo namenjeno za lokal ili stan?
Mene iskreno zanima visoko prizemlje kao opcija (znam, nije cesto), ali da ovo nije malo prenisko za stan, ako je stan?
Blavak je postavio fotku, u pitanju je Modena nekretnine u Nusicevoj.

Prostorni planer, al` nisam odustala.
Poslednja izmena: 10 feb 2020 21:32 od Dukelander.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Kupovina nekretnine - iskustva 13 feb 2020 09:18 #264

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Može nekome biti korisno :)
7 pitanja na koje treba da imate odgovor ako kupujete stan

Gotovo svi ljudi dele san da imaju svoj krov nad glavom. Zbog toga je kupovina nekretnine, naročito ukoliko je prva, jedan od posebnih događaja u životu. Ovaj događaj nosi sa sobom veliku radost, ali ponekad i veliki stres.

U želji da vam pomognemo u ovom procesu, pripremili smo za vas “Vodič 4 zida za kupovinu nekretnine”.

Ovo je prvi u seriji tekstova koji će biti objavljeni u našem Vodiču, a obradićemo sve korake u procesu kupovine nekretnine – od procesa traženja idealnog stana ili kuće, do pravnih aspekata.

Pre bilo kakve kupovine nekretnine, važno je da postavite sebi ovih sedam pitanja. Proverite svoje mogućnosti, budite realni, ali i odgovorni prema svojoj budućnosti.

Ukoliko na većinu pitanja nemate odgovor, možda bi trebalo bi da odložite kupovinu, bar privremeno:

1. Da li ste kreditno sposobni?
Razmišljate o kupovini stana na kredit? Najbolje je da se prvo posavetujete sa kreditnim savetnikom u vašoj matičnoj banci gde primate platu. Možete koristiti i kreditni kalkulator kako biste videli različite opcije kredita i visine rata.

Iako je kupovina stana ili kuće pozitivna promena, ova odluka u značajnoj meri utiče na vaše dugoročne finansije i zato je dobro da o njoj, kao i o opciji uzimanja kredita, dobro razmislite i detaljno se informišete. Treba imati u vidu da podnošenje zahteva za kredit često podrazumeva i dodatne troškove i važno je biti spreman na njih.

2. Zašto kupujete stan?
Probajte da odgovorite da li vam je dosadilo da dajete drugom novac za kiriju ili ste jednostavno svesni da je to najbolja investicija za vas. Morate biti spremni da preuzmete svu odgovornost koje donosi vlasništvo nad nekretninom. Razmislite koje će vam benefite, a koje obaveze doneti kupovina stana ili kuće i da li je sada pravo vreme za tu odluku.

3. Da li imate dovoljno sredstava za učešće i buduće rate kredita?

Kod nas banke gotovo da i ne odobravaju kredite bez učešća, pogotovo ako se radi o stambenim kreditima. Učešće uglavnom iznosi 20 odsto od ukupne sume odobrenog kredita. Osim ove sume, važno je misliti i na visinu rate kredita. Ako nešto krene po zlu, morate imati računicu odakle ćete nadomestiti novac. Stručnjaci za nekretnine često savetuju da se uzme kredit kome ukupna mesečna rata ne prelazi 30 odsto vaše neto zarade.

4. Imate li za “crne dane”?
Da ne baksuziramo, ali uvek treba da imate nešto novca sa strane za nepredviđene situacije. Vanredne situacije svima se dešavaju. Bolest, otkaz, kvar, nezgode… Važno je imati ušteđevinu na koji ćete moći da se oslonite u ovakvim situacijama ili ideju šta biste mogli da radite ukoliko dođe do nepredviđenih okolnosti.

5. Da li imate sa nekim da se posavetujete?

Prava informacija zlata vredi. Kako biste dobili što više proverenih informacija, potrudite se da se posavetuje sa ljudima kojima su nekretnine, građevinarstvo ili pravo struka. Ukoliko imate prijatelja arhitektu ili građevinskog inženjera, pozovite ga da sa vama pogleda stan koji vam se dopada. Prisustvo advokata će vam biti neophodno kada se bude sređivala dokumentacija o nekretnini za koju ste zainteresovani.

Takođe, od koristi vam mogu biti i iskustva prijatelja ili poznanika koji su nedavno uzeli stambeni kredit. No, imajte na umu da različiti ljudi imaju različite prihote i potrebe i da, ako za nekog određena rata kredita ne predstavlja veliki iznos, vama možda može biti preveliko opterećenje na kućni budžet.

6. Vidite li sebe u Srbiji u narednih pet godina?

Procene kažu da je kupovina nekretnine opravdana ako u zemlji u kojoj kupujete nekretninu planirate da ostanete makar deset godina. Često, prodaja nekretnine koju ste uzeli nije tako laka, a ponekad ni moguća. Tu su i troškovi selidbe, koji takođe nisu mali. Dobro promislite šta biste radili sa stanom ukoliko odlučite da promenite grad ili državu, da li biste mogli lako da je izdate i time ostvarite neku dobit.

7. Znate li koliko tačno košta vaš budući stan?
Iznos cene stana često nije jedini koji ćete morati da platite. Bilo da uzimate kredit ili da stan plaćate nekom svojom ušteđevinom, postoji dosta skrivenih troškova – takse, porezi, naknade, održavanje, osiguranje… Ponekad ove stavke mogu iznositi i nekoliko desetina, pa i hiljada godišnje. Važno je pripremiti se na njih.

Nakon kupovine stana često predstoje troškovi opremanja ili i renoviranja stana. Čak i ako ne znate tačne cene nameštaja ili bele tehnike koju ćete odabrate, važno je da iznose stavite na papir i vidite makar okvirno o kojim sumama je reč. Procenite koje su vam stavke neophodne u početku, a šta biste mogli naknadno da kupite ili sredite.

Ponekad će vam se činiti da pitanjima, planiranju i papirologiji nema kraja. Možda ćete nekad imati i osećaj da je kupovina stana i sve prateće obaveze preveliki korak za vas. Ipak, imajte na umu da što budete pripremljeniji , to ćete biti spremniji.

www.4zida.rs/blog/7-pitanja-na-koje-treb...TC489aiW-NecR_GWjRwk
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: drazesnaSkorpija, Marc, Aleksejjj

Kupovina nekretnine - iskustva 13 feb 2020 11:56 #265

  • Marc
  • Marc's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 298
  • Primljenih Zahvalnica: 289
Boba napisao/la:
Šta mislite o stanovima na poslednjem spratu, koji su ispod ravne ploče? U novogradnji.
Generalno, stara/nova gradnja, treba ih izbegavati.
Ne zelim ti da prolazis kroz taj tip frustracije. Radio sam sanacije ravnnih krovova i upoznao ljude.
Atomsko Sklonište - Čedna gradska lica
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Re:Kupovina nekretnine - iskustva 29 feb 2020 08:40 #266

  • Atsa
  • Atsa's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 4
e46glogi napisao/la:
Kako vam se cini ugao Sentandrejskog puta i Partizanske, buduci Galensov manji kompleks? 1100+pdv, u odnosu na trenutne cene, ova njihova nije losa.

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока

Ja sam ih juce pitao, kazu da jos nemaju nikakvih novih projekata, odakle Vam ova informacija?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Re:Kupovina nekretnine - iskustva 29 feb 2020 09:01 #267

  • trile93
  • trile93's Avatar
  • Van mreže
  • Zidar
  • Poruka: 64
  • Primljenih Zahvalnica: 25
Pa vise od mesec dana se gradi na toj lokaciji. To vise nije nov projekat za njih...

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Re:Kupovina nekretnine - iskustva 29 feb 2020 09:06 #268

  • Peka
  • Peka's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 47
  • Primljenih Zahvalnica: 74
Taj kompleks na uglu Partizanske se već uveliko gradi ali nije Galens investitor čini mi se

Sent from my XT1650 using Tapatalk
Poslednja izmena: 29 feb 2020 09:07 od Peka.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Re:Kupovina nekretnine - iskustva 29 feb 2020 12:58 #269

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4870
  • Primljenih Zahvalnica: 8012
Ako se ne varam taj kompleks se zove "Pasent" i investitor jeste Galens.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Re:Kupovina nekretnine - iskustva 29 feb 2020 13:03 #270

  • Aleksejjj
  • Aleksejjj's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 206
  • Primljenih Zahvalnica: 56
Pasent je sigurno, vidite na sajtu. A i ogradjeno je pretpostavljam, nisam prolazio. Ako ti je lokacija ok, meni deluje ok, jos i jedan od pristojnih, jer je mala spratnost koliko vidim.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Re:Kupovina nekretnine - iskustva 29 feb 2020 13:41 #271

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4870
  • Primljenih Zahvalnica: 8012
Cena je takva verovatno zato što se kompleks nalazi na uglu dve tranzitne saobraćajnice.
Tuda prolazi dobar deo ako ne i većina autobusa i kamiona koja ulazi i izlazi iz grada.

Pri tom, trostruki drvored ispred kompleksa će biti posečen i na njegovom mestu napravljen parking.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: das ivon

Re:Kupovina nekretnine - iskustva 29 feb 2020 14:49 #272

  • mlata
  • mlata's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Drugi su drugi-mi smo prvi
  • Poruka: 624
  • Primljenih Zahvalnica: 1024
Tek su ga posadili
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Kupovina nekretnine - iskustva 29 feb 2020 15:45 #273

  • Atsa
  • Atsa's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 4
Ako je Galens sve je prodato.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Kupovina nekretnine - iskustva 02 mar 2020 16:09 #274

  • kasko
  • kasko's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 4920
  • Primljenih Zahvalnica: 9930
SSJ5 napisao/la:
Da budemo iskreni, znam dosta ljudi koji nisu prijavili boravak u Novom Sadu, a zive ovde vec nekoliko godina.

Odakle su ljudi?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Kupovina nekretnine - iskustva 04 mar 2020 08:21 #275

  • Gari
  • Gari's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 111
  • Primljenih Zahvalnica: 190
Da budemo iskreni, znam dosta ljudi koji nisu prijavili boravak u Novom Sadu, a zive ovde vec nekoliko godina.[/quote]

Kakve to veze ima da li su prijavljeni ili ne? Tu su, pa su tu. Ko će u sve te silne nove stanove? To je pitanje.
Hoću da se napijem, al' nemam s kim.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Kupovina nekretnine - iskustva 04 mar 2020 08:57 #276

  • kasko
  • kasko's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 4920
  • Primljenih Zahvalnica: 9930
Mene je cisto interesovalo odakle ljudi dolaze....
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Kupovina nekretnine - iskustva 04 mar 2020 10:11 #277

  • Otis.Driftwood.Ressurected
  • Otis.Driftwood.Ressurected's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3840
  • Primljenih Zahvalnica: 8976
Od svuda, samo ne iz Novog Sada i Beograda. Prodji kroz neko dalje selo u Vojovodini nocu i neces videti skoro nijedno svetlo u kuci
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Kupovina nekretnine - iskustva 04 mar 2020 10:29 #278

  • Yokai
  • Yokai's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3505
  • Primljenih Zahvalnica: 2254
Gari napisao/la:
Da budemo iskreni, znam dosta ljudi koji nisu prijavili boravak u Novom Sadu, a zive ovde vec nekoliko godina.

Kakve to veze ima da li su prijavljeni ili ne? Tu su, pa su tu. Ko će u sve te silne nove stanove? To je pitanje.
Hteo sam da kazem da migracioni saldo mozda ne iskazuje realno stanje.
Poslednja izmena: 04 mar 2020 10:30 od Yokai.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Gari

Kupovina nekretnine - iskustva 04 mar 2020 10:41 #279

  • das ivon
  • das ivon's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 989
  • Primljenih Zahvalnica: 3092
Razni ljudi iz raznih delova sveta, investiraju u novosadske nekretnine, bez namere da u njima žive trajno.
Poslednja izmena: 04 mar 2020 10:42 od das ivon.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Kupovina nekretnine - iskustva 04 mar 2020 11:23 #280

  • Neskov
  • Neskov's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 546
  • Primljenih Zahvalnica: 356
Razvija se IT sektor, mnogo ljudi odlazi iz ove zemlje i onda ovde lako kupi stan. Studenti svake godine dolaze i tada je uzeti stan investicija mnogi imaju 2,3 dece i onda iznajmljivati stan 10+ godina se ne isplati. Plus ti ljudi ostaju u Novom Sadu i ako nisu uzeti do tada. Gledaoce kasnije da ga uzmu
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru