Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Politika!

Odg: Politika! 11 jan 2012 22:02 #61

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4870
  • Primljenih Zahvalnica: 8012
To je ta tema koja će večeras kanda malo na dijetu :yes:
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Tema je zaključana.

Odg: Politika! 11 jan 2012 22:04 #62

  • Nixivoje
  • Nixivoje's Avatar
  • Van mreže
  • Facebook Admin
  • Poruka: 4031
  • Primljenih Zahvalnica: 2421
Pinki napisao/la:
Haha Nixi, dosta će još vode da protekne Dunavom dok to bude tako. Do tada imamo himnu, zastavu i ostala obeležja države Srbije. :cheers:


Nisam mislio na to da je Vojvodina drzava, nego da postoji pokrajina Vojvodina koja ima svoje institucije i sve svoje, svoju televiziju, svoju vladu, itd :cheers: :cheers:
Poslednja izmena: 11 jan 2012 22:06 od Nixivoje.
Tema je zaključana.

Odg: Politika! 11 jan 2012 22:23 #63

  • Pinki
  • Pinki's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Festina lente
  • Poruka: 903
  • Primljenih Zahvalnica: 896
Dukelander napisao/la:
To je ta tema koja će večeras kanda malo na dijetu :yes:
Slažem se! :master: :D
Tema je zaključana.

Odg: Politika! 11 jan 2012 22:28 #64

  • Pripadnik
  • Pripadnik's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1172
  • Primljenih Zahvalnica: 716
Ma da zajebite to.

Nego ja nešto drugo ne razumem. Ranko, ti si stariji od svih nas ovde a tek nekako sada te nerviraju ove stvari :lol: . Mene je to mnogo više ranije, dok sam bio mlađi nerviralo, a sada sam nekako složio to sve u svojoj glavi.

Mnogo je tih sitnih nepravdi, neistina, tendencioznog u svakodnevnom životu i ja sam nekada mislio da je to sve namerno jer zaista tako izgleda iz ovog ugla. Međutim, u pitanju je u stvari stanje uma iako ne isključujem nameru potpuno.
Kada kažem stanje uma, onda podrazumevam da je iz ugla beograda (ako mogu tako da generalizujem) i beograđana sve jednostavno... sve počinje i završava se tamo njima ispred nosa i to je tako godinama. Pogledaj samo fudbal, crni igrali ovako crveni onako i to je to... nije to namerno nego jednostavno godinama ista matrica i pogled samo do vrha sopstvenog nosa.

Ja odavno govorim kako mene ustvari zanima šta se dešava u Nišu, odatle mi je rodbina, ali ne vredi nema nigde na javnom servisu i nacionalnim televizijama... Podjednako me nervira i novosadska hronika koja uključuje studija iz ostalih vojvođanskih gradova na minut dva sa nekim obično glupim prilozima i to je to. To je omalovažavanje tih ljudi tamo, daš im na kašičicu glupsoti i kažeš kako su zastupljeni. Uostalom, šta će Zrenjenin u novosadskim razglednicama?!
No dobro da ne širim jer mediji su mi slaba tačka mogao bih o tome danima :ohno:

U mnogim sferama života je takvo "stanje uma" ustvari poremetilo sistem vrednosti i kada bi toga bili svesniji mnogo stvari bi mogli da uradimo kvalitetnije. Niko se ne bavi stvarnim stvarima nego onim što se podrazumeva normalnim...

Sve u svemu možda i jeste namera ali ako pogledaš malo šire možeš da vidiš i potpunu nezainteresovanost...
Tema je zaključana.

Odg: Politika! 11 jan 2012 22:34 #65

  • TurboMaximus
  • TurboMaximus's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2659
  • Primljenih Zahvalnica: 3037
Koreja - korejski
Indija - indijski
Srbija - srpski

U pitanju je jezički standard i kao takav uvek pomalo relativan. Jezik nije proizvod matematike!
Poslednja izmena: 11 jan 2012 22:37 od TurboMaximus.
Tema je zaključana.

Odg: Politika! 11 jan 2012 22:53 #66

  • ranko su ns
  • ranko su ns's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 5910
  • Primljenih Zahvalnica: 9043
pripadnik

malo nisi u toku. ne postoje Novosadske razglednice, nego samo Razglednice. Zato i ima priloga o Subotici, Zrenjaninu, Pančevu.
Te priloge prave Subotičani, Pančevci, Zrenjaninci. I RTV se trudi da ima što više priloga iz te kako bi rekao baze.
Ali kod RTS-a je to drugačije, oni se ne trude, ja dugo nisam znao kako izgleda centar Niša, jer ga nikad nema na RTS-u.
U Hrvatskoj je to drugačije, koliko je Zagreb zastupljen toliko je i Split, Rijeka, Dubrovnk.

Što se tiče percepcije Beograđana u vezi ostatka Srbije tj unutrašnjosti kako oni to nazivaju to mi je poznato, jer sam godinama tamo živeo. Oni stvarno ne vide dalje od zapadne i istočne kapije.
E ja mislim da je to ono štetno za Srbiju i nekad se ni ne čudim što svi pobegoše od Beograda. Pa evo sve češće se spominje i srpska Vojvodina kao sledeća za otcepljenje. Mislim da je i sad situacija takva da ako na primer vlada Vojvodine hoće da okreči svoju zgradu Banovinu da mora da pita Beograd, jer je eto ta zgrada u vlasništvu Republike Srbije.

TurboMaximus:
Ja razumem da Belgija i belgijanski nije isto što i Srbija i srbijanski, (za Belgiju je belgijski) ali ne mogu nešto iz Srbije da nazovem srbijski kao Španija-španski. Slovenija-slovenački.
Za Srbiju je to srbijanski a ne srpski.
primer: ispravnije je srbijanska vlada od srpska vlada. Ili srbijanski klub, od srpskog kluba. Partizan, Zvezda nisu Srpski klubovi jer nemaju nacionalnu karakteristiku.
Možda nisam u pravu, ako neko bolje zna neka argumentuje
KO HOĆE NAĐE NAČIN, KO NEĆE NAĐE OPRAVDANJE
Poslednja izmena: 11 jan 2012 22:55 od ranko su ns.
Tema je zaključana.

Odg: Politika! 11 jan 2012 23:13 #67

  • Nixivoje
  • Nixivoje's Avatar
  • Van mreže
  • Facebook Admin
  • Poruka: 4031
  • Primljenih Zahvalnica: 2421
Ja mislim da je Ranko potpuno u pravu, srspko je nesto sto je iz naroda (srpski jezik, srpska kultura, srpski obicaji, srpski kalendar, srpska nova godina, srpski folklor, srpska vojska), a Srbijansko je nesto sto je sa teritorije Republike Srbije ( srbijanski grad, srbijanski klub, srbijanska televizija), Srbija je drzava, ma da mislim da bi pravi naziv trebao biti Srbija i Vojvodina, jer Srbija je sve juzno od Save, iz razloga sto je Vojvodina u Srbiji nepunih sto godina i ona se spojila sa Srbijom, ali ona sama nije Srbija vec je Vojvodina kao teritorija zajedno u drzavi sa Srbijom. Ja bi to preformulisao kao drzavnu zajednicu, Srbije i Vojvodine ili kao konfederaciju, i da obe teritorije imaju status republike, svaka ima svoj glavni grad, svoje ministre, svoje vlade, koje odgovaraju velikoj vladi. :cheers:
Poslednja izmena: 11 jan 2012 23:19 od Nixivoje.
Tema je zaključana.

Odg: Politika! 11 jan 2012 23:14 #68

  • Pripadnik
  • Pripadnik's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1172
  • Primljenih Zahvalnica: 716
pripadnik

malo nisi u toku. ne postoje Novosadske razglednice, nego samo Razglednice. Zato i ima priloga o Subotici, Zrenjaninu, Pančevu.
Te priloge prave Subotičani, Pančevci, Zrenjaninci. I RTV se trudi da ima što više priloga iz te kako bi rekao baze.
Ali kod RTS-a je to drugačije, oni se ne trude, ja dugo nisam znao kako izgleda centar Niša, jer ga nikad nema na RTS-u.
U Hrvatskoj je to drugačije, koliko je Zagreb zastupljen toliko je i Split, Rijeka, Dubrovnk.
Ma razumemo se ranko... znam to za razglednice ali ciljao sam na suštinsku problematiku. A i ova koncepcija je odnedavno...
Međutim, Uopšte nije problem da se oni trude ali ništa se ne dobija time. Ljudi su navikli da dbijaju na kašičicu pa im i ne smeta a da je u pitanju gledanost ne bi televizije tako rezonovale. Šta je jedna vest iz Zrenjanina u sat, sat i po emisije? Pa više vidiš kod Bore Otića u petkazanju nego u razglednicama...
Hrvati su to mnogo bolje rešili i to je na nekom ozbiljnijem nivou ali mi treba da se ugledamo na neke druge... Međutim, to onda promenilo celu koncepciju lokalne ili regionalne televizije a to je kod nas ravno smaku sveta... ne daj bože da neka lokalna televizija ne objavi nacionalne vesti!?

Da budem precizniji, kada smo već kod medija, a da ne bude preveliki off topic. Lokalne i regionalne televizije jedinu prednost u odnosu na one sa nacionalnom pokrivenošću imaju u tome što su najbliže mestu dešavanja i u mogućnosti su da prenesu važnu vest u kratkom vremenskom periodu, što onima koji žive na toj teritoriji što šire ukoliko vest to zaslužuje...


Inače slažem se da postoje pomaci...bar na rtv u poslednje vreme, odnosno posle Blaže...
Tema je zaključana.
Zahvalnici: solimns

Odg: Politika! 11 jan 2012 23:16 #69

  • TurboMaximus
  • TurboMaximus's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2659
  • Primljenih Zahvalnica: 3037
Koren prideva srpski je ili toponim Srbija ili ime naroda, Srbi. Kontekst mu daje smisao. Austrougarska zlurada kreacija, srbijanski, se odomaćila za južno od Dunava. U jeziku je mnogo šta stvar dogovora, a za ovo se još nisu dogovoeili. Po novom standardu je dozvoljeno "obadva", očigledan pleonazam ili "zadnji", u smislu poslednji, što je logički klimavo. Lično me zabole i ponavljam, jezik nije matematika. Sav je u nedoslednostima i rupama.
Interesantno je da je ova tema popularna po mnogim forumima.
Tema je zaključana.

Odg: Politika! 12 jan 2012 03:12 #70

  • Pinki
  • Pinki's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Festina lente
  • Poruka: 903
  • Primljenih Zahvalnica: 896
1)

E pa evo, ja sam živeo u Beogradu praktično od rođenja pa do 28. godine i mogu da kažem da je Ranko tako dobro pogodio "Oni stvarno ne vide dalje od zapadne i istočne kapije.", to je stvarno potpuno tačno. Prosto kad si u tako velikom gradu nemaš potrebe ni da znaš za druga mesta jer je toliko pun svega i stalno se nešto dešava. Zato svi hrle tamo kao pomahnitali, makar stanovali u udžericama. Jedino ih drže veze sa zavičajem, ali i to polako jenjava nakon par decenija življenja. Otprilike kao što u USA svi jure u Njucu, Čikago, Vašington i LA.

Znači, ja koji sam tamo odrastao nisam imao nikakve potrebe, a moram reći ni želje da upoznam ostatak drage nam države. Doduše u tome mi je sigurno pomogla i činjenica da su mi 90-e :bash: upropastile najbolje godine života kad je trebalo najviše da zujim okolo...

E sad, ima tu jedna bitna razlika u odnosu Beograđana prema NS i prema južnijim krajevima, a to su mediji. Televizijski i radio program glavnih vojvođanskih stanica se uvek emitovao sa Čota i to se jako dobro videlo i čulo u BG (slušao ja nekad 100-ku :P ), tako da je sa te strane beogradska populacija bila dobro informisana. Međutim, o onome šta se dešava južno znali smo vrlo malo, uglavnom preko rodbine i drugara.

Ja recimo nikad nisam bio u Nišu, a do pre neku godinu nisam znao ni da tamo postoji kraj Crveni Krst (isto kao u BG gde sam odrastao) kao i opština Palilula (isto kao u BG). Čak nisam znao ni da imaju tvrđavu (koja još uvek čeka da je posetim). :dunno: Od NS sam video samo autobusku stanicu i to kad sam odlazio u selo odakle su moji... Tek kad je keva počela da radi u SNP sredinom 80-ih sam došao par puta da vidim grad.

2)

Što se tiče jezika, sreća moja što se, iako sam prevodilac već 14 godina, još nisam bavio srpskim nacionalnim pitanjem. Ali ajde i to jednom da dođe na dnevni red. :yes:

Elem, najnoviji "Pravopis" iz 2010. (i izdanje 2011) i "Rečnik srpskog jezika" Matice srpske iz 2007. oba definišu "Srbijanca" kao čoveka iz Srbije, dakle ta reč označava pre svega teritorijalnu pripadnost, a ne nacionalnu. U drugoj referentnoj literaturi, kao što su "Rečnik jezičkih nedoumica" akademika Ivana Klajna, "Srpski jezički priručnik", "Jezičke doumice", "Slovo o jeziku"... toga prosto nema.

Na Vikipediji ima članak o toj temi ovde na srpskom i ovde na srpskohrvatskom. Moj jezički osećaj se potpuno poklapa sa onim što piše na srpskoj strani, naročito sa ovim delom:
Треба имати у виду да добар део Срба у Србији овај назив сматрају понижавајућим и увредљивим, јер је у прошлости често коришћен управо у таквом контексту
...ali je zanimljivo pročitati i "srpskohrvatsku" varijantu.

Praktično, konfuzija je nastala zbog nepostojanja nacionalne države koja bi obuhvatala sve (ili makar veliku većinu) Srba, pošto mnogi žive u BiH i drugim okolnim zemljama.

Nešto slično postoji kod Mađara, gde je nakon WWI njima oduzet između ostalog ceo Erdelj (Transilvanija), pa sad postoje Erdeljski Mađari (Erdélyi Magyarok, Erdélyiek) i Mađarski Mađari (Magyarországi Magyarok). Svi su oni Mađari, ali "svi nisu isti", isto kao u slučaju Srba s ove ili one strane Drine/Save/Dunava.

Inače, u Beogradu smo Srbijancima obično zvali došljake seljobere, što im "praziluk iz ušiju viri". Nije im za džabe glavna promoterka Snežana Đurišić sa svojim "Jelek, anterija i opanci..." ;)


P.S. To što Nixi piše o republikama, glavnim gradovima itd... pa očekujem da će ta ideja da se krčka i zakuvava narednih 3-5 godina, a onda... hm. Ako mogu Škotlanđani 2014. na referendum, što ne bi i Vojvođani, je l' tako. A ja ću tad verovatno da šmugnem s mojima na neko dovoljno udaljeno mesto tipa NZ, da ne gledam šta se dešava.

P.P.S. Au brate, nikad duži post :nuts:
Poslednja izmena: 12 jan 2012 03:13 od Pinki.
Tema je zaključana.

Odg: Politika! 12 jan 2012 08:12 #71

  • kimi
  • kimi's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 759
  • Primljenih Zahvalnica: 165
Uglavnom ste svi u pravu kad se gleda realno..
Ali definitivno ovaj deo drzave je diskriminisan i u suprotno me niko ne moze ubediti.
Kad to kazem ne mislim da ostali deo ,juzni, nije ,cisto da se razumemo.
Ali evo ja cu jedan primer navesti posto ste ostale vi naveli.
Pre 3-4god Vojvodina je igrala Kup Uefa protiv Atletiko Madrida u Madridu ,i nama nasa draga RTS nije smatrala da je potrebno prenositi jednu takvu utkamicu..rekavsi da ..pa neka prenosi RTV, sto u sustini jeste da je u pitanju mec Hajduk Kula - Vojvodina, ali ovde je rec o nasem klubu koji igra medjunarodnu zvanicnu utakmicu ,znaci predstavlja drzavu ili mozda gospodi iz BGa je ovo drzava samo kad im treba kesha a kad treba da keshiraju za nesto eee onda...
A jos kako znamo i sami ,najbolja pretplata za RTS je upravo sa teritorije APV.
Najveca fora je sto su zbog ovog cak i navijaci crnih i crvenih negodovali ,zatim Uzicani ,Nislije ,Macvani itd itd...
E ..ovo je samo sto se sporta tice..a za ostalo bolje i da ne pricam.

@pinki ,cenim iskrenost tvoju ,ali upravo je to i problem sto si rekao da u BG sve ima i stalno se nesto desava..a to je zato jer se u ostalim mestima ugl nista ne desava,barem ne nesto veliko ..mi ovde imamo EXIT ,mozda neka utakmica Srbije u odbojci i to je to.
Mogu da zamislim tek sta bi rekli Pirocanci,Leskovcani,Nislije,Kraljevcani,Zrenjaninci,Suboticani,Somborci....
Tema je zaključana.

Odg: Politika! 12 jan 2012 11:23 #72

  • Pinki
  • Pinki's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Festina lente
  • Poruka: 903
  • Primljenih Zahvalnica: 896
kimi napisao/la:
Pre 3-4god Vojvodina je igrala Kup Uefa protiv Atletiko Madrida u Madridu ,i nama nasa draga RTS nije smatrala da je potrebno prenositi jednu takvu utkamicu..rekavsi da ..pa neka prenosi RTV, sto u sustini jeste da je u pitanju mec Hajduk Kula - Vojvodina, ali ovde je rec o nasem klubu koji igra medjunarodnu zvanicnu utakmicu ,znaci predstavlja drzavu ili mozda gospodi iz BGa je ovo drzava samo kad im treba kesha a kad treba da keshiraju za nesto eee onda...
RTS nije prenosio ni neke mnogo važnije stvari, ali to je nekad "politika kuće" a nekad nedostatak sredstava ili nesposobnost rukovodstva. Verovatno nije bilo planirano budžetom (uspeh Vojvodine je bio neplaniran ;) ), pa je prosto izostavljeno.
kimi napisao/la:
@pinki ,cenim iskrenost tvoju ,ali upravo je to i problem sto si rekao da u BG sve ima i stalno se nesto desava..a to je zato jer se u ostalim mestima ugl nista ne desava,barem ne nesto veliko ..mi ovde imamo EXIT ,mozda neka utakmica Srbije u odbojci i to je to.
Mogu da zamislim tek sta bi rekli Pirocanci,Leskovcani,Nislije,Kraljevcani,Zrenjaninci,Suboticani,Somborci....
Čitajući dosta po forumima, mislim da je ostatak zemlje u još većem zapećku. Tu se pojavljuju dva popularna pojma: "beogradizacija" i "provincija". Mnogi govore kako je to naš specijalitet, međutim ista stvar postoji i u mnogim državama, od susedne Mađarske (gde je sve u Budimpešti) do recimo Rusije (gde je sve u Moskvi i donekle u Sankt Peterburgu).
Tema je zaključana.

Odg: Politika! 12 jan 2012 12:05 #73

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4870
  • Primljenih Zahvalnica: 8012
Mađarska je odličan primer.
Pa onda i Francuska, Austrija, Rumunija, Danska, Irska...
Policentrične države su uglavnom velike i mnogoljudne kao SAD, Poljska, Nemačka, Španija, Japan.
Male su osuđene da imaju jedan centar, i evo, sad ne mogu da se setim ni jednog kontraprimera.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Poslednja izmena: 12 jan 2012 12:08 od Dukelander.
Tema je zaključana.

Odg: Politika! 12 jan 2012 13:09 #74

  • Pinki
  • Pinki's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Festina lente
  • Poruka: 903
  • Primljenih Zahvalnica: 896
Kontraprimer - Švajcarska: Ženeva, Lozana, Bern, Cirih
Doduše CH je izuzetak u svakom slučaju...

Ali recimo i Italija - Rim, Milano, Torino, Đenova, Trst, Verona, Firenca, Venecija, Bolonja, Napulj, Palermo, Kaljari... Oni se ponose svojim regionima. Imao sam kao klinac italijanske sveske sa mapom, slikama i opisom po jednog regiona. Mnogo korisna i lepa stvar. Jednom će toga biti i kod nas...
Tema je zaključana.

Odg: Politika! 12 jan 2012 13:13 #75

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4870
  • Primljenih Zahvalnica: 8012
Švajcarska da, pravi primer :D
Italija je ipak ogromna zemlja sa 60 mil. stanovnika :)
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Tema je zaključana.

Odg: Politika! 12 jan 2012 14:08 #76

  • Nixivoje
  • Nixivoje's Avatar
  • Van mreže
  • Facebook Admin
  • Poruka: 4031
  • Primljenih Zahvalnica: 2421
Dukelander napisao/la:
Mađarska je odličan primer.
Pa onda i Francuska, Austrija, Rumunija, Danska, Irska...
Policentrične države su uglavnom velike i mnogoljudne kao SAD, Poljska, Nemačka, Španija, Japan.
Male su osuđene da imaju jedan centar, i evo, sad ne mogu da se setim ni jednog kontraprimera.


Ne bih se slozio za Francusku: Marsej, Nica, Kan, u svakom slucaju nije sve u Parizu
Tema je zaključana.

Odg: Politika! 12 jan 2012 14:38 #77

  • Pripadnik
  • Pripadnik's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1172
  • Primljenih Zahvalnica: 716
Dukelander napisao/la:
Mađarska je odličan primer.
Pa onda i Francuska, Austrija, Rumunija, Danska, Irska...
Policentrične države su uglavnom velike i mnogoljudne kao SAD, Poljska, Nemačka, Španija, Japan.
Male su osuđene da imaju jedan centar, i evo, sad ne mogu da se setim ni jednog kontraprimera.
Sada vas ja ne razumem :dunno: primeri za šta?
To što u zemljama postoji jedan veliki centar ne znači da su ostali u zapećku... Na kraju krajeva niko ne spori da je Beograd veliki centar.

Kažem vam ja u pitanju je "stanje uma", toliko dugo smo mi pogrešno navikavani, a dobro potkovani predrasudama, da ni danas od toga ne možemo da se otrgnemo. Mogu hiljadu primera da navedem i zbog toga i imamo toliko potrebe da se površno poredimo kako bismo samo sebi dali neki argument da smo u pravu... pa koliko vam se puta dogodilo da sa nekim u kafani nađete u diskusiji, kojoj nema kraja, o tome kako je NS mali grad, kako je Beograd dvomilionska metropola, kako smo mi snalažljiv narod, kako su "oni" hladni, kako su naše ribe najbolje na svetu :lol: i tako dalje ko zna koliko još predrasuda... :gaah:
Tema je zaključana.

Odg: Politika! 12 jan 2012 15:39 #78

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4870
  • Primljenih Zahvalnica: 8012
Ne radi se o veličini samih gradova, nego o njihovom pozicioniranju.
Radi se o centralizovanosti kulture, događaja, investicija, odluka, infrastrukture (svi putevi vode u Rim), medija, obrazovanja...
Lako se može primetiti da je sva elita praktično u Beogradu/Budimpešti/Parizu.
Kad kažem elita, mislim na intelektualce, umetnike (glumce, slikare, muzičare), bogataše, političare, pa i estradu i ostali treš.
Prosto, iz manjeg mesta se ne može postići vidljivost, bar ne u konvencionalnim okvirima.
Primeri se mogu nabrojati na prste, a ovi drugi koji su krenuli iz manjih mesta i otišli u taj jedan centar mogu da se nabrajaju do sutra.

Stara Jugoslavija je bila policentrična.
Znalo se da je film u Beogradu, crtaći u Zagebu, ozbiljan pank u Sloveniji, zajebantski pank u Novom Sadu, sevdah rok i još puno toga drugog u Sarajevu (ne mogu da kažem gde je bio centar koje nauke, ali da se sve to istražiti). Kad se velika država rastočila, svaki parčić je bio sposoban da iznedri samo jedan centar. Tako se istopio značaj svih manjih centara, jer su scene postale male, a države centralizovane...
Nikad nije bilo potpune centralizacije jer je postojala neka vrsta pozitivne tenzije. Bar ja to tako vidim.

Pripadniče u pravu si da je problem i u stanju svesti. Sve se to može promeniti ali je potrebna velika mobilizacija svesti aktivne i kreativne grupe ljudi koja radi ciljano. Ima veze i sa optimizmom ljudi...

Nixi, možda si u pravu, ali ja sam naveo Francusku jer mi se čini da je država dovoljno velika da se i u manjim mestima ipak nešto desi, ali Nicu i Kan ne bih nikad nazvao nekim centrima nečega. Ne bih ni Marsej, Lion, Bordo i Nant, jer su jako periferni u odnosu na Pariz (ne geografski nego svakako drugačije).

Na kraju, jedan centar je prirodna stvar, i on će uvek nastati. Već drugi, treći i četvrti centar nastaju zbog toga što je društvo sposobno da ih iznese.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Poslednja izmena: 12 jan 2012 15:43 od Dukelander.
Tema je zaključana.

Odg: Politika! 12 jan 2012 17:12 #79

  • TurboMaximus
  • TurboMaximus's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2659
  • Primljenih Zahvalnica: 3037
NS je mediokritetska sredina. To nas guši decenijama. Bićemo centar kada zaslužimo. Centar podrazumeva koncentraciju kvaliteta. Zasad smo dostigli kritičnu masu da se zovemo gradom. Kvalitet može da se odgaji ili privuče sa strane, ali svakako ne sme da pobegne. Kad dostigne kritičnu masu postaćemo centar. Mediokriteti se neće predati bez borbe.
Tema je zaključana.

Odg: Politika! 12 jan 2012 17:40 #80

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4870
  • Primljenih Zahvalnica: 8012
TurboMaximus napisao/la:
NS je mediokritetska sredina. To nas guši decenijama. Bićemo centar kada zaslužimo. Centar podrazumeva koncentraciju kvaliteta. Zasad smo dostigli kritičnu masu da se zovemo gradom. Kvalitet može da se odgaji ili privuče sa strane, ali svakako ne sme da pobegne. Kad dostigne kritičnu masu postaćemo centar. Mediokriteti se neće predati bez borbe.

Potpisujem.
Dobar deo toga može da potekne iz samog grada.
O nekim stvarima će ipak odlućivati establišment u Beogradu, koji ima svoju računicu.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Tema je zaključana.
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru