Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Stanovništvo u regionu i kod nas

Stanovništvo u regionu i kod nas 04 nov 2011 08:33 #81

  • Pripadnik
  • Pripadnik's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1172
  • Primljenih Zahvalnica: 716
Ranko, ajde daj neke podatke o situaciji u regionu ali onako razumljivo znači gradovi, metro,...

VIdim da se povela priča na ssc ali ide malo široko pa sam mislio da ovde čisto prokomentarišemo?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Stanovništvo u regionu i kod nas 04 nov 2011 14:45 #82

  • ranko su ns
  • ranko su ns's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 5910
  • Primljenih Zahvalnica: 9043
ne mogu sad, treba sačekati podatke sa našeg popisa a to je sad stvarno blizu. Oko 15. novembtra ćemo imati tačne i zvanične podatke sa popisa i to je to.

Rekao bi samo da sam ja pre godinu dana preedvideo da će samo NS i NP imati rast a svi stali gradovi pad. Čak i sad verujem da će BG biti oko nule. Sada pre rezultata zadnji podaci govore da je BG porastao za 10000 stanovnika što nije ni 1%. I to prigradska naselja a sam grad ima manje stanovnika. NS je porastao izgleda za nekih 50000 stanovnika i već dve decenije se brže razvija od Beograda. Ja sam predviđao da će NS preći 400000 jer sam računao da se u novom popisu u stanovnike grada računaju i studenti. Kad kažem NS mislim na Grad Novi Sad što sam već objašnjavao da se ne ponavljam.
No videćemo.

Jedno je primetno već sada. A to je da je NS jedini grad u širem regionu znači na teritoriji bivše SFRJ, Rumuniji, Mađarskoj koji raste i to dosta brzo. A svi ostali gradovi se ili smanjuju ili stagniraju. Nekad je NS bio da tako kažem u ligi sa Splitom, Rijekom, Nišom a odskakali su Skoplje, Sarajevo, Ljubljana.

Sad je NS ušao u taj viši krug, veći je od Ljubljane a možda i od Sarajeva i Temišvara. Sarajevo ima veliki pad broja stanovnika zbog ratova iseljavanja Srba i Hrvata i iseljavanja Bošnjaka u inostranstvo. No koliko je Sarajevo sad je besmisleno licitirati jer nemaju popis već dve decenije.

No vratimo se našem Novom Sadu. Mislim da je greška gradskih vlasti što nije u naseljeno mesto Novi Sad priključila i Petrovaradin, Sremsku Kamenicu, Veternik pa i Futog, jer je jasno da je to sve jedna celina. Zato sad u wikipediji i svuda piše da NS ima 191000 stanovnika. To je greška ne samo zbog tog podatka jer ne odgovara istini i stvarnom stanju već i zbog raznih investicija i investitora koji razmišljaju "nećemo da investiramo u Novom Sadu jer nam se ne isplati jer je to mali grad". A siguran sam da ima i toga kao što recimo neće da investiraju u Novom Sadu jer nema aerodrom.

I primetio sam na ovom popisu dosta pristrasnosti u izveštavanju o popisu od strane BG medija koji jasno i očigledno a bez stvarne podloge favorizujz rezultate Beograda a prećutkuju faktičko stanje. Prikupio sam x naslova Samo BG raste, svi bi u Beograd. pa evo i juče u Danasu a istina je da samo NS i NP rastu a sve ostalo stagnira.

Zašto se to radi (a sve ima svoje zašto i zato) meni nije baš jasno.
KO HOĆE NAĐE NAČIN, KO NEĆE NAĐE OPRAVDANJE
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Stanovništvo u regionu i kod nas 04 nov 2011 16:29 #83

  • Pripadnik
  • Pripadnik's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1172
  • Primljenih Zahvalnica: 716
ne mogu sad, treba sačekati podatke sa našeg popisa a to je sad stvarno blizu. Oko 15. novembtra ćemo imati tačne i zvanične podatke sa popisa i to je to.
Nisam mislio naš popis ili poređenje nego prosto situaciju u okruženju tamo gde je popis gotov, ako je gotov. Čisto za moju informaciju, ali ako ti oduzima puno vremena nije frka.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Stanovništvo u regionu i kod nas 04 nov 2011 18:09 #84

  • Nixivoje
  • Nixivoje's Avatar
  • Van mreže
  • Facebook Admin
  • Poruka: 4031
  • Primljenih Zahvalnica: 2421
mene zanim ,ako bi se stavrno odredila metro podrucja, gde bi bile granice metro podrucja NS i BG-a,

Mislim da su Ruma i Indjija, metro area i jednog i drugog, kao i sva sela u okolini istih :), bilo bi jako tesko odrediti tacne granice
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Stanovništvo u regionu i kod nas 05 nov 2011 11:04 #85

  • Steve McQueen
  • Steve McQueen's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Vintage race cars
  • Poruka: 862
  • Primljenih Zahvalnica: 330
Sa jedne strane, metro regija Novog Sada je veoma siroka, jer je teren takav da ljudi iz mesta 50-60km dolaze svakodnevno u grad, bez ikakvog problema. Ipak, ne mozemo Becej, Vrbas, B.Palanku smatrati metro podrucjem iako ta mesta apsolutno gravitiraju ka NS. Sa druge strane, Curug, Kovilj, Srbobran... su definitivno u okviru metro podrucja grada...
Slobodni Zidar
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Stanovništvo u regionu i kod nas 05 nov 2011 14:51 #86

  • Nixivoje
  • Nixivoje's Avatar
  • Van mreže
  • Facebook Admin
  • Poruka: 4031
  • Primljenih Zahvalnica: 2421
Da ali meni nije i dalje jasno sta sa Indjijom, Rumom, Pecincima, Simanovcima, Beskom, to su metro regije i BG-a i NS-a, sto je za njih dosta dobro, i sto se i vidi iz stepena razvijenosti doticnih opstina, mene samo zanim da li je moguce da se metro podrucja dva grada poklapaju na nekim odredjenim mestima kao sto je ovde slucaj.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Stanovništvo u regionu i kod nas 05 nov 2011 17:06 #87

  • Cookie
  • Cookie's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Institutionalized
  • Poruka: 4220
  • Primljenih Zahvalnica: 3188
S obzirom na to kakva je povezanost BG-a i NS-a, oba grada + gradovi između mogu da se posmatraju kao jedna velika metro regija. :) Poznajem masu ljudi koji svaki dan putuju u BG na posao iz NS-a, a svakodnevne migracije iz sremskih gradova i mesta u NS i BG su takođe velike.

Odosmo u off, ali da sam ja neko i nešto u Vojvodini, prioritet bi mi bila modernizacija železnice u Vojvodini, sa posebnim akcentom na prugu između NS-a i BG-a. To bi dosta doprinelo razvoju manjih gradova i smanjila bi se selidba stanovništva u NS i BG, jer bi bez mnogo cimanja i gubljenja vremena dosta ljudi imalo bolje uslove za putovanje na posao u NS i BG, gde su mogućnosti zaposlenja najveće.
Poslednja izmena: 05 nov 2011 17:08 od Cookie.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Stanovništvo u regionu i kod nas 05 nov 2011 17:17 #88

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
FUTOG napisao/la:
Sda sam ja neko i nešto u Vojvodini, prioritet bi mi bila modernizacija železnice u Vojvodini, sa posebnim akcentom na prugu između NS-a i BG-a. To bi dosta doprinelo razvoju manjih gradova i smanjila bi se selidba stanovništva u NS i BG, jer bi bez mnogo cimanja i gubljenja vremena dosta ljudi imalo bolje uslove za putovanje na posao u NS i BG, gde su mogućnosti zaposlenja najveće.

Upravo :okay: A jos kad covek pomisli da smo pocetkom veka imali najguscu mrezu u Evropi... Ista prica kao i sa kanalima, sve degradirano i unisteno :bash:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Stanovništvo u regionu i kod nas 05 nov 2011 17:32 #89

  • Nixivoje
  • Nixivoje's Avatar
  • Van mreže
  • Facebook Admin
  • Poruka: 4031
  • Primljenih Zahvalnica: 2421
Ja mislim da ova tema treba da se zove samo Stanovnistvo, jer bi tada imali siri dijapazon za rasprave, i mogli bi da pricamo o metro podrucjima, migarcijama i ostalom sto je vezano sa stanovnistvo, naravno samo za NS i njegovo metro podrucje :)
Poslednja izmena: 05 nov 2011 17:39 od Nixivoje.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Stanovništvo u regionu i kod nas 06 nov 2011 08:53 #90

  • kimi
  • kimi's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 759
  • Primljenih Zahvalnica: 165
Za mene ..kad kazem Novi Sad tu se podrazumeva.. sam grad NS ,Petrovaradin ,Kamenice ,Veternik i Futog.
A metro area je za mene Rumenka,Kisac,Petrovac,Kac,Budisava i Karlovci i tacka.
Kakva crna Indjija Ruma Srbobran Becej..
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Stanovništvo u regionu i kod nas 06 nov 2011 11:20 #91

  • Nixivoje
  • Nixivoje's Avatar
  • Van mreže
  • Facebook Admin
  • Poruka: 4031
  • Primljenih Zahvalnica: 2421
Pa jeste i to, to je sira metro area, koliko samo ljudi odatle dolazi svaki dan u NS zbog posla ili studija, oni su metro i BG-a i NS-a, i uzivaju bole ih dupe :)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Stanovništvo u regionu i kod nas 06 nov 2011 15:39 #92

  • Pripadnik
  • Pripadnik's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1172
  • Primljenih Zahvalnica: 716
kimi napisao/la:
Za mene ..kad kazem Novi Sad tu se podrazumeva.. sam grad NS ,Petrovaradin ,Kamenice ,Veternik i Futog.
A metro area je za mene Rumenka,Kisac,Petrovac,Kac,Budisava i Karlovci i tacka.
Kakva crna Indjija Ruma Srbobran Becej..
a temerin, backi jarak, beocin ... vise od 20hilhada ljudu zivi tamo a veliki broj svakodnevno i vise puta dnevno dolazi u grad?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Stanovništvo u regionu i kod nas 06 nov 2011 15:52 #93

  • Nixivoje
  • Nixivoje's Avatar
  • Van mreže
  • Facebook Admin
  • Poruka: 4031
  • Primljenih Zahvalnica: 2421
Ovo ja smatram metro podrucjem, onako odokativno

Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Stanovništvo u regionu i kod nas 06 nov 2011 16:39 #94

  • Steve McQueen
  • Steve McQueen's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Vintage race cars
  • Poruka: 862
  • Primljenih Zahvalnica: 330
Matori, 'ebo si mu kevu... :D
Malo si preterao, ajde nekako da progutam ono sto si oznacio u Backoj ali ovo sve u Sremu je malo diskutabilno. Ruma je grad koji moze da servisira vecinu potreba svojih zitelja i oni nemaju neku preveliku potrebu da dolaze svakodnevno u Novi Sad. Naravno, ima ljudi koji rade u NS ili se skoluju ali isto tako ima ljudi koji svakodnevno putuju do Bg, tako da to nije osnov za definiciju metro podrucja.

Ono sto se moze smatrati Novim Sadom a u Sremu je, su Kamenica,Karlovci,Petrovaradin, Beocin, Irig, Banostor i Vrdnik...

recimo ovako:







To sto ljudi iz drugih mesta moraju da dolaze u NS je problem politike centralizacije i loseg organizovanja na lokalnom nivou, sto je posebna prica. Svaki Vojvodjanin mora da dolazi u NS ako hoce da se skoluje, sopinguje, zavrsi neki ozbiljniji posao, pogleda neki film, predstavu, izadje.... To opet ne cini Vojvodinu metro podrucjem Novog Sada... ;)
Slobodni Zidar
Poslednja izmena: 06 nov 2011 16:45 od Steve McQueen.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Stanovništvo u regionu i kod nas 06 nov 2011 16:56 #95

  • Nixivoje
  • Nixivoje's Avatar
  • Van mreže
  • Facebook Admin
  • Poruka: 4031
  • Primljenih Zahvalnica: 2421
Eh bre Stevane :), pa Kamenica je deo grada i Beocin maltene kao i Pezos i Karlovci, Metro je nesto drugo, udji na sajt River Plaza shopping mall-a (ako jos postoji) vidi njihovu procenu, ili primer indjijskog outlet centra, koji je tu zbog Novosadjana i Beogradjana, kao i sve sto se nalazi na tom prostoru, Autodrom u Pecincima i studio u Simanovcima, i mnoge fabrike ,a Za Rumu i Indjiju sam vec rekao da smatram da su granica metro podrucja NS-a i BG-a, sto je sigurno donekle tacno, jer ne bi ziveli tako dobro da nisu ta tom mestu,a posebno Indjija koja je na putu NS-BG
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Stanovništvo u regionu i kod nas 07 nov 2011 12:18 #96

  • NEOPLANTERS
  • NEOPLANTERS's Avatar
  • Van mreže
  • Zidar
  • Poruka: 55
  • Primljenih Zahvalnica: 22
Prijatelju,vrlo dobro znam da postoje dve opstine,samo te je zbunilo to sto sam rekao (tu je isto uracunat Petrovaradin i sada ce po novom popisu imati tih 355000) -mislo sam na opstinu Petrovaradin. Izvinite sto nisam bio precizan.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Stanovništvo u regionu i kod nas 13 nov 2011 23:02 #97

  • Steve McQueen
  • Steve McQueen's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Vintage race cars
  • Poruka: 862
  • Primljenih Zahvalnica: 330
Jos sutra ( tj danas - 14. 11. ) i gotovo je sa opkladama na temu broja stanovnika. Dakle, koje su vase procene. 360 000 ili koja hiljada vise ( manje )?
Slobodni Zidar
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Stanovništvo u regionu i kod nas 14 nov 2011 00:16 #98

  • Nixivoje
  • Nixivoje's Avatar
  • Van mreže
  • Facebook Admin
  • Poruka: 4031
  • Primljenih Zahvalnica: 2421
oko 390000
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Stanovništvo u regionu i kod nas 14 nov 2011 00:53 #99

  • Cookie
  • Cookie's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Institutionalized
  • Poruka: 4220
  • Primljenih Zahvalnica: 3188
Kako to da NS ima samo dve opštine (NS i Petrovaradin), a Niš, koji je manji, ima pet? Ko je to tako organizovao? :dunno:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Stanovništvo u regionu i kod nas 14 nov 2011 09:45 #100

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Lose, jako lose :bash: I opst. Petrovaradin je na vrat na nos napravljen samo da bi uopste dobili status grada. Deluje mi da je do inertnosti nasih ovde, i komocije onih tamo...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru