Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Düsseldorf, Germany / Diseldorf, Nemačka

Düsseldorf, Germany / Diseldorf, Nemačka 26 dec 2011 14:31 #1

  • Pripadnik
  • Pripadnik's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1172
  • Primljenih Zahvalnica: 716
Eto, iako baš i nemam puno vremena, ponukan zorlusovom reportažom rešio sam da vam predstavim Dizeldorf, iz mog ugla.
Nadam se da se neće razvući kao onaj jedan dan u Padovi :lol: ali tu ste i vi pa neka tema bude otvorena za sugestije, dodavanje,...

Dizeldorf je glavni grad nemačke pokrajine Severna Rajna Vestfalija nalazi se u zapadnom iliti severozapadnom delu Nemačke. Ovo sada volimo mi u ovim krajevima :-) . U njemu živi oko 600 hiljada stanovnika i po veličini je deveti grad u Nemačkoj :okay: Međutim, po mnogo nekih drugih stvari veoma je značajan u okvirima same Nemačke ali i sveta uopšte. Nalazi se u verovatno najgušće naseljenom delu zemlje te zbog toga dolazi i do oprečnih odgovora ljudi na lokalu kada je u pitanju taj broj stanovnika. Da pojasnim, na pitanje o broju stanovnika redovno dobijam šarolike odgovore od par stotina hiljada pa do nekoliko miliona. To je verovatno prouzrokovano činjenicom da je cela oblast izuzetno dobro povezana na sve moguće načine i da je potpuno svejedno koliko je udaljeno mesto stanovanja od samog centra grada. Cela pokrajina inače ima oko 18 miliona stanovnika. Važni gradovi su Keln, Dortmund, Esen, Duisburg, Bohum,...

Pa da se vratim na ono oko važnosti samog Dizeldorfa. Dakle, najveći sajamski centar u Nemačkoj a možda i na svetu. Nekoliko najvećih svetskih sajamskih manifestacija održavaju se u ovom gradu. Između ostalih Sajam Medicine kao najveći sajam iz ove oblasti pa zatim još 10 tak koji se smatraju "najvećim svetskim" od preko 50 sajmova godišnje...
Zatim, Dizeldorf se smatra glavnim modnim centrom Nemačke. Poznat je i kao centar Marketing industrije i medija uopšte, telekomunikacija,... Verovatno sve najveće svetske kompanije imaju svoje predstavništvo u ovom gradu. Zatim, dizeldorfski aerodrom kao najveći u pokrajini jedan je od tri najveća i najznačajnija u Nemačkoj (videćete na fotografijama i zašto). I tako dalje i tako dalje jedan ozbiljan grad. Teško je nama a pogovoto onima koji nisu imali prilike puno da putuju da uopšte shvate koliko je cela ova priča ustvari daleko od naše priče. Prosto tamo 21. vek teče kao i uopšte u celoj Nemačkoj dok mi ovde čekamo IKEA-u :lol:

Ja sam već nekih četiri, pet godina posetilac ovog grada pa će tako i fotografije koje ću postaviti biti iz tog nekog perioda od 2007/08 do novembra ove godine. S obzirom da sam tamo poslovno neće biti previše turističkih i "razglednica" detalja jer teško je pronaći vreme a tako nešto ali će biti nekih drugih zanimljivih momenata.
Slobodno je postavljanje svojih ali i fotografija se neta uopšte, pitanja,...

Pa da počnemo, iz vazduha...





i sa piste...



... i aerodromske zgrade.





Poslednja izmena: 27 dec 2011 14:46 od Pripadnik.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, Buck, limanac, mrnjavi, Pinki, TurboMaximus

Odg: Dusseldorf/Dizeldorf 27 dec 2011 09:47 #2

  • Pripadnik
  • Pripadnik's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1172
  • Primljenih Zahvalnica: 716
Da se još malo zadržimo na aerodromu.
Jedan od najmodernijih aerodroma na kojima sam bio. Ima tri velika terminala i jedan mali verovatno vip terminal i, prema vikipediji može da primi preko 100 aviona na parkingu... Treći je aerodrom po važnosti u Nemačkoj posle Frankfurta i Minhena.
Naravno, skoro savršeno saobraćajno je povezan sa gradom. Autoputem, vozom, metroom i sky train-om koji vozi od aerodromske ž. stanice direktno na terminale i parking prostore. Kažu da su uvođenjem sky train-a eliminisali velike saobraćajne gužve. Sky train

Ulaz i tube za sky train iznad...


Parkinzi

Hoteli

Još jednom ulaz i cev
Poslednja izmena: 27 dec 2011 09:50 od Pripadnik.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Buck, Pinki, TurboMaximus

Odg: Dusseldorf/Dizeldorf 27 dec 2011 11:11 #3

  • Pripadnik
  • Pripadnik's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1172
  • Primljenih Zahvalnica: 716
Da krenemo na grad.
Prvo stanica naravno, glavna željeznička stanica iliti Hauptbanhof :lol: . Sa spoljne strane zgrada ne odaje neki grandiozan utisak međutim količina ljudi (pogotovo u vreme sajma) koja se može videti na ulazima nagoveštava veliki protok i osećaj veličine. Sama činjenica da je, prema internet podacima, ova stanica četvrta po gustini i količini putnika, dovoljno govori. Unutrašnji prostor je odlično organizovan, centralni hol dužine nekoliko stotina metara sa ulazima na obe strane i velikim brojem lokala, restorana, trafika,... je centralni deo stanice. Stepeništem prema gore izlazi se na željezničke perone a spuštanjem dole izlazi se na glavnu metro stanicu. Skoro savršeno organizovano a vreva i gužva traju gotovo ceo dan.
Možda ovih par rečenica najbolje opisuju stvarno stanje... ne stigneš da se okreneš a već nešto stiže... :okay:
Operational usage

The station is frequented by roughly a quarter million passengers per day and is therefore Germany's fourth busiest station. All modes of rail transport are offered on the 20 main line tracks (16 platforms currently in use), including InterCityExpress, InterCity and EuroCity trains for long distance travel, DB NachtZug, D-Nacht and EuroNight overnight trains as well as RegionalExpress, RegionalBahn and S-Bahn services for regional distribution. The station is integrated into the Rhein-Ruhr S-Bahn network and local traffic operates under the Verkehrsverbund Rhein-Ruhr transport association. The subterranean station, operated by Rheinbahn, has 4 tracks that are part of the Stadtbahn lines of Düsseldorf. The 6 tramway stops in front of the station connect the central station to the local tram network, also operated by Rheinbahn.

Zgrada glavne željezničke stanice





Unutrašnjost



Gornje platforme, žel. stanica





Prilozi:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, Buck, limanac, Duja, Pinki, TurboMaximus

Odg: Dusseldorf/Dizeldorf 27 dec 2011 12:10 #4

  • Pripadnik
  • Pripadnik's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1172
  • Primljenih Zahvalnica: 716
Idemo sada malo ispod zemlje :lol:
Tokom trajanja sajma odnosno sajmova, ne znam da li važi za sve sajmove, linije gradskog saobraćaja koje idu prema sajmu su besplatne. Pa tako i metro linija koja vodi prema sajmu. Sajam se otvara u 10 h i nikako nije dobro biti savesta i pokušati stići na vreme. Užasne su gužve iako se dodaju vagoni, komplet vozovi uvodi se još jedan plazak i opet je gužva. Mada, moram priznati da, verovatno zbog krize, nemci malo pokušavaju da uštede poslednjih godinu, dve pa ne dodaju vagone i linije.
Na ostalim linijama zbog gustine polazaka nema gužve ili je minimalna odnosno u skladu sa pravcem i dešavanjima duž linije. Metro linije su većim delom pod zemljom a jednim delom izlaze napolje i služe kao tram.

Unutrašnjost





Gužva

Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Pinki

Odg: Dusseldorf/Dizeldorf 27 dec 2011 12:36 #5

  • ranko su ns
  • ranko su ns's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 5907
  • Primljenih Zahvalnica: 9027
sad si mi nabio kompleks sa ovim Diseldorfom, a naročito sa IKEA-om koju čekamo da nas usreći :wallbash:
KO HOĆE NAĐE NAČIN, KO NEĆE NAĐE OPRAVDANJE
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Dusseldorf/Dizeldorf 27 dec 2011 12:42 #6

  • Pripadnik
  • Pripadnik's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1172
  • Primljenih Zahvalnica: 716
Zaista nisam imao lošu nameru... :blush:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Dusseldorf/Dizeldorf 27 dec 2011 13:07 #7

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Jako volim ovako detaljne putopise, hvala na fotkama i informacijama :cheers: :okay:
Poslednja izmena: 27 dec 2011 13:07 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Dusseldorf/Dizeldorf 27 dec 2011 14:01 #8

  • Duja
  • Duja's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 898
  • Primljenih Zahvalnica: 1774
Ako može ispravkica: treba da je Diseldorf, a ne Dizeldorf. Ne postoji nijedan razlog da se <ss> prenosi kao "z", osim što podseća na dizel gorivo i što je većina mase tako navikla :). (Pravopis, Vikipedija)
Svaki dobar projekat može da se oskrnavi pri izvođenju.
Nijedan loš projekat ne može da popravi pri izvođenju.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Düsseldorf, Germany / Diseldorf, Nemačka 27 dec 2011 15:04 #9

  • Pripadnik
  • Pripadnik's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1172
  • Primljenih Zahvalnica: 716
Hvala Dujo.
Poštujem, a i sam pokušavam da se "izrazim" gramatički ispravno pošto mislim da to jeste važno, ali eto dogode se i greške.:cheers: . Ispravio sam i ono na nemačkom pa neka sada bude ovako...
Jako volim ovako detaljne putopise, hvala na fotkama i informacijama
I ja ali uvek imam problem sa tim da ne budem previše "temeljan" :lol: pa da nekoga možda i "smorim".

sad si mi nabio kompleks sa ovim Diseldorfom, a naročito sa IKEA-om koju čekamo da nas usreći
Nadam se da to neće uticati na tebe da prestaneš da posećuješ ovu temu :lol: a i dosta mi znači i mišljenje vas nekoliko starijih...
Samo sam realan, mi smo dva sveta prosto i to je tako. Mnogo nam treba da stignemo tamo a i pitanje da li ćemo uopšte stići. Ali, dobro je da možemo da vidimo i osetimo i to, nešto drugo, pa ćemo valjda ćemo uspeti da uzmemo i nešto dobro i primenimo na naše prostore.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Düsseldorf, Germany / Diseldorf, Nemačka 28 dec 2011 12:10 #10

  • Pripadnik
  • Pripadnik's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1172
  • Primljenih Zahvalnica: 716
Uf, kako dalje...

Ajde sada malo da se prebacimo na sajam pa ćemo posle do grada.
Dakle, na sajam se može stići kolima, autobusom, metroom,... peške i biciklom je dosta daleko :lol: . Kao što već i sami pretpostavljate sajam je na obodu grada a do njega dolazimo metro linijom U78 kojoj je početna stanica na Glavnoj a poslednja na stanici Stadion/Sajam (Messe/Esprit Arena). Otprilike pola puta je pod zemljom a druga polovina je po sred ulice. Glavnu stanicu ste videli idemo dole...

Gužva na toj liniji iako kasnimo...




Mapa metroa
Poslednja izmena: 28 dec 2011 12:12 od Pripadnik.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Düsseldorf, Germany / Diseldorf, Nemačka 28 dec 2011 14:00 #11

  • Pripadnik
  • Pripadnik's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1172
  • Primljenih Zahvalnica: 716
Ovde negde se izlazi iz tunela i odatle uživamo u pejzažima. Inače, stakla nisu prljava nego izgrebana (tek da steknete utisak da i tamo ima neodgovornih). Inače, put traje od 20 do 30 minuta sa stajanjem.










Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Düsseldorf, Germany / Diseldorf, Nemačka 28 dec 2011 14:04 #12

  • Pripadnik
  • Pripadnik's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1172
  • Primljenih Zahvalnica: 716
Ovako izgledaju stajališta...




Približavamo se ...










Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Düsseldorf, Germany / Diseldorf, Nemačka 28 dec 2011 14:23 #13

  • Pripadnik
  • Pripadnik's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1172
  • Primljenih Zahvalnica: 716
I konačno, stižemo. Stanica Sajam/Stadion (pišem stadion jer menja se ime stadiona bio je LTU arena a sada je Esprit arena :lol: kako se i zove stanica). To je poslednja stanica na ovu stranu i odatle se voz vraća. U planu je još jedna linija metroa tu negde ali ajde da se ranko ne nervira...




Pogled prema ulazu na sajam...


Pogled prema stadionu...


Pogled prema izlazu ka stadionu...


Voz je u stanici...


Ulazne stepenice...


Info table
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: TurboMaximus

Odg: Düsseldorf, Germany / Diseldorf, Nemačka 28 dec 2011 16:27 #14

  • TurboMaximus
  • TurboMaximus's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2658
  • Primljenih Zahvalnica: 3036
Odvratno su ušminkani!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Düsseldorf, Germany / Diseldorf, Nemačka 29 dec 2011 09:34 #15

  • Pripadnik
  • Pripadnik's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1172
  • Primljenih Zahvalnica: 716
Ne znam na šta si tačno mislio ali, ako te dobro razumem, mislim da nisu. U stvari, to je sve potrebno, neophodno i njima potpuno normalno kao da se podrazumeva. Možda nama to izgleda kao preterivanje ili previše ušminkano ali oni imaju drugi ugao gledanja. I još nešto, nije previše onako neprijatno "čisto" i bezdušno nego se oseti taj duh da ipak ili još uvek ima nešto što još treba popraviti (npr. zakasni voz koji minut, pa malo grafiti, pa poneka klupa malo išarana i oštećena,...) taman onako da skontaš da nije baš savršeno. Ali to je taj dobar osećaj kad te staviš kamenčić da te žulja :lol: . Na kraju krajeva Nemačka je jedna velika zemlja i zajedno sa još par evropskih mnogo razvijenija u svakom smislu od nas ali i od ovih ostalih novijih... (moje neko lično mišljenje da ta ozbiljna priča počinje u Austriji a završava se u Francuskoj eventualno Španiji).
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Düsseldorf, Germany / Diseldorf, Nemačka 29 dec 2011 10:04 #16

  • Pripadnik
  • Pripadnik's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1172
  • Primljenih Zahvalnica: 716
Pa da uđemo...
Iako je nov i izgleda prilično grandiozno ovaj ulaz na sajam ustvari nije i glavni ulaz. To je ulaz sever odnosno ulaz sa stanice metroa a glavni ulaz je na suprotnoj strani. Iako odavde postoji i auto prilaz i taksi stanica, na glavnom ulazu je ustvari veliki parking i poslovna zgrada sa hotelom (master :lol: ) i ostali sadržaji. Samo da napomenem da je glavni ulaz ustvari stari deo sajma kao i većina od 17 hala u okviru istog prostora (postoje još i hale van samo sajma).

Ulazni hol, karte, garderoba,...




Ulaz sever (sa metro stanice)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Buck, TurboMaximus

Odg: Düsseldorf, Germany / Diseldorf, Nemačka 29 dec 2011 11:01 #17

  • TurboMaximus
  • TurboMaximus's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2658
  • Primljenih Zahvalnica: 3036
Pripadnik napisao/la:
Ne znam na šta si tačno mislio ali, ako te dobro razumem, mislim da nisu. U stvari, to je sve potrebno, neophodno i njima potpuno normalno kao da se podrazumeva. Možda nama to izgleda kao preterivanje ili previše ušminkano ali oni imaju drugi ugao gledanja. I još nešto, nije previše onako neprijatno "čisto" i bezdušno nego se oseti taj duh da ipak ili još uvek ima nešto što još treba popraviti (npr. zakasni voz koji minut, pa malo grafiti, pa poneka klupa malo išarana i oštećena,...) taman onako da skontaš da nije baš savršeno. Ali to je taj dobar osećaj kad te staviš kamenčić da te žulja :lol: . Na kraju krajeva Nemačka je jedna velika zemlja i zajedno sa još par evropskih mnogo razvijenija u svakom smislu od nas ali i od ovih ostalih novijih... (moje neko lično mišljenje da ta ozbiljna priča počinje u Austriji a završava se u Francuskoj eventualno Španiji).

Ta priča počinje u Nemačkoj, a kulminira u Švajcarskoj. Da ne uvoze sirovine metlama iz dupeta bi čistili put za sobom.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Düsseldorf, Germany / Diseldorf, Nemačka 29 dec 2011 15:29 #18

  • Pripadnik
  • Pripadnik's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1172
  • Primljenih Zahvalnica: 716
Ne znam da li te razumem ali ako o njima misliš loše bojim se da moraš da uzmeš u obzir još mnogo faktora. Pri tome nisam neki "germmanofil" ili "eurofil" samo pokuašavam da sagledam stvari realno. Nekada, kao mlađi, i ja sam imao ekstremnije stavove ali danas dobro odmerim...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Düsseldorf, Germany / Diseldorf, Nemačka 29 dec 2011 16:03 #19

  • TurboMaximus
  • TurboMaximus's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2658
  • Primljenih Zahvalnica: 3036
Domaće sirovine su dresirane, a sa uvoznim ide teže!
Nemam ništa ni protiv koga. Samo govorim o mentalitetu koji mi nije blizak. Volim neki balans između reda i haosa. Potpuni red uspavljuje, potpuni haos obeshrabruje.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Düsseldorf, Germany / Diseldorf, Nemačka 03 jan 2012 11:08 #20

  • Pripadnik
  • Pripadnik's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1172
  • Primljenih Zahvalnica: 716
S obzirom da i mi imamo naš novosadski sajam, koji jeste značajan u regionu a možda i šire, sama priča o diseldorfskom sajmu može biti prilično zanimljiva, u smislu nekog poređenja.
Moram reći da sam ja lično prilično ponosan na naš sajam kao insituciju veoma značajnu za naš grad i regiju. Naš sajam je, bar poljoprivredni, veoma razvijen a sam sajam odnosno objekti imaju veoma sličnu ideju i kada se uporedi sa nekim razvjenijim, veoma se vide pokušaji praćenja svetskih trendova (potreba).
Međutim, mnogo toga još treba uraditi da bi se dosegao taj neki nivo (ne mislim bukvalno isto nego prosto nivo nekih osnovnih potreba) sajmova danas.
Postaviću par fotografija a usput ću preneti svoje zapažanje o sličnostima a isto možete i vi da uradite :cheers:

Diseldorfski sajam je velik i površinski i gledajući kvadraturu zatvorenog prostora. Ima najmanje 19 hala od kojih su neke izuzetno velike. Nisam gledao na GE ali i sama površina sajma je veća nego NS sajma, iako je naš sajam prilično velik površinski.
Ukoliko se ne varam bar 12 hala su stari objekti dok su ostale potpuno nove ili su nadograđene odnosno modernizovane stare.
Ako zamislimo da naš sajam ima hale u krug celom površinom možemo da dobijemo neki utisak o veličini.
Na svim ulazima omogućeno je ostavljanje garderobe i stvari uopšte besplatno, info pultovi su uočljivi i omogućavaju odmor, samostalnu internet pretragu izlagača, pretragu i pitanja lično osoblju zaduženom za informacije, na celom području je omogućen wi fi (naravno ograničen kao i u celoj Nemačkoj) samo na pretragu sajamskih informacija, zbog velikog broja ljudi sa različitih strana sveta u okviru sajma postoje i crkve, male džamije odnosno molitveni domovi, veliki broj velikih restorana kao i malih trafika sa velikim izborom hrane.
Kako bi pojednostavili obilazak zasta velikog broja hala (gotovo je nemoguće za 4 dana obići sve hale) u okviru sajma postoje mini busevi koji linijski voze od hale do hale takođe postoje i pešački tuneli preko kojih su povezane značajnije hale odnosno strateški značajne (po grupama brojeva). Ti tuneli su postavljeni na stubove iznad zemlje i oni najduži imaju pokretnu traku celom dužinom a to opet omogućava da se i odmoriš dok ne stigneš na cilj. Hale su većinom spojene toplotnim zastakljenim tunelima koji se razvlače po potrebi...
To je to, za sada, ako se nečega još setim dodaću a sada fotografije...

Stara i nova hala


Glavni ulaz i centralni tunel sa pokretnom trakom


Pogled...

na hale...






Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, Pinki, TurboMaximus
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru