Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Stambena novogradnja - investitori

Stambena novogradnja - investitori 05 dec 2019 10:26 #1541

  • Billy
  • Billy's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 767
  • Primljenih Zahvalnica: 1527
Young napisao/la:
Mi nesrećnici koji smo zaključili predugovor sa Galensom za zgradu u Laze Lazarevića 4 i 4/a sa rokom završetka radova 31.12.2018. godine, (DA 2018!!! ) i dalje čekamo. Zgrada nije do kraja završena, a već dva puta im je odbačen zahtev za izdavanje upotrebne dozvole. :wallbash: :wallbash: :wallbash: :wallbash: :wallbash:
To je ona ista zgrada gde su jedno 4 meseca popravljali greške. Najbolje od svega je što kada pitaš ko je pravio greške kada je Galens i investitor i izvođač radova, kažu druga ekipa majstora. :dunno: :dunno: :dunno:
Na beogradskom Buildu je neko na pitanje o iskustvima sa Galensom ostavio slican komentar koji je vrlo brzo uklonjen od strane admina :ohno:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, valjan, vladulns

Stambena novogradnja - investitori 07 dec 2019 11:27 #1542

  • vladulns
  • vladulns's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 628
  • Primljenih Zahvalnica: 2914
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, Duja

Stambena novogradnja - investitori 10 dec 2019 11:35 #1543

  • milovanovicivan
  • milovanovicivan's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 3
Dobar dan svima. Molim vas za komentar i savet u vezi sa predugovorom koji je ponuđen za kupovinu stana. U samom predugovoru je definisano nekoliko članova vezanih za korišenje zajedničkih prostorija, kao i mogućnost dalje nadogradnje. Interesuje me da li je ovo uobičajeno, odnosno zašto se insistira na ovome? Da li je moguće izbaciti ove članove iz ugovora?

Dalje prenosim izvorno:

Kupac izjavljuje da je upoznat i saglasan da suteren zgrade i parking prostor u dvorištu nije predmet ove kupoprodaje i svojim potpisom na ovom predugovoru se odriče svakog prava korišćenja istog u korist Prodavca.

Svojim potpisom na ovom predugovoru kupac daje saglasnost prodavcu da može zajedničkim prostorijama koje se nalaze u podrumskom, suterenskom, krovnom i tavanskom prostoru zgrade, slobodno upravljati i koristiti iste, menjati njihovu namenu i rekonstruisati, a naročito da može koristiti krovni deo i spoljašnje zidove zgrade radi postavljanja reklamnog, rasvetnog i drugog materijala i opreme.

Kupac svojim potpisom na ovom predugovoru daje neopozivu saglasnost prodavcu da može bez ma kakve dalje saglasnosti kupca vršiti rekonstrukcije, dogradnju-nadziđivanje i druge građevinske promene zajedničkog prostora, te da ova saglasnost predstavlja saglasnost u skladu sa propisima o izgradnji objekata i ista predstavlja valjanu saglasnost u postupku pred organima uprave za dobijanje građevinske dozvole, kao i valjanu saglasnost za zaključenje ugovora između investitora, ovde prodavca i skupštine zgrade.


Hvala na odgovorima i sugestijama.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Stambena novogradnja - investitori 10 dec 2019 13:58 #1544

  • Otis.Driftwood.Ressurected
  • Otis.Driftwood.Ressurected's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3840
  • Primljenih Zahvalnica: 8976
Zar ti nije bolje da potrazis profesionalnu pravnu pomoc a ne da ocekujes ovde predpostavke i spekulacije? :) Cak i ako ti neko ovde nesto napise verovatno ce koristiti reci kao sto su "predpostavljam" "nisam siguran" "kod mene je bilo tako i tako" "proveri" sto ce te dovesti na pocetak.

Nemoj da ovo shvatis kao neku uvredu
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Stambena novogradnja - investitori 10 dec 2019 14:48 #1545

  • Blavak
  • Blavak's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 8410
  • Primljenih Zahvalnica: 35891
milovanovicivan napisao/la:
Dobar dan svima. Molim vas za komentar i savet u vezi sa predugovorom koji je ponuđen za kupovinu stana. U samom predugovoru je definisano nekoliko članova vezanih za korišenje zajedničkih prostorija, kao i mogućnost dalje nadogradnje. Interesuje me da li je ovo uobičajeno, odnosno zašto se insistira na ovome? Da li je moguće izbaciti ove članove iz ugovora?

Dalje prenosim izvorno:

Kupac izjavljuje da je upoznat i saglasan da suteren zgrade i parking prostor u dvorištu nije predmet ove kupoprodaje i svojim potpisom na ovom predugovoru se odriče svakog prava korišćenja istog u korist Prodavca.

Svojim potpisom na ovom predugovoru kupac daje saglasnost prodavcu da može zajedničkim prostorijama koje se nalaze u podrumskom, suterenskom, krovnom i tavanskom prostoru zgrade, slobodno upravljati i koristiti iste, menjati njihovu namenu i rekonstruisati, a naročito da može koristiti krovni deo i spoljašnje zidove zgrade radi postavljanja reklamnog, rasvetnog i drugog materijala i opreme.

Kupac svojim potpisom na ovom predugovoru daje neopozivu saglasnost prodavcu da može bez ma kakve dalje saglasnosti kupca vršiti rekonstrukcije, dogradnju-nadziđivanje i druge građevinske promene zajedničkog prostora, te da ova saglasnost predstavlja saglasnost u skladu sa propisima o izgradnji objekata i ista predstavlja valjanu saglasnost u postupku pred organima uprave za dobijanje građevinske dozvole, kao i valjanu saglasnost za zaključenje ugovora između investitora, ovde prodavca i skupštine zgrade.


Hvala na odgovorima i sugestijama.

Sa velikom željom da pomeognem savetujem isto to što je i Otis.
Dakle sa tim predugovorom idi u neku advokatsku kancelariju po savet. Kad budeš išao u adv. kanc. po savet imaj na umu da advokati rade za novac i da njihove usluge koštaju (nisam advokat).
Svako dobro želim.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Stambena novogradnja - investitori 10 dec 2019 15:34 #1546

  • milovanovicivan
  • milovanovicivan's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 3
Hvala na sugestijama.

Svakako nisam imao nameru da tržim pravni savet, već iskustva ljudi/kupaca, odnosno da li ste imali sličnih iskustava prilikom kupovine.

Angažovao sam advokata koji će me zastupati po pitanju kupovine stana, ne želim da se igram sa vatrom :)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Stambena novogradnja - investitori 10 dec 2019 17:20 #1547

  • tacija90
  • tacija90's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 111
  • Primljenih Zahvalnica: 32
@milovanovicivan kao neko ko je u pravu nekretnina mogu da Vam kazem da je to klasicna klauzula u predugovoru/ugovoru gde se vi kao kupci odricete vase zajednicke svojine (parking mesta i suterenskih garaza) u korist investitora, a sve sa ciljem da on posle moze regularno da raspolaze time, odnosno proda. To je ono sto je bilo gomilu puta ovde komentarisano, da je parking zajednicka svojina svih kupaca , ne moze se etazirati, knjiziti , samim tim se ne moze ni prometovati njom, ali ako se svi stanari odreknu i potpisu ovo, investitor moze da radi s tim sta zeli. Takodje nijedan predugovor i ugovor nisu zadnje slove i predstavlja volju obe strane, tako da svaki je podlozan izmenama. E sad uvek postoji ono ali, investitor moze da nece da proda stan bez te klauzule u predugovoru/ugovoru, jer ce doci neki kupac koji ce zeleti to da potpise.. tako da je odluka iskljucivo i jedino na Vama da li zaista zelite taj stan i tu lokaciju :)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: ZlaJeca, milovanovicivan

Stambena novogradnja - investitori 10 dec 2019 17:22 #1548

  • tacija90
  • tacija90's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 111
  • Primljenih Zahvalnica: 32
To vazi i za tavanske prostore i sve “kvadrate” kojima jedino moze da prometuje u slucaju da se stanari svi toga odreknu, jer je to ponavljam zajednicka svojina svih kupaca.. ovako postaje njegova
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: ZlaJeca

Stambena novogradnja - investitori 10 dec 2019 18:33 #1549

  • ZlaJeca
  • ZlaJeca's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 18
  • Primljenih Zahvalnica: 20
Pravnik sam, bavim se imovinskim pravom, i mogu da Vam kazem da su takve odredbe dozvoljene, ugovor je saglasnost dve volje, ali i da, na danasnjem trzistu nekretnina je traznja veca od ponude, te to ostavlja mogucnost investitorima da budu "jaca strana" i diktiraju ugovorne odredbe, koje ce naravno biti u njihovu korist. Ukoliko niste spremni na takav "kompromis", najbolje bi bilo da kupite "stari" stan, odnosno starogradnju, jer cete tu sigurno imati mogucnost supe, tavana, eventualnog zajednickog prostora i sl.
Ja sam nedavno kupila stan, 35m2, i potpisala sam takav ug, gde se odricem zajednickog prostora u korist investitora, svesna sta to znaci.
Zato, razmislite sta zelite.
Poslednja izmena: 10 dec 2019 18:35 od ZlaJeca. Razlog: Greska u kucanju
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Stambena novogradnja - investitori 11 dec 2019 00:15 #1550

  • Ksena
  • Ksena's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 243
  • Primljenih Zahvalnica: 117
Sto se tice parking mesta njega svakako ne mozete uknjiziti i uvek je vlasnistvo investitora, ali ako ste se dogovorili i za parking mesto onda u ugovoru stoji da kupac ima trajno pravo koriscenja parkinga. Ostale nadogradnje, reklame i slicno, uobicajeno je da dajete dozvolu u fazi izgradnje, pre dobijanje uoprabne dozvole ali nije normalno da nakon sta uselite neko dize jos jedan sprat, ili od suterna pravi naknadno stanove. Sve se moze menjati ali ja bi svakako sela sa investitorom i trazila pojasnjenje zasto nesto tacno stoji u ugovoru. A ukoliko kazete i koji je investitor mislim da ce vam vec i na forumu znati vise odgovoriti.Blavak napisao/la:
milovanovicivan napisao/la:
Dobar dan svima. Molim vas za komentar i savet u vezi sa predugovorom koji je ponuđen za kupovinu stana. U samom predugovoru je definisano nekoliko članova vezanih za korišenje zajedničkih prostorija, kao i mogućnost dalje nadogradnje. Interesuje me da li je ovo uobičajeno, odnosno zašto se insistira na ovome? Da li je moguće izbaciti ove članove iz ugovora?

Dalje prenosim izvorno:

Kupac izjavljuje da je upoznat i saglasan da suteren zgrade i parking prostor u dvorištu nije predmet ove kupoprodaje i svojim potpisom na ovom predugovoru se odriče svakog prava korišćenja istog u korist Prodavca.

Svojim potpisom na ovom predugovoru kupac daje saglasnost prodavcu da može zajedničkim prostorijama koje se nalaze u podrumskom, suterenskom, krovnom i tavanskom prostoru zgrade, slobodno upravljati i koristiti iste, menjati njihovu namenu i rekonstruisati, a naročito da može koristiti krovni deo i spoljašnje zidove zgrade radi postavljanja reklamnog, rasvetnog i drugog materijala i opreme.

Kupac svojim potpisom na ovom predugovoru daje neopozivu saglasnost prodavcu da može bez ma kakve dalje saglasnosti kupca vršiti rekonstrukcije, dogradnju-nadziđivanje i druge građevinske promene zajedničkog prostora, te da ova saglasnost predstavlja saglasnost u skladu sa propisima o izgradnji objekata i ista predstavlja valjanu saglasnost u postupku pred organima uprave za dobijanje građevinske dozvole, kao i valjanu saglasnost za zaključenje ugovora između investitora, ovde prodavca i skupštine zgrade.


Hvala na odgovorima i sugestijama.

Sa velikom željom da pomeognem savetujem isto to što je i Otis.
Dakle sa tim predugovorom idi u neku advokatsku kancelariju po savet. Kad budeš išao u adv. kanc. po savet imaj na umu da advokati rade za novac i da njihove usluge koštaju (nisam advokat).
Svako dobro želim.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Stambena novogradnja - investitori 19 dec 2019 18:48 #1551

  • MilicaaD
  • MilicaaD's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 11
Pozdrav drustvo
Ovo mi je prvi forum na kom sam se registrovala pa ne znam ni da li je odgovarajuca tema za moje pitanje. Na korak sam od kupovine stana od Inobacke, pa me zanima ima li neko iskustva sa njima i kakva su? U pitanju je zgrada koja je gotova za mozda 6 meseci. Hvala vaaam
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Stambena novogradnja - investitori 19 dec 2019 18:58 #1552

  • MilicaaD
  • MilicaaD's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 11
Goxy, da li si se mozda raspitao kod jos nekog za Inobacku? Bas me zanima kakva su firma i kakve stanove prave, planiram kod njih kupovinu ali sam pored svih postojecih prevara jako skepticna
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Stambena novogradnja - investitori 19 dec 2019 23:51 #1553

  • Kasper
  • Kasper's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 112
  • Primljenih Zahvalnica: 56
Inobacka je pouzdana tu nema brige dosta su zgrada izgradili.Ja sam licno odustao samo jer su im mali prozori.Prevariti sigurno nece.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Stambena novogradnja - investitori 20 dec 2019 20:10 #1554

  • MilicaaD
  • MilicaaD's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 11
Potrebna mi je pomoc. Na korak sam od kupovine stana od Inobacke, u zgradi koja kako kazu dobija gradjevinsku dozvolu u januaru, dakle nisu poceli za izgradnjom. U ugovoru stoji rok za izgradnju jul mesec plus 60 dana tolerancije. Kazu da je prvi korak davanje novca za rezervisanje stana, pa onda kad dobiju dozvolu jos ostatak za ucesce, pa kad se izgradi zgrada onda jos preostalih 80%. Medjutim, to uplacivanje se vrsi u njihovoj firmi bez notara, jer svakako ne moze zavesti nekretninu u katastar dok ne dobiju dozvolu. Zanima me da li je neko imao slicno iskustvo i koliko je pouzdano uplacivati novac za rezervaciju a da pritom firma jos uvek nije pocela da gradi i ceka na dozvolu? Hvala
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Stambena novogradnja - investitori 20 dec 2019 20:21 #1555

  • strika
  • strika's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 47
  • Primljenih Zahvalnica: 173
Ja sam imao isto iskustvo, ali sa drugim investitorom. Mada je investitor rekao da možemo i taj prvi predugovor, sačinjen pre dobijanja građevniske dozvole, overiti kod notara, ako insistiramo. Bio sam kod advokata da pregleda ugovor i da mi da savet oko potpisivanja. Rekao mi ja da ako se ugovor ne overi kod notara ne postoji zaštita od strane notara od prodaje stana dva puta. Ali što se tiče novca (i zaštite novca), situacija je slična kao i da je ugovor overen kod notara. U svakom slučaju je ugovor potpisan.

Čim je dobijena građevinska dozvola, potpisan je novi predugovor i overen je kod notara. Tako da je sa te strane sve prošlo u redu.

Napominjem još jednom da je u pitanju drugi investitor. I napominjem da je to ono što je rekao advokat, ali sam ne znam da li je informacija tačna ili ne.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: MilicaaD

Stambena novogradnja - investitori 20 dec 2019 20:55 #1556

  • MilicaaD
  • MilicaaD's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 11
Dakle i ti si rizikovao.. Imas li mozda savet?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Stambena novogradnja - investitori 20 dec 2019 21:11 #1557

  • Ksena
  • Ksena's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 243
  • Primljenih Zahvalnica: 117
MilicaaD napisao/la:
Potrebna mi je pomoc. Na korak sam od kupovine stana od Inobacke, u zgradi koja kako kazu dobija gradjevinsku dozvolu u januaru, dakle nisu poceli za izgradnjom. U ugovoru stoji rok za izgradnju jul mesec plus 60 dana tolerancije. Kazu da je prvi korak davanje novca za rezervisanje stana, pa onda kad dobiju dozvolu jos ostatak za ucesce, pa kad se izgradi zgrada onda jos preostalih 80%. Medjutim, to uplacivanje se vrsi u njihovoj firmi bez notara, jer svakako ne moze zavesti nekretninu u katastar dok ne dobiju dozvolu. Zanima me da li je neko imao slicno iskustvo i koliko je pouzdano uplacivati novac za rezervaciju a da pritom firma jos uvek nije pocela da gradi i ceka na dozvolu? Hvala
I ja sam tako kupila, al kod drugog investitora. Potraznja za stanovima je velika, pa ako se ne ide tako, do dobijanja dozvole vec mnogi stanovi budu prodati. Za rezervaciju nije potrebno mnogo, dosta je i 1000 eu, a onda po dobijanju dozvole sve se resava predugovorom kod notara. Bitno je samo da je investitor pouzdan da je duze vreme vec na trzistu. Za inobacku se bi se plasila.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: MilicaaD

Stambena novogradnja - investitori 20 dec 2019 21:13 #1558

  • Ksena
  • Ksena's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 243
  • Primljenih Zahvalnica: 117
Za inobacku ne bi se plasila. Sory na lapsusu
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Stambena novogradnja - investitori 20 dec 2019 21:45 #1559

  • strika
  • strika's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 47
  • Primljenih Zahvalnica: 173
Dakle i ti si rizikovao.. Imas li mozda savet?

Mene su iskreno mnogo više brinuli drugi rizici. Deluje mi da ima mnogo stvari koje mogu da krenu naopako i da notar kod mnogih nije faktor. Tako da me taj prvi korak, bez overe kod notara, nije previše brinuo. Tu je u pitanju ograničena, manja (ako se tako može reći) količina para i overa stiže za mesec-dva.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Stambena novogradnja - investitori 20 dec 2019 22:01 #1560

  • Sule
  • Sule's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 12
  • Primljenih Zahvalnica: 14
Mnogo veći rizik je da das 50% novca da bi dobila 50eur manje po kvadratu.
Ja imam 2 iskustva:
- prvI stan, rukovali se, znamo se. Ja njemu 90% novca da dobijem bolju cenu. Rok izgradnje 12 meseci. Trospratnica. Zgrada bila na mišiće gotova nakon 4.5 godine. Naučio sam mnogo iz toga.
- drugi stan, kapara 1000eur. Dok nije dobijena građevinska dozvola, čovek me nije ni zvao. Čekalo se nešto više na građevinsku dozvolu al bio sam u stanju da ako me neko pređe za 1000eur, pa dobro. Bolje nego da me pređe za 10000 ili 15000eur. Predugovor overen kod notara. Nakon overe ja uplatio 10% od dogovorene cene i to je to. Krajnje korektno i s njim sam se dogovorio kao sam kupovao bicikl a ne nekretninu.
O rizicima....ne bih da mračim. Ali bilo je primera gde zgrada bude gotova 80% izgradnja stane. Džaba ti notar i svi ugovori ovog sveta. Svi su ono ali firme sa osnivačkim kapitalom od 1000 dinara ili 100eur. To im je država dozvolila.
Poslednja izmena: 20 dec 2019 22:19 od Sule.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: MilicaaD
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru