Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Cene stanova

Cene stanova 13 sep 2020 16:34 #461

  • Cole11
  • Cole11's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 362
  • Primljenih Zahvalnica: 829
Kad sam vec ovde, da li neko moze da mi objasni razliku izmedju uknjizene i neuknjizene nekretnine, osim sto za neuknjizenu ne mogu da dignem kredit ili da je koristim kasnije za hipoteku (pod uslovom da je zgrada u procesu legalizacije)?
Jel to kao neki horor scenario gde dodje bager i srusi zgradu ili kako to ide...
Kako se dokazuje vlasnicka struktura?
Prostorni planer, al` nisam odustala.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 13 sep 2020 16:46 #462

  • IC
  • IC's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 431
  • Primljenih Zahvalnica: 521
Cole11 napisao/la:
Kad sam vec ovde, da li neko moze da mi objasni razliku izmedju uknjizene i neuknjizene nekretnine, osim sto za neuknjizenu ne mogu da dignem kredit ili da je koristim kasnije za hipoteku (pod uslovom da je zgrada u procesu legalizacije)?
Jel to kao neki horor scenario gde dodje bager i srusi zgradu ili kako to ide...
Kako se dokazuje vlasnicka struktura?

Pa evo iz mog skromnog iskustva, ja sam svesno uzeo jedan stan koji nije uknjizen, naravno iz razloga sto sam za 20k eura dobio stan u pešačkoj zoni NSa. Cela zgrada je neuknjižena. Radimo na legalizaciji i uknjizbi jos uvek i to ce se uskoro srediti. Ako me pitas opet bih uzeo takav stan, zato sto je za 5 godina renta sebe do pola otplatio, a kao i milion objekata u srbiji on nece biti rusen. Problem je uvek bila prodaja takvih nekretnina, ali ja u zivotu nisam 1 nekretninu prodao, nadam se da nikada necu ni morati, tako da je meni to skroz ok. Naravno takve kupovine su uvek pracene nekim drugim proverama i vrlo niskom cenom, onda mozemo da pricamo o kupovini. Prodaju se uvek tesko to ti je jasno... Znaci za zivot i rent su skroz ok, za neko sredjivanje pa dalju prodaju bolje zaobici, zna da se oduzi ta uknjizba, jer celu zgradu uknjiziti ti je djavolja rabota gde zavisis od ostalih vlasnika stanova a tu zna da bude igranka. Vlasništvo dokazujem overenim ugovorom o kupoprodaji kod notara iako u katastru stoji da je tamo neka kuca, i hipoteku zaboravi na takvim objektom dok se ne rese sva pitanja oko legalizacije i uknjizbe.
There are no passengers on spaceship earth. We are all crew.
Poslednja izmena: 13 sep 2020 16:50 od IC.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 13 sep 2020 17:00 #463

  • Aleksejjj
  • Aleksejjj's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 206
  • Primljenih Zahvalnica: 56
Cole11 napisao/la:
Kad sam vec ovde, da li neko moze da mi objasni razliku izmedju uknjizene i neuknjizene nekretnine, osim sto za neuknjizenu ne mogu da dignem kredit ili da je koristim kasnije za hipoteku (pod uslovom da je zgrada u procesu legalizacije)?
Jel to kao neki horor scenario gde dodje bager i srusi zgradu ili kako to ide...
Kako se dokazuje vlasnicka struktura?

U proseku u Srbiji retko se ruse takve nekretnine, tako da ti je taj rizik mali. U sustini cinjenica da nije uknjizen znaci da ne postoji u katastru, ti u katastru nisi vlasnik i to moze da pravi pravi problem. Pre godinu dana je izasao novi zakon po kom notari mogu da odbiju da overavaju takve ugovore cak i kada je predata dokumentacija za legalizaciju. U sustini, nije lose da kupis tako nesto ako je za malo para i izdavanje, a ako mislis za sebe i da to bude nesto sto ces ostaviti deci nemoj.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 13 sep 2020 17:24 #464

  • Cole11
  • Cole11's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 362
  • Primljenih Zahvalnica: 829
Cena neuknjizenih stanova u delu Grbavica ili Sajam je za 50% niza od trzisne cene.
Stan od oko 40-50 kvadrata izadje 35-40 hiljada eura, sto je nezamislivo.
Uopste nisam razumela rizike ovakve nekretnine, ali i dalje ne razumem verovatnocu da nesto ostane ZAUVEK nereseno - razumem 5, 10, 15 godina, ali kao 30 godina da se ne resi legalizacija objekta mi zvuci, cak i za zemlju Srbiju, nemoguce (ovo govorim iz ugla da objekat nece biti srusen (kako kazete verovatno nece) i iz komentara da ne treba da ostavljam deci (dok deca dodju na red za taj stan valjda ce se resiti...).
Prostorni planer, al` nisam odustala.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 13 sep 2020 17:41 #465

  • IC
  • IC's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 431
  • Primljenih Zahvalnica: 521
Cole11 napisao/la:
Cena neuknjizenih stanova u delu Grbavica ili Sajam je za 50% niza od trzisne cene.
Stan od oko 40-50 kvadrata izadje 35-40 hiljada eura, sto je nezamislivo.
Uopste nisam razumela rizike ovakve nekretnine, ali i dalje ne razumem verovatnocu da nesto ostane ZAUVEK nereseno - razumem 5, 10, 15 godina, ali kao 30 godina da se ne resi legalizacija objekta mi zvuci, cak i za zemlju Srbiju, nemoguce (ovo govorim iz ugla da objekat nece biti srusen (kako kazete verovatno nece) i iz komentara da ne treba da ostavljam deci (dok deca dodju na red za taj stan valjda ce se resiti...).
Da li mozes da zamislis bager koji rusi zgradu u centru grada i 30 porodica (preko 100 ljudi) koji ostaju bez krova nad glavom na ulici, ja ne mogu, pogotovo sto taj bager kada zavrsi rusenje moze komotno da nastavi da rusi ostalih 2,2 miliona objekata (broj varira od 1-5 miliona nemam pojma sta je za njih prava cifra i sta je za njih objekat) a pre nego sto sve sruse negde posle 50-e zgrade ce imati gradjanski rat na ulici... Naravno da ce sve biti uknjizeno i legalizovano i naravno da ce to kostati novaca i vremena. Tu mozes imati problem sto notari nece da overe ugovore, i sto ce biti jos troskova, cimanja i nerviranja, da li to opravdava manju cenu to je vec do tebe da odlucis...
There are no passengers on spaceship earth. We are all crew.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 13 sep 2020 20:06 #466

  • Blavak
  • Blavak's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 8393
  • Primljenih Zahvalnica: 35780
Sitting Animal napisao/la:
U vezi tipova grijanja stambenih zgrada imam neke nedoumice, ako bi mogao neko malo da pojasni i uporedi.

Evo kako sam ja to skontala...postoje ovi tipovi:
1. preko gradske toplane (na cvrsto gorivo), placa se tokom cijele godine. Da li se uvijek placa pausalno ili moze i po tacnom utrosku?
2. na gas, po utrosku, ovo bi trebalo da bude fleksibilno, ukljucis/iskljucis kad ti hoces.
3. na toplotne pumpe, koje rade na struju??! tj. djelimicno na struju, a djelimicno koriste pasivnu ustedu energije jer se voda koju koriste hladi u dubini zemlje??! I ovo je vid grijanja po utrosku? Isto fleksibilno ukljucis/iskljucis...Ove toplotne pumpe se isto koriste i ljeti za hladjenje??!

Gledano sa finansijske strane, a kraju godine sta izadje najpovoljnije?
Unaprijed hvala na odgovoru!

Nemam iskustva sa toplotnim pumpama, te ne mogu da dam neki konačan sud.
Pod 1. Postoje zgrade gde postoji mogućnost plaćanja po utrošku. Znam za Laguna residence na Bul. Evrope. Tamo postoji ta mogućnost i to je značajna ušteda za kućni budžet (proračun). Inače naša toplana koristi gas kao energent, pa nije grejanje na čvrsto gorivo. Na čvrsto (ugalj, drvo i sl.) se greju oni koji žive u kućama, a nemaju mogućnost (ili ne žele) da koriste nešto drugo kao energent.
Poslednja izmena: 13 sep 2020 20:07 od Blavak.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 13 sep 2020 21:59 #467

  • Hamilton
  • Hamilton's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 121
  • Primljenih Zahvalnica: 77
Kako ti je notar overio ugovor o prometu neuknjizene nepokretnosti??
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 13 sep 2020 22:05 #468

  • IC
  • IC's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 431
  • Primljenih Zahvalnica: 521
Hamilton napisao/la:
Kako ti je notar overio ugovor o prometu neuknjizene nepokretnosti??
Pa bilo je natezanja :) i bilo je pre 5 godina i da mnogi nisu hteli ovaj je hteo :) trazene su dozvole, planovi, ugovori prethodnog vlasnika sa investitorom... ali overili su na kraju... ne bih se kladio da bi sada overili mada ko zna...
There are no passengers on spaceship earth. We are all crew.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 13 sep 2020 23:17 #469

  • Aleksejjj
  • Aleksejjj's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 206
  • Primljenih Zahvalnica: 56
Cole11 napisao/la:
Cena neuknjizenih stanova u delu Grbavica ili Sajam je za 50% niza od trzisne cene.
Stan od oko 40-50 kvadrata izadje 35-40 hiljada eura, sto je nezamislivo.
Uopste nisam razumela rizike ovakve nekretnine, ali i dalje ne razumem verovatnocu da nesto ostane ZAUVEK nereseno - razumem 5, 10, 15 godina, ali kao 30 godina da se ne resi legalizacija objekta mi zvuci, cak i za zemlju Srbiju, nemoguce (ovo govorim iz ugla da objekat nece biti srusen (kako kazete verovatno nece) i iz komentara da ne treba da ostavljam deci (dok deca dodju na red za taj stan valjda ce se resiti...).

Stvarno ne razumes da nesto moze ostati zauvek nereseno u zemlji Srbiji? :) Imas neku budalu od komsije koji je nasledio stan npr i ode mast u propast. Dok deca dodju na red za stan ne mora se nista resiti, a moze doci neki treci zakon itd, itd, to nije cista imovina i to je fakat. Cinjenica je i da se teze prodaje sto ukoliko se nesto desi pa ti hitno trebaju pare isto nije zgodno.. Nije to bezveze toliko jeftinije.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cole11

Cene stanova 14 sep 2020 02:56 #470

  • pedja82
  • pedja82's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 23
Na Altini u Bg se zidaju zgrade na zemljištu PKB (ili tako nekog subjekta) sa kojim investitori imaju ugovor na 99 godina :)
Mislim da takve stvari neće biti dugo dugo legalizovane :)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 14 sep 2020 12:44 #471

  • IC
  • IC's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 431
  • Primljenih Zahvalnica: 521
Modena Petrovaradin 1500 sa PDV-om.
There are no passengers on spaceship earth. We are all crew.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 14 sep 2020 13:13 #472

  • zop
  • zop's Avatar
  • Van mreže
  • Zidar
  • Poruka: 59
  • Primljenih Zahvalnica: 33
Mnogo, do duše očekivano s obzirom da je kod većine ostalih u Petrovaradinu preko 1400 a sigurno da Modena nudi bolji kvalitet i veću sigurnost.

Jedino što je po meni Preradovićeva mnogo lošije mesto od kvarta oko Okrugićeve/Zlatarićeve.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 14 sep 2020 14:14 #473

  • bili
  • bili's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 183
  • Primljenih Zahvalnica: 317
U vezi uknjižbe...

1. Verovali ili ne, ja sam jedan stan uknjižio posle 70 god od izgradnje. Zgrada je napravljena 1936, uknjižili smo stan negde 2007-8, i to jedva iako sam imao kompletan pravni sled ranijih vlasnika od 1936. Bilo je tu naravno i neažurnosti ranijih vlasnika, države...

2. Notari neće overiti neuknjižen stan, osim u slučaju kao gore naveden primer da se u katastru vodi kuća, ali tada u ugovoru ne može da stoji kupujem stan taj i taj, nego kupujem, recimo, 1/13 kuće.

3. Neuknjižen stan može biti izvor raznih komplikacija. Uvek može isplivati neki ugovor sa starijim datumom od vašeg. Bilo kakav pravno obavezujuć ugovor, o kupo-prodaji, o poklonu, jednom rečju bilo kakvom teretu.

4. Za uknjižbu su potrebni vreme i novci. Meni je grad za malo pre pominjani stan tražio da ponovo platim otkup. Ugovor nije bio dovoljan dokaz i da je plaćeno. Za jedan drugi stan da bih ga uknjižio poreska mi je tražila da ponovo platim porez koji nije platio investitor, a ja sam uz veliki napor uspeo da otkruijem i dokažem da je taj porez naplaćen prinudnom naplatom... Sada već četvrtu godinu čekam uknjižbu jednog ozakonjenog stana, a kada sam ga kupovao bila je priča, saće to za pola godine najviše. U međuvremenu pokrenut stečaj nad investitorom, stan uđe u stečajnu masu, pa onda traži izuzimanje iz stečajne mase, pa se nadaj da će stečajni upravnik odobriti... i da mi komšja nije javio za stečaj, prošlo bi 30 dana koliki je rok za zahtev za izuzimanje...
Poslednja izmena: 14 sep 2020 14:23 od bili.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Neskov

Cene stanova 14 sep 2020 14:36 #474

  • cvarkov
  • cvarkov's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 131
  • Primljenih Zahvalnica: 319
Molim ne mešajte Sajlovo i Salajku
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: mlata, Aleksejjj, OneLove

Cene stanova 16 sep 2020 08:30 #475

  • kasko
  • kasko's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 4919
  • Primljenih Zahvalnica: 9925
BEOGRAD - U julu ove godine izdato je 2.005 građevinskih dozvola, što je za 8,9 odsto manje nego u istom periodu prethodne godine, objavio je danas Republički zavod za statistiku. Od ukupnog broja dozvola izdatih u julu, 81,3 odsto dozvola odnosi se na zgrade, a 18,7 odsto na ostale građevine.
Povodom izdatih dozvola za zgrade, 70,4 odsto dozvola izdato je za stambene, a 29,6 odsto za nestambene zgrade, dok se kod ostalih građevina najveći deo odnosi na cevovode, komunikacione i električne vodove (77,3 odsto).
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 18 sep 2020 10:41 #476

  • kasko
  • kasko's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 4919
  • Primljenih Zahvalnica: 9925
Nemamo drugu temu, pa da nastavim onda ovde gde smo pricali o populaciji u vezi sa cenama stanova.
Demograf: Srbija je zemlja veoma starih ljudi, iseljavanje intenzivije poslednjih godina
Srbija se u 21. veku, prema svim kriterijumima, našla u grupi demografski najstarijih zemalja Evrope i sveta i početkom ove godine više nego svaki peti stanovnik Srbije bio je stariji od 65 godina, a tek svaki sedmi mlađi od 15 godina, izjavio je demograf Goran Penev za portal UGS Nezavisnost.

Penev je naveo da je broj starih za 463.000 ili za 47 odsto bio veći od broja mladih, a prosečna starost je dostigla rekordnu vrednost od 43,4 godine.

On je rekao da je ukupno stanovništvo prema zvaničnim procenama Republičkog zavoda za statistiku (RZS) 1. januara 2020. iznosilo 6,9 miliona i bilo je malobrojnije nego pre 50 godina.

"Broj živorođenih je već nekoliko godina stalno ispod 65.000 (64.400 u 2019.) i značajno je manji nego bilo koje godine u 20. veku, čak manji nego u vreme bilo kog rata koji je vođen u tom veku. Broj umrlih je već dvadesetak godina stalno preko 100.000, a od 2010. se kreće u rasponu od 100.000 do 104.000 godišnje. On je prošle godine iznosio 101.400", objasnio je Penev.

On je ukazao i na negativni prirodni priraštaj koji je u poslednjih 10 godina iznosio minus 36.500 na godišnjem nivou.

Govoreći o odlivu stanovništva iz Srbije, Penev je naveo da rezultati jednog novijeg istraživanja RZS rađenog u saradnji s nacionalnim statističkim organizacijama najvažnijih zemalja, ukazaju da je između 2011. i 2018. godine Srbiju napustilo 226.000 stanovnika, a da se istovremeno u Srbiju doselilo 131.000.

Migracioni saldo je iznosio minus 95.000 ili minus 12.000 godišnje, rekao je Penev i napomenuo da se iseljavanje naročito intenziviralo poslednjih godina.

Objašnjavajući kako demografska kretanja utiču na tržište radne snage u Srbiji, Penev je ukazao da je prema procenama RZS 1. januara 2020. godine radni kontingent brojao 4,13 miliona stanovnika ili 59,6 odsto ukupnog stanovništva zemlje. Devet godina ranije, stanovništvo iste starosti brojalo je 4,545 miliona ili 62,7 odsto ukupnog stanovništva.

Kao potvrdu da je radno sposobno stanovništvo Srbije demografski vrlo staro, Penev je naveo podatke za nekoliko odabranih razvijenih evropskih zemalja - Francusku, Švedsku, Nemačku i Italiju, gde Francuska i Švedska spadaju u grupu demografski mlađih evropskih populacija (mlađe su od Srbije), a Nemačka i Italija u grupu demografski starijih populacija (starije od Srbije).

"Međutim, u pogledu interne starosne strukture radnog kontingenta, sve četiri su imale manji udeo starih 60-64 u ukupnom radno sposobnom stanovništvu - od 9,7 odsto u Švedskoj do 11 odsto u Nemačkoj. Istovremeno, izuzev Italije, u svim tim zemljama, udeo mladog radno sposobnog stanovništva je bio veći nego u Srbiji - od 9,2 odsto u Nemačkoj do 10,3 odsto u Švedskoj", rekao je Penev.
kasko napisao/la:
Republicki zavod za statistiku svake godine objavi da je oko 70.000 sanovnika manje (sa migracijama), a ima i mesecni bilten.
Mesecno oko 9000 umre a 4500. Sto je oko 40.000 manje godisnje.
www.stat.gov.rs/sr-Latn/oblasti/stanovnistvo

Procene stanovnistva:
www.stat.gov.rs/sr-latn/oblasti/stanovni...rocene-stanovnistva/
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 19 sep 2020 21:23 #477

  • Ksena
  • Ksena's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 243
  • Primljenih Zahvalnica: 117
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 21 sep 2020 13:41 #478

  • Ksena
  • Ksena's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 243
  • Primljenih Zahvalnica: 117
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 21 sep 2020 22:10 #479

  • DEKIMIR
  • DEKIMIR's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 103
  • Primljenih Zahvalnica: 30
Za ljude koji nemaju mogućnosti da plaćaju 1500 evra kvadrat stana, najbolja opcija je Sajlovo, 4 km udaljeno od Bulevara Oslobođenja, 8 km od strog centra grada, brzi i lak ulazak ugrad jer je ulaz iz pravca Rumenke najmanje opterećen, naselje koje se nalazi na najvišoj tački grada Novog Sada što garantuje uvek suve podrume za razliku od Adica i Veternika, Novo gradsko groblje je iz tog razloga smešteno tu gde jeste, kanalizacija i voda urađeni u svim ulicama, a trenutno se asfaltiraju ulice, imate svoje dvorište i mir
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 21 sep 2020 22:13 #480

  • Otis.Driftwood.Ressurected
  • Otis.Driftwood.Ressurected's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3831
  • Primljenih Zahvalnica: 8962
Grad ce izaci na vodu? Imas vec puno zgrada koje su izasle na vodu
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru