Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Cene stanova

Re:Cene stanova 02 apr 2020 14:10 #141

  • Neskov
  • Neskov's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 546
  • Primljenih Zahvalnica: 356
vicakur napisao/la:
Plašim se da i kod nas neće doći do pada vrednosti nekretnina već baš suprotno tome, pogotovo na centralnim lokacijama u gradu.

Zašto se plašiš da nece doci do pada cena nekretnina? Zašto bi voleo da dodje do neke krize?

Ja kada sam napisao da bi mnogi voleli da cene veoma padnu i da se desi kriza su mi rekli da sam morbidan
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Re:Cene stanova 02 apr 2020 20:58 #142

  • kasko
  • kasko's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 4920
  • Primljenih Zahvalnica: 9930
Znas ti dobro, a lako se da pročitati zašto je tvoj tekst nazvan morbidnim. Ovo sto radis je zamena teze ala A.V.

U Americi je 10 MILIONA novih nezaposlenih u poslednje 2 nedelje. U Austriji najveca nezaposlenost u poslednjih 30 godina. Nemačka, Italija, Španija, Francuska... Kakav rast cena nekretnina... Bice dobro ako se ne ponovi 2007 na tom polju.
Rusiju i Kinu zaista ne znam niti su mi bitni njihove cene stanova, a kriza u Rusiji inače tek počinje...

No, nije sve ovo ni tema ovde... Ko ima mozak, novac sa strane i stomak za rizik, kao sto kaze Alibunar, sada moze da resi pitanje svoje penzije...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Re:Cene stanova 02 apr 2020 21:15 #143

  • neusatz!
  • neusatz!'s Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1372
  • Primljenih Zahvalnica: 2824
Kada ovo prodje momenat je za kupovinu, ne za prodaju.
Dobrodošlica na SSC forumu:

You have been banned for the following reason:
No reason was specified.

Date the ban will be lifted: Never
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Re:Cene stanova 02 apr 2020 21:22 #144

  • Neskov
  • Neskov's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 546
  • Primljenih Zahvalnica: 356
kasko napisao/la:
Znas ti dobro, a lako se da pročitati zašto je tvoj tekst nazvan morbidnim. Ovo sto radis je zamena teze ala A.V.

U Americi je 10 MILIONA novih nezaposlenih u poslednje 2 nedelje. U Austriji najveca nezaposlenost u poslednjih 30 godina. Nemačka, Italija, Španija, Francuska... Kakav rast cena nekretnina... Bice dobro ako se ne ponovi 2007 na tom polju.
Rusiju i Kinu zaista ne znam niti su mi bitni njihove cene stanova, a kriza u Rusiji inače tek počinje...

No, nije sve ovo ni tema ovde... Ko ima mozak, novac sa strane i stomak za rizik, kao sto kaze Alibunar, sada moze da resi pitanje svoje penzije...

Šta će biti sa cenom stanova videćemo, ne znam zašto se toliko skače. Naravno ko kupuje da treba da sačeka. Ostalo ćemo videti.

Moje mišljenje je da se ne treba radovati padu cena nekretnina i nekoj svetskoj krizi. I da novac koji imaš je znaci koliko će značiti. A sto se tice ljudi koji imaju stanove pa svakako za 10 godina cene mogu biti na maksimumu kao što je bilo posle 2008
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Re:Cene stanova 02 apr 2020 22:04 #145

  • cee2
  • cee2's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 22
  • Primljenih Zahvalnica: 17
Jasno je i sada da ce doci do osetnog pada cena nekretnina, koje ce verovatno zapoceti pocetkom 2021 i trajati par narednih godina. Mozemo ocekivati stagflaciju, a verovatno i rezanje plata u javnom sektoru zavrsetkom izbornog ciklusa. Budalesanja ala Dinkic/Djelic tesko da ce ponovo pronaci pogodno tlo cak i kod neukih stranackih aktivista.

www.istinomer.rs/izjava/mi-volimo-krizu-i-kriza-voli-nas/
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 02 apr 2020 23:57 #146

  • Otis.Driftwood.Ressurected
  • Otis.Driftwood.Ressurected's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3840
  • Primljenih Zahvalnica: 8976
Sto volim sto svi ili prizekljuju ili predvidjaju par cena stanova. Ima talas ljudi koji vec preko drustvenih mreza pusta buvu da bi krenuli ofanzivno na izdavace stanova sa argumentom "pa kriza je"

Ja sva sreca izdajem stan po sasvim fer ceni i nema ko sta da mi se zali.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 03 apr 2020 10:22 #147

  • milanns
  • milanns's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 100
  • Primljenih Zahvalnica: 372
Moje misljenje je da investitori sada sa ovim cenama imaju dosta pristojnu profit marginu i da realno cena moze ici dole bez toga da posluju u gubitku. Pitanje je sada da li ce neko do njih biti primaoran na spustanje cene stanjem na trzistu usled manje traznje a nadospelih troskova da bi odrzali likvidnost. Vreme ce pokazati.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 03 apr 2020 11:55 #148

  • Erebus
  • Erebus's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 316
  • Primljenih Zahvalnica: 758
"Epidemija koronavirusa oborila cene stanova u Srbiji za 20 odsto"

Epidemija koronavirusa se već u ovom trenutku odrazila na stanje na tržištu nekretnina u Srbiji, pa su tako cene stanova pale za oko 20 odsto, rekla je Kaća Lazarević, vlasnica agencije "Kaća Lazarević nekretnine".

"Kada je reč o iznajmljivanu stanova i poslovnih prostora, možemo da konstatujemo da je ta vrsta biznisa u ovom trenutku gotovo u potpunosti zamrla. Naime, u uslovima epidemije i vanrednog stanja zakupci što stanova što poslovnog prostora su vlasnicima nekretnina koje zakupljuju tražili ili da im znatno smanje zakupninu ili da plaćaju samo režije dok epidemija ne prođe. Vlasnici su uglavnom odbijali takve ponude te je većina tih prostora sada prazna odnosno nisu zakupljeni", objasnila je Lazarević.

Prema njenim rečima, kada je reč o kupovini stanova i na tom planu je poslovanje skoro u potpunosti stalo.

"Ljudi izbegavaju da im u stanove koje prodaju dolazi bilo ko da ih gleda, a i ljudi se plaše da odlaze u razgledanje stanova, bilo da je reč o već izgrađenim stanovima ili novogradnji. Sve je to dovelo do toga da se cena stanova na tržištu u Srbiji smanji za oko dvadeset odsto", istakla je Lazarević.

Ona je dodala da istovremeno banke i dalje odobravaju kredite za kupovinu stanova i da građani konkurišu za njih.

"Kupci su uvereni u to da su stambeni krediti koji se nude u ovom trenutku daleko povoljnije rešenje nego čekati da se epidemija završi, jer će tada oni biti znatno skuplji nego što je sada slučaj. Delim takvo mišljenje jer će se banke u narednom periodu mnogo teže odlučivati i biće opreznije kada je reč o davanju kredita. Jednostavno zbog potencijalne ekonomske krize ljudi mogu da ostanu bez posla i na taj način banke rizikuju da ostanu bez novca koji su posudile", kazala je Lazarević.

Dodala je da su ugroženi i preduzimači koji su počeli sa izgradnjom stambenog i poslovnog prostora, te da je pitanje da li će u narednom periodu lako stizati do kredita potrebnih za završetak izgradnje.

"Jedan od problema je i kako će nabavljati materijal za izgradnju koji stiže iz inostranstva, a granice su trenutno zatvorene", istakla je sagovornica Danasa.

Očekivano da dođe do pada cena nekretnina
Potpredsednik Građevinske komore Srbije Goran Rodić kazao je za Danas da je potpuno očekivano da u ovakvim situacijama da dođe do pada cena nekretnina, a da što se tiče građevinske industrije ona i sada radi na stanogradnji, moći će da radi punim kapacitetom i po završetku epidemije.

"Izgradnja stanova se i sada obavlja, doduše u nešto smanjenom obimu. Ima nedostatka kvalifikovane radne snage među građevinarima, ali to je problem koji postoji kod nas nevezano za koronavirus. Ali se definitivno radi, a radiće se još kada ovo prođe. Biće stanova", rekao je on.

Rodić je naveo da materijal neće biti problem za građevinsku industriju jer je, kada je reč o stanogradnji, 80 odsto materijala iz domaće proizvodnje.

"I država će da pomogne privredi sa svoje strane pa tako i građevinskoj industriji. Ovakve krizne situacije veoma jasno pokazuju koliko je važno imati jaku i sposobnu domaću građevinsku industriju i da je zbog toga treba pomagati u svakom pogledu", naveo je Rodić.

Banke i u vanrednom stanju odobravaju kredite
U Udruženju banaka Srbije za Danas nisu mogli da kažu da li je došlo do smanjenja broja zahteva za stambene kredite, ali je rečeno da banke i u uslovima vanrednog stanja odobravaju kredite za kupovinu nekretnina.

U Republičkom geodetskom zavodu, gde se predaju zahtevi za upis u katastar, za Danas ističu da kupoprodajna aktivnost nije stala i da se zahtevi i dalje predaju, ali da je broj zahteva koji stižu smanjen.

U RGZ za taj list navode da njima deo zahteva za upis u katastar dolazi preko javnih beležnika, a deo od advokata. Predmeti se rešavaju, kako kažu, ali se ne potpisuju i ne šalju u poštu do onih koji su zahteve predali, jer svi rokovi stoje.

S obzirom na to da šalteri katastra ne rade, RGZ je omogućio onima koji žele da digitalno predaju zahtev. Taj zahtev će biti obrađivan, ali rešenje o upisu neće stići do korisnika dok traje vanredno stanje.

http://rs.n1info.com/Biznis/a585084/Cena-stanova-u-vreme-epidemije-koronavirusa.html

Naravno, ovo je samo kratkoročni potres.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 03 apr 2020 12:11 #149

  • IC
  • IC's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 435
  • Primljenih Zahvalnica: 521
There are no passengers on spaceship earth. We are all crew.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 03 apr 2020 17:53 #150

  • mel
  • mel's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 647
  • Primljenih Zahvalnica: 652
Ne sviđa mi se ta optužba da se neko nada krizi kako bi prošao jeftinije. Valjda je dozvoljeno diskutovati na tu temu, pogotovu na forumu koji se bavi građevinom.

Od kad sam zaposlen ovo mi je druga kriza za koju sam siguran da ću je osetiti, pa čak i da je istina da će cena pasti, verovatno znači da to nikom posebno neće značiti, tako da se ograđujem od svih ličnih interesa jer nemam uštekanih 100k da mogu da iskoristim svaki eventualni pad cena.

Posao mi dosta zavisi od saradnje sa stranim klijentima, a tu već dolazi do kresanja planova i smanjenja tekućeg posla. A i oni su u nekom lancu i zavise još od većih ekonomskih igrača.

Ja mislim da dosta ljudi percipira ovo: ok, 3 meseca ćemo stopirati sve, a onda ćemo se samo vratiti standardnim aktivnostima, nastaviti da trošimo pare, idemo na letovanja, proizvodimo i plasiramo proizvode starim kupcima, kupujemo ono na šta smo navikli od starih dobavljača. Mislim da ne treba biti ekonomista da bi znali da stvari ne funkcionišu tako. Mnoge kompanije žive na kreditima i par meseci bez mogućnosti otplate će mnoge odvesti u bankrot a to će mnogo toga povući za sobom.

U Severnoj Americi je sa nekoliko miliona avionskih putnika dnevno promet spao da 200k. Ima dosta primera još... non stop nalećem jer guglam takve stvari, nije teško pronaći.

Ako se stvano ispostavi da smo mi ovde toliko izolovani da biznis sa nekretninama i izgradnjom ne oseti ništa, onda postoji dosta ekonomske snage koje ja očigledno nisam svestan.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 03 apr 2020 19:00 #151

  • Ljube
  • Ljube's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 255
  • Primljenih Zahvalnica: 771
Ja mislim da ako se ovakva situacija, u kakvoj smo danas, samo još jednom ponovi u narednom periodu od oko godinu-dve, da će ljudi masivnije početi da kupuju kuće po selima kako bi imali gde da se sklone u slučaju karantina.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Blavak

Cene stanova 03 apr 2020 19:28 #152

  • neusatz!
  • neusatz!'s Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1372
  • Primljenih Zahvalnica: 2824
Slažem se da je nemoralno radovati se ovakvim situaicijama, ali ekonomija ne poznaje moral. Moral unosimo mi ljudi. italijanski proizvodjači testa protiv korone su prodali testove Amerikancima, umesto da su ih ostavili za Italijane. A isti ti Amerikanci imaju elitu koja se obogatila na ratovima i trgovanju u vreme istih. Dakle slažem se da to nije u redu, ali svet je takav već neko vreme. Cene će kad tad krenuti na gore, a ko uloži posle ooga profitiraće u nekom doglednom periodu. Bilo to moralno ili ne.
Dobrodošlica na SSC forumu:

You have been banned for the following reason:
No reason was specified.

Date the ban will be lifted: Never
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 03 apr 2020 19:44 #153

  • Neskov
  • Neskov's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 546
  • Primljenih Zahvalnica: 356
Ako je spala cena za 20% je l to znači da stan od 100k sada mogu da kupim za 80k? Ili gde je cena kvadrata bila 1500 sad je 1200?

Do pada cena će doći ali ja očekujem postepen pad do jednog perioda a kako se ekonomija bude oporavljala tako će opet rasti. Ko uhvati kada cene budu padale svakako će profitirati. Ali sumnjam da će cena pasti odmah za 200, 300 e mislim da će firme ako ništa to veštački držati
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 03 apr 2020 19:51 #154

  • IC
  • IC's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 435
  • Primljenih Zahvalnica: 521
Ljube napisao/la:
Ja mislim da ako se ovakva situacija, u kakvoj smo danas, samo još jednom ponovi u narednom periodu od oko godinu-dve, da će ljudi masivnije početi da kupuju kuće po selima kako bi imali gde da se sklone u slučaju karantina.
Slazem se. Ne znam koliko je verovatno da se ovo ponovi, za svojih 30 godina ja ovo prvi put (kao i mnogi drugi) prozivljavam, ali ako se ponovi (a postoje indicije za tim) apsolutno se slazem sa konstatacijom da kuca u gradu ili blizu grada dobija drugi padez. Jasno je da kuca ostavlja vise prostora za slobodu kretanja, klinci, ljubimci, prostor za eventualno skupljanje zaliha ako ne daj boze zatreba... Svaki taj karantin povlaci nekoliko meseci zivota godisnje (mozda cak i pola godine) u vrlo restriktivnim uslovima. Ovo ce proci ali ako se ponovi, placevi i kuce ce biti veoma na ceni. Inace cekam da vidim sta ce prvorodjeni da presudi, ako nam klepi 24h odoh na vikendicu ovde cu poludeti doslovno...
There are no passengers on spaceship earth. We are all crew.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 03 apr 2020 20:02 #155

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4870
  • Primljenih Zahvalnica: 8012
Ljube napisao/la:
Ja mislim da ako se ovakva situacija, u kakvoj smo danas, samo još jednom ponovi u narednom periodu od oko godinu-dve, da će ljudi masivnije početi da kupuju kuće po selima kako bi imali gde da se sklone u slučaju karantina.

Meni je dugoročni plan i pre ovoga bio da odem van grada, ali ne previše daleko.
Da li je postojao (postoji) i takav trend, to već ne mogu da zaključim.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 03 apr 2020 21:50 #156

  • Cookie
  • Cookie's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Institutionalized
  • Poruka: 4222
  • Primljenih Zahvalnica: 3188
Već par godina postoji takav trend. Dovoljno je pogledati cene kuća u Veterniku i Futogu.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 03 apr 2020 22:50 #157

  • Neskov
  • Neskov's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 546
  • Primljenih Zahvalnica: 356
Cookie napisao/la:
Već par godina postoji takav trend. Dovoljno je pogledati cene kuća u Veterniku i Futogu.

Kamenica takodje
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 04 apr 2020 03:27 #158

  • neusatz!
  • neusatz!'s Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1372
  • Primljenih Zahvalnica: 2824
Znam čoveka koji je prodao stan na Detelinari i kupio veliku kuću u Kulpinu. Dodatno je sredio kuću i okućnicu, napravio pravi vrt okolo kao iz bajke, od pomoćnih objekata napravio mesto za mašine koje je isto kupio od razlike cene, kupio i auto i kaže nikad bolje nije živeo. Mesečni troškovi su mu par stotina dinara, kad mu je potrebno da dodje do Novog Sada tu je za 30 minuta, hranu kupuje od lokalnih proizvodjaća i kvalitetnije i jeftinije nego kad je bio u Novom Sadu. Sina srednjoškolca je sklonio iz grada i ne mora da brine sa kime se druži, sa mašinama koje je kupio započeo je posao od kojeg dobro zaradjuje i jednostavno odlično mu je. treba li još nešto reći o odnosu kuća izvan grada i grad?
Dobrodošlica na SSC forumu:

You have been banned for the following reason:
No reason was specified.

Date the ban will be lifted: Never
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 04 apr 2020 11:06 #159

  • valjan
  • valjan's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1172
  • Primljenih Zahvalnica: 2332
A moji opet prodali kuću u Kulpinu i sad ne mrdaju iz stana na Limanu... :dunno:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 04 apr 2020 13:47 #160

  • Cookie
  • Cookie's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Institutionalized
  • Poruka: 4222
  • Primljenih Zahvalnica: 3188
Neskov napisao/la:
Cookie napisao/la:
Već par godina postoji takav trend. Dovoljno je pogledati cene kuća u Veterniku i Futogu.

Kamenica takodje

Kamenica je druga kategorija. Uvek je bila skupa
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru