Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Opšta diskusija o građevinarstvu

Opšta diskusija o građevinarstvu 02 avg 2021 15:44 #161

  • Cole11
  • Cole11's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 362
  • Primljenih Zahvalnica: 829
Potrebno mi je da "osvezim" Velux krovne prozore.
Iskreno, ja sam volela da ih menjam, ali su mi svi rekli da dok su "suvi", da dok nista ne prokisnjava, dok ne budem morala, bolje da ih ne diram, mogu dobrim namerama da unistim sebi zivot.

Ja sam zvala 3-4 prestavnika Velux prozora u NS i svi se bave samo ugradnjom.
Niko ne zna ni koga bih mogla da zovem da se uradi svojevrsni "servis".
Ako neko ima neki savet, uvo sam. :)
Prostorni planer, al` nisam odustala.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Opšta diskusija o građevinarstvu 02 avg 2021 20:06 #162

  • Toni021
  • Toni021's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 170
  • Primljenih Zahvalnica: 126
Poslah ti poruku
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cole11

Opšta diskusija o građevinarstvu 13 avg 2021 07:42 #163

  • Toni021
  • Toni021's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 170
  • Primljenih Zahvalnica: 126
Da li je izvodljivo u dvoristu zgrade, do parking mesta naknadno dovuci struju, ali da bude dovoljne jacine da moze da se stavi punjac za elektricni/hibrid automobil? Ako moze na istom brojilu da bude kao i stan ili cak i na zasebnom. Da li je neko imao iskustva sa ovim poduhvatom?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Opšta diskusija o građevinarstvu 15 avg 2021 21:15 #164

  • Ksena
  • Ksena's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 243
  • Primljenih Zahvalnica: 117
Ne znam kakve posebne jačine? Elektricni automobil možeš puniti na običnu uticnicu, osim ako ne planiraš profi punionicu.
Po mom mišljenju samo je pitanje da li možeš dovesti običnu struju? A to ti trebaš znati u zavisnosti od ostalih uslova gde ti najblize
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Opšta diskusija o građevinarstvu 22 avg 2021 08:38 #165

  • Alibunar
  • Alibunar's Avatar
  • Na mreži
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 253
  • Primljenih Zahvalnica: 188
E ljudi cisto sumnjam ali cisto da pitam, imam 3sijalice u kupatilu i jedna je u tus kabini(ne direktno iznad tusa, bar metar udaljena na drugom kraju). Drug me ubedjuje da je to opasno zbog vodene pare itd, koliko je moguce da se desi neko sranje?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Opšta diskusija o građevinarstvu 22 avg 2021 08:44 #166

  • Toni021
  • Toni021's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 170
  • Primljenih Zahvalnica: 126
Koliko videh u prodavnicama rasvete, postoje IP sertifikovane lampe (ne propustaju vodu)z tako da kontam da ne propustsju ni paru, mozda to da stavis?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Opšta diskusija o građevinarstvu 26 avg 2021 07:36 #167

  • Cole11
  • Cole11's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 362
  • Primljenih Zahvalnica: 829
E pitanje: Razlupali su mi plocice u kupatilu i kuhinji i sad, plocice nisu bile - izvinjavam se ako se lose izrazavam - na lepak, vec su bile ubacene u malter. I pri skidanju javile su se povelike rupe - i keramicar to nece da ravna, a treba previse lepka da se izravnja - znaci treba mi majstor koji ce to da uradi pre keramicara. Pride, jedan deo zida koji je u kuhinji bio pod plocicama sad vise nece biti. Pa ako neko moze da mi kaze kako se zove majstor kojeg treba da nadjem da to uradi i da li je to isti majstor koji obzidjuje kadu? Hvala puno. Izvinjavam se na ovim cudnim pitanjima, sledeci put cu znati bolje. :)
Prostorni planer, al` nisam odustala.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Opšta diskusija o građevinarstvu 26 avg 2021 09:05 #168

  • jiggy
  • jiggy's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 311
  • Primljenih Zahvalnica: 597
Treba ti zidar tj neko da izmalterise. Cesto to rade i sami keramicari...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Re:Opšta diskusija o građevinarstvu 26 avg 2021 11:20 #169

  • mrnjavi
  • mrnjavi's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Vozači da se ostave na miru!
  • Poruka: 3419
  • Primljenih Zahvalnica: 9047
Današnji majstori to rešavaju gips pločama, ne znaju ili neće da malterišu.

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk
Ne razumeš ti ništa, niti sam nešto "promašivao", niti "pogadjao" termine, naprimar ovaj termin je objavljen u medijima. Ali, to i nije bitno za ovu temu, bilo je ovde raznih lupetanja.
Fruškogorac, 5.10.2020.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: mlata

Re:Opšta diskusija o građevinarstvu 26 avg 2021 13:46 #170

  • Duja
  • Duja's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 898
  • Primljenih Zahvalnica: 1774
E ala ti je majstor... :gaah:

Običan lepak za pločice nije skup, sastoji se uglavnom od cementa i peska, dakle to je polugotov malter. Njime se sasvim dobro mogu popunjavati i vrlo velike rupe (u one najveće ubaci se šut od cigle ili pločica). Evo gledam, 25 kg najjeftinijeg lepka je oko 500 din, dok je 50 kg cementa isto toliko. Daleko je jednostavnije uzeti 2-3 džaka lepka, izmešati ga u kanti i njime grubo izravnati zid, nego kupovati cement i pesak (gde ćeš naći i kako ćeš dovući kolica-dva peska) i još tražiti zidara. Jedino ako već imaš nekog za obziđivanje kade...
Svaki dobar projekat može da se oskrnavi pri izvođenju.
Nijedan loš projekat ne može da popravi pri izvođenju.
Poslednja izmena: 26 avg 2021 14:22 od Duja. Razlog: Nije 800 no 500
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Opšta diskusija o građevinarstvu 26 avg 2021 14:49 #171

  • Cole11
  • Cole11's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 362
  • Primljenih Zahvalnica: 829
Znaci, ja nemam nikog za obzidjivanje kade.
Rupe su pogoleme.
Keramicar kaze da hoce da radi na ravno, ja se sa svojim keramicarem ne bih zavadjala. :)
Cujte, ako meni neko moze da objasni sta ja da kazem, lako cu ja prezentovati kao da znam sta govorim. :)

Prostorni planer, al` nisam odustala.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Opšta diskusija o građevinarstvu 26 avg 2021 14:58 #172

  • Duja
  • Duja's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 898
  • Primljenih Zahvalnica: 1774
^^ Upravo to sam i očekivao. Nije čak ni tako strašno, video sam i gore. Samo kažem da svaki keramičar vredan tog zvanja treba da ume i da izmalteriše i da obzida kadu, nije to svemirska nauka. Na ravan zid umem i ja da lepim...

Ništa, ako nećeš da menjaš keramičara traži zidara.
Svaki dobar projekat može da se oskrnavi pri izvođenju.
Nijedan loš projekat ne može da popravi pri izvođenju.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Ljube

Opšta diskusija o građevinarstvu 26 avg 2021 18:23 #173

  • Blavak
  • Blavak's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 8393
  • Primljenih Zahvalnica: 35780
Treba ti zidar, a može i moler da izniveliše zid. Dakle treba neko ko će da izniveliše zid.
Inače, ja sam pre nekoliko godina isto skidao pločice u kupatilu, jako slična situacija i majstori keramičari ni u jednom trenutku ništa nisu pitali ni spominjali u vezi izravnavanja zidova, to se podrazumevalo da je njihov posao, kao što je bio i skidanje starih pločica, odnošenje šuta i slično. Za neke buduće radove, menjaj ovog "svilenog" keramičara.
Srećno sa daljim radovima.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Opšta diskusija o građevinarstvu 26 avg 2021 19:33 #174

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
I moje skornmo iskustvo sa keramičarima ide u prilog Blavakovoj i Dujinoj poruci. Evo kakva je bila situcija u kuhinji, čini mi se da su tu još veći krateri nego kod Cole i sve su sami pripremili za dalji rad. Nisu ni spominjali i podrazumevalo im se...





Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: ranko su ns

Opšta diskusija o građevinarstvu 26 avg 2021 22:06 #175

  • sasar
  • sasar's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 134
  • Primljenih Zahvalnica: 506
Najbolje rešenje za popunjavanje popravku zidova je maximal koristio u radovima nebrojano puta, lako se pravi, nanosi i brzo suši, može i kada da se podzida sa tim malterom i ytong blokovima na primer. Lepak za pločice se ne preporučuje da bude deblji od 2cm.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Duja

Opšta diskusija o građevinarstvu 28 avg 2021 21:10 #176

  • Brane
  • Brane's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 782
  • Primljenih Zahvalnica: 1857
Cole11 napisao/la:
Znaci, ja nemam nikog za obzidjivanje kade.
Rupe su pogoleme.
Keramicar kaze da hoce da radi na ravno, ja se sa svojim keramicarem ne bih zavadjala. :)
Cujte, ako meni neko moze da objasni sta ja da kazem, lako cu ja prezentovati kao da znam sta govorim. :)


Мени делује да ту има још материјала да се обије. Сав тај малтер, у који су биле утиснуте плочице, ја бих обио и онда равнао зид па лепио плочице.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Opšta diskusija o građevinarstvu 30 avg 2021 13:01 #177

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Nešto o cenama izvođenja radova trenutno...
Реновирање стана или куће - ноћна мора Новосађана

У Новом Саду је све теже наћи доброг мајстора, па је реновирање станова и кућа постала ноћна мора, а на грађевинама су радници из Турске, Пакистана, Кине и Индије.

Цене грађевинског материјала су скочиле од 50 до 100 посто, а мајстори траже веће дневнице и сатнице, па рецимо лепљење плочица, које је до скоро коштало око шест евра по квадрату, дошло је чак до 15 евра по квадрату. Мајстори с једне стране високе цене правдају тиме, што их је мало у граду, те су цене грађевинског материјала скочиле, док они који морају да реновирају стан муку муче да прво нађу доброг мајстора, а онда да то плате неком адекватном сумом новца.

- Три месеца тражим молера. Имам једног познаника који је изузетан и знам да би завршио посао у року и урадио све педантно, али он је у Немачкој, где је склопио посао. Договарао сам се са некима, али, или су скупи, или немају времена. Тражили су ми од евра до чак 2,5 евра евра по квадрату и то без материјала. На крају ћу сам све радити, јер не знам шта ћу више - каже Д. Б., који планира да окречи стан на Новом насељу.

Невоље су и када кренете у реновирање купатила. За сваки део је потребан посебан мајстор, за керамику, туш кабину или каду, а оних који то спретно раде на тржишту је све мање. У огласима који су доступни у новинама и на интернету мајстори траже 1.000 динара за излазак на неку од интервеција у стану, па се рецимо на ту цену за мењање штекера за струју дода 700 динара. Има и оних који за сличне послове у старту траже додатних 200 динара, па још 600 за понеку интервенцију у стану...Председник синдиката грађевинарства Војводине и Новог Сада Јосип Модић каже за “Дневник” да је потреба за радницима у сектору грађевине све већа, због чега су им и дневнице порасле. Поред тога што је све више градилишта, један добар део мајстора је напустио Србију и раде у неким од држава Европске уније.

- Велика је потражња за зидарима, армирачима, тесарима, електричарима, вариоцима, браварима, грађевинским инжењерима. Доста мајстора долази и са југа Србије. Томе у прилог иде и податак да је све теже наћи стан у Новом Саду, пошто, поред студената, сада у граду борави доста и мајстора. С друге стране на новосадксим градилиштима раде мајстори из Пакистана, Турске, Кине и Индије - каже Модић.

Потражња за добрим мајсторима је, каже Модић, утицала и на то да им дневнице расту, а плате у овом сектору су од 50.000 до 120.000 динара.

- Цене грађевинског материјала су скочиле. Поједини мајстори су дигли своје цене, па је рецимо сада керамичари за лепљење плочица траже и до 15 евра по квадрату. Зидари траже и до 60 евра по дану, а молери за кречење и до 2.5 евра по квадрату - каже Модић.

Велики проблем представљају и они који нелегално послују, односно немају пријављене фирме, па уколико и до проблема дође не постоји начин да се наплати грешка... Модић због тога саветује свима који планирају било какве грађевинске радове, да ангажују фирме које послују легално, односно које су пријавиле своје раднике и да за све траже рачун, како би у случају било какве грешке исту могли рекламирати и тражити поправку.

Када је реч о евиденцији Националне службе за запошљавање међу најтраженијим занатима су заваривачи, оператери на ЦНЦ машинама, возачи, књиговође, месари, грађевински радници свих профила и фармацеутски техничари.

Председник новосадског Удружења занатлија Славко Новаковић, казао је да је просек година занатлија 55 и да нема изгледа да ће се подмладити.

– Не школујемо мајсторе нити објашњавамо деци шта је занат и да од њега може лепо да се живи. Требало би деци у школама више говорити о занатима, као и о томе колико они могу зарадити и како могу живети од тога. Обично када питате студенте завршних година где би желели да раде, већина њих одговара да је то јавни сектор. Треба да постоји и јавни сектор, али и занат доноси профит. На пример, фирма из Ужица је добила велики посао када се градио Сочи. Нису имали сертификованог вариоца. Онда су отишли у Румунију и Бугарску и нашли 200 варилаца, дали им плату 2.000 евра и сви задовољни – каже Новаковић.
www.dnevnik.rs/novi-sad/renovirane-stana...ovosacana-29-08-2021
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, Blavak, Чиле

Opšta diskusija o građevinarstvu 30 avg 2021 15:36 #178

  • Cole11
  • Cole11's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 362
  • Primljenih Zahvalnica: 829
Bili su majstori malterdzije.
Oni su mi predlozili da stavimo tanki gips i tako da izravnamo.
Meni je to ok, ako je generalno ok. Samo da to ne krene da se odvaljuje nekad za mog zivota, to necu preziveti. :)

Ja sam opet resila, da dovedem svog "svilenog" keramicara pa da vidimo, mozda neki zidovi i ne moraju da imaju taj momenat gipsa.
Onda sam mogla preko starih plocica lepiti, nisam morala da lupam.
Evo ne znam, nisam pametna.
Prostorni planer, al` nisam odustala.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Opšta diskusija o građevinarstvu 30 avg 2021 17:04 #179

  • Otis.Driftwood.Ressurected
  • Otis.Driftwood.Ressurected's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3831
  • Primljenih Zahvalnica: 8962
limanac napisao/la:
Nešto o cenama izvođenja radova trenutno...
Реновирање стана или куће - ноћна мора Новосађана

У Новом Саду је све теже наћи доброг мајстора, па је реновирање станова и кућа постала ноћна мора, а на грађевинама су радници из Турске, Пакистана, Кине и Индије.

Цене грађевинског материјала су скочиле од 50 до 100 посто, а мајстори траже веће дневнице и сатнице, па рецимо лепљење плочица, које је до скоро коштало око шест евра по квадрату, дошло је чак до 15 евра по квадрату. Мајстори с једне стране високе цене правдају тиме, што их је мало у граду, те су цене грађевинског материјала скочиле, док они који морају да реновирају стан муку муче да прво нађу доброг мајстора, а онда да то плате неком адекватном сумом новца.

- Три месеца тражим молера. Имам једног познаника који је изузетан и знам да би завршио посао у року и урадио све педантно, али он је у Немачкој, где је склопио посао. Договарао сам се са некима, али, или су скупи, или немају времена. Тражили су ми од евра до чак 2,5 евра евра по квадрату и то без материјала. На крају ћу сам све радити, јер не знам шта ћу више - каже Д. Б., који планира да окречи стан на Новом насељу.

Невоље су и када кренете у реновирање купатила. За сваки део је потребан посебан мајстор, за керамику, туш кабину или каду, а оних који то спретно раде на тржишту је све мање. У огласима који су доступни у новинама и на интернету мајстори траже 1.000 динара за излазак на неку од интервеција у стану, па се рецимо на ту цену за мењање штекера за струју дода 700 динара. Има и оних који за сличне послове у старту траже додатних 200 динара, па још 600 за понеку интервенцију у стану...Председник синдиката грађевинарства Војводине и Новог Сада Јосип Модић каже за “Дневник” да је потреба за радницима у сектору грађевине све већа, због чега су им и дневнице порасле. Поред тога што је све више градилишта, један добар део мајстора је напустио Србију и раде у неким од држава Европске уније.

- Велика је потражња за зидарима, армирачима, тесарима, електричарима, вариоцима, браварима, грађевинским инжењерима. Доста мајстора долази и са југа Србије. Томе у прилог иде и податак да је све теже наћи стан у Новом Саду, пошто, поред студената, сада у граду борави доста и мајстора. С друге стране на новосадксим градилиштима раде мајстори из Пакистана, Турске, Кине и Индије - каже Модић.

Потражња за добрим мајсторима је, каже Модић, утицала и на то да им дневнице расту, а плате у овом сектору су од 50.000 до 120.000 динара.

- Цене грађевинског материјала су скочиле. Поједини мајстори су дигли своје цене, па је рецимо сада керамичари за лепљење плочица траже и до 15 евра по квадрату. Зидари траже и до 60 евра по дану, а молери за кречење и до 2.5 евра по квадрату - каже Модић.

Велики проблем представљају и они који нелегално послују, односно немају пријављене фирме, па уколико и до проблема дође не постоји начин да се наплати грешка... Модић због тога саветује свима који планирају било какве грађевинске радове, да ангажују фирме које послују легално, односно које су пријавиле своје раднике и да за све траже рачун, како би у случају било какве грешке исту могли рекламирати и тражити поправку.

Када је реч о евиденцији Националне службе за запошљавање међу најтраженијим занатима су заваривачи, оператери на ЦНЦ машинама, возачи, књиговође, месари, грађевински радници свих профила и фармацеутски техничари.

Председник новосадског Удружења занатлија Славко Новаковић, казао је да је просек година занатлија 55 и да нема изгледа да ће се подмладити.

– Не школујемо мајсторе нити објашњавамо деци шта је занат и да од њега може лепо да се живи. Требало би деци у школама више говорити о занатима, као и о томе колико они могу зарадити и како могу живети од тога. Обично када питате студенте завршних година где би желели да раде, већина њих одговара да је то јавни сектор. Треба да постоји и јавни сектор, али и занат доноси профит. На пример, фирма из Ужица је добила велики посао када се градио Сочи. Нису имали сертификованог вариоца. Онда су отишли у Румунију и Бугарску и нашли 200 варилаца, дали им плату 2.000 евра и сви задовољни – каже Новаковић.
www.dnevnik.rs/novi-sad/renovirane-stana...ovosacana-29-08-2021

Zato lepo treba da nadjes izvodjaca kome ce radnici ugovorno biti obavezeni da radi 8 sati 3 meseca npr.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Opšta diskusija o građevinarstvu 07 sep 2021 10:46 #180

  • Miki984
  • Miki984's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 4
  • Primljenih Zahvalnica: 1
Pomoc oko resavanja problema ustanu. Da li neko zna kome se obratiti i na koji nacin resiti problem sa neispravnim instalacijama za klimu koje je investitor ugradio?
Imam problem sa odvodom kondenza tako da dolazi do zacepljenja i curi mi voda iz klime u stanu. Njihova ekipa koja je to radila je bila jednom i nesto kao cackala ali nista nisu uradili, posle sam ih zvao jos par puta i nece da dodju.
Ja sam angazovao dva majstora privatno i oni ne mogu nista da urade zato sto u ugovoru pise da fasada ne sme da se dira a ne postoji drugi nacin da se to zameni.
Ako je neko imao slican problem molio bih da mi kaze kako ga je resio.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru