Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Opšta diskusija o građevinarstvu

Opšta diskusija o građevinarstvu 29 apr 2016 11:39 #1

  • alf021
  • alf021's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 3
Izvinjavam se ako sam promasio forum, jel zna neko sta se u gradjevinarstvu u zgradama koristi i sta je najbolje koristiti za pregradne zidove izmedju dva stana. Pre svega mislim u smislu zvucne izolacije... Na primer da li je bolje zid od cigle ili blok? Kontam da je blok deblji i ima supljine dok cigla ima vecu gustinu, zanima me sta je bolji izolator zvuka?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Opšta diskusija o građevinarstvu 02 maj 2016 16:37 #2

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4869
  • Primljenih Zahvalnica: 8012
Evo nove teme :)
Samo možda možemo da je prebacimo i u skroz opšte diskusije... smislite :)

Elem... pitanje zaštite od zvuka je dosta kompleksno.
Idealno bi bilo da se u isto vreme radi zaštita od udarne buke i zvuka koji se prenosi vazduhom, ali je zeznuto što materijali koji najbolje štite od jednog, prenose drugo.
Takođe, materijali različito upijaju zvuk različitih frekvencija.

Ovako ugrubo, između dva stana bi najbolje bilo da postoje dva zida, koja su odvojena, sa vazdušnim prostorom ili nekom izolacijom između (kamena vuna ili slično). Ti zidovi mogu biti i na pola cigle (12.5cm). To ni investitoru ne bi bilo nešto drastično skupo.

Ako je pitanje usmereno konkretno na blok i opeku, ja bih birao punu opeku, jer ona ima veću masu, a veću masu je teže pokrenuti.

Evo LINKA na kom se može pronaći dosta pitko objašnjenje cele stvari, pa čitajte tamo :)
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, Sasa, Blavak, Light, Assia, Vladenstajn

Opšta diskusija o građevinarstvu 02 maj 2016 19:05 #3

  • djaso
  • djaso's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1146
  • Primljenih Zahvalnica: 2145
alf021 napisao/la:
Izvinjavam se ako sam promasio forum, jel zna neko sta se u gradjevinarstvu u zgradama koristi i sta je najbolje koristiti za pregradne zidove izmedju dva stana. Pre svega mislim u smislu zvucne izolacije... Na primer da li je bolje zid od cigle ili blok? Kontam da je blok deblji i ima supljine dok cigla ima vecu gustinu, zanima me sta je bolji izolator zvuka?
Pitanje buke u objektima za kolektivno stanovanje je veoma kompleksno,znam da dosta pomazu niskoemisiona stakla,cak i dvoslojna sto se spoljasnje buke tice,ali unutrasnju buku je tesko u potpunosti eliminisati,jer su pregradni zidovi izmedju stanova od 20 do max 25 cm,da je recimo neki sendvic zid sigurno bi dosta pomogao,ali nikom nije isplativo da pravi tvrdjavu unutra...Cuo sam da postoje neke niskosumne cevi za vodovod i kanalizaciju,ali mislim da generalno buka vode i kanalizacije nije toliki problem,vec muzika,glasna prica i udari...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Marc

Opšta diskusija o građevinarstvu 03 maj 2016 11:06 #4

  • Light
  • Light's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 162
  • Primljenih Zahvalnica: 307
@Duke
Odličan link. Može štošta da se nauči! :okay:
"Politicians, ugly buildings, and whores all get respectable if they last long enough!" - Noah Cross, Chinatown (1974)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Sasa

Opšta diskusija o građevinarstvu 02 sep 2016 09:30 #5

  • mistojic
  • mistojic's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 2
Mislim da je dobra opcija opeka od 25cm... Dok su neki investitori počeli da koriste klima blokove za fasadne zidove.. :D
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Opšta diskusija o građevinarstvu 15 mar 2017 09:02 #6

  • ranko su ns
  • ranko su ns's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 5910
  • Primljenih Zahvalnica: 9043
Урбанисти предлажу нову гаражу и подземни пролаз


Планом генералне регулације блокова око Српског народног позоришта, у Шафариковој улици планира се



Фото: Р. Хаџић


изградња вишеспратне гараже, као и подземног пролаза на углу Успенске и Јеврејске улице. План је до почетка ове недеље био на раном јавном увиду.

Имајући у виду да простори у центру града већ дуже не подмирују потребе за паркирањем, на углу Шафарикове и Успенске улице планира се изградња вишеспратне гараже с око 350 паркинг места, а уз њу и изградања пословног објекта до четири спрата, који ће се ослањати на хотел „Центар“. Предложени колски приступи гаражи су из Шафарикове и Улице Павла Папа, а имајући у виду да је кров планиране гараже раван, урбанисти предлажу његово озелењавање, односно формирање кровног врта.

Како се наводи у нацрту плана, пословни објекат и јавна гаража градиће се по решењу које је изабрано на архитектонско-урбанистичком конкурсу на основу којег је реализован и хотел „Центар“ на углу Успенске и Јеврејске улице.

Аутобуски терминал у Шафариковој улици се не задржава, а планирана је и реконструкција раскрснице улица Успенске, Шафарикове и Стефана Стефановића. Предвиђен је продужетак бициклистичке стазе у Јеврејској улици на делу између Шафарикове и Успенске, и изградња пешачке колонаде на том делу Јеврејске. Занимљиво је да урбанисти предлажу и изградњу подземног пролаза, испод прелаза у Успенској улици (на углу Успенске и Јеврејске). У плану се наводи да би се, осим безбедности, изградњом подземног пролаза повећао и капацитет раскрснице улица Јеврејске, Успенске и Булевара Михајла Пупина.

Планом се предвиђа реконструкција блока зграда, северно од Улице Папа Павла који је ограничен Шафариковом, Успенском, Јеврејском и Улицом Павла Папа. Наиме, предвиђено је рушење објеката који нису у добром стању, осим стамбене зграде из прве половине 20. века у Павла Папа 2, коју је неопходно реконструисати, и хотела „Центар“ на углу Успенске и Јеврејске улице. Блок јужно од Улице Папа Павла, површине 0,41 хектара, ограничен је Шафариковом, Павла Папа и Јеврејском, а урбанисти сматрају да су објекти у јужном блоку у бољем стању него они у северном па их уз појединачну замену и изградњу нових треба задржати.

После раног јавног увида, комисија прегледа сугестије и затим се ради нацрт који ће бити на јавном или тзв. редовном увиду, после чега ће уследити јавна седница.

link
KO HOĆE NAĐE NAČIN, KO NEĆE NAĐE OPRAVDANJE
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie

Opšta diskusija o građevinarstvu 10 apr 2017 10:17 #7

  • Duja
  • Duja's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 901
  • Primljenih Zahvalnica: 1785
Povela se priča ovde o podzemnim garažama i podzemnim vodama, ali da se nastavim u prikladnijoj temi:
DOXAT napisao/la:
Znamo svi da mi nismo Holandjani... prvo sama vrednost investicije, da se uradi neki takav poduhvat bi bila ogromna...ne verujem da bi ikada kroz exploataciju opravdala vrednost. Drugo odrzavanje takvih sistema i sve sto prati nesto takvo, kod nas tesko moze da funkcionise... imao sam vise puta priliku da se sretnem sa objektima koji imaju "bazen" u podrumu, pun budji i trulezi, koji vuce vlagu u vis kroz ostatak objekta... to je prakticno nemoguce sanirati ikada... Nisu takve egzibicije za nase prostore...ne treba nam to... bolje je praviti garaze na sprat i slicne stvari...

Dakle, zanima me mišljenje stručnijih: koliko bi zapravo bile problematične podvodne podzemne garaže u novosadskim uslovima? Meni deluje da nas samo lože s tom pričom da je nemoguće ići duboko pod zemlju zbog podzemnih voda -- pa majku mu, 21. je vek, ima danas i boljih aditiva i boljih izolacionih materijala od ter-papira. Nije to tehnologija svemirskih brodova. Bio sam nedavno u centru Budimpešte i skoro svaka zgrada u okolini je imala 2-3 etaže podzemnog parkinga (a da ne pričam o tome da imaju metro već sto godina). Moj drugar je nedavno sazidao kuću na Adicama pored same dolme i napravio je veliki podrum sa dobrom hidroizolacijom. Doduše, još je nov ali je suv kao barut, i on tvrdi da je investicija u izolaciju digla cenu grubih radova za ~10-20%, dakle ne više od 5% cene cele kuće.
Svaki dobar projekat može da se oskrnavi pri izvođenju.
Nijedan loš projekat ne može da popravi pri izvođenju.
Poslednja izmena: 10 apr 2017 10:19 od Duja.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Re:Opšta diskusija o građevinarstvu 10 apr 2017 11:51 #8

  • kasko
  • kasko's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 4920
  • Primljenih Zahvalnica: 9930
Lože nas. Sve je moguće novcem.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Opšta diskusija o građevinarstvu 10 apr 2017 18:15 #9

  • Marc
  • Marc's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 298
  • Primljenih Zahvalnica: 289
Da pozovemo ljude iz Sike?
Moglo bi se dogovoriti da urade jedan reprezentativan primerak na slucaju Novi Sad.
Atomsko Sklonište - Čedna gradska lica
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Opšta diskusija o građevinarstvu 10 apr 2017 18:57 #10

  • Novajlija
  • Novajlija's Avatar
  • Van mreže
  • Član je blokiran
  • Poruka: 2141
  • Primljenih Zahvalnica: 5713
Možda nema veze sa postavljenim pitanjem al da podelim sa vama da će Aleksandrova zgrada u Krilovoj, koja ima dve podzemne etaže za parking, imati i lift za automobile. Ne znam da li ima još negde u gradu, nisam vozač.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: kasko

Opšta diskusija o građevinarstvu 10 apr 2017 19:14 #11

  • Cookie
  • Cookie's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Institutionalized
  • Poruka: 4220
  • Primljenih Zahvalnica: 3188
Ako imaš dovoljno para, možeš igraditi i objekat koji lebdi u vazduhu. To o zlim podzemnim vodama su priče za malu decu.

Ljudi prave mostove preko kojih teče reka

Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: mrnjavi, Blavak, Mikins, Light

Opšta diskusija o građevinarstvu 10 apr 2017 22:16 #12

  • Light
  • Light's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 162
  • Primljenih Zahvalnica: 307
Novajlija napisao/la:
Možda nema veze sa postavljenim pitanjem al da podelim sa vama da će Aleksandrova zgrada u Krilovoj, koja ima dve podzemne etaže za parking, imati i lift za automobile. Ne znam da li ima još negde u gradu, nisam vozač.
Hotel "Centar" iliti u narodu poznat kao "radijator" ima lift za automobile. B)
"Politicians, ugly buildings, and whores all get respectable if they last long enough!" - Noah Cross, Chinatown (1974)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, Cookie, kasko, mrnjavi, Dane

Opšta diskusija o građevinarstvu 24 jul 2017 13:36 #13

  • vuchina
  • vuchina's Avatar
  • Van mreže
  • Zidar
  • Poruka: 80
  • Primljenih Zahvalnica: 39
Postovanje,

Interesuje je me sledece, kakva je procedura ako ste vlasnik stana ispod koga se nalazi trafo-stanica? Stan na prvom spratu, trafo stanica u prizemlju.

Znam da je takav slucaj bio u zgradi: www.google.rs/maps/@45.2405221,19.824763...g!2e0!7i13312!8i6656, ali je trafo stanica izmestena pre nekog vremena.

Da li je se moguce zaliti i kome?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Opšta diskusija o građevinarstvu 24 jul 2017 16:26 #14

  • Sasa
  • Sasa's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 631
  • Primljenih Zahvalnica: 1081
vuchina napisao/la:
Postovanje,
Interesuje je me sledece, kakva je procedura ako ste vlasnik stana ispod koga se nalazi trafo-stanica? Stan na prvom spratu, trafo stanica u prizemlju.
Znam da je takav slucaj bio u zgradi: www.google.rs/maps/@45.2405221,19.824763...g!2e0!7i13312!8i6656, ali je trafo stanica izmestena pre nekog vremena.
Da li je se moguce zaliti i kome?
Procedura za šta?
Na šta konkretno planirate da se žalite?
Mislim da trafostanica nije nešto što se samo tako premesti, ako bi se neko žalio. Već sama činjenica da je ista u objektu, na tom mestu, sigurno znači da je elektrovojvodina dobro razmislila i prikupila svu potrebnu dokumentaciju. Ne bi je oni tu ni stavili ako je zakonom zabranjeno, a koliko ja znam nije. Druga stvar je ako je TS, iz nekog razloga bučna, curi ulje iz transformatora, remeti rad nekih drugih instalacija i sl. Dakle, ako razlog za izmeštanje nije naprosto činjenica da se ona tu nalazi, u tom slučaju prvi nivo žalbe bi bio kod vlasnika iste, dakle, verovatno EPS.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Yokai, Dunavski, Blavak

Opšta diskusija o građevinarstvu 24 jul 2017 19:09 #15

  • valjan
  • valjan's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1172
  • Primljenih Zahvalnica: 2332
Verovatno su opet razni "google doktori" i "youtube magistri" pomoću raznih pseudonaučnih članaka digli frku na nekoj FB grupi, pa sad preplašeni stanari hoće da traže izmeštanje. "To zrači" i taj rad ;)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Opšta diskusija o građevinarstvu 08 feb 2018 15:20 #16

  • milanv
  • milanv's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 4
  • Primljenih Zahvalnica: 10
Pozdrav,

Nisam iz ove branse pa vas molim za pomoc.

Naime, planiram pocetkom proleca gradnju montaznog objekta, kuce na stopama oko 40m2 na Fruskoj Gori (Cortanovci). Posedujem plac i planiram da se izgradi objekat na njemu.
Imam jasnu ideju i nacrt kako bi sve trebalo da izgleda. Materijal bi bio kombinacija cevi, drvenih greda, izolacije i portala sa staklom i kliznim vratima.

Raspored 1 dnevna soba sa kuhinjom, odvojena spavaca soba i kupatilo. Terasa bi bila kao platforma od drveta spolja. Objekat je prizemni.

Potrebno mi je ako imate kontakt za preporuku od osobe koja bi mogla da kompletno isprojektuje, popise radove, materijal i izvede izgradnju navedenog objekta.

Prilazem i neke od pribliznih ideja kako bi sve trebalo okvirno da izgleda.

Hvala vam mnogo

Lep pozdrav!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Opšta diskusija o građevinarstvu 04 okt 2018 15:40 #17

  • draganm
  • draganm's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 34
  • Primljenih Zahvalnica: 12
Posto je sve veci i cesci problem zvucna izolacija u novogradnji, koje sve mere izvodjaci radova preduzimaju u toku gradnje kako bi zvucna izolacija bila sto bolja (izlocaija od zvukova unutar zgrade, govor, pomeranje namestaja, vodovod, lift...)? I koje su to neke minimalne mere? Koja izolacija u podu, u zidu...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Opšta diskusija o građevinarstvu 04 okt 2018 21:45 #18

  • Bojann
  • Bojann's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 2
Postovani svi,
da li neko zna ili ima iskustva sa grejanjem na gas u novogradnji, stan oko 85 kvadrata. Zanima me koliki su racuni za grejanje!?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Opšta diskusija o građevinarstvu 05 okt 2018 08:31 #19

  • tacija90
  • tacija90's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 111
  • Primljenih Zahvalnica: 32
Bojann, ja zivim u nesto manjem stanu -60m2 , ali se grejemo na gas i novogradnja je. Van sezone su mi racuni 10din - skuplje me provizija dodje, a u grejnoj sezoni najjaci meseci budu 4800din, mart-april vec oko 2200-2500din.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Bojann

Opšta diskusija o građevinarstvu 05 okt 2018 09:32 #20

  • Zegi
  • Zegi's Avatar
  • Van mreže
  • Zidar
  • Poruka: 86
  • Primljenih Zahvalnica: 379
Bojann, ja sam u stanu 50m2, zgrada je stara oko 13 god i grejemo se na gas, kotlovi u dvoristu zgrade. Svaki radijator od pre 4 godine ima kalorimetre, znaci po utrosku. Prosle godine najveci racun koji sam platio je bio februarski, tad je bas stegla zima i to je bilo oko 2300 din, ostatak zimskih meseci je bio od 1000-1500 din. van grejne sezone placam 90 din. Ne secam se da sam od kad imamo kalorimetre ikad platio vise od 3500-4000 din. za najhladniji mesec u sezoni. Jako je isplativo u odnosu na gradsku toplanu i deranje svaki mesec.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Bojann
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru