Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Opšta diskusija o građevinarstvu

Opšta diskusija o građevinarstvu 22 mar 2021 13:48 #101

  • Ljube
  • Ljube's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 255
  • Primljenih Zahvalnica: 771
Nadam se da sam pogodio temu za moje pitanje.
Treba uskoro da renoviram kuću koju sam nasledio. Uglavnom izolacija spoljnih zidova, zamena ulaznog portala, jedno malo kupatilo (i nadogradnja kuhinje). Osim toga, trebao bih da obezbedim hlađenje. Sada sam u dilemi da li da postavim nekoliko (minimun dve) klima, ili da idem na toplotne pumpe (sistem grejanje-hlađenje - imam razvučene radijatore po kući), ili pak da pokušam sa nekom centralnom klimom (Rekuperatori i sl.). Počeo sam da istažujem po netu i zabolela me je glava od kombinacija, pogotovo što nigde nema neki kalkulator troškova. Zbog toga sam hteo da iskoristim članstvo na ovom forumu pa da pitam za neke ideje, predloge i ako je neko imao slična iskustva da mi preporuči koji je sistem najbolji i ukoliko neko zna okvirne cene za ove sisteme bilo bi super da mi pomogne sa savetima. Iscrtao sam skicu plana kuće sa kvadraturama prostorija. Zidovi su trenutno 25cm sa urađenom spoljnom fasadom (bez izolacije), planiram da uradim spoljnu izolaciju. Budžet za renoviranje još ne znam koliki će tačno biti, ali biće negde između 15 i 20k eura. U taj budžet moram da uradim spoljnu izolaciju, manje kupatilo (iz dnevne sobe), proširivanje kuhinje, novu ogradju ispred kuće (11m), hlađenje i eventualno da promenim krovne ploče (to može i da sačeka).

Bitno mi je hlađenje dnevne sobe, dve sobe (3x3) i spavaće sobe.
Plan kuće:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Opšta diskusija o građevinarstvu 22 mar 2021 18:24 #102

  • Ljube
  • Ljube's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 255
  • Primljenih Zahvalnica: 771
Našao sam rešenje:
MULTISPLIT izgleda kao najbolje rešenje. Jedna spoljna jedinica koja može da gura od 1 do 3 unutrašnje.
Da li je neko imao iskustva sa ovim sistemom. Vidim kod nas ima Midea. Spoljna oko 68000 i unutrašnje po nekih 8000 dinara.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Чиле

Re:Opšta diskusija o građevinarstvu 22 mar 2021 21:47 #103

  • kasko
  • kasko's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 4920
  • Primljenih Zahvalnica: 9930
Gas (imas radijatore) + nekoliko klima za hladjenje.
Eventualno da radijatore zamenis fan coilima da bi mogao da spustiš temperaturu vode u sistemu i postignes uštedu.
Najveća usteda je na podnom grejanju...

Toplotna pumpa se nece isplatiti do vremena za zamenu u odnosu na gas.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Ljube

Opšta diskusija o građevinarstvu 23 mar 2021 06:59 #104

  • bili
  • bili's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 183
  • Primljenih Zahvalnica: 317
Po meni, moraš ozbiljno poraditi na izolaciji. Nisi spomenuo od čega je taj 25 cm zid i kakvi su prozori, ali ako su stari i loši savetujem njihovu zamenu. Spoljna izolacija mora biti ozbiljna jer se 25 cm zid od cigle i pre 40 god smatrao nedovoljnom izolacijom. Nemoj zaboraviti da treba da izoluješ i tavan, odnosno ploču.

Glupo je sad reći, da moraš staviti bar 10 cm nečega za izolaciju, ali moraš dobro proučiti koef. toplotne provodljivosti i cenu materijala koji stalno napreduju, pa se odlučiti šta ćeš.

Pre desetak god sam proučavao montažne kuće i Marlesove su tada imale 23 cm stiropora ukupno. Iznutra gips, pa 5 cm stiropor, drvena konstrukcija pa 18 cm stiropor spolja i preko toga nešto što liči na crep za krov, ali se montira vertikalno.

Svaki dinar uložen u izolaciju brzo će se vratiti kroz smanjene troškove za grejanje i hlađenje, a dovešće i do smanjenja temperature vode u radijatorima koju je spomenuo kasko...

Kolega je dve godine proučavao razne sisteme, toplotne pumpe, gas, struja, fankoil... Kad je sve stavio na papir, odlučio za klasiku, gas i obični radijatori, jedino što tako nije rešio hlađenje pa je ubacio par komada običnih klima.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: kasko, Ljube

Opšta diskusija o građevinarstvu 23 mar 2021 09:40 #105

  • kasko
  • kasko's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 4920
  • Primljenih Zahvalnica: 9930
Sve se slazem sa bili.

Jedino sto bih ispravio njegovog kolegu, da se radijator moze zameniti fancoilom - kosta oko 30.000 din zavisno od velicine. Gradio sam kucu gde u spavacim sobama nije bilo moguce uraditi podno, pa je stavljen fancoil. Sistem radi na 36c temperature vode (objekat 30cm blok + 15cm stiropor).

U januaru je racun za grejanje 200kvm sa protocnom toplom vodom, na gas, izaslo 10.000 din.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Ljube

Opšta diskusija o građevinarstvu 23 mar 2021 12:54 #106

  • Ljube
  • Ljube's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 255
  • Primljenih Zahvalnica: 771
Hvala svima na savetima. Da, nisam napomenuo, zid od 25cm je od pune cigle i svakako planiram dobru izolaciju, da li cu stiropor 10 ili čak i kamenu vunu to ću još da vidim. Trenutno je cena stiropora u porastu pa se treba dobro izračunati šta je najisplatljivije. Prozori su PVC i dosta su dobri (relativno su novi). Takođe na ploči ima izolacija (staklena vuna), ali i to bih "pojačao" pošto tavana nema, već je po ploči poređana vuna tako da mi je taj deo i najjednostavniji. Trentno razmišljam o opciji gas + dve klime. Jedna obična klima za veću spavaću sobu i jedan multisplit sistem sa 3 unutrašnje jedinice (dve male sobe i dnevna). Za sada prikupljam iskustva u vezi tog multisplit sistema. Nisam do sada čitao iskustva i o tom fancoil sistemu ali ću svakako i to da proučim. Hvala svima na savetima. :rock:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Opšta diskusija o građevinarstvu 23 mar 2021 16:31 #107

  • bili
  • bili's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 183
  • Primljenih Zahvalnica: 317
Lično mislim da 10 cm stiropora nije dovoljno, ali opet zavisi kakvog stiropora, ima ih raznih.

Opet napominjem u računicu cene treba uračunati i koef. toplotne provodljivosti, pa izabrati ono što je najjeftinije sa boljim koeficijentom. Može da se desi da 5 cm nečega bolja i jeftinija izolacija od 10 cm nečeg drugog. Materijali i njihova ponuda i dostupnost se stalno menjaju, ali se uglvnom koeficijenti mogu naći za svaki materijal u ponudi.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Ljube

Opšta diskusija o građevinarstvu 24 mar 2021 10:30 #108

  • kasko
  • kasko's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 4920
  • Primljenih Zahvalnica: 9930
Protiv multisplita sam, pogotovo nekod Midea i sl., jer ne daj boze da imas problem sa spoljnom jedinicom, ode grejanje/hladjenje u celom objektu...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Opšta diskusija o građevinarstvu 05 apr 2021 07:52 #109

  • Cole11
  • Cole11's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 367
  • Primljenih Zahvalnica: 831
Idem da vidim jedan stan danas i isla sam juce u izvidnicu zgrade.
Stan je na poslednjem spratu, u potkrovlju.
Na spratu ima 5 stanova, neki su skroz renovirani (vrata i stolarija spolja).
Ali ovo je plafon u hodniku.

Deluje suvo, iako je padala kisa vec neko vreme, ali deluje i strokavo.
Ne mogu da verujem da ljudi koji tu zive i koji su renovirali stan, zele da izadju iz svog renoviranog stana i da svaki dan prolaze ispod ove rupe.
Ne znam. Jel ovo popravljivo?
Prostorni planer, al` nisam odustala.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Opšta diskusija o građevinarstvu 05 apr 2021 22:26 #110

  • Ksena
  • Ksena's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 243
  • Primljenih Zahvalnica: 117
Sve je popravljamo, samo pitanje za koliko novaca. Dok se ne skine taj stari sloj, verovatno se tacno i neće znati.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Opšta diskusija o građevinarstvu 26 apr 2021 14:47 #111

  • Otis.Driftwood.Ressurected
  • Otis.Driftwood.Ressurected's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3840
  • Primljenih Zahvalnica: 8976
Znate sta sam konstatovao neki dan? Da je ova zgrada zapravo jako mocna, a nekako neprimetna.
Tacno zamisljam da kako bi bilo lepo ostampati na 3d stampacu elemente zgrade i sklapali ga kao lego

Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, Buck, mrnjavi, Duja, Brane, RM77, sasar, Blavak, valjan, nsns, Чиле

Opšta diskusija o građevinarstvu 28 apr 2021 11:10 #112

  • Nixivoje
  • Nixivoje's Avatar
  • Van mreže
  • Facebook Admin
  • Poruka: 4031
  • Primljenih Zahvalnica: 2421
Otis.Driftwood.Ressurected napisao/la:
Znate sta sam konstatovao neki dan? Da je ova zgrada zapravo jako mocna, a nekako neprimetna.
Tacno zamisljam da kako bi bilo lepo ostampati na 3d stampacu elemente zgrade i sklapali ga kao lego


Ovo je brutalizam neki?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Opšta diskusija o građevinarstvu 28 apr 2021 14:42 #113

  • Otis.Driftwood.Ressurected
  • Otis.Driftwood.Ressurected's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3840
  • Primljenih Zahvalnica: 8976
Ja ne znam kada je ova zgrada radjena? 90ih?
Zar brutalizam nije goli beton?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Opšta diskusija o građevinarstvu 28 apr 2021 18:29 #114

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Da, nije brutalizam, mora biti livenog i ogoljenog betona da bi se računalo. Al svejedno je ineresantna :okay: Ne znam koji stil bi je najbliže odredio, arhitekte molimo pomoć... :mrgreen:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Opšta diskusija o građevinarstvu 28 apr 2021 22:20 #115

  • sergio-m
  • sergio-m's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1235
  • Primljenih Zahvalnica: 1657
da radjena je pocetkom 90 proslog veka tzv tranziciona arhitektura ne secam se bese za panonsku ili vojvodjansku banku
Poslednja izmena: 28 apr 2021 22:24 od sergio-m.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Opšta diskusija o građevinarstvu 28 apr 2021 23:52 #116

  • Emanon
  • Emanon's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 467
  • Primljenih Zahvalnica: 2125
sergio-m napisao/la:
da radjena je pocetkom 90 proslog veka tzv tranziciona arhitektura ne secam se bese za panonsku ili vojvodjansku banku

Mislim da je kulska banka bila u pitanju.
Sećam se da je gore na vrhu zgrade bio logo i ćirilićni svetleći natpis u plavoj boji "Kulska banka".
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Re:Opšta diskusija o građevinarstvu 28 apr 2021 23:57 #117

  • mrnjavi
  • mrnjavi's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Vozači da se ostave na miru!
  • Poruka: 3424
  • Primljenih Zahvalnica: 9092
Panonska, Kulska je zgrada pored

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk
Ne razumeš ti ništa, niti sam nešto "promašivao", niti "pogadjao" termine, naprimar ovaj termin je objavljen u medijima. Ali, to i nije bitno za ovu temu, bilo je ovde raznih lupetanja.
Fruškogorac, 5.10.2020.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: sergio-m, mlata, Blavak

Re:Opšta diskusija o građevinarstvu 29 apr 2021 09:21 #118

  • Alibunar
  • Alibunar's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 254
  • Primljenih Zahvalnica: 190
Ne znam da li sam pogodio temu nemojte zameriti.
Renoviranje stana od 58 kvadrata, jedna ponuda je 12.000, druga 14.500. Tek trebam da izadjem u stan sa ta dva izvodjaca pa da stavimo sve na papir, ali ovo su mi na prvu rekli okvirno, trebam manje vise sve da menjam. Sta treba da obratim paznju i oko cega da postavljam pitanja? Tipa meni je ok i PVC umesto aluminujumskih prozora, moze proci i laminat umesto parketa(oduvek sam imao fobiju od parketa da ce se dici i pucketati kao trenutni sto puca dok hodam, ali ako neko ima neki jak argumenat za parket nek kaze), stolarija neka srednja jaka klasa sto se mene tice, jedan zid od metar se rusi(da li izvodjac moze da proceni na licu mesta da li sme da se rusi zid? da nije noseci?), jedan gipsani od 4 metra se stavlja itd

Iskreno nisam ocekvao da renoviranje i opremanje stana izlazi lagano 20.000e
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Re:Opšta diskusija o građevinarstvu 29 apr 2021 09:26 #119

  • Cookie
  • Cookie's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Institutionalized
  • Poruka: 4222
  • Primljenih Zahvalnica: 3188
Majstori jesu poskupeli, ali bih tražio još neko mišljenje da sam na tvom mestu.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Re:Opšta diskusija o građevinarstvu 29 apr 2021 09:36 #120

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4870
  • Primljenih Zahvalnica: 8012
Najbolje je uraditi predmer i predračun radova pa da ponuđači daju ponude po stavkama sa konkretnim količinama i materijalima, tako da bude proverivo.
Čim se ostavi prostor za manevrisanje, cena postaje sumnjiva.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru