Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Javni gradski i Taxi prevoz

Javni gradski i Taxi prevoz 13 okt 2018 01:12 #821

  • Eldarion
  • Eldarion's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 125
  • Primljenih Zahvalnica: 449
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Nicisy1, Dukelander, limanac, kasko, mrnjavi, Blavak, valjan, neobuscitta

Javni gradski i Taxi prevoz 13 okt 2018 12:15 #822

  • neobuscitta
  • neobuscitta's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 548
  • Primljenih Zahvalnica: 1626
Odsekli Adice i Telep za sve pare. :D

Mogli su da uspostave liniju koja će ići od Euro Petrol pumpe u ulici Heroja Pinkija do okretnice na Adicama da ljudima obezbede kakvu-takvu vezu sa gradom...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Eldarion

Javni gradski i Taxi prevoz 13 okt 2018 13:59 #823

  • tonyk
  • tonyk's Avatar
  • Van mreže
  • Moderator
  • Poruka: 1016
  • Primljenih Zahvalnica: 894
ali je zato sedmica procvetala ovih dana ;)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Javni gradski i Taxi prevoz 18 okt 2018 10:04 #824

  • SingDar
  • SingDar's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 23
  • Primljenih Zahvalnica: 51
Pozdrav,
nov sam na forumu iako ga već neko vreme pratim.

Javni prevoz tj. GSP NS je tema koja me već duže vreme tišti. Podržavam neobuscitta u njegovim stavovima. Da li ti radis u GSPu ili...?

Iako nisam saobraćajni inženjer gradski autobus je moje glavno prevozno sredstvo već vise od 20 godina i svakodnevno sam svedok svega šta se dešava,naročito produženja intervala na glavnim gradskim linijama.
Često šaljem reklamacije na mail GSPa, zovem dispečera pa i šefa GSPa na tel, ali nikad nisam naišao na razumne odgovore. Jedino što su uslišili, ali verovatno to nije bila samo moja molba, je bilo da nije postojalo stajalište na keju u smeru ka Petrovaradinu za vreme radova, pa su ga uveli.Pre toga su ljudi ni krivi ni dužni završavali u gradiću jer nije bilo stajališta nakon tehnološkog faxa.
Poslednja izmena: 18 okt 2018 10:10 od SingDar. Razlog: greska
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: limanac, Duja, Zex021, valjan, Eldarion, neobuscitta, Ambasador

Javni gradski i Taxi prevoz 18 okt 2018 14:12 #825

  • neobuscitta
  • neobuscitta's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 548
  • Primljenih Zahvalnica: 1626
Pozdrav i dobro nam došao! :)

Ne, ja ne radim u JGSP Novi Sad. Moja "ekspertiza" potiče iz velikog interesovanja za javni prevoz, pre svega autobuse, od malena. Dečaci uvek vole bučne i brze mašine, samo što većina zaboravi na to kad odraste. :)

Do pre godinu dana sam aktivno radio kao urednik portala posvećenog autobusima gde sam, između ostalog, pisao autorske tekstove u kojima sam analizirao razna rešenja za bolje funkcionisanje javnog prevoza, mahom po primerima u Evropi ali i šire. Sve je to od starta pokretao entuzijazam koji još uvek nije ispario. ;)

Sa druge strane me motiviše ogorčenost jer u protekle dve godine ne koristim više javni prevoz zato što ga volim "an general" ili ga smatram lakim i ekološki čistim za korišćenje, već zato što sam "osuđen" na njega. Živim dovoljno daleko da moju svakodnevnu komunikaciju ne može da ispunjava biciklizam ili pešačenje, a automobil je nepotrebni luksuz koji uključuje veće troškove, muku sa parkingom i gužvom u saobraćaju. (neposredna posledica lošeg javnog prevoza)

Prosto mi se smučilo da odlazim na svoje stajalište javnog prevoza i da razmišljam da li će se autobus uopšte pojaviti, odnosno da li ću stići na vreme tamo gde sam pošao. O neispravnosti se bojim da mislim uopšte. Tišti me ujedno i nepostojanje presedačkih mogućnosti, neusklađenost redova vožnje, starost voznog parka, slabo razvijena mreža gradskog prevoza, neposvećenost informisanju putnika i sve ostalo o čemu sam već pisao, ili ću tek pisati. :)

Suma sumarum, ja i dalje redovno izmirujem svoje obaveze prema JGSP Novi Sad, ali isto preduzeće svojim nastupom mene demotiviše da plaćam, a samim tim i koristim uslugu koju nudi. Posebno sam ogorčen kada odem u inostranstvo (dovoljno je preći mađarsku granicu i otići u Segedin) i vidim da postoji sistem koji radi, koji je lako koristiti i koji putnika tretira kao osobu koju je potrebno odvesti kući, na posao, u školu ili slično.

Domaći zadatak: Kako biste vi strancu objasnili sa železničke stanice da ode do Telepa?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: limanac, Brane, Zex021, valjan, Eldarion, zeljolaki, SingDar

Re:Javni gradski i Taxi prevoz 18 okt 2018 14:26 #826

  • ranko su ns
  • ranko su ns's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 5910
  • Primljenih Zahvalnica: 9043
do sad sam bio dosta nezainteresovan za ovu temu jer gradski prevoz ne koristim sem jednom godišnje kad automobil vozim na servis u Veternik.
nažalost Potpuno si u pravu Čekao sam 52ku više od pola sata dalje od stadiona Veternika na kraju sam odlučio da odem na glavni put ili Novosadski put tu sam čekao najmanje pola sata autobus iz Futoga ili Veternika. malo je reći da sam neprijatno iznenađen na kraju sam ušao u autobus iz SFRJ koji liči na autobuse iz Kusturičinog filma.
šta reći u našoj poslovnosti kad nisu uspeli da zamene za jednu deceniju ovu nalepnicu u autobusu. No to smo mi takvi smo



pisano u dokolici sa mašine
KO HOĆE NAĐE NAČIN, KO NEĆE NAĐE OPRAVDANJE
Poslednja izmena: 18 okt 2018 14:28 od ranko su ns.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: limanac, Duja, Zex021, Blavak, Djordje Cvarkov, valjan, Eldarion, neobuscitta

Re:Javni gradski i Taxi prevoz 18 okt 2018 14:56 #827

  • neobuscitta
  • neobuscitta's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 548
  • Primljenih Zahvalnica: 1626
Mala ispravka, na slici je Ikarbus IK-103 (solo) ili IK-201 (zglobni) iz 2005. godine. ;)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Javni gradski i Taxi prevoz 18 okt 2018 15:17 #828

  • SingDar
  • SingDar's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 23
  • Primljenih Zahvalnica: 51
Sve sto ste napisali kao da sebe slusam. Jedino nisam bas toliko potkovan :)
Naročito se slažem sa onim što ste napisali da GSP svojim ponašanjem poslednjih godina demotiviše ljud eda plaćaju iako i ja još uvek redovno plaćam markicu.
Napisao sam već da imam i tel od šefa gradskog saobraćaja i da sam ga ovo leto više puta zvao, posebno zbog linije 4 ali uzalud. Stručnjaka u GSPu je sve manje a čitajući vaše postove mnogi bi mogli štošta da nauče.

Što se tiče domaćeg zadatka ;) ako se misli korišćenje samo GSPa , rekao bih mu da uhvati 7-cu i ide do Merkatora, pa onda da pređe pečački i da čeka 12-icu. Mozda moze i stanica pre pa na istom mestu da čeka 12-cu, ali Merkator je onako upečatljiv.

Pozdrav,
Poslednja izmena: 18 okt 2018 15:24 od SingDar. Razlog: dopuna
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Eldarion, neobuscitta

Javni gradski i Taxi prevoz 18 okt 2018 15:44 #829

  • neobuscitta
  • neobuscitta's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 548
  • Primljenih Zahvalnica: 1626
Hvala na lepoj reči. :)

Samo da se razumemo, nisam govorio da JGSP demotiviše ljude da plaćaju, već da koriste ceo sistem. Naplatu sam podveo kao logičku konjukciju sa korišćenjem, iako postoji veliki broj ljudi koji bi da se voze bez plaćanja.

Možda sam malo loše formulisao pitanje, pa ću da ga dopunim. Morate da budete apsolutno sigurni da je stranac ušao u autobus koji ide u pravom smeru i da izađe tačno na određenoj stanici, plus da ne mora da pešači između stajališta ako ne mora. ;)

U normalnim državama bi to izgledalo ovako:

1. Uđi u autobus na liniji 4, smer Liman IV
2. Izađi iz tog autobusa na stajalištu "Pothodnik"
3. Na istom stajalištu sačekaj autobus na liniji 12, smer Telep
4. Vozi se do stajališta ______________

Ovo kod nas nije moguće zato što:

- displeji na autobusima su na ćirilici
- na displejima se vrte oba smera linije (dakle npr. na dvojci se konstantno vrti Novo Naselje i Centar, te prosečan korisnik nije upoznat u kom smeru ide autobus. da bi saznao, mora da pita vozača i time ga ometa u radu i zadržava ceo autobus na stanici)
- ne postoji najava stajališta koja bi korisnika usluge jednoznačno orijentisala u prostoru

Ovo kod nas nije preporučljivo jer:

- javni prevoz nije integrisan u okviru Google Maps
- cenovnik ne prepoznaje presedanje, pa korisnik mora da plati dve odvojene karte (130 dinara) čime ga prevoz košta skuplje nego u Beogradu (90 dinara), Zagrebu (64 din za pola sata, 110 za sat) itd.
- ne postoji nikakav planer putovanja
- ne postoji nikakvo uputstvo za korišćenje prevoza na engleskom jeziku koje bi objasnilo tarifni sistem ili mrežu linija (videti bkk.hu/apps/docs/turisztikai_kiadvany_en.pdf)
Poslednja izmena: 18 okt 2018 15:45 od neobuscitta.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Buck, limanac, Pripadnik, mrnjavi, Duja, RM77, Zex021, Blavak, Djordje Cvarkov, valjan, Eldarion

Javni gradski i Taxi prevoz 19 okt 2018 01:55 #830

  • Eldarion
  • Eldarion's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 125
  • Primljenih Zahvalnica: 449
neobuscitta napisao/la:
- ne postoji nikakvo uputstvo za korišćenje prevoza na engleskom jeziku koje bi objasnilo tarifni sistem ili mrežu linija (videti bkk.hu/apps/docs/turisztikai_kiadvany_en.pdf)

Evo na brzinu sklepane brošure prema Budimpeštanskoj (hvala Neobuscitta) - na treću, praznu, stranu sam hteo da stavim cene karata po zonama, ali nigde ne mogu da nađem tabelu. Na 4-5 stranu sam stavio delimičnu mapu koju nikako da završim, čisto ilustracije radi. Možda uhvatim vremena da sve to malo spakujem u jedan zgodan pdf. Predloge, savete, sugestije... ajde, i kritike... primam ;)

drive.google.com/file/d/1QDrRPzlJ24bBK60...v1C/view?usp=sharing
Poslednja izmena: 19 okt 2018 02:04 od Eldarion.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Nicisy1, Dukelander, Buck, Zex021, Blavak, Djordje Cvarkov, valjan, neobuscitta

Javni gradski i Taxi prevoz 19 okt 2018 16:35 #831

  • neobuscitta
  • neobuscitta's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 548
  • Primljenih Zahvalnica: 1626
Odličan početak Eldarione! :)

Kao što vidiš, budimpeštanski primer akcentuje najbitnije gradske linije, stoga mislim da ova mapa više treba da ide na račun šireg centra (recimo od Dunava preko Bulevara Evrope do Kornelija Stankovića, pa Partizanskom do kanala i Dunava, uz dodatak gradića u Petrovaradinu). Nema potrebe da se strancu prikazuje kuda ide npr. linija 6 ili 14. Naravno, bilo bi zgodno da takva mapa sadrži turističke atrakcije Novog Sada. :)

Što se tiče cenovnika, dostupni su na sajtu JGSP ali ne po zonama nego po relacijama. Zbog konkurencije na linijama ka Beočinu/Temerinu/Karlovcima, u tim naseljima su uvedene posebne A i B zone, tako da zapravo novosadski javni prevoznik ima najmanje 15 različitih tarifnih zona, odnosno cena karata. Bolje to ostavi za neke bolje dane, a to na kraju možemo zajedno uraditi ako od ovoga bude nešto ozbiljno. ;)

Još bi bilo dobro napomenuti da naš tarifni sistem podrazumeva ulazak na prednja vrata i pokazivanje karte vozaču. :)

Takođe mislim da bi bilo zgodno za linije 18 pisati kad su im polasci iz centra, a ne sa Novog Naselja. :D

Toliko sam izbacio iz glave na brzaka, biće prilike da se dopunjujemo. :)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Eldarion

Javni gradski i Taxi prevoz 20 okt 2018 12:44 #832

  • Istraživač
  • Istraživač's Avatar
  • Van mreže
  • Zidar
  • Poruka: 94
  • Primljenih Zahvalnica: 174
neobuscitta napisao/la:
Hvala na lepoj reči. :)

- javni prevoz nije integrisan u okviru Google Maps

Da li možda ti ili neko drugi na forumu zna koliko je ovo zahtevan projekat - integracija javnog prevoza u Google Maps? Svaki put kad putujem u inostranstvo jedan od nezamenjivih alata za snalaženje u novom gradu mi je upravo javni prevoz integrisan preko Maps aplikacije i milion puta sam pomislio koliko bi to bilo korisno kad bi se uvelo u Novom Sadu ili makar za početak u BG-u.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Javni gradski i Taxi prevoz 20 okt 2018 20:36 #833

  • neobuscitta
  • neobuscitta's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 548
  • Primljenih Zahvalnica: 1626
Odmah da ti sasečem krila, Google Transit zahteva direktnu saradnju i potpisivanje ugovora sa prevoznikom pa ne prihvata volonterske unose. :(
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Javni gradski i Taxi prevoz 21 okt 2018 10:56 #834

  • Istraživač
  • Istraživač's Avatar
  • Van mreže
  • Zidar
  • Poruka: 94
  • Primljenih Zahvalnica: 174
neobuscitta napisao/la:
Odmah da ti sasečem krila, Google Transit zahteva direktnu saradnju i potpisivanje ugovora sa prevoznikom pa ne prihvata volonterske unose. :(

Nisam mislio da volontiram :) , nego čisto da imam predstavu da li se u neko dogledno vreme može očekivati uvođenje ili je to van domašaja naših gradskih i javnoprevozničkih otaca...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Javni gradski i Taxi prevoz 21 okt 2018 19:12 #835

  • neobuscitta
  • neobuscitta's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 548
  • Primljenih Zahvalnica: 1626
Onda sam ja to interpretirao po sebi. :) Uglavnom, nema ništa od toga s obzirom na aktuelne trendove u gradu i gradskom prevozu...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Javni gradski i Taxi prevoz 22 okt 2018 10:29 #836

  • SingDar
  • SingDar's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 23
  • Primljenih Zahvalnica: 51
Juce na liniji br. 3. Nisam video koji je garazni broj vozila, ali je neki neki noviji Ikarbus .
Verovatno neka proba. Pise ime svakog stajalista i da se autobus priblizava tom i tom stajalistu. Naravno, sve je na cirilici i na srpskom.
Poslednja izmena: 22 okt 2018 10:33 od SingDar.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: limanac, Zex021, sasar, Blavak, Djordje Cvarkov, valjan, Eldarion, neobuscitta

Javni gradski i Taxi prevoz 22 okt 2018 11:03 #837

  • Eldarion
  • Eldarion's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 125
  • Primljenih Zahvalnica: 449
Evo Brošure v. 0.0.2 (N.B. mapu nisam stigao ni da pipnem, pa je ista kao u verziji 0.0.1 :P)

drive.google.com/file/d/16KSIHtzr_iATCgs...FjE/view?usp=sharing
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Buck, Blavak, neobuscitta

Javni gradski i Taxi prevoz 22 okt 2018 11:21 #838

  • ranko su ns
  • ranko su ns's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 5910
  • Primljenih Zahvalnica: 9043
ovo me baš raduje za taj novi bus :okay:
KO HOĆE NAĐE NAČIN, KO NEĆE NAĐE OPRAVDANJE
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Javni gradski i Taxi prevoz 22 okt 2018 15:53 #839

  • valjan
  • valjan's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1172
  • Primljenih Zahvalnica: 2332
Kontaktirali nas lokalni proizvođači displeja negde krajem prošle/početkom ove godine da im treba i naš TTS kako bi ozvučili te objave, samo što mi nismo tada imali varijantu za platformu koja njima treba, ali to je po svemu sudeći značilo da se sprema nešto poput beogradskog busplusa (i vizuelno i audio obaveštenje o narednoj stanici i ostalim informacijama)...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: neobuscitta

Javni gradski i Taxi prevoz 22 okt 2018 20:02 #840

  • neobuscitta
  • neobuscitta's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 548
  • Primljenih Zahvalnica: 1626
Ako je lokalni proizvođač iz Novog Sada u pitanju (Novatronic), vrlo je verovatno da se ne radi o implementaciji kod nas već u inostranstvu. Oni već uveliko isporučuju informacione sisteme javnog prevoza za celu Evropu (Češka, Francuska), a nedavno su dobili i veliki tender za London.

Displej sa slike je izgleda zapravo neka test platforma, s obzirom da je više puta bio ugrađivan u razne autobuse i radio je. Pojavio se u jednom zglobnom rekarosiranom autobusu 2016. godine, pa je posle prebačen u niskopodni solo Ikarbus, na koji ja nikad nisam naleteo. Na @SingDar-ovoj slici se vide žute šipke na vratima, a njih ima samo prva serija solo Ikarbusa - garažni brojevi od #948 do #952. ;)

@Eldarion
Odlično! Samo imaš u tekstu nekoliko pravopisnih grešaka, verovatno su nastale u brzini. :D
Poslednja izmena: 22 okt 2018 20:04 od neobuscitta.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru