Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Šta fali Novom Sadu?

Šta fali Novom Sadu? 29 maj 2011 14:29 #1

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Zamislio sam ovu temu kao listu projekata koji po nama fale gradu, da vidimo kako razmisljamo i sta bismo voleli da postoji ili bi nam olaksalo zivot. Evo ja pocinjem sa par ideja.

Po meni, mislim da gradu neizostavno fali jos nekoliko pothodnika, a prvi na listi su kod Futoske pijace i kod SNP (koji bi mogao da se spoji sa postojecim, i napravi mini TC), jer su guzve i zastoji pesaka i kola ogromni i nepotrebni. Voleo bih pasarelu na prelasku Bul. Cara Lazara kod Univerziteta, to je jako frekventan pravac i tako nesto bi bilo sasvim logicno, mozda i napraviti konkurs medju studentima na NS arh. departmu, bilo bi sigurno zanimljivih resenja i ljudi bi osetili da nesto realno rade. Jos jednu pasarelu bih stavio i izmedju Stadiona i poslasticarnice Vremeplov, svedoci smo vise pogibija na tom prelazu.

E sad krupnije stvari i urbanizam. Voleo bih "NS City" na potezu Bul. Cara Lazara, Bul Oslobodjenja, obod Spensa i Dimitrija Tucovica. To podrazumeva izmestanje stadiona, koji vidim negde na Subotickom Bulevaru ka autoputu gde ce imati svu novu infrastrukturu koja mu treba, ipak je ovo gde je sad postao centar grada i stadion sam po sebi je prevazidjen, a dalja ulaganja su po meni bacanje para. Investitorima dati deo tog oslobodjenog zemljista, a od para srusiti i napraviti novi moderni stadion! Tako bi se mogla stvoriti poslovna cetvrt poput berlinskog Potsdamer platza ili pariskog La Defansa (naravno u nasim okvirima), na vrlo atraktivnoj lokaciji, koja je po meni dusu dala za to. Zamislite ulazak u grad iz pravca Kamenice ;)

Ozivljavanje Kineske cetvrti, izgradnja planiranog MSU.

Izmestanje Mornarice i Brodogradilista, sredjivanje tog dela sa Ribarskim ostrvom...

Na zalost, kako stvari stoje za Agrohemovu halu uz kanal je kasno, ali tu bih jako voleo neki multifunkcionalniprostor, pre svega za kulturu, koncerte, izlozbe, ali i masovne zurke, performanse, predavanja... Silni su primeri konverzija industrijskih objekata i poteza u svetu, narocito dokova, a evo juce sam bio i u Zitomlinu u Beogradu i odusevio se! Ne znam da li je to aktuelno samo dok traje Mixer Festival, ali stvarno svasta moze da se napravi od takvih ambijenata.

Eto, moj mali doprinos temi, nadam se da ce zaziveti. Mozda cemo oko nekih stvari napraviti konsenzus i usledi nekakva inicijativa, te stvarno doprinesemo razvoju grada. :okay:
Poslednja izmena: 29 maj 2011 14:32 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Sta fali Novom Sadu? 29 maj 2011 16:52 #2

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4870
  • Primljenih Zahvalnica: 8012
Odlična tema, i vrlo dobri predlozi.

1. Što se pothodnika tiče, slažem se sa tobom, i vidim njihov nedostatak na Bulevaru Oslobođenja kod Daltonke i kod stadiona, možda i kod Simpa. Obavezno bi napravio bar 3 pasarele/pothodnika kod faksa, jedan prema Spens-u, jedan prema Stražilovskoj i jedan prema Stevana Musića, pre nego što se izgradi most, jer kad se izgradi, tu će biti totalni haos. Takođe, pothodnici bi bili super na Beogradskom Keju, gde god je to moguće (ili pasarele)

2. NS city - A zašto ne bi mogao taj NS-city da bude na potezu Mornarice, i oko ukrštanja Cara Lazara i Somborskog i Subotičkog bulevara? Onako, obalski dugački niz visokih staklenih zgrada... Ovo kod Spens-a jeste genijalan prostor, al' kad bi praivli nešto tipa City, okolne ulice bi bile pregužvane. Tu je jedna od najfrekventnijih raskrsnica (Cara Lazara i Oslobođenja), a kad se jednom otvori most, biće još žešće.

3. Sređivanje Čeđkog Magacina u neki studentski centar sa radionicama, internet-kafeom, medijatekom, bibliotekom, i celog poteza oko domova u neki studentski grad.

4. Pravljenje pešačko-biciklističkog mosta preko DTD-a, i još jednog koji bi išao na špic Ribarca, a prokopavanje nasipa između Ribarca i Limana i pretvaranje ovog u ostrvo, pa bi u Šodrošu takođe mogle da budu marine...

5. Sređivanje Oficirca - prokopavanje celog kanala (tamo gde je sad peskara), i pravljenje Dunavskog jezera (kao na Adi) sa sve prečišćivačima, i nasipanje same Ade, pa onda sređivanje parka i postavljanje neke lagane infrastrukture .

6. Produžavanje puta od petlje Mišeluk, ispod Karagače i Vezirca do puta za Karlovce.

Eto, tako malo za početak :D
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Sta fali Novom Sadu? 30 maj 2011 08:54 #3

  • mukyz
  • mukyz's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • the grand master
  • Poruka: 1269
  • Primljenih Zahvalnica: 632
hm samo da nadodam na listu....
  1. precistac otpadnih voda :!: .. inace da li ste zanli da je Novi Sad jedan od najvecih zagadjivaca dunava jer svu svoju kanalizaciju bez ikakve obrade ispusta u dunav.
  2. kontejneri da se sklone sa puteva, i umesto njih postave oni podzemni... em su lepsi em su oko 4 puta veceg kapaciteta.
  3. skoro nepostojeca i nekvalitetna horizontalna signalizacija, nivelacija sahtova na putevima sa tolerancijom +-20cm
NSBuild
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Sta fali Novom Sadu? 30 maj 2011 11:49 #4

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Slazem se, dobri predlozi Dukelander i Mukyz. Mislim da ce precistac sacekati neke EU novce, a za kontejnere definitivno, nekad nismo ni svesni koliko je to gadno i skrnavo, i koliko smo se srodili s tim na zalost.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Sta fali Novom Sadu? 30 maj 2011 18:15 #5

  • kimi
  • kimi's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 759
  • Primljenih Zahvalnica: 165
Predlozi su vam odlicni! ...eee kad bi mi odavde bili vlast na lokalu...malo maste cuda cini,ali nazalost kod nas je sve samo neciji interes a najmanje se gleda interes samog grada ,a tako lako bi mogli napraviti turisticke atrakcije za goste grada sto za klince sto za penzionere npr neki vidikovac na bul EU..i naravno ovi vasi extra predlozi.
Za pocetak ,a to bi poprilicno izmenilo sam osecaj u gradu , mogli bi horizontalnu signalizaciju da modernizuju po uzoru na velike evropske gradove i naravno da koriste najkvalitetniju farbu jer ova sad se izlize za mesec dana a farbaju puteve dva puta godisnje...
Takodje pod OBAVEZNO ,cim se poveze bul EU sa highwayom i kad se odradi most na sremsku stranu odma praviti nadvoznjake umesto onih retardiranih kruznih tokova jer ce prosto biti nenormalno voziti tuda ako sleperi i razni autobusi budu vozili tuda da skrate put za Srem.
Ideja za stadion je fantasticna.. nekom da se da sadasnja lokacija za stagod.. a za uzvrat da isti taj izgradi novi stadion po svim zahtevima FIFE i UEFA-e ,naravno prvo da naprave novi stadion pa tek onda dobijaju vlastnistvo nad lokacijom sadasnjeg.
I eto nama super modernog novog stadiona a da niko ni dinara nije dao za njega, ni klub ni grad.
Poslednja izmena: 30 maj 2011 18:16 od kimi.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Sta fali Novom Sadu? 30 maj 2011 18:39 #6

  • Cookie
  • Cookie's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Institutionalized
  • Poruka: 4222
  • Primljenih Zahvalnica: 3188
Stvarno ne mogu da verujem da nemamo prečistač... To je strašno. :(

Uz sve što ste naveli, dodao bih bolje puteve. Putna mreža u gradu je očajna, što se najbolje vidi posle svake zime. Neverovatno je koliko se ne vodi računa o tome...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Sta fali Novom Sadu? 30 maj 2011 20:26 #7

  • kasko
  • kasko's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 4920
  • Primljenih Zahvalnica: 9930
- novosadjani
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Sta fali Novom Sadu? 30 maj 2011 20:46 #8

  • Buck
  • Buck's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1127
  • Primljenih Zahvalnica: 2190
Bravo ljudi :cheers: dodao bih još i osnovne kulture, mada smo to nekada imali ali se naprosto izgubila...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Sta fali Novom Sadu? 31 maj 2011 09:03 #9

  • Otis Driftwood
  • Otis Driftwood's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2499
  • Primljenih Zahvalnica: 1270
Ne vojkane , nama ne fali kulture , nego ti koji nisu kulturni NISU novosadjani.

Elem , Novom Sadu trebaju velike fontane , novom sadu trebaju veliki i moderni trgovi , novom sadu treba , novom sadu ne trebaju sarene i male zgrade , novom sadu treba jos kulturnih objkeata , muzeja , prostora za svirke itd
Listen, you Malibu middle class Barbie piece of shit, I'm tryin' to work here. Work? You ever work? Yeah, I'll bet you have. Scoopin' ice cream to your shit-heel friends on summer break. Well I ain't talkin' about no goddamn white socks with Mickey Mouse on one side and Donald Duck on the other. I...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Sta fali Novom Sadu? 31 maj 2011 12:19 #10

  • vepar
  • vepar's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 40
  • Primljenih Zahvalnica: 4
Поздрав свима, читам већ дуже времена овај и сличне форуме па пожелех да се укључим.

Некада је у Новом Саду постојала комислија која је утврђивала квалитет пројеката који би се евентуално градили те је одбијала лошије и слала их на дораде, нажалост тога нема већ дуже времена и зато имамо овакве објекте који су наш град уназадили поприлично. То уназађивање је било толико очито када је завршен хотел "Центар" који је већина новосађана хтела срушити одмах, а стручна јавност га поздравила. Е па ту је проблем што су људи навикли на лоше тако да кад нешто добро дође не могу га препознати као такво. Новом Саду су потребни пројекти који померају унапред, пројекти који се могу поставити на неки од стурчних страних сајтова.

А што се тиче људи и културе, јако је неумесно осуђивати све који су дошли да су некултурни. Међу тим људима који су дошли има много интелектуалног света. На крају крајева сви смо дошли у Нови Сад, само је питање куда смо пошли :) Има једна узречица од познатог архитекте "ми градимо куће да би оне нас градиле после", тако је и са градом.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Sta fali Novom Sadu? 31 maj 2011 14:12 #11

  • Buck
  • Buck's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1127
  • Primljenih Zahvalnica: 2190
vepar napisao/la:
Поздрав свима, читам већ дуже времена овај и сличне форуме па пожелех да се укључим.

Некада је у Новом Саду постојала комислија која је утврђивала квалитет пројеката који би се евентуално градили те је одбијала лошије и слала их на дораде, нажалост тога нема већ дуже времена и зато имамо овакве објекте који су наш град уназадили поприлично. То уназађивање је било толико очито када је завршен хотел "Центар" који је већина новосађана хтела срушити одмах, а стручна јавност га поздравила. Е па ту је проблем што су људи навикли на лоше тако да кад нешто добро дође не могу га препознати као такво. Новом Саду су потребни пројекти који померају унапред, пројекти који се могу поставити на неки од стурчних страних сајтова.

А што се тиче људи и културе, јако је неумесно осуђивати све који су дошли да су некултурни. Међу тим људима који су дошли има много интелектуалног света. На крају крајева сви смо дошли у Нови Сад, само је питање куда смо пошли :) Има једна узречица од познатог архитекте "ми градимо куће да би оне нас градиле после", тако је и са градом.

Ja nikoga ne etiketiram, samo kažem da nam nedostaju male stvari od kojih kada dođeš kući nisi nervozan (da ne govorim o osnovnom "Dobar dan" kada uđeš u lift, a u njemu već ima nekoga).
Slažem se da nedostaju i fontane i moderne zgrade i kulturni objekti i zelenilo i trgovi.... ali nažalost smo još daleko od svega toga.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Sta fali Novom Sadu? 31 maj 2011 15:13 #12

  • vepar
  • vepar's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 40
  • Primljenih Zahvalnica: 4
ја лично мислим да нисмо много далеко, то конкретно у нашем случају значи да
1. они који воде град мање краду
2. да се одстрани политика из струке
3. да сви активно учествују у дебатама (ако смо већ изабрали демократију да је онда и живимо)
4. да се стане на реп корупцији и намештању конкурса
мада кад ово све наведеш :unsure:

а конкретно за нови сад и његови недостатци:
1. петроварадин, односно тврђава и подграђе које су неадекватно у употреби. да се тамо преместе неке културне установе и услужни објекти туристички нови сад би доживео бум.
2. скоро никаква искориштеност потенцијала дунава, односно изласка града на реку
3. престанак новоградње у централном језгру града и његову заштиту
4. уређење јавних површина на начин примерен времену и месту у ком живимо(поплочање, фонтане, зеленило,савремени дизајн урбаног мобилијара....) а не асфалтом и клупама од пре 300 год
5. јавни превоз
6. мостови и обилазнице
7. аеродром
...
ево један линк који је везан за ову тему
www.kuda.org/sites/kuda/files/docs/Cemen...nog%20spoticanja.pdf
и истраживање које је радила група а7 са архитектонског факултета
www.arhitektura.rs/studije-arhitekture/u...rbana-utopija-ns2051
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Sta fali Novom Sadu? 26 jun 2011 20:46 #13

  • sergio-m
  • sergio-m's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1235
  • Primljenih Zahvalnica: 1657
novom sadu fali duh grada da se koancno otrgne palanke i seoskog mentaliteta.... :cheers:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Sta fali Novom Sadu? 26 jun 2011 21:14 #14

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
A u medjuvremenu, mislim da bi nam dobro dosao neki konkurs za javne cesme i par desetina njih razmestenih po frekventim lokacijama. Neka bude i vise resenja izabrano, da razbiju monotoniju. I naravno, zameniti ove nesretne sto sad 'imamo' i sto prorade svake prestupne godine i odmah naprave poplavu...
Poslednja izmena: 26 jun 2011 21:16 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Sta fali Novom Sadu? 26 jun 2011 22:05 #15

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4870
  • Primljenih Zahvalnica: 8012
sergio-m napisao/la:
novom sadu fali duh grada da se koancno otrgne palanke i seoskog mentaliteta.... :cheers:

Hahaha, bravo!
Dobrodošao Sergio, i tebe smo čekali :okay:

Ne znam kad si poslednji put prošetao gradom, ali broj ljudi koji se šeta ovim ulicama je jako porastao. Valjda će taj kvantitet da donese i nešto kvaliteta jednom.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Sta fali Novom Sadu? 27 jun 2011 12:14 #16

  • Steve McQueen
  • Steve McQueen's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Vintage race cars
  • Poruka: 862
  • Primljenih Zahvalnica: 330
limanac napisao/la:
A u medjuvremenu, mislim da bi nam dobro dosao neki konkurs za javne cesme i par desetina njih razmestenih po frekventim lokacijama. Neka bude i vise resenja izabrano, da razbiju monotoniju. I naravno, zameniti ove nesretne sto sad 'imamo' i sto prorade svake prestupne godine i odmah naprave poplavu...


Javne cesme su recidiv srednjeg veka i poticu iz perioda kad nije bilo vodovoda pa su ljudi dovlacili vodu do kuce. Sto veci grad, to vise cesmi za snabdevanje... ;)


U vreme kad je NS poceo da stasava u grad, problem snabdevanja vodom je vec bio kako tako resen i nije bilo potrebe za mrezom cesmi u gradu. Moderni gradovi, odnosno, oni koji su svoju najvecu expanziju doziveli u zadnjih 100-150 godina, nemaju takve stvari.


Predpostavljam da si mislio cesme kao neke tacke u gradu i kao mogucnost da se od neke obicne stvari napravi interesantna umetnicka skulptura koja bi ucinila urbani landscape dinamicnijim i zivljim, i sa tim se skroz slazem ali mislim da su fontane ( vece ili manje ) bolji predlog jer njih fali a mogu da budu daleko interesantnije nego obicne cesme.
Slobodni Zidar
Poslednja izmena: 27 jun 2011 12:15 od Steve McQueen.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Sta fali Novom Sadu? 27 jun 2011 12:24 #17

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Ma, ne, bas te iz srednjeg veka mi fale :) Imas jednu u kampusu i jednu u Dunavskom parku, ostale ne rade ili su sa onom sumporskom vodom. Malo mi glupo da moras da kupujes vodu leti ili sednes u kafanu da ne skapas na ulici. Naravno da bi se od toga moglo svasta napraviti, ali funkcija cesmi mi nije prevazidjena, naprotiv...

EDIT: Evo na keju su sad bas kad je rekonstrukcija mogli postaviti nekoliko slavina, da se odatle krene, siguran sam da bi bile koriscene. Kao i toi-toi uostalom, imamo ga svi kod kuce, ali zatreba i na ulici ;)
Poslednja izmena: 27 jun 2011 12:37 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Sta fali Novom Sadu? 27 jun 2011 12:32 #18

  • ranko su ns
  • ranko su ns's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 5910
  • Primljenih Zahvalnica: 9043
ima i na Štrandu. Te na Štrandu imaju senzor, tako kad priđeš pocuri voda. U SU ima par i super su kao skulptura ali služe za piće. To je super stvar.
Ima odličnih predloga, malo je Serđio oštar kao i uvek ali NS je u jednoj velikoj tranziciji i brzo se menja i transformiše od jednog dosadnog i sporog grada u grad sa šmekom velegrada.
Ne bi reko da su Novosađani seoskog mentaliteta. Nisu baš kao oni Turci u Minhenu građani ali nisu ni seljoberi. Taman su.
KO HOĆE NAĐE NAČIN, KO NEĆE NAĐE OPRAVDANJE
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Sta fali Novom Sadu? 27 jun 2011 13:04 #19

  • ei88
  • ei88's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 8
Cesme su uvek dobra stvar ukoliko je voda iz njih dobra i fontana ne moze da zameni cesmu niti joj je to svrha.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Sta fali Novom Sadu? 27 jun 2011 13:44 #20

  • kasko
  • kasko's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 4920
  • Primljenih Zahvalnica: 9930
limanac napisao/la:
Ma, ne, bas te iz srednjeg veka mi fale :) Imas jednu u kampusu i jednu u Dunavskom parku, ostale ne rade ili su sa onom sumporskom vodom. Malo mi glupo da moras da kupujes vodu leti ili sednes u kafanu da ne skapas na ulici. Naravno da bi se od toga moglo svasta napraviti, ali funkcija cesmi mi nije prevazidjena, naprotiv...

EDIT: Evo na keju su sad bas kad je rekonstrukcija mogli postaviti nekoliko slavina, da se odatle krene, siguran sam da bi bile koriscene. Kao i toi-toi uostalom, imamo ga svi kod kuce, ali zatreba i na ulici ;)

Na keju i jesu postavili par slavina.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru