Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Nova zgrada građevinskog fakulteta

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta 08 maj 2012 11:29 #181

  • ranko su ns
  • ranko su ns's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 5907
  • Primljenih Zahvalnica: 9027
nikad mi to neće biti jasno. U SU je Građevinski fakultet NS unuverziteta. Kakvi sad odeljci kad već postoji fakultet.
Razumeo bi da ima odeljak Građevinskog fakulteta u NS, kao što je slučaj sa Ekonomskim fakultetom, ali ovo mi je baš bzvz
KO HOĆE NAĐE NAČIN, KO NEĆE NAĐE OPRAVDANJE
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta 08 maj 2012 11:35 #182

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4856
  • Primljenih Zahvalnica: 7912
Ranko ovo je samo nova zgrada za ono što je bilo smešteno u TMD-u, a to je građevinski Institut.
Tamo su bili uređaji i mašine za ispitivanje materijala, kancelarije nekih profesora i asistenata, i nekoliko učionica u kojima su se držale redovne vežbe studentima Građevine i Arhtekture. Sve zajedno u potpunosti neuslovno.

Ova zgrada je neophodan uslov da bi se TMD rušio i tamo gradio NTP sa Elektro-fakultetom.

(U SU je načelno Građevinski fakultet kao deo FTN-a, ali glavne face uvek nekako sede u Novom Sadu.) <<< ovo je netačno, kolege me ispraviše.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Poslednja izmena: 08 maj 2012 12:28 od Dukelander.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta 08 maj 2012 11:47 #183

  • ranko su ns
  • ranko su ns's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 5907
  • Primljenih Zahvalnica: 9027
Dukelander napisao/la:
Ranko ovo je samo nova zgrada za ono što je bilo smešteno u TMD-u, a to je građevinski Institut.
Tamo su bili uređaji i mašine za ispitivanje materijala, kancelarije nekih profesora i asistenata, i nekoliko učionica u kojima su se držale redovne vežbe studentima Građevine i Arhtekture. Sve zajedno u potpunosti neuslovno.

Ova zgrada je neophodan uslov da bi se TMD rušio i tamo gradio NTP sa Elektro-fakultetom.

U SU je načelno Građevinski fakultet kao deo FTN-a, ali glavne face uvek nekako sede u Novom Sadu.

hvala na info, ali Građevinski fakultet nije deo FTN-a već je fakultet kao i drugi fakulteti NS univerziteta.
KO HOĆE NAĐE NAČIN, KO NEĆE NAĐE OPRAVDANJE
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta 08 maj 2012 11:59 #184

  • True_detective
  • True_detective's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 267
  • Primljenih Zahvalnica: 248
Građevinski u Su i NS nemaju nikakve veze. Tamo je građevinski fakultet, a ovde je departman za građevinu FTN-a, isto kao što na FTN-u postoje i mašinski, elektrotehnički, saobraćaj, zaštita, menadžment, itd.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta 08 maj 2012 12:08 #185

  • Pripadnik
  • Pripadnik's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1172
  • Primljenih Zahvalnica: 716
Pošto zaista jako retko idem na tu stranu zamolio bih nekoga, kome to nije problem, da napravi par fotografija objekta iz veće udaljenosti, pa da možemo da prokomentarišemo i to.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta 08 maj 2012 12:26 #186

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4856
  • Primljenih Zahvalnica: 7912
Veternikk napisao/la:
Građevinski u Su i NS nemaju nikakve veze. Tamo je građevinski fakultet, a ovde je departman za građevinu FTN-a, isto kao što na FTN-u postoje i mašinski, elektrotehnički, saobraćaj, zaštita, menadžment, itd.

Da, u pravu ste i ti i ranko.
Ja sam nešto to sam sebi drugačije "objasnio" :bash:
Elem, sad ni meni nije jasno.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Poslednja izmena: 08 maj 2012 12:26 od Dukelander.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta 08 maj 2012 12:26 #187

  • dr_mr
  • dr_mr's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 6
Dunavski napisao/la:
Za Dr.Mr-a

Prvo, sam projekat je objekat na uglu dve značajne saobraćajnice, u studentskoj zoni ali i prelaznoj teritoriji stambeni objekti – univerzitetski kompleks,.vidljiv sa svih strana, koji uopšte i ne definiše taj isti ugao već je indiferentan u celoj svojoj formi i po visini i po dužini i po širini. Repetitivan i napravljen tako da se prosto vidi da je klijent želeo maksimalno iskorišćenu površinu bez osećaja za ono šta znači jedna javna zgrada sa takvim javnim sadržajem.

U takvim uslovima dosetka arhitekte mora da bude njegovo oružje koje se pretače u profesionalni senzibilitet a za to ili jesi ili nisi i zato bih doneo nekoliko primera koji predstavljaju veoma jednostavne intervencije na uglovima u Novom Sadu koje ne iziskuju veliki gubitak prostora što je opet direktno povezano sa senzibilitetom arhitekata autora ovih zgrada - uglova.





Drugo, objekat Gradjevinskog fakulteta o kome sada raspravljamo je slobodnostojeći sa svih strana „opasan“ prozorima i još ponekim elementom bez ikakve hijerarhije ili pauze pa to dovodi do konfuzije i gubljenja osećaja ritma. Upravo ta njegova karakteristika osiromašuje projekat u smislu da nema potencijala da naglasi neko buduće povezivanje u kompleksniju celinu samoizolujući se već na početku svog „urbanog života“ i generalno ne mogu da se otmem utisku lošeg marketinga ovakvog fakulteta od samog njegovog početka (gradjevinski!?). Ali znam da je zgrada izraz vremena u kom živimo i to se naprosto vidi... Ali je upravo to ono što boli...

I na kraju ovo sve ne treba shvatiti kao studiju uglova već samo pokušaj da se objasni kako sa malim sensibilnim intervencijama (jednostavnim profilacijama) zgrada može da oživi i da ne bude indiferentna remeteći svojom prostom silinom univerzitetski kompleks.

E to se zove kritika!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta 08 maj 2012 12:36 #188

  • dr_mr
  • dr_mr's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 6
ranko su ns napisao/la:
Dukelander napisao/la:
Ranko ovo je samo nova zgrada za ono što je bilo smešteno u TMD-u, a to je građevinski Institut.
Tamo su bili uređaji i mašine za ispitivanje materijala, kancelarije nekih profesora i asistenata, i nekoliko učionica u kojima su se držale redovne vežbe studentima Građevine i Arhtekture. Sve zajedno u potpunosti neuslovno.

Ova zgrada je neophodan uslov da bi se TMD rušio i tamo gradio NTP sa Elektro-fakultetom.

U SU je načelno Građevinski fakultet kao deo FTN-a, ali glavne face uvek nekako sede u Novom Sadu.

hvala na info, ali Građevinski fakultet nije deo FTN-a već je fakultet kao i drugi fakulteti NS univerziteta.

FTN je skraćenica za Fakultet tehničkih nauka, i to je fakultet, jedan. A on u sebi ima departmane za razne oblasti: građevinarstvo, mašinstvo, elektrotehniku,... i još dosta toga. Pa onda ti departmani imaju svoja usmerenja i smerove.
Tako da u Novom Sadu ne postoji građevinski fakultet, niti elektrotehnički već samo FTN.

Nadam se da je jasnije, ako ne ima na njihovom sajtu možda bolje objašnjeno...

Ovo što se gradi je samo objekat koji pripada departmanu za građevinarstvo, kao što TMD pripada raznim departmanima.

A što se TMDa tiče, koliko znam nema se para za 2. fazu NTP-a tako da biće još tu TMD...
Poslednja izmena: 08 maj 2012 12:46 od dr_mr.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta 08 maj 2012 12:40 #189

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4856
  • Primljenih Zahvalnica: 7912
Ma znam to, nego sam mislio da je Građevinski fakultet u Subotici deo FTN-a, kao i Tehnički fakultet u Zrenjaninu.
A u stvari su to odvojeni fakulteti, u okviru UNS-a, i samo se profesori šetkaju tamo-amo, i to čak ne puno njih.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta 08 maj 2012 12:54 #190

  • Dunavski
  • Dunavski's Avatar
  • Van mreže
  • Zidar
  • Poruka: 75
  • Primljenih Zahvalnica: 457
Kako su osvanule nove slike (hvala Nixivoju i drugima na ažurnosti) a posle mnogih komentara koji su se pojavili ovde želim ponovo da se uključim u debatu kritički analizirajući konačni „proizvod“...

Kao i uvek, sam objekat posmatram kao deo jedne šire celine, konteksta ili Univerzitetskog kompleksa gde samo njegovo značenje tražim u izrazu celine i odraza konteksta ali i nekih novih elemenata koji bi se lucidno uklopili na neki novi način u vizuelno funkcionalni izraz prostora našeg Univerzitetskog kompleksa dajući mu možda i neki drugi izraz ali nikada odstupajući od harmonije i smišljenje varijacije ali i opravdanih odstupanja..

Nijedan od ovih slučajeva ne prati ova... gradjevinska „stvar“, bučni „space - shutlle“ (ali iz 90-tih) koji je nažalost izabrao da sleti baš kod nas...



Primeri koje donosim ispod se tiču neke zdravije arhitektonske logike primera jednog Fakulteta tehničkih nauka u jednom Evropskom gradu gde se zgrade javljaju kao sekvence JEDINSTVA U RAZLIČITOSTIMA a sličnih su oblikovanja kao i naši domovi, kao i sam ritam fasada koje nam donosi „naša“ Nova zgrada Gradjevinskog fakulteta.







Pa ipak, ovaj sivi bondruk Novog Gradjevinskog fakulteta u polihromatičnoj nabacanoj pomahnitaloj „igri“ na fasadama kao da želi da sakrije svu silinu nezgrapne forme i loše proporcije koje izbijaju iz svakog dela objekta ali na drugoj strani otkrivaju nepismenost arhitekte i njegovu nemogućnost da savlada problem, zaokružujući formalni kolaps ovim crvenim ramom koji isto kao i sam objekat „sleće“ kao meteorit sa neke druge planete još više „razvodnjavajući“ bilo kakvu ideju o ideji...

Zaključak 1: Ovo je arhitektonski VAŠAR jednog najbrutalnijeg i najprimitivnijeg FORMALIZMA (Forma radi forme)...
“…Man has also become an architect of the environment, but he does not command the forces as nature. His method was selective and proven; an intellectual approach in which the actions depend on the understanding…”

Jacob Bronowski
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, Buck, limanac, Pripadnik, Pinki, TurboMaximus, NoviSadDude

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta 08 maj 2012 12:55 #191

  • Dunavski
  • Dunavski's Avatar
  • Van mreže
  • Zidar
  • Poruka: 75
  • Primljenih Zahvalnica: 457
Na sledećim slikama donosim moju malu „kompjutersku“ studiju (crtao sam u MAX) o tome koliko bi ova zgrada ali i ceo kompleks dobili na primer kada bi zgrada bila uradjena u opeci (1). Javila bi se jedna serija veza ne samo sa domovima (a) već i sa Asistentskim domom (b) i formirala odredjena grupna forma jedne harmoničnije celine koja bi se SAGLEDAVALA U SERIJI. Ne kažem, ne mora opeka, ali ovo je jedan tako jednostavan predlog (same upotrebe materijala) koji bi „umirio“ ovu zgradu i povezao je sa okolinom... A da ne pričam o svim drugim mogućnostima...





Zaključak 2: Arhitektura ali i bilo kakav vizuelni identitet ne mora da zavisi samo od stihijske ideje udvaranja biračima (imamo neku kintu ajmo na O RUK da odradimo na brzaka „nešto“), novosadskim studentima itd. pošto poto; već i od mogućnosti i talenta arhitekte da prepozna suštinu a ne da svojim razgoropadjenim „talentom“ privlači na sebe isuviše pažnje koju ovaj nikako nije zaslužio...
“…Man has also become an architect of the environment, but he does not command the forces as nature. His method was selective and proven; an intellectual approach in which the actions depend on the understanding…”

Jacob Bronowski
Poslednja izmena: 08 maj 2012 13:00 od Dunavski.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: solimns, Dukelander, Buck, limanac, Pripadnik, sandman, Pinki, TurboMaximus, NoviSadDude

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta 08 maj 2012 13:11 #192

  • dr_mr
  • dr_mr's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 6
Dunavski napisao/la:
Na sledećim slikama donosim moju malu „kompjutersku“ studiju (crtao sam u MAX) o tome koliko bi ova zgrada ali i ceo kompleks dobili na primer kada bi zgrada bila uradjena u opeci (1). Javila bi se jedna serija veza ne samo sa domovima (a) već i sa Asistentskim domom (b) i formirala odredjena grupna forma jedne harmoničnije celine koja bi se SAGLEDAVALA U SERIJI. Ne kažem, ne mora opeka, ali ovo je jedan tako jednostavan predlog (same upotrebe materijala) koji bi „umirio“ ovu zgradu i povezao je sa okolinom... A da ne pričam o svim drugim mogućnostima...




Zaključak 2: Arhitektura ali i bilo kakav vizuelni identitet ne mora da zavisi samo od stihijske ideje udvaranja biračima (imamo neku kintu ajmo na O RUK da odradimo na brzaka „nešto“), novosadskim studentima itd. pošto poto; već i od mogućnosti i talenta arhitekte da prepozna suštinu a ne da svojim razgoropadjenim „talentom“ privlači na sebe isuviše pažnje koju ovaj nikako nije zaslužio...

Lep predlog, ali pošto objekat pripada FTNu, ideja profa je bila da ga uklope sa istim, da bi se videlo kome pripada, a ne sa studentskim i asistentskim domom. Jedino sto su stali samo sa krovom, koji liči na one krovove na arhitekturi (dogradnji) i krilu F (ako se dobro sećam naziva).
Poslednja izmena: 08 maj 2012 13:11 od dr_mr.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta 08 maj 2012 14:13 #193

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
@Dunavski: I ja sam o opeci kao mnogo boljem resenju razmisljao, al kad bi oni da je moderno, ili samo ugradno :ohno:

@dr_mr: Ne vidim alubond sknravet ni na jednoj drugoj zgradi fakulteta, niti kako su njime napravili sponu, argument ne stoji, ili je bar jako pogresno sproveden u delo. Restoran, ambulanta i aparthotel dele istu materijalizaciju sa domovima, pa opet svaka ima svoj kvalitet, kao i funkciju. A ako si vest, sa opekom stvarno mogu fenomenalne fasade da se naprave! Ovde se bas ni o cemu nije razmisljalo i to je najveci poraz, jer se radi o javnom objektu i o ustanovi koja bi morala da bude za primer, sto struci, sto javnosti i prostoru, a ne da podrazava nemarnost i ispodprosecnost. Forma je takodje promasena, o polozaju da ne govorim, ali opeka bi koliko toliko pokazala da postoji bar neki osecaj za kontekst i okolinu, te da se 'razmisljalo'...

Sto se tice pitanja fakulteta, departmana, FTN-a - koliko znam u planu je da Gradjevinski izadje iz FTN-a i postane zaseban fakultet, te je ovo sa zgradom korak i ka tome, na stranu sto je TMD skroz neuslovan. I zao mi je sto se prica da nema para za TMD pt.2, mogla se zaokruziti ta prica :unsure:
Poslednja izmena: 08 maj 2012 14:17 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Buck, Dunavski

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta 08 maj 2012 14:19 #194

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4856
  • Primljenih Zahvalnica: 7912
limanac napisao/la:
Sto se tice pitanja fakulteta, departmana, FTN-a - koliko znam u planu je da Gradjevinski izadje iz FTN-a i postane zaseban fakultet, te je ovo korak ka tome. I zao mi je sto se prica da nema para za TMD pt.2, mogla se zaokruziti ta prica :unsure:

Gde se priča da nema para za TMD pt.2? Jel' misliš na NT Park? Ja sve nešto mislim da tu nema nazad.
A koliko znam, uskoro treba da krene i projektovanje objekta koji bi bio između doma "Bajić" i glavne zgrade FTN-a, tu gde su sad one mašinske laboratorije (ili šta već).

Što se tiče izlaska faksa iz FTN-a, sećam se da se davno pričalo da FTN treba da postane tehnički univerzitet sastavljen od nekih 8 odvojenih fakulteta, ali ne znam šta bi s' time.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta 08 maj 2012 14:32 #195

  • Pripadnik
  • Pripadnik's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1172
  • Primljenih Zahvalnica: 716
Dunavski, najpre da ti se zahvalim na stručnim komentarima a zatim da istaknem činjenicu da se apsolutno slažem sa tobom. Prosto kao da uspevaš moje misli da preneseš na tastaturu. Ne znam ni ko si, ni koje je tvoje iskustvo i stručno i životno ali tvoje analize mi ulivaju nadu... S obzirom da ovo nije moj fah nego jedna vrsta hobija, zadovoljstva, potpuno mi je normalno da ne mogu da se izrazim na taj način ali mi je drago da mogu da čujem, a što da ne, i naučim nešto.

Ako mogu zamolio bih te za još jedan komentar. Dakle, pričali smo o ovom objektu i sagledavali ga iz mnogo uglova ali s obzirom da je on gotov interesuje me tvoj ali i komentari ostalih o tome kakve posledice ostavlja na neka buduća rešenja i planove u okviru tog celokupnog prostora kampusa?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dunavski

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta 08 maj 2012 14:41 #196

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Dukelander napisao/la:
Gde se priča da nema para za TMD pt.2? Jel' misliš na NT Park? Ja sve nešto mislim da tu nema nazad.
A koliko znam, uskoro treba da krene i projektovanje objekta koji bi bio između doma "Bajić" i glavne zgrade FTN-a, tu gde su sad one mašinske laboratorije (ili šta već)

Da na to sam mislio, kaze ovde kolega:
dr_mr napisao/la:
A što se TMDa tiče, koliko znam nema se para za 2. fazu NTP-a tako da biće još tu TMD...
Poslednja izmena: 08 maj 2012 14:44 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta 08 maj 2012 14:47 #197

  • TurboMaximus
  • TurboMaximus's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2658
  • Primljenih Zahvalnica: 3036
Pripadnik napisao/la:
...kakve posledice ostavlja na neka buduća rešenja i planove u okviru tog celokupnog prostora kampusa?

Trajne.
Poslednja izmena: 08 maj 2012 14:47 od TurboMaximus.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta 08 maj 2012 14:49 #198

  • Dunavski
  • Dunavski's Avatar
  • Van mreže
  • Zidar
  • Poruka: 75
  • Primljenih Zahvalnica: 457
Za Dr_Mr/a

Ako neko smatra da je krivina krova ono što povezuje objekte u okviru FTN-a, OK. Slažem se. Odlično. Mada nisam za KOPIRANJE kako je ovde uradjeno već neku smeliju originalniju formu, interpretaciju šta god (da ne dužim jer analiza je svobuhvatna).

Ti si spomenuo krivinu i to je odlično, ja sam spomenuo materijal i zato su ideje kompatibilne na način da ovaj objekat u opeci sa kosim krovom može da bude kako deo FTN-a tako i deo šireg studentskog kompleksa. Na ovaj način on bi uključio mnogo više činilaca i razradio svoju urbanu poziciju. (To se vidi na slikama koje donosim dole uključivši i FTN (bež boja) u celu urbanu sliku)





Mi ovde pričamo o jednoj integrativnoj arhitekturi a ne ISKLJUČIVOSTI i pozicijijama „moći“ prezentacije odredjenog fakulteta kroz jednostavno ponavljanje.

Naprosto, kroz formu i materijale uključiš što više značenja i to je to. Naravno, ONI tako hoće da to liči na FTN itd. Ali i sam vidiš da je Dukelander pametno primetio da mu sve ovo liči na novi „Klinički centar“ na Futoškom putu, što opet dokazuje koliko je ovaj objekat promašio tu vezu o kojoj ti pričaš...
“…Man has also become an architect of the environment, but he does not command the forces as nature. His method was selective and proven; an intellectual approach in which the actions depend on the understanding…”

Jacob Bronowski
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: solimns, Buck

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta 08 maj 2012 15:15 #199

  • Dunavski
  • Dunavski's Avatar
  • Van mreže
  • Zidar
  • Poruka: 75
  • Primljenih Zahvalnica: 457
Za Pripadnika:

Ni ja ne znam ni ko sam ni šta sam kad moram „virtuelno“ da se hranim ostavljajući PRAKSU za neke druge... podobnije... Bogougodnije... marljivije i talentovanije... Tako je sa svima nama... Dokle? Nemam pojma...

Ova zgrada je još jedna u nizu onih koje kako je Turbo napisao u naletu besa i očaja (opravdano) - TRAJNO uništavaju našu gradjenu sredinu. Ipak, mislim da uvek postoji rešenje kao što znam da tako razmišlja i sam Turbo ali i svi mi kojima je ovo posao ali i hobi pa zašto da ne onda i svi mi koji delimo ovu gradjenu sredinu i u njoj živimo.

Dakle mislim da ovde pomaže jedan stari TRIK koji se primenjuje u primerima koje dole donosim ne da bi zataškali lošu arhitekturu (što je naš slučaj) već da bi učinio ambijent primamljivijim, da bi ga „otoplio“.





Prvi je primer iz IIT studentskog centra u Čikagu (arh. Mies Van der Rohe) a drugi je iz Ritterstrasse u Berlinu (arh. Rob Krier). Tako da mislim da i mi možemo da „prekrijemo“ i „sakrijemo“ celu fasadu ili njene veće delove ove „naše“ novosadske grdosije...

Sadnja zelenila bi mogla da počne koliko već sutra.


Za Limanca:

Cool. I ja tako mislim, OPEKA je majka... Mi smo takva geografska konfiguracija i taj prirodni resurs bi morali mnogo više da korisitmo. Pored toga što daje toplinu, bezbroj mogućnosti za plastično ali i veoma rigidno geometrijsko oblikovanje ona je i ODRŽIVI materijal za razliku od svih ovih armirano betonskih „kvazi-modernih“ masa... A što se tiče odgovora koji si poslao Dr_Mr-u svaka ti je na mestu.


Veliki pozdrav forumašima... Samo napred...
“…Man has also become an architect of the environment, but he does not command the forces as nature. His method was selective and proven; an intellectual approach in which the actions depend on the understanding…”

Jacob Bronowski
Poslednja izmena: 08 maj 2012 16:32 od Dunavski.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Pinki, NoviSadDude

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta 08 maj 2012 18:03 #200

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1182
  • Primljenih Zahvalnica: 602
dunavski :clapping: svaka cast za trud i objasnjenja.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dunavski
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru