Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Nova zgrada građevinskog fakulteta

Nova zgrada građevinskog fakulteta 31 maj 2011 13:00 #1

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4854
  • Primljenih Zahvalnica: 7911
Prvi projekat/render se pojavio još pre 5-6 godina, možda i više.
Ovo danas stoji na njihovom sajtu.

Vidi se da se nalazi pored O.Š. "Jovan Popović" i doma Bajić.






Nadam se da ćemo ovu temu uskoro premestiti u board "Projekti u Izgradnji", pošto su se čule kojekakve najave...
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Poslednja izmena: 31 maj 2011 13:00 od Dukelander.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta. 31 maj 2011 15:34 #2

  • mukyz
  • mukyz's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • the grand master
  • Poruka: 1269
  • Primljenih Zahvalnica: 632
Јавно отварање понуда ће се обавити 16. маја 2011. године, у 13.00 часова у просторијама ЈУП Истраживање и развој доо, ул. Макензијева бр. 24 Београд, уз присуство овлашћених представника понуђача.

Оквирни рок за доношење Одлуке о избору најповољније понуде је 15 (петнаест) дана од дана отварања понуда.

punude su za izvodjenje radova na izgradnji... tako da bi ovih dana trebalo da se sazna ko ce da ga radi

evo jos jedna slika

NSBuild
Poslednja izmena: 31 maj 2011 15:36 od mukyz.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta. 31 maj 2011 15:38 #3

  • mukyz
  • mukyz's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • the grand master
  • Poruka: 1269
  • Primljenih Zahvalnica: 632
i jos malo informacija

Lokacija: Objekat je projektovan na parceli broj 3774/5 K.O. Novi Sad II, u sklopu
Univerzitetskog kampusa na uglu ulica Ilije Đuričića i Sime Miloševića sa
ulazom iz ulice Sime Miloševića.

BRGP: 2129,85 m²

Opis objekta: Objekat je pravougaonog oblika u osnovi sa gabaritima: širina 16,00 m, dužina 30,00 m. Zgrada FTN Departmana za građevinarstvo projektovana je kao višeetažni objekat (Su+Pr+2+Po).

Površine po etažama :
suteren : 425,21 m²
prizemlje : 405,11 m²
I sprat : 437,65 m²
II sprat : 435,71 m²
potkrovlje : 426,17 m²
NSBuild
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta. 05 jun 2011 11:37 #4

  • nani021
  • nani021's Avatar
  • Van mreže
  • Zidar
  • Poruka: 89
  • Primljenih Zahvalnica: 39
Jooooooj te boje!
Verovatno je Darko Reba opet lecio svoje komplekse pomocu BOJA, KRUGA i ALUMINIJUMA!!!

ima li neko sliku one ogavne skole na naselju, ono je sramota za grad! Srusiti!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta. 05 jun 2011 11:38 #5

  • nani021
  • nani021's Avatar
  • Van mreže
  • Zidar
  • Poruka: 89
  • Primljenih Zahvalnica: 39
zaboravih ;-)
verovatno je sam fakultet radio, bez konkursa i tendera! A onda u tom slucaju ocekujmo docenta Rebu i asistente da se vezbaju!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta. 05 jun 2011 11:42 #6

  • mukyz
  • mukyz's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • the grand master
  • Poruka: 1269
  • Primljenih Zahvalnica: 632
evo u ovoj temi imas slika te skole...

po meni i ne izgleda tako strasno kakvih "pokusaja" ima u gradu :mrgreen:

p.s. dobro dosao na forum :cheers:
NSBuild
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta. 05 jun 2011 12:17 #7

  • vepar
  • vepar's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 40
  • Primljenih Zahvalnica: 4
mukyz napisao/la:
evo u ovoj temi imas slika te skole...

po meni i ne izgleda tako strasno kakvih "pokusaja" ima u gradu :mrgreen:
зграда је као кућица нека у забавишту пројектована (100 боја, елемената, испада на фасади без било каквог реда и смисла), а то "није страшно каквих има" без увреде али то је исто као да кажеш да је добар пројекат. Не, није и лоше се служити узречицом "ма битно је да неко нешто ради" јер то је архитектонску праксу наше земље довело до овог ужаса који влада тренутно. имао сам прилике да причам са колегама из хрватске и словеније, они се људи чуде неким нашим законима који урушавају професију (односно урушавају квалитет), код нас пројектују и зубари, пекари , млинари...сви сем архитекатаи онда се чудимо што су нам комшије 50 година исперд у архитектури.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta. 05 jun 2011 23:48 #8

  • mukyz
  • mukyz's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • the grand master
  • Poruka: 1269
  • Primljenih Zahvalnica: 632
Pa nisam hteo nesto preterano da se izjasnjavam o projektu, al eto. Ne znam da li ste videli parcelu na kojoj ovo treba da se radi, ta lokacija i ta povrsina ne dozvoljava nikakvo preterano eksperimentisanje. Po mom misljenju projekat zaista ima nekih mana, ali daleko od toga da je los. Vidim boje su problem, stvar licnog ukusa. Po meni su cak i ok za ovu zgradu, i naglasavaju neke zanimljive momente na njoj. Slazem se da je malo nezgodno sto se ovakve stvari rade bez konkursa, ali ipak ovaj projekat ima neku tezinu ako je radjen na FTN-u koji je ipak nekakav rasadnik mladih arhitekata i gradjevinaca kod nas, pa sa jedne strane ja kao veliki plus i pozeljno gledam na to da su gradjevinci i arhitekte sa faxa projektovali zgradu prema svojim potrebama.

I na kraju ne znam kako je u hrvatskoj i sloveniji, ja gledam "svoje dvoriste", a u ovakvo stanje ga nije dovela ni struka ni nestruka nego investitori nespremni na kompromis, i sambena hiper izgradnja koja je trazila sto vise, sto jednostavnijih, i sto jeftinijih projekata za razne investitore i malverzante koji pocinju gradnju a da nisu nisu ni zatvorili finansijsku konstrukciju za istu.
NSBuild
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta. 06 jun 2011 08:11 #9

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4854
  • Primljenih Zahvalnica: 7911
:D
Trebali ste da vidite prvo rešenje.
Izgledalo je kao voćni kolač sa želeom, ne kao zgrada.
Koliko ja znam, jeste radio FTN projekat, što je ok, sami sebi rade, ali neko treba da ih kontroliše.
Zgrada na mestu TMD-a će biti dosta bolja estetski, kao i rektorat.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta. 06 jun 2011 12:58 #10

  • vepar
  • vepar's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 40
  • Primljenih Zahvalnica: 4
Па ако гледаш само своје двориште онда нећеш далеко ни догурати (немој да ме погрешно разумеш не изигравам никаквог личног психолога, ово се односи само на архитектуру). Једноставно архитектура је таква уметност/техника да се забијање у свој лист/двориште не исплати, ако желиш да будеш архитекта а не неки цртач мораш да стално пратиш актуелне пројекте. (опет само да не буде неспоразума ништа лично претенциозно несугеришем, ја сам архитекта па зато имам такав став који су ми управо и неким делом уградли на нашем факултету).
а ево поставио сам и линк како се то ради у свету, то је "колеџ" у хон конгу који је пројектован од стране ОМА једног од највећих бироа на свету. при томе не алудирам да је то савршенство или најбоље, али представља савремену архитектуру која одговара времену у ком живимо, за разлику од нашег објекта који да не знаш да је факс мислио бих да је фабрика нека мала, по употреби алубонда највероватније фабрикица за ове отоворе (прастичне или ал).
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta. 06 jun 2011 13:02 #11

  • vepar
  • vepar's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 40
  • Primljenih Zahvalnica: 4


Uploaded with ImageShack.us
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta. 06 jun 2011 13:32 #12

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4854
  • Primljenih Zahvalnica: 7911
Ma ne kažem ni ja (a verovatno ni mukyz) da je to nešto super, daleko od toga, samo razmišljamo o onome što se gradi kod nas, jer to je naša realnost, a ne Hong Kong. Sem par konkursa koji su se desili, nisam ni video da se kod nas radi nešto specijalno vredno pomena, ali tu smo i sada smo, i nismo Dubai, ni London, čak ni Astana. Jbg. jadni smo al' nešto ne mislim da treba da kukamo. Ako ostajemo ovde, moramo stvari sagledavati iz ugla naše realnosti.

Ako si studirao u Novom Sadu, onda znaš ko je radio ovaj projekat (Ž.J.)
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta. 06 jun 2011 14:55 #13

  • ZORLUS
  • ZORLUS's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Od prostih skica do Toplog Doma...AQ
  • Poruka: 105
  • Primljenih Zahvalnica: 147
Vidim da se tema solidno zahuktala pa reko...da i ja dam neki komentar :-)
Smatram da je ključna greška u tome što postoji jako malo veze sa okruženjem. Pored tog bačvastog krova koji se na neki način može povezati sa FTNom i starim pravnim, deluje mi da je sve ostalo u izgledu u potpunom kontrastu sa okruženjem. Ovo je otprilike ona priča: Ja ću da projektujem po svom a javnost ko pita... Da zgrada nije deo kompleksa, mislim da bi ostavljala mnogo više utiska. Ovako mi nema baš mnogo smisla...
Od prostih skica do TOPLOG DOMA...AQ
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta. 06 jun 2011 17:40 #14

  • vepar
  • vepar's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 40
  • Primljenih Zahvalnica: 4
E ово сад већ постаје занимљиво :banana:
ово је оно што недостаје на мало већем нивоу, а то је јавна расправа тј трибина. место где ми сви из свих области и социјалних група учествујемо у анализирању ,једног у овом случају, објекта.
наравно да ми указивање на хон конг није жеља се тако и овде ради јер једноставно нема шансе (бар не у следећих 20 год B) ) али сам то поставио као неки репер актуелне праксе у свету. и сада кад упоредите та два објекта сем што је онај већи није ништа "луд", можда неком ко се није навикао на то и јесте мало али у суштини то је једноставан појекат. углавном поздрављам распараву.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta. 06 jun 2011 20:16 #15

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4854
  • Primljenih Zahvalnica: 7911
I ja volim konstruktivnu raspravu :okay:

Ima sigurno još nelogičnosti vezanih za ovaj objekat, ali ajde redom.

Prvo: drago mi je što će biti izgrađen jer to znači da će se rušiti onaj nesretni TMD, pa će se u ovaj objekat preseliti ljudi sa građevinskog odseka. TMD je jedan potpuno neuslovan objekat za skladište, a ne za kancelarije i učionice. To će takođe otvoriti prostor za izgradnju onog drugog objekta, koji mnogo više iščekujem i koji će biti odličan. To je naučno-tehnološki park/inkubator/sveelektrofakultet.

Drugo: ako se ne varam, projekat je vodio čovek koji je zaposlen na građevinskom odseku i koji nadam se poznaje potrebe svojih kolega i uopšte svoje katedre/departmana. U stvari, on bi trebalo jako dobro da zna za koga i zašto radi. Zato se nadam da će taj objekat pre svega služiti svrsi tj. tim ljudima. To je svetlosni pomak unapred.

Treće: žao mi je što pri projektovanju ovog objekta nije došlo do otklona ka savremenijoj estetici. Privatni investitori će teško krenuti na tu stranu, ali ono što finansira država bi moralo da bude smelije/savremenije/inovativnije, i tu se slažem sa Veprom. Ovo nije toliko strašno jer će Rektorat i NT park ako se izvedu prema projektu zadovoljiti bar deo snova o savremenom.

Čevrto: nikako mi nisu jasni urbanisti, i to je ono što mi najviše smeta. Zgrada sa 4 sprata se postavlja na sam ugao parcele na građevinsku liniju na kojoj nije ni jedan objekat u tom a ni okolnim blokovima. Iza objekta se u denivelaciji nalazi prizemna osnovna škola a još iza Ekonomski fakultet. Ceo blok vrišti od nerazmišljanja, a taj blok se nalazi tamo gde država/grad treba da pokaže kako treba da se radi. Laik iz aviona može da vidi to. Mnogo više zamerki urbanistima nego projektantu.



Eto, i moje lično mišljenje je nekako podeljeno :D
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Poslednja izmena: 06 jun 2011 20:23 od Dukelander.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta. 06 jun 2011 21:35 #16

  • nani021
  • nani021's Avatar
  • Van mreže
  • Zidar
  • Poruka: 89
  • Primljenih Zahvalnica: 39
EEEEE o tome Vam pricam kolege, drugovi i braco!!!

javna rasprava, tribina, suceljavanje misljenja... a sta je to u arhitekturi ako nije konkurs!? Zar ne!?

Objekat jeste FTN-a i to je u redu! Ali nije to licna prcija nekog dekana, docenta, profesora - apsolutno ne mislim na sadasnju ekipu! Generalno!
To je javno dobro!
Ima bre da se svi pitaju, da svi ucestvujemo, svi iz struke da se bore, tuku, takmice, da svi radimo, treba svi da prezivimo pa zato ne i zaradimo! Fakultet treba da skoluje studente - naravno malo manje njih da stancuje! Da ima i iskusne asistente po malo i u praksi! Ovako imate neko zamorce od objekta na kome se vezbaju i trose budzetske novce! I ako neko nesto kaze protiv dobijes etiketu "ti si protiv fakulteta" i slicno!

nemam nista protiv cula ukusa, ali ako je investitor privatni nema problema! Ovo je javna institucija i ako tu nema konkursa i JAVNOSTI onda gde ce da bude! Zar upravo oni ne treba da salju tu poruku! A inace, jedno od najvecih zala u struci je upravo to tezgarenje profana i asistenata, kao i onih koji sede po JP=ovima, losim projektima i niskim cenama ubijaju sve ostale, naravno nije pravilo!

kao i u mnogo cemu ni u ovom nema nekog cvrstog sistema i onda neko ni kriv ni duzan radi projekat ovako potencijalno finog objekta i napravi neku svoju kreaciju iz detinjstva ;-)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta. 06 jun 2011 22:28 #17

  • vepar
  • vepar's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 40
  • Primljenih Zahvalnica: 4
Čevrto: nikako mi nisu jasni urbanisti, i to je ono što mi najviše smeta. Zgrada sa 4 sprata se postavlja na sam ugao parcele na građevinsku liniju na kojoj nije ni jedan objekat u tom a ni okolnim blokovima. Iza objekta se u denivelaciji nalazi prizemna osnovna škola a još iza Ekonomski fakultet. Ceo blok vrišti od nerazmišljanja, a taj blok se nalazi tamo gde država/grad treba da pokaže kako treba da se radi. Laik iz aviona može da vidi to. Mnogo više zamerki urbanistima nego projektantu.
то ти је такозвана "падобранска архитектура" како је дефинишу на западу, односно објекти које би могао да поставиш готово било где и исти ефекат би имале. Мада бољи би ефекат имале односно очигледнији да су ову кутију поставили у индустриску зону на излалзу ка аутопуту, тамо би било па морам рећи и прихватиљиво. А овако без контекста, неке упитне архитетуре и материјала никако ми стоји.
Морам још мало да будем досадан, горе негде сам прочитао да би финкција требала бити задовољена у овом објекту и да је то добро. Ето докле смо дошли...функција је нешто што се не доводи у питање, она мора да се испоштује(ово је наравно само констатација где је тренутно пракса у нас). То је као да правиш ауто који је леп а питање је да ли ради и при томе га продајеш. И морам да додам да сам пренеких пола године чуо невероватну ствар...
наиме један старији колега је био приморан да пројектује стан без прозора???? наравно да је морао јер ебига, мора ако хоће посао!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta. 07 jun 2011 15:10 #18

  • ZORLUS
  • ZORLUS's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Od prostih skica do Toplog Doma...AQ
  • Poruka: 105
  • Primljenih Zahvalnica: 147
Iz kompletne konverzacije se dakle izvlači zaključak: Objekat sam po sebi nije "Ružan" ali mu je veza sa okolinom tanka, odnosno, gotovo da nema povezanosti sa okolinom. Autor je "DUH MESTA" apsolutno zanemario...
Meni je najtužnije to što ovaj projekat dolazi od institucije koja bi trebala da postavlja više standarde. Ako se ovakvo nešto zaista izvede, onda se daje apsolutni alibi svim ljudima koji projektuju i grade "Rugobe od zgrada" po gradu.
Po meni bi varijacija na sledeću temu mogla mnogo bolje rezultate doneti:
www.archdaily.com/115170/arizona-state-u...e-03-bill-timmerman/

Poz
Od prostih skica do TOPLOG DOMA...AQ
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta. 21 jun 2011 17:52 #19

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Izgleda da krece akcija:
U sklopu projekta istraživanje i razvoj, JUP je potpisao peti građevinski ugovor koji se odnosi na izgradnju faze 1 naučno tehnološkog parka u Novom Sadu. Površina objekta je 2.129,85 m², početak izgradnje se očekuje u narednih 10 dana. Trenutno se gradi ukupno 37.921 m² na pet pokretnih građevinskih projekata.

piu.rs/news.php?id=18
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta. 14 jul 2011 14:38 #20

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Nesto malo je pocelo da se desava, al' bez buldozera ne ide u "Projekte u izgradnji" :)

Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru