Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Nova zgrada građevinskog fakulteta

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta 25 apr 2012 12:18 #161

  • Pinki
  • Pinki's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Festina lente
  • Poruka: 903
  • Primljenih Zahvalnica: 896
Kontam da bi zgrada izgledala atraktivnije kada bi ostavili te žute folije...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta 26 apr 2012 13:54 #162

  • dr_mr
  • dr_mr's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 6
Nisam želeo nikog da prozivam al ajd sad. Nego, kad neko konstantno govori negativne stvari neka pokaže onda ako on može bolje, neki svoj primer, pa da isprozivani profesori nauče za sledeći objekat...

A, naravno, znamo svi da nije lako uskladiti potrebe, estetiku i... džep.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta 26 apr 2012 17:10 #163

  • Dunavski
  • Dunavski's Avatar
  • Van mreže
  • Zidar
  • Poruka: 75
  • Primljenih Zahvalnica: 457
Za Dr.Mr-a

Prvo, sam projekat je objekat na uglu dve značajne saobraćajnice, u studentskoj zoni ali i prelaznoj teritoriji stambeni objekti – univerzitetski kompleks,.vidljiv sa svih strana, koji uopšte i ne definiše taj isti ugao već je indiferentan u celoj svojoj formi i po visini i po dužini i po širini. Repetitivan i napravljen tako da se prosto vidi da je klijent želeo maksimalno iskorišćenu površinu bez osećaja za ono šta znači jedna javna zgrada sa takvim javnim sadržajem.

U takvim uslovima dosetka arhitekte mora da bude njegovo oružje koje se pretače u profesionalni senzibilitet a za to ili jesi ili nisi i zato bih doneo nekoliko primera koji predstavljaju veoma jednostavne intervencije na uglovima u Novom Sadu koje ne iziskuju veliki gubitak prostora što je opet direktno povezano sa senzibilitetom arhitekata autora ovih zgrada - uglova.





Drugo, objekat Gradjevinskog fakulteta o kome sada raspravljamo je slobodnostojeći sa svih strana „opasan“ prozorima i još ponekim elementom bez ikakve hijerarhije ili pauze pa to dovodi do konfuzije i gubljenja osećaja ritma. Upravo ta njegova karakteristika osiromašuje projekat u smislu da nema potencijala da naglasi neko buduće povezivanje u kompleksniju celinu samoizolujući se već na početku svog „urbanog života“ i generalno ne mogu da se otmem utisku lošeg marketinga ovakvog fakulteta od samog njegovog početka (gradjevinski!?). Ali znam da je zgrada izraz vremena u kom živimo i to se naprosto vidi... Ali je upravo to ono što boli...

I na kraju ovo sve ne treba shvatiti kao studiju uglova već samo pokušaj da se objasni kako sa malim sensibilnim intervencijama (jednostavnim profilacijama) zgrada može da oživi i da ne bude indiferentna remeteći svojom prostom silinom univerzitetski kompleks.
“…Man has also become an architect of the environment, but he does not command the forces as nature. His method was selective and proven; an intellectual approach in which the actions depend on the understanding…”

Jacob Bronowski
Poslednja izmena: 26 apr 2012 17:12 od Dunavski.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Nicisy1, Dukelander, Cookie, Buck, ranko su ns, Pripadnik, Pinki, NoviSadDude

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta 26 apr 2012 17:40 #164

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Ni ja ne bih bolje rekao! :D ;)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Buck, Dunavski

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta 27 apr 2012 13:47 #165

  • ZORLUS
  • ZORLUS's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Od prostih skica do Toplog Doma...AQ
  • Poruka: 105
  • Primljenih Zahvalnica: 147
Koliko god se stvar sviđanja tj. NE-sviđanja ovog objekta svodila na stvar ukusa (a o ukusima ne vredi raspravljati), činjenica da se oko izgradnje "Dpt. za Građ." diže mnogo prašine ukazuje na sigurno postojanje neregularnosti.
1.Sam izbor izvođača je gotovo 100% bio namešten,
2.Projekat potpuno odudara od okoline i pored linije krova gotovo ga ništa ne može povezati sa bilo kojim objektom kampusa.

Ipak, moje je mišljenje da je ovo jedan tipični primer delovanja našeg sistema. Bahate glavonje grade mimo bilo čije volje i bez obzira na mišljenja i stavove javnosti. Imajući u vidu da niko ništa ne preduzima da im stane na put, preostaju samo žalbe ovog tipa koje svako od nas može staviti (što bi bake rekle) "Mačoru o rep"...

Uzgred, kolika li je samo ovo mačorčina...
:cheers:
Od prostih skica do TOPLOG DOMA...AQ
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta. 29 apr 2012 17:11 #166

  • Nixivoje
  • Nixivoje's Avatar
  • Van mreže
  • Facebook Admin
  • Poruka: 4031
  • Primljenih Zahvalnica: 2421
U toku je postavljanje nekih velikih kontejnera po gradu,ne znam o cemu se radi :troll:

Poslednja izmena: 29 apr 2012 17:12 od Nixivoje.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, Cookie, limanac, Pinki, TurboMaximus

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta 30 apr 2012 06:40 #167

  • True_detective
  • True_detective's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 267
  • Primljenih Zahvalnica: 248
Juče sam promatrao. Ako je za utehu, fasada će biti lepša nego na renderu. Izbacili su narandžastu i ostale razigrane boje, ostala je samo crvena i siva.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta 03 maj 2012 09:54 #168

  • charapan
  • charapan's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 14
  • Primljenih Zahvalnica: 54
Fotografije od ponedeljka, 30.04.2012:













Poslednja izmena: 03 maj 2012 10:38 od limanac. Razlog: umetanje slika
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: mukyz, Dukelander, Cookie, Buck, limanac, Pripadnik, kasko, Pinki, TurboMaximus, NoviSadDude

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta 03 maj 2012 10:29 #169

  • Pripadnik
  • Pripadnik's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1172
  • Primljenih Zahvalnica: 716
Meni na žalost nije za utehu...
Moraću dobro da se zagledam, uživo, u objekat pa da se eventualno zakačim za nešto što će mi donekle promeniti mišljenje...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta 07 maj 2012 18:33 #170

  • Nixivoje
  • Nixivoje's Avatar
  • Van mreže
  • Facebook Admin
  • Poruka: 4031
  • Primljenih Zahvalnica: 2421
Jos malo pa kraj :D




Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, Cookie, Buck, limanac, Pripadnik, Pinki, TurboMaximus, charapan, NoviSadDude

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta 07 maj 2012 19:22 #171

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Na mreži
  • Administrator
  • Poruka: 4873
  • Primljenih Zahvalnica: 8023
Odabir boja i materijala je jako sličan novoj zgradi Urgentnog Centra KCV.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta 07 maj 2012 19:32 #172

  • Otis Driftwood
  • Otis Driftwood's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2499
  • Primljenih Zahvalnica: 1270
Sto si bacaju hejt na ovu zgradu? Mislim bolji je ovaj materijal od kreca i maltera.
Listen, you Malibu middle class Barbie piece of shit, I'm tryin' to work here. Work? You ever work? Yeah, I'll bet you have. Scoopin' ice cream to your shit-heel friends on summer break. Well I ain't talkin' about no goddamn white socks with Mickey Mouse on one side and Donald Duck on the other. I...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta 07 maj 2012 19:33 #173

  • Nixivoje
  • Nixivoje's Avatar
  • Van mreže
  • Facebook Admin
  • Poruka: 4031
  • Primljenih Zahvalnica: 2421
Nekako mi deluje ok, nije toliko losa sad
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta 07 maj 2012 19:43 #174

  • Buck
  • Buck's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1127
  • Primljenih Zahvalnica: 2190
Otis Driftwood napisao/la:
Sto si bacaju hejt na ovu zgradu? Mislim bolji je ovaj materijal od kreca i maltera.

Baca se hejt, zato što u Srbiji niko nije odmakao od alukobonda, demit fasade, kreča i maltera. Ovo je javni objekat koji finansira država, na tim projektima bi trebali da vidimo nove forme, materijale, funkcije, itd, ali pošto smo tu gde jesmo imamo ovakvo đubre na svakom koraku... :gaah:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta 07 maj 2012 19:53 #175

  • Pinki
  • Pinki's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Festina lente
  • Poruka: 903
  • Primljenih Zahvalnica: 896
Mene ova zgrada jako podseća na plastične kocke kojima sam se igrao kao klinac... :ohno: Još kad se setim onog izdignutog čilera na krovu, sličnost je još uočljivija. :lol:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta 07 maj 2012 22:00 #176

  • Pripadnik
  • Pripadnik's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1172
  • Primljenih Zahvalnica: 716
Buck napisao/la:
Otis Driftwood napisao/la:
Sto si bacaju hejt na ovu zgradu? Mislim bolji je ovaj materijal od kreca i maltera.

Baca se hejt, zato što u Srbiji niko nije odmakao od alukobonda, demit fasade, kreča i maltera. Ovo je javni objekat koji finansira država, na tim projektima bi trebali da vidimo nove forme, materijale, funkcije, itd, ali pošto smo tu gde jesmo imamo ovakvo đubre na svakom koraku... :gaah:
Slažem se, plus što ambijentalno nije postavljena nikako odnosno, pošto sam ja laik, objekat se ne uklapa sa ostalim, ni u sam taj ugao, ne postoji nikakav okolni uređeni prostor,... lepo je to dunavski rekao u nekim od onih njegovih upisa.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta 07 maj 2012 22:32 #177

  • Cookie
  • Cookie's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Institutionalized
  • Poruka: 4222
  • Primljenih Zahvalnica: 3188
Jedini plus od mene ide za brzinu izgradnje. Ni za šta više.

Bar će brucoši, čim kroče na fakultet, videti primer kako ne treba raditi. :)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta 07 maj 2012 23:58 #178

  • NShronika
  • NShronika's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 161
  • Primljenih Zahvalnica: 289
Jedino je dobro sto uskoro krece rusenje TMD-a i gradnja pravog Naucno-tehnoloskog parka FTN-a.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta 08 maj 2012 09:14 #179

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Na mreži
  • Administrator
  • Poruka: 4873
  • Primljenih Zahvalnica: 8023
FUTOG napisao/la:
Jedini plus od mene ide za brzinu izgradnje. Ni za šta više.

Bar će brucoši, čim kroče na fakultet, videti primer kako ne treba raditi. :)

Zaboravljaš da je građevinski fakultet u pitanju, ne arhitektonski.
Statički verujem da je objekat odlično osmišljen :)
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nova zgrada građevinskog fakulteta 08 maj 2012 09:40 #180

  • Cookie
  • Cookie's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Institutionalized
  • Poruka: 4222
  • Primljenih Zahvalnica: 3188
Dukelander napisao/la:
Zaboravljaš da je građevinski fakultet u pitanju, ne arhitektonski.
Statički verujem da je objekat odlično osmišljen :)

Onda će biti primer budućim arhitektama koji budu dolazili da se vide sa drugarima građevincima. :)

Mislio sam u smislu da i građevinci tokom studija moraju razviti neki osećaj za estetiku, jer su, ipak, to dve povezane profesije.

Ne sumnjam da je objekat statički dobro osmišljen, ali to i nije toliki problem. Kontam da sam i ja znao da osmislim sličan objekat (koji se ne bi srušio) po završetku srednje škole. :lol:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dunavski
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru