Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Pupinova palata | stambeno-poslovni kompleks

Pupinova palata | stambeno-poslovni kompleks 13 mar 2016 11:20 #1

  • ranko su ns
  • ranko su ns's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 5907
  • Primljenih Zahvalnica: 9027
najzad jedan objekat primeren velegradu. ns počinje da liči na veliki grad.

sergio duke je stručan arhitekta i lepo ti je dao mišljenje. Jedino još Dunavski koji se izdvajao svojim stručnim analizama.
KO HOĆE NAĐE NAČIN, KO NEĆE NAĐE OPRAVDANJE
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Pupinova palata | stambeno-poslovni kompleks 13 mar 2016 12:20 #2

  • Nicisy1
  • Nicisy1's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 747
  • Primljenih Zahvalnica: 2920
Kula se pretvorila u 13 spratova visok spiralni zid. :dry:




Komentar sa njihove fb stranice:
Postovani G-dine Popov, fasadu banke smo kompletno reparirali uz nadzor Zavoda za zastitu spomenika, takodje smo predvideli zastitu i ocuvanje obrisa Jermenske crkve i njihovih spomenika. Hvala Vam na podrsci i lepim recima, maksimalno odgovorno smo pristupili celom projektu vodeci racuna o svima aspektima, kako kulturoloskim tako i ekoloskim i gradjevinskim. Srdacan pozdrav.

Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Blavak

Pupinova palata | stambeno-poslovni kompleks 13 mar 2016 12:50 #3

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4857
  • Primljenih Zahvalnica: 7912
Meni je taj objekat primeren velegradu samo po volumenu tj. po masi.
Sve ostalo mi je provincijalno.
Čak u trećem svetu ima boljih primera arhitekture.

Problem je što naši investitori, koji finansijama dorastaju do toga da mogu veće, nisu dorasli u drugom smislu.
Drugi problem je problem primerenosti lokaciji, ali ajde ako prihvatamo da se na tom mestu pravi visokospratnica da ona bude elegantna, svedena(jednostavna) i moderna.

Evo pristojnih primera gde se nova zgrada pravi iz stare:





Ima i manje uspelih primera, kao ovaj u Lisabonu:



ali tretman je i dalje isti, bez puno igranja sa novim objektom.
Evo još, sa vrlo skromnom novom arhitekturom, koja samo naglašava monumentalnost stare i preliva je u nebo, totalno nenametljivo a masivno:



Estonija:



Nova arhitektura može da bude i teatralna:



i da ignoriše izvodnice starog objekta:



i da agresivno napada stari objekat:



i da iz njega izbija na najčudnijim mestima:




ali onda mora da sama za sebe bude dobra arhitektura, maštovito i sa umećem postavljena, a ne galimatijas nabacanih formi i tekstura.

No, da probam da budem konstruktivan...
Kad bi uklonili te bele talasaste stvari, ćubu na uglu zamenili kubusom, i ceo novi objekat tretirali jednobrazno, objekat bi bio mnogo bolji. A bio bi još bolji kad bi mase objekta bile tretirane kao najviše dve, 4-spratni objekat na celoj parceli (može sa atrijumom) + kula od 10+spratova u istom fasadnom maniru.

Na kraju, kad smo kod visokospratnica primerenih duhu grada, evo malo Haaga.
Meni omiljeni neboderi.

‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Poslednja izmena: 13 mar 2016 12:51 od Dukelander.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Nicisy1, Cookie, Buck, limanac, TurboMaximus, Novajlija, Oniks, Blavak, Posmatrac, valjan, nssale

Pupinova palata | stambeno-poslovni kompleks 13 mar 2016 12:55 #4

  • Billy
  • Billy's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 767
  • Primljenih Zahvalnica: 1526
Primeren, ali Bulevaru Evrope. Kako ce mu se prilaziti? Kroz Mike Antica i Vase Stajica? Sto ih je sramota da kazu ko su "eminentni autori" idejnog resenja?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: sergio-m

Pupinova palata | stambeno-poslovni kompleks 13 mar 2016 13:00 #5

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4857
  • Primljenih Zahvalnica: 7912
Nicisy1 napisao/la:
Kula se pretvorila u 13 spratova visok spiralni zid. :dry:

Komentar sa njihove fb stranice:
Postovani G-dine Popov, fasadu banke smo kompletno reparirali uz nadzor Zavoda za zastitu spomenika, takodje smo predvideli zastitu i ocuvanje obrisa Jermenske crkve i njihovih spomenika. Hvala Vam na podrsci i lepim recima, maksimalno odgovorno smo pristupili celom projektu vodeci racuna o svima aspektima, kako kulturoloskim tako i ekoloskim i gradjevinskim. Srdacan pozdrav.


Ja mogu da prihvatim da su investitori čak i razumniji od struke koja im izdaje dozvole.
Tj. mislim da bi oni čak i prihvatili sugestiju sa vrlo opširnim elaboratom šta sve moraju da urade, ukoliko bi dobili kvadraturu koja im je obećana.

Mislim da su ljudi iz struke koji sede u gradskim većima i preduzećima u stvari nedorasli zadatku, na žalost. Može se biti i asertivan, i konstruktivan, i izaći u susret i uraditi nešto dobro za struku i za grad. Osim ako nisi sposoban za to (ne ulazim u razloge).
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Pupinova palata | stambeno-poslovni kompleks 13 mar 2016 13:30 #6

  • kasko
  • kasko's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 4919
  • Primljenih Zahvalnica: 9925
Ja bi rekao da ce Crown plaza ipak biti na ovoj lokaciji.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Pupinova palata | stambeno-poslovni kompleks 13 mar 2016 13:36 #7

  • Novajlija
  • Novajlija's Avatar
  • Van mreže
  • Član je blokiran
  • Poruka: 2141
  • Primljenih Zahvalnica: 5713
Znači kompleks će da bude i stambenjak, poslovni prostor i hotel?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Pupinova palata | stambeno-poslovni kompleks 13 mar 2016 13:41 #8

  • TurboMaximus
  • TurboMaximus's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2658
  • Primljenih Zahvalnica: 3036
Dukelander napisao/la:
Meni je taj objekat primeren velegradu samo po volumenu tj. po masi.
Sve ostalo mi je provincijalno.

To je ono što (konzistentno) jebe naše kokoške.
Poslednja izmena: 13 mar 2016 13:47 od TurboMaximus.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Pupinova palata | stambeno-poslovni kompleks 13 mar 2016 15:41 #9

  • mlata
  • mlata's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Drugi su drugi-mi smo prvi
  • Poruka: 623
  • Primljenih Zahvalnica: 1024
Da li je planiran i javni parking u okviru podzemna 4 nivoa? Bez parkinga tolika površina je katastrofa u bliskoj budućnosti.

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Pupinova palata | stambeno-poslovni kompleks 13 mar 2016 15:58 #10

  • avijon
  • avijon's Avatar
Dukelander napisao/la:
Meni je taj objekat primeren velegradu samo po volumenu tj. po masi.
Sve ostalo mi je provincijalno.
Čak u trećem svetu ima boljih primera arhitekture.

Problem je što naši investitori, koji finansijama dorastaju do toga da mogu veće, nisu dorasli u drugom smislu.
Drugi problem je problem primerenosti lokaciji, ali ajde ako prihvatamo da se na tom mestu pravi visokospratnica da ona bude elegantna, svedena(jednostavna) i moderna.

Evo pristojnih primera gde se nova zgrada pravi iz stare:
Upozorenje: Otkrivanje! [ Kliknite da raširite ]

ali onda mora da sama za sebe bude dobra arhitektura, maštovito i sa umećem postavljena, a ne galimatijas nabacanih formi i tekstura.

No, da probam da budem konstruktivan...
Kad bi uklonili te bele talasaste stvari, ćubu na uglu zamenili kubusom, i ceo novi objekat tretirali jednobrazno, objekat bi bio mnogo bolji. A bio bi još bolji kad bi mase objekta bile tretirane kao najviše dve, 4-spratni objekat na celoj parceli (može sa atrijumom) + kula od 10+spratova u istom fasadnom maniru.

Na kraju, kad smo kod visokospratnica primerenih duhu grada, evo malo Haaga.
Meni omiljeni neboderi.

I najgori od ovih izgleda bar 10x lepse nego ovaj Galens mutant. Ili nek sakriju tu staru fasadu iza stakla ili nek ne prave nista iznad nje, nek pomere kulu malo nazad i zdravo. S velicinom i izgledom objekta nemam problema, ali ovo nakazno uklapanje s bankom je uzas! Fale jos samo grafiti na zidu banke, Idea neon na crnom staklu i kineska LED creva za seljacko novogodisnje ukrasavanje i vasar u Sapcu je sprdnja za ovo!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Pupinova palata | stambeno-poslovni kompleks 14 mar 2016 01:08 #11

  • TurboMaximus
  • TurboMaximus's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2658
  • Primljenih Zahvalnica: 3036
Sve više mi nije jasno kako nikom nije palo na pamet krajnje praktično rešenje da se fasada banke pomeri za jedno mesto udesno (nasloni na nedavno omazanu zgradu) i time eliminiše zaplet oko nezgrapnog ugla. Kalemljenje novog dela bilo bi kudikamo bezbolnije, a i očistila bi se vizura ka pošti.
Poslednja izmena: 14 mar 2016 01:14 od TurboMaximus.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Pupinova palata | stambeno-poslovni kompleks 14 mar 2016 02:47 #12

  • Yokai
  • Yokai's Avatar
  • Na mreži
  • Investitor
  • Poruka: 3503
  • Primljenih Zahvalnica: 2253
Ja nemam neki znacajan problem sa ovom zgradom. Jeste da je moglo mnogo bolje, ali moglo je biti i gore. Generalno sam ok sa ovim, iako nisam bas zadovoljan. Sad je bitno da bude sto vise nivoa garaza.

Po meni je trebala kula biti duplo visa da ne bude ovoliko glomazan objekat. Mozda gresim, ali tako mi se cini.
Poslednja izmena: 14 mar 2016 05:11 od Yokai.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Pupinova palata | stambeno-poslovni kompleks 14 mar 2016 08:36 #13

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4857
  • Primljenih Zahvalnica: 7912
Razmišljam danas, kako će ovaj objekat izgledati iz Železničke ulice?
Čini mi se da će se videti samo ogromni trinaestospratni zid bez prozora.
Isto i za prilaz iz ulice Mike Antića, pa iz svih viših zgrada sa strane fakulteta, pa sa tvrđave...
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Pupinova palata | stambeno-poslovni kompleks 14 mar 2016 08:48 #14

  • Novajlija
  • Novajlija's Avatar
  • Van mreže
  • Član je blokiran
  • Poruka: 2141
  • Primljenih Zahvalnica: 5713
To sam komentarisao još pre dva dana. Možda i neće iz Železničke jer je uzana, ali sa zgrada na Limanu će se sigurno videti ogroman zid, možda će čak i da vizuelno zakloni neki prepoznatljiv objekat centra. Veoma me interesuje i pogled sa tvrdjave, sumnjam da će izgledati dobro.
Poslednja izmena: 14 mar 2016 08:49 od Novajlija.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander

Pupinova palata | stambeno-poslovni kompleks 14 mar 2016 08:53 #15

  • Yokai
  • Yokai's Avatar
  • Na mreži
  • Investitor
  • Poruka: 3503
  • Primljenih Zahvalnica: 2253
Auh, to moze biti bas odvratno :/ Nadam se da nece biti samo siva zidina, nego da ce izgledati slicno kao i ova strana ka bulevaru.
Poslednja izmena: 14 mar 2016 08:57 od Yokai.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Pupinova palata | stambeno-poslovni kompleks 14 mar 2016 09:12 #16

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4857
  • Primljenih Zahvalnica: 7912
novajlija napisao/la:
To sam komentarisao još pre dva dana. Možda i neće iz Železničke jer je uzana, ali sa zgrada na Limanu će se sigurno videti ogroman zid, možda će čak i da vizuelno zakloni neki prepoznatljiv objekat centra. Veoma me interesuje i pogled sa tvrdjave, sumnjam da će izgledati dobro.

Sad vidim taj post tek.
Toliko sam se skoncentrisao na gledanje objekta sa ovih priloženih strana da mi isprva nije ni palo na pamet. :ohno:
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Pupinova palata | stambeno-poslovni kompleks 14 mar 2016 09:26 #17

  • Novajlija
  • Novajlija's Avatar
  • Van mreže
  • Član je blokiran
  • Poruka: 2141
  • Primljenih Zahvalnica: 5713
Pisacu danas Galensu pa ćemo videti da li su postupili profesionalno ka svim aspektima kao što u sami kažu ;-)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Pupinova palata | stambeno-poslovni kompleks 14 mar 2016 09:26 #18

  • Pakula
  • Pakula's Avatar
  • Van mreže
  • Zidar
  • Poruka: 90
  • Primljenih Zahvalnica: 462
Uf, ova zgrada je takav događaj da moram i ja da kažem koju.
Da ne počnem negativno, gabariti zgrade mi ne smetaju sami po sebi. Novi Sad jeste zreo za ovakav, i više ovakvih projekata. Ne smetaju mi, da pojasnim, čak ni na toj lokaciji. Pitanje je izvedba.
Evo, pokušavam da shvatim šta je arhitekta hteo da kaže, sa čim ova zgrada "priča", ako već ne priča sa zgradom pošte.
Pa jedino što vidim je pokušaj "priče" sa banovinom - kriva forma na uglu i kula pravih linija sa suprotne strane na banovini, a ovde prave linije na uglu i onda kula krivih linija na tome. Pa liiičiii...
Nekakvo "zatvaranje" tog poteza bulevara od banovine do pošte.
Mada, možda vidim samo zato što previše gledam.
A što se tiče infrastrukture, možda je ideja proširenja pešačke zone do onog pasaža kod filijale NBS? Nivelisanje i behatoniranje puta na trgu mladenaca, i dobijanje jednog većeg i lepšeg trga, a Novi Sad trgova svakako ima malo. Svi vidite gomile kola na početku Železničke, a ja ih eto ne vidim uopšte. :)

I da, ono što me stvarno užasava - te zidine Morije sa leđne strane zgrade, okrenute prema Limanu, a možda vidljive i sa tvrđave.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Duja

Pupinova palata | stambeno-poslovni kompleks 14 mar 2016 09:50 #19

  • mrnjavi
  • mrnjavi's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Vozači da se ostave na miru!
  • Poruka: 3419
  • Primljenih Zahvalnica: 9047
Pa morali bi biti prozori i sa zadnje strane, nece tu biti sive monolitne zidine.

Edip: Morija je rudnik, nema zidine.Verovatno si mislio na Mordor-@Pakula. Kao LOTR geeku mi ovakve stvari smetaju :P
Ne razumeš ti ništa, niti sam nešto "promašivao", niti "pogadjao" termine, naprimar ovaj termin je objavljen u medijima. Ali, to i nije bitno za ovu temu, bilo je ovde raznih lupetanja.
Fruškogorac, 5.10.2020.
Poslednja izmena: 14 mar 2016 10:00 od mrnjavi.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Pupinova palata | stambeno-poslovni kompleks 14 mar 2016 10:05 #20

  • Blavak
  • Blavak's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 8393
  • Primljenih Zahvalnica: 35780
novajlija napisao/la:
Pisacu danas Galensu pa ćemo videti da li su postupili profesionalno ka svim aspektima kao što u sami kažu ;-)
Mislim da se u tako nešto možemo uveriti tek kad krene gradnja i na kraju kad objekat bude završen.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru