Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Strana
  • 1
  • 2

TEMA: Istanbul!

Istanbul! 06 avg 2013 23:49 #1

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Prosle nedelje vratih se iz Istanbula, kratko putovanje od 5 noci i 4 puna dana, po prvi put i bilo je odlicno putovanje prepuno utisaka. Dan pre puta smo uzeli avion jer kad smo ranije gledali karte nije bilo toliko jeftino, smislili smo cimanje sa vozom do Sofije pa busom dalje za okvirno 80e, medjutim povratna avionska je ispala svega 100e! Njihova low-cost kompanija Pegasus leti cini mi se 5 dana nedeljno BGD-IST, oko sat i po treba a prtaljg je ukljucen i nema skrivenih troskova kako obicno bude sa Wizzom. Za smestaj ideja je bila da probamo preko couchsurfinga i kako je sezona, pola grada je negde, druga polovina gosti vec rodjake ili druge surfere, no jedan lik nam se javio i imao je smestaj. Bili smo spremni na kombinaciju sa hostelom posto nije bas pristojno ocekivati smestaj duze od 2-3 dana kod nekog, medjutim prvo vece smo se skroz zgotivili s domacinom i ekipom tako da mu nije bio problem ni da zanocimo svih pet noci. Ovo je ispalo super sa strane da smo upoznali onaj zivot koji kao turisti nikad ne bi, kako studentarija zivi, gde izlaze, razmisljanja, planovi i ostalo…

Prvi put sam sad bio u Istanbulu i evo za pocetak kako sam isao bez ikakvih predrasuda i ocekivanja odusevilo me je koliko je sve zapadnjacki uredjeno, pa i zapadnije od zapada s obirom na razmeru na kojoj se desava, cisto i uredno, ljudi koji su pazljivi, kulturni i prijatni. U onolikom gradu skoro da ni jednog probisveta ni ulicara nisam video i tek po kojeg prosjaka, sa osecajem potpune sigurnosti, a javni prevoz jako kvalitetan sa 90% niskopodnih i klimatizovanih buseva, kao i modernim tramvajem-LRTom, uniforman je sistem i radi na kartice jako glatko.

Sve je krenulo busom (oko 5e) od azijskog aerodroma do centra (recimo) evropskog dela Taksima, i tu se stice utisak o velicini i nepreglednosti grada, voznja moze trajati od sat vremena pa do tri sata zavisi od guzvi, a okolo autoputeva su sve stambene visespratnice i kancelarije, gusta gradnja, razni saloni, grad-gradina... Evo da ubacim mapu za neku orijentaciju i razmeru:



Vide se i oba aerodroma sktoz levo i skroz dole desno, Bosfor koji ga deli i ostrvima za kupanje juzno. Razmere radi Madrid bi recimo stao komotno u evropski deo pa bi jos i virilo, a gde je tek cela Azija :blink:

Postoje dva mosta na Bosforu preko kojih nema pesackog saobracaja, a onda dalje kroz evropski deo i jos tolko voznje do Taksima - oblakoderi, tuneli, petlje, bulevari i razne cetvrti… Uglavnom, prvi utisak je WOW! Stizemo do Taksima, sto je ispostavice se dosta sirok pojam posto deo prolazi kao Slavija, drugo veliko parce je samo ravan trg, a tu je i park. Okupljanja i zadrzavanja su zabranjena i patroliraju ponegde duge cevi od kad je bilo onih protesta, a ono sto je nas najvise zeznulo je sto su stanice buseva sve izmestene dole prema terminalima na moru te je dolazak do hosta i organizacija trajala oko tri sata :bash: Da ne duzim pricu, sve je ispalo OK kad smo konacno stigli i nadalje, ispalo je da smo smesteni pored kampusa Bosforskog Univerziteta i kad bi to sve videli inace :) Ovo su sve cari surfovanja, nekad imas srece nekad ne, ali isplati se cimati i jako mi je drago sto je ovako ispalo. Lokacija je prilicno udaljena od onog sto se ide obilaziti i kod drugog mosta smo bili, a busom nam je trebalo oko 40min prosecno s tim sto je linija bila odlicna i direknto se naslanjala na tramvaj koji vozi dalje za stari deo preko Zlatnog roga...

Podelicu pricu na dva dela, a cela radnja ce se desavati u evropskom Istanbulu, ima se sta videti i preko kao i otici na kupanje na ostrvima juzno od grada, ali sledeci put, prosto nismo stigli, razbili smo se za ova 4 dana. Za prvu posetu cilj je i bio preci sto vise peske i steci siru sliku o ovim relevantnijim krajevima.

Slike su mi izmesane jer smo svaki dan cirkulisali u vise oblasti pa cu ih sazeti nevezano za dane

1. Beyoglu - deo koji ima skroz evropski-zapadni shtih i velelepnost, mediteranski momenti sa primesama Peste, Berlina, Madrida, a uz to i Lisabonski brdovito, pa i gore kaze drugar koji je bio :mrgreen:

2. Sutlanahmet - stari Istanbul, onaj vizantijski i posle 1453. pravi Turski - obicno turisti ni ne idu dalje odatle osim na par ciljanih lokacija

Ova dva dela razdvaja zaliv ‘Zlatni rog’, evo mapa pa ce biti sve jasnije. Uvecane ‘relevantne’ cetvrti za posetu i kako sam ih podelio za reportazi – Sultanahmet i Beyoglu
Poslednja izmena: 07 avg 2013 00:19 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: solimns, Cookie, ranko su ns, sandman, RM77

Istanbul! 06 avg 2013 23:55 #2

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
1.BEYOGLU

Volim ove iz aviona, iznad Srbije smo negde


Penjanje uz Beyoglu do Taksima, nasiroko da bi sto vise obisli




Inace ceo Beyoglu, tj. Pera kako se pre zvala u XIX i pocetku XX veka je bila ‘rezervisana’ za ostale narode, tako je sultan namenio. Tu su bili stari konzulati, skole, crkve, britanski zatvor, italijanske palate, Francuzi, Holandjani, Rusi, Jevreji i cetvrt banaka, svega… Crkava je vise nego dzamija, a danas je i centar nocnog zivota i shoppinga.

Kraj sa dosta kafica i urbanom ekipom i radnjama



U ovim ulicama dosta natpisa iznad kapija je na grckom, i bogat kraj je




Krece cetvrt ulica sa antikvarnicama




Poznato turisticko mesto “Francuski sokak”, ipak previse nakindjureno, a nekad je bilo pristojnije video sam na slikama

Poslednja izmena: 06 avg 2013 23:56 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, Cookie, ranko su ns, mrnjavi

Istanbul! 06 avg 2013 23:56 #3

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Tu se vec izbija na glavnu pesacnu arteriju Istikal Cadesi, duga skoro 1.5km sa svim svetskim radnjama, fransizama, kaficima, restoranima…




Crkve nisu smele da budu na ulici odmah, ovo unutra je italijanska






Sam kraj Istikala, desetak restorana i poslasticarnica na uglu


I tu izbija na Taksim, sam po sebi nije neka slika ali je izuzetno bitno cvoriste za grad
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: solimns, Cookie, ranko su ns, mrnjavi, Blavak

Istanbul! 07 avg 2013 00:09 #4

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Malo okoline Istikala, puno pasaza je preuredjeno u restorane i barove, cak ima i tematskih tipa splet ulica sa morskom ponudom i ribljiom pijacom :)






Imaju dosta ovakvih restorana sa gotovim jelima, na fazon Foodya ili Merkatora, samo s mnogo vecim izborom.


Cene su sasvim pristojne i evo s cime smo se sve pocastili za 10e


Inace hrana mi je u top5 utisaka, odusevilo me sta god sam probao! Takodje na ulicama se prodaje sve zivo, cedjeni sokovi, kestenje (u sred leta), kukuruzi, lesnici, voce na komade, skoljke, djevreci, grilovane ribe…
Poslednja izmena: 07 avg 2013 01:11 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, ranko su ns, mrnjavi, TurboMaximus

Istanbul! 07 avg 2013 00:35 #5

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Krecemo se ka Galata kuli, jedan od najjacih utisaka je pogled sa vrha, svako se mora popeti po meni da vidi grad i iz te perspektive i koliko je bizarno velik :D





Na fantasticnoj je lokaciji na vr’ brda, bila je i svetionik cini mi se, podigli je Djenovljani 1300 i neke


I bam :silly:


Btw, 'nasa' kuca je bila jos dosta iza onih kula na kraju, vidi se tek prvi most, mi smo kod drugog



(mogu malo vece verzije na desni klik > view image)
Azija, nema kraja…
Poslednja izmena: 07 avg 2013 00:36 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: solimns, Cookie, ranko su ns, mrnjavi, RM77, Blavak

Istanbul! 07 avg 2013 00:37 #6

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Pogled na Sultanahmet, na samom cosku poluostrva je Topkapi palata, do nje Aja Sofija pa Plava dzamija








Spustamo se polako ka vodi i Hotelu Pera


Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, mrnjavi, Blavak

Istanbul! 07 avg 2013 00:53 #7

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Hotel Pera je bio cuven u ono vreme i tu su odsedale sve bitne face. Orient Express se zavrsavao na stanici Sirkeci koja je na obali Sultanahmeta, brodovima bi ih prebacivali u Peru (Beyoglu), a onda su napravili cak i ‘Tunel’ - drugu najstariju liniju podzemne (sa samo jednom stanicom) u svetu, da savlada uspon i donese ih tik pred hotel. Tu je pisano i “Ubistvo u Orijent Expressu”


Hotel


Okolina k'o u Pesti


Cuveno Kamondo stepeniste, mislim da je jedan bogati Jevrej donirao da se napravi, a ovakvog je oblika da ako bi se dete saplelo i pocelo da pada ipak zaustavi brze jer je dosta velik nagib. Vodio je tuda decu u skolu, tako je neka prica :)



Deo sa bankama, bio i ostao





Galata most, prelazi se u Sultanahmet


Poslednja izmena: 07 avg 2013 01:39 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, mrnjavi, Blavak

Istanbul! 07 avg 2013 01:06 #8

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Sutra cu nastaviti tamo, a evo jos malo ove strane i cetvrt Nisantasi koja im je najfancy, nalazi se iznad Taksima i tu su sve luksuzne marke, budz klubovi i ostalo…








I bonus za kraj ovog dela, pogled sa kampusa gde smo bili svako vece, uvece im je kao na Porti i super atmosfera. To je inace jedan od najprestiznijih univerziteta, ima preko 150 godina a nastao je kao Americki koledz i vecina nastave je na engleskom



Inace, alkohol im je preskup sad zbog taksi, 400-500din pivo u kaficu, oko 250 flasa u radnji, dok je zhesta apsurdna, 30e i nadalje. Hint: kupiti u freeshopu njihovom sto se vise moze, cene su kao ovde skoro...

Nastavak sledi, nadam se da nisam smorio do sad :blush:
Poslednja izmena: 07 avg 2013 01:09 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: solimns, Dukelander, Cookie, Buck, ranko su ns, mrnjavi, TurboMaximus, das ivon, romanempire

Istanbul! 07 avg 2013 07:49 #9

  • Buck
  • Buck's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1127
  • Primljenih Zahvalnica: 2190
Madre mia kakav grad. Ne znam da li si gledao ovo: , ali sam ja još tokom gledanja filma, poželeo milion puta da sam tamo. Svaka čast za početak i nastavi u istom ritmu... :cheers:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, limanac

Istanbul! 07 avg 2013 10:16 #10

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Hvala, e nisam jos a imam ga skinuto odavno :) Ovih dana cu morati dobro si me podsetio, vise volim da gledam te tematske posle poseta da mi ne uticu :D
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Istanbul! 07 avg 2013 10:18 #11

  • Otis Driftwood
  • Otis Driftwood's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2499
  • Primljenih Zahvalnica: 1270
Odlicne fotke i dobro si prosao sa avionom + couchsurfing cujem da je to odlicna stvar imam nalog ali nisam nikog ugostio i nisam nigde otisao :(

Inace, ono sto si rekao da je svetionik nije svetionik, nego Galata kula

en.wikipedia.org/wiki/Galata_Tower
Listen, you Malibu middle class Barbie piece of shit, I'm tryin' to work here. Work? You ever work? Yeah, I'll bet you have. Scoopin' ice cream to your shit-heel friends on summer break. Well I ain't talkin' about no goddamn white socks with Mickey Mouse on one side and Donald Duck on the other. I...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Istanbul! 07 avg 2013 11:27 #12

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Jeste Galata kula i pisao sam na pocetku tog posta, to za svetionik sam dodao kao fun fact iz istorije, tako sam negde nasao, osmatracnica je svakako bila :) Sad je restoran gore i kafic, moz' se i slikati sa Mustafom :D

CS je super, ja sam imao tri varijante da su me gostili, a nema veze sto ne mogu nikog ja, tu sam za kafe i sprovodjenje po gradu kad se neko javi, nema nikakvih uslova. Treba probati i moze biti cool iskustvo jer upoznas domace kako zive i obicno mnogo vise vidis lokalnih fora tako, a ako se ispalis tu su uvek hosteli. Inace u Istanbulu se mogu dosta povoljno naci, imali smo vise backup varijanti za 8-12e noc po Beyoglu, sto je najbolje i zbog izlazaka :) A Pegasus je keva :rock:
Poslednja izmena: 07 avg 2013 11:33 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Istanbul! 07 avg 2013 11:52 #13

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4856
  • Primljenih Zahvalnica: 7911
U Istanbulu može da se nađe smeštaj i za 3-5 evra :naughty:
Što se CS-a tiče, ja sam hostovao ljudi za sve vas (preko 200 ako računam HC), pa slobodno putujte.
Što se Istambula tiče, možeš ići 50 puta i uvek ima još nešto da se vidi. Strašan grad. Priča se da je trenutno najveći grad Evrope po broju stanovnika (ispred Moskve).

Evo par mapica koje ilustruju nenormalni rast ovog grada.





Super ti je reportaža, već sam video nešto što nisam video :okay:
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: solimns, Cookie, Buck, limanac, mrnjavi

Istanbul! 07 avg 2013 12:06 #14

  • Otis Driftwood
  • Otis Driftwood's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2499
  • Primljenih Zahvalnica: 1270
Ja imam CS nalog ali nikako da napravim taj veliki korak i da zakoracim u taj svet jer uglavnom sve smisljam sam.

Inace, gde mogu da trazim te jeftine letove, neki sajt koji je grupisan za takve stvari?
Listen, you Malibu middle class Barbie piece of shit, I'm tryin' to work here. Work? You ever work? Yeah, I'll bet you have. Scoopin' ice cream to your shit-heel friends on summer break. Well I ain't talkin' about no goddamn white socks with Mickey Mouse on one side and Donald Duck on the other. I...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Istanbul! 07 avg 2013 12:11 #15

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4856
  • Primljenih Zahvalnica: 7911
Klub Putnika Srbije ima dosta dobru sekciju posvećenu tome. Od pretraživača, preko kompanija, do sitnih trikova.

Evo i članak sa Iskustvenika sa istog sajta.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Istanbul! 07 avg 2013 14:04 #16

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Otis Driftwood napisao/la:
Ja imam CS nalog ali nikako da napravim taj veliki korak i da zakoracim u taj svet jer uglavnom sve smisljam sam.

Inace, gde mogu da trazim te jeftine letove, neki sajt koji je grupisan za takve stvari?

Sto se letova tice cesto transfer uzme velik deo troskova tako da i to treba uracunati i videti, najbolje kebaj ono sto moze iz Beograda, a Temisvar i Pesta u slucaju nuzde, nekad se isplati nekad ne... Pegasus je nesto skoro poceo, a leteo sam jos samo Wizzom, a iz BGD leti ili je bar letlo jos nekoliko kompanija. Na sajtovima direktno mozes videti destinacije iz kojih gradova i dokle lete, s tim sto Wizz ima skrivene troskove u vidu taksi za placanje karticom, za check-in, pa su poceli i rucni prtljag da naplacuju :facepalm: Ovi Turci su skroz korektni, uracunat je i normalni prtljag do 20kg.
Poslednja izmena: 07 avg 2013 14:06 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Istanbul! 07 avg 2013 14:52 #17

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1181
  • Primljenih Zahvalnica: 602
Super je. Nadam se da možeš postaviti još neku sličicu :) i teksta, ja se baš uživim dok čitam putopise.

da dodam za letove, mislim da je pitao otis, pretraga svih letova lou cost kompanija sa nekog aerodroma je na portalu drungli.com
jako dobar pretraživač sa zanimljivim opcijama, samo treba biti uporan.
a za pegazus, ja se skoro uvek zeznem kad kucam njihov sajt u pretraživač jer krenem da kucam flypigs :facepalm: umesto flypgs :lol: vidim da nas ima koji koriste CS i HC :)

edit:
kako je istanbul krenuo, neće biti samo na dva kontinenta nego će izlaziti na tri mora :D
Poslednja izmena: 07 avg 2013 14:55 od sandman.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Istanbul! 07 avg 2013 16:11 #18

  • ranko su ns
  • ranko su ns's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 5907
  • Primljenih Zahvalnica: 9027
Pa stao bi između NS i BG.




jasno je da je odlična reportaža :okay: i siguran sam da će i u nastavku biti ovaki zanimljiva.
KO HOĆE NAĐE NAČIN, KO NEĆE NAĐE OPRAVDANJE
Poslednja izmena: 07 avg 2013 16:13 od ranko su ns.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Istanbul! 07 avg 2013 18:49 #19

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
sledeca strana
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Istanbul! 07 avg 2013 18:49 #20

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
>>>>>>>>
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
  • Strana
  • 1
  • 2
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru