Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Strana
  • 1
  • 2

TEMA: Istanbul!

Istanbul! 07 avg 2013 18:50 #21

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
2. SULTANAHMET

Odlazak u Sultanahmet i na turisticka osvajanja! Kad se predje Galata most veliki je saobracajni cvor i tu je najfrekventnije pristaniste Eminonu. Trajekti se skoro pa ravnopravno koriste kao vid transporta i trebalo bi da isto idu na one kartice za javni prevoz, nisam se vozio nazalost nigde a resavaju posao za velike razdaljine.
U blizini je poslednja stanica Orient Expressa Sirkeci, i tu se sad zavrsava ovih dana podvodni zeleznicki tunel koji ce je spajati sa azijskim delom, jako bitan projekat. Trenutno je slabo koriscena, vozovi za Bugarsku ne saobracaju zbog rekonstrukcije pruge, valjda bi uskoro trebalo da se sve zavrsi.



Jako ziv kraj i vec krecu reke turista, put vodi ka Topkapi palati koju nismo ni posetili do kraja, ali park je odlican







Poslednja izmena: 08 avg 2013 00:07 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, ranko su ns, mrnjavi

Istanbul! 07 avg 2013 18:55 #22

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Kapije Topkapi palate


Aja Irini


I Aja Sofija je odmah tu. Na njenom mestu pre su postojale jos dve crkve, ali je Justinijan 532 nalozio gradnju ove sadasnje impozantne i zavrena je bila za samo 6 godina! Pretvorena u dzamiju 1453. a od Ataturka je muzej. Srecom originalni mozaici su bili zamalterisani u konverziji i danas su sacuvani i otkrivaju se.



Sto bi Cvarkov rekao, nakozhio sam se :D Stvarno je neverovatan osecaj biti u necem tako ogromnom i starom.





Veliki trg je ispred sa kog se odmah vidi Plava dzamija, ali skrecemo malo dole do Cisterne, jako zanimljiv lokalitet gde su skladistili vodu za potrebu stare palate i celog kraja, a voda je dolazila iz Beogradske sume (veliki park-suma 20km izvan grada) vijaduktom dovde.




Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, Buck, mrnjavi, TurboMaximus

Istanbul! 07 avg 2013 18:56 #23

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Na ovoj lokaciji je pre bio i hipodrom u okviru carske palate, ali nista od toga. Postoje dva obeliska na tom mestu i okolo su park i trg




I do Plave dzamije, nazvane tako zbog plocica u enterijeru






Prvi put smo poljubili vrata, ne moze se ulaziti za vreme molitve, pa smo poslednji dan morali opet
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, Buck, mrnjavi, Blavak

Istanbul! 07 avg 2013 18:59 #24

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Spustamo se dole ka cetvrti Kumkapi, skoro sve dzamije ovde su na starim vizantijskim crkvama, a kako je prema vodi cetvrt je ribarska i sa ovim tipicnim drvenim kucama.






Sledeci je Veliki bazar ili Kapali carsija, nezaobilazno, mada budite sigurni da su sve cene u startu napumpane tako da i posle cenkanja i spustanja ostaje samo da se covek tesi sto je kupio eto nesto na Kapali carsiji, vec radnjice okolo nude istu tu robu sa naravno nizom i normalnom cenom. Podeljen je po sektorima robe, ima vise hanova, policiju, postu, kafice… I da, uopste nije seljana i prodavci nisu navalentni, tek kad pokazes interesovanje prilaze, nema uvlacenja i neprijatnosti.


Jedna od 5-6 kapija, mozda ih je i vise




Han, pretece hostela :)

Poslednja izmena: 07 avg 2013 19:11 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, ranko su ns, mrnjavi, Blavak

Istanbul! 07 avg 2013 19:01 #25

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Kapija Univerziteta


Spomenuti akvadukt tj. preostali segment



Ne znam koliko se vidi po slikama, ali vozni park im je odlican, skoro da nema nista starije od 10 godina, a zaprljan auto video nisam za pet dana… Takodje, lokali svi rade i izdato je, krize nema.

Kad se predje ovaj Ataturkov bulevar od Akvadukta ide jako slikovit kraj i meni ‘najturskiji’, sta god to znacilo. Nema turista i bas se zivi zivot, a ova ulica je bila mesna pijaca pre, sad je puno restorana, tu je i dzamija, tezge...



U ovaj na cosku sam hteo i ciljano zbog Buryan kebaba koji tu prave - jagnjici se spustaju u rupu gde je nalozen pakao pa tako ispeceni seckaju posle na lepinje :cheer: Probali smo i njihov mix kebaba i jos sta nude, klopa za pamcenje!




Svaki sto dobija po defaultu tanjir sa dve salate, a caj dolazi posle kao komplimenti kuce vrlo cesto, a i piju ga bas puno tokom dana
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, Buck, ranko su ns, mrnjavi, TurboMaximus

Istanbul! 07 avg 2013 19:02 #26

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Put Sulejmanove dzamije, remek dela Sinana, 1550-7. Prva dzamija u koju sam usao.






Zene budu smestene u ove ‘torove’ iza ograde, ne znam kako stanu :dry:



Zaboravio sam sta predstavlja ovaj obelisk, al neko osvajanje i pobeda jesu i dosta je staro
Poslednja izmena: 07 avg 2013 19:03 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, ranko su ns, mrnjavi

Istanbul! 07 avg 2013 19:04 #27

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Pravi turski ugodjaj u Ali Pasinom Hanu blizu Kapali Carsije. Inace kafu prave dosta jacu nego mi.



Kestenje B)


Na putu za Bazar zacina, tj. Egipatski (Misir) Bazar upadamo u cetvrt Tatakale koja funkcionise kao veliki Najlon preko dana. Nije nesto da se prikazuje ali kontam svaki grad mora da ima i ovih momenata, narocito ako si grad od 15 miliona :D Pri tom ni zgrade tu nisu toliko zanemarljive samo je sve oronulo i ne vidi se od tendi i svega…




A ovo ulica je odmah cim se skrene npr., totalni kontrast, kao neki morski usminkani resort

Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, Buck, ranko su ns, mrnjavi

Istanbul! 07 avg 2013 19:05 #28

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Bazar zacina, nazalost dosli smo vec po zatvaranju tezgi pa nije bilo nesto atraktivno za fotkanje. Mnogo je manji od Kapali carsije i nalazi se vec skoro na obali odakle je i krenuo obilazak Sultanahmeta



Pored njega je Nova (Yeni) dzamija sa odlicnim enterijerom opet u plocicama



I pogled sa trga ispred na Beyoglu i Zlatni rog - kraj price :cheers:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, ranko su ns, Pripadnik, mrnjavi, TurboMaximus

Istanbul! 07 avg 2013 20:59 #29

  • mrnjavi
  • mrnjavi's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Vozači da se ostave na miru!
  • Poruka: 3424
  • Primljenih Zahvalnica: 9095
:master:

U Stambolu sam poslednji put bio krajem proslog veka. :D
I tad je bio fascinantan grad, a danas je :drool:
Sjajna reportaza :cheers:
Ne razumeš ti ništa, niti sam nešto "promašivao", niti "pogadjao" termine, naprimar ovaj termin je objavljen u medijima. Ali, to i nije bitno za ovu temu, bilo je ovde raznih lupetanja.
Fruškogorac, 5.10.2020.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: limanac

Istanbul! 09 avg 2013 17:18 #30

  • Cookie
  • Cookie's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Institutionalized
  • Poruka: 4222
  • Primljenih Zahvalnica: 3188
Fenomenalna reportaža! :clapping: :master:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Istanbul! 09 avg 2013 17:57 #31

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
:cheers:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Istanbul! 13 avg 2013 13:51 #32

  • Pripadnik
  • Pripadnik's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1172
  • Primljenih Zahvalnica: 716
:cheers:
Uživao sam...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: limanac
  • Strana
  • 1
  • 2
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru