Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Skandinavija

Skandinavija 10 nov 2012 19:54 #1

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612
Tema jesu glavni gradovi skandinavskih drzava i Danske, Stokholm, Helsinki, Oslo i Kopenhagen.
Oslo je po meni najnezanimljiviji, nista mi se u njemu nije svidelo tako da sam za par dana uslikao mozda svega par slika.
Plan mi je bio NS-budimpesta-stokholm(stk)-helsinki(hel)-stokholm-kopenhagen(cph)-oslo(osl)-stokholm-budimpesta-NS, plan puta sam sa kolegama sa razmene u koraku razradjivao i bukvalno smo u poslednji momenat otisli u cph i osl, trebao sam samo u stk i hel. jer stokholm mi je bio u prvobitnom planu samo stopover do helsinkija gde sam i isao na razmenu. pre puta niko koga sam znao nije bio niti u svedskoj niti u finskoj, pa je to u potpunosti bila jedna nepoznanica za mene. jedini sam sa fakulteta isao a tek posle mene su krenuli da idu redovno za skandinaviju :D bar sto se tice organizacija gde sam ja bio uclanjen. put je isao avionom iz bud za stokholm i onda brodom za helsinki jer su avio karte za helsinki bile paprene.
u toku priprema za razmenu upoznao sam preko interneta devojku iz zagreba koja je takodje isla na istu razmenu tako da smo se dogovorili da se nadjemo u pesti i zajedno putujemo.

Kolaz pre nego pocnem da stavljam slike.



Uskoro nastavak
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, limanac

Odg: Skandinavija 10 nov 2012 19:58 #2

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Cool, jedva cekam :cheer:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Skandinavija 11 nov 2012 01:23 #3

  • Cookie
  • Cookie's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Institutionalized
  • Poruka: 4222
  • Primljenih Zahvalnica: 3188
Taman sa zimom stiže i dugoočekivana reportaža o Skandinaviji. :cheers:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Skandinavija 11 nov 2012 11:40 #4

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612
KAo sto rekoh, putovao sam avionom iz peste za stokholm, tacnije skavstu. aerodrom je na oko sat vremena voznje od stokholma. autobus vozi na glavnu stanicu central station, koja je ujedno i terminal za buseve i koliko sam video vozove i ima ispod metro stanicu. takodje u stanici se nalazi kancelarija Viking linije, kompanije koja prevozi od stokholma do helsinkija, marianhamine, turkua, .. pored viking linije postoji silja line, ali mi smo isli i tamo i nazad vikingom.
izgled stanice iznutra

to je samo deo, kod info pulta. ima donji deo gde su toaleti, metro, ormarici za kofere, i gde sam video ljude da se skinu do pojasa i zapiraju se u wc-u :dunno: jos veci deo je iza koji vrvi od ljudi.
Sa spoljasnje strane zgrada i kip Nils Ericson-a.

Krenuli smo odmah prema moru, koje je na par stotina metara. Dok smo isli sirokom ulicom pogled na desno nam je kvario nadvoznjak za metro i onda kod obale smo se iznenadili

gradska kuca, stadtuset, mesto dodele nobelove nagrade i ujedno najveca turisticka atrakcija grada.
Panorama sa setalista,

tad jos nisam znao panorame da pravim tako da i nije najbolje ispala.

zgrada parlamenta


umanjen broj slika po postu :)
Poslednja izmena: 11 nov 2012 15:12 od sandman.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, limanac, ranko su ns, mrnjavi, TurboMaximus

Odg: Skandinavija 11 nov 2012 12:59 #5

  • ranko su ns
  • ranko su ns's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 5910
  • Primljenih Zahvalnica: 9043
sandman, jako interesantna reportaža.
Samo bi bilo lepše da si tih 40 slika (brojo sam) postavio u više postova. Idealno je 5 fotki po postu.
Jedva čeka nastavak :okay:
KO HOĆE NAĐE NAČIN, KO NEĆE NAĐE OPRAVDANJE
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Skandinavija 11 nov 2012 13:42 #6

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Odlican pocetak, super si nas proveo :okay: :cheers:

Isto ti savetujem sto Ranko kaze za postove da iscepkas malo, lakse ucitava i preglednije ce biti za quotovanje kasnije :)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Skandinavija 11 nov 2012 15:05 #7

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612
Stokholm se nalazi u arhipelagu ostrva, i sam grad u sebi ima puno manjih i vecih ostrva, jedno od njih je Gamla Stan, tu se nalazi i parlament i kao neka rezidencija kralja kad je u gradu valjda. Inace podatak koji mnogi ne znaju jeste da je sadanja loza svedskih kraljeva zamena za pravo plemstvo. Odnosno, sadanja familija uopste nema plavu krv, vec su potomci napoleonovog generala koji se nakon francuske pobede nad svedskom proglasio za kralja svedske.
Ulice gamla stan-a




Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie

Odg: Skandinavija 11 nov 2012 15:05 #8

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612



Odmah pored gamla stana nalazi se i ridar holmen, ostrvo na kom se nalazi crkva sa supljim krovom, ovde se sahranjuju svedski monarsi

Krenuli smo ka drugoj obali stokholma, kroz uske ulice gamla stana i ridar holmena i izasli na fin deo obale



na ovoj slici u pozadini sto izgleda na velelepni dvorac je zapravo dom za stara lica.
takodje na slikama beli brod sa crvenim koritom je kasnije saznacemo bio nas, kojim smo isli za helsinki preko baltika.
Poslednja izmena: 11 nov 2012 15:14 od sandman.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie

Odg: Skandinavija 11 nov 2012 15:06 #9

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612
Ovde vidimo statuu vec pomenutog svedskog kralja, francuskog generala Karl Johana xiv

portret gospodina

morate priznati da vuce na svedjanina :blink: inace to ime je usvojio, pravo ime mu je valjda bilo zan nesto nesto..ima na internetu valjda :)
Od lokalaca smo u hodu culi da ima prelep pogled sa druge strane, odnosno ove strane gde smo vec presli, panorama grada sa neke stene, brda gde je nekada valjda bio kamenolom. Rekli su samo da pratimo uspon i da se necemo izgubiti i nismo :) malo smo lutali ulicama i trgovima i dosli do vidikovca. Ali pre toga jos jednom osvrt ka moru i pogled na gradsku kucu i ridar holmen

u toku puta, na slici se vidi kako uspon pocinje


od izvora dva putica
ovaj levi stvarno ne znam cemu sluzi, jer je uspon samo do ulaza u tu zgradu i onda se odmah spusta i ponovo spaja sa desnim :D verovatno ih mrzelo da nivelisu :dunno:
pogresne ulice

Poslednja izmena: 11 nov 2012 15:06 od sandman.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie

Odg: Skandinavija 11 nov 2012 15:08 #10

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612
.. i na kraju smo uspeli da se snadjemo

put vodi pored ove zanimljive gradjevine



koliko sam ja video to je sve jedna gradjevina ispartana tako u vise.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, TurboMaximus

Odg: Skandinavija 11 nov 2012 15:08 #11

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612
i napokon pogled

dole desno na slici je ta stara ciglana, kamenolom ili nesto trecce nisu bas znali da objasne na engleskom a mi nismo jos tad ni rec znali na svedskom :D


Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie

Odg: Skandinavija 11 nov 2012 15:08 #12

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612
jos malo pejzaza





na poslednjoj fotografiji na desnoj trecini slike, izmedju tornjeva crkava se vidi kraljevska palata.
a u centralnom delu slike, levo od ridarholmen crkve se vidi ogromni grand hotel. Rja crvena zgrada sa zelenim krovom
Poslednja izmena: 11 nov 2012 15:11 od sandman.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie

Odg: Skandinavija 11 nov 2012 15:09 #13

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612
posle toga smo se ukrcali na ovaj brod


i posli put finske. putovanje je trajalo mislim od 15-20 sati.

Slike sa arhipelaga i mora kasnije.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie

Odg: Skandinavija 11 nov 2012 15:19 #14

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612
isekao sam prvi post i slike postavio kako ste predlozili :okay:
jos da pomenem jednu situaciju koja nas je zadesila, setamo se pored obale i odjednom pocnu sirene da trube sa svih strana. hitna pomoc stize, vatrogasci, policija, i na kraju neki kombiji i kamioni. ispostavilo se da je neko prijavio bombu u hiltonu i opsada je trajala dobrih pola sata. mrzelo me je da se cimam i snimam, ali su cikice u skafanderima, kao u filmu, bili poprilicno komicni meni, dok su se ameri razbezali :lol:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Skandinavija 11 nov 2012 15:25 #15

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612
Nakon ukrcavanja, brod polako krece.

A mnogi drugi kruzeri i feriboti ostaju usidreni i cekaju svoj polazak


Sinderela, pepeljuga, je najnoviji brod viking linije ako sam dobro razumeo na razglasu, nije tipican feribot vec je kao nedeljni kruzer koji obilazi balticke prestonice. To je prvi sa leva brod, najblizi.
Uz put vidimo mnoga mala ostrva na kojima su velelepne gradjevine, verovatno vile nekih bogatasa.


Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, mrnjavi

Odg: Skandinavija 11 nov 2012 15:35 #16

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612
Svedjani a tako i ostali skandinavci su veoma okrenuti moru, jako puno ih imaju jedrilice kojima svaki vikend negde plove, nesto obilaze. Sam stokholmski arhipelag je ogroman, brod u putu do finske sigurno 4 ili 5 sati ide samo kroz arhipelag i tek onda izlazi na otvoreno more.

veoma cudna "fontana"

jos jednom pogled prema stokholmu



ovde vidimo i stockholm globe loptastu gradjevinu. nisam bio zainteresovan da idem do nje da bi je slikao izbliza. sluzi kao i BG kombank arena :) koncerti, i slicni dogadjaji.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, limanac, mrnjavi, TurboMaximus

Odg: Skandinavija 11 nov 2012 15:37 #17

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612




u susrte ide identican brod iste firme

i pola sata , sat kasnije silja line brod

isto saobraca stokholm helsinki.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, limanac, ranko su ns, mrnjavi

Odg: Skandinavija 11 nov 2012 15:42 #18

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612
malo romantike pre odlaska u kabinu



i onda negde oko 11 uvece brod staje u Marianhamini, glavnom mestu Alandskih ostrva. To je neka autonomna pokrajina valjda, koja pripada finskoj a svedjani su vecinsko stanovnistvo ili obratno, nije ni bitno.


jos jedan brod silja line-a, ovaj isto ide za helsinki ali krece oko pola sata kasnije. nas brod je taman isplovljavao a ovaj je pristajao u luku.

Poslednja izmena: 11 nov 2012 15:42 od sandman.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, ranko su ns, mrnjavi

Odg: Skandinavija 11 nov 2012 15:50 #19

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612
Uz zvuk brodske sirene vecina putnika izlazi na palube i gleda uplovljavanje u Helsinki


zanimljiva tvrdjava, kasnije cu saznati Suomelina, morska tvrdjava, pod zastitom uneska. Sluzila je za odbranu od Rusa. mnogi Finci, tacnije stanovnici Helsinkija, se inace zalazu da je skinu sa liste i da tu izgrade nesto novo.

stara podmornica

nije se moglo uci u nju, probao sam :(
nesto losije vreme u jutro nas je docekao helsinki


bela crkva je protestantska katedrala, a crvena crkva na slici desno od nje je ruska pravoslavna crkva. bila je u toku rekonstrukcija pa nije se moglo uci u nju.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, limanac, ranko su ns, mrnjavi

Odg: Skandinavija 11 nov 2012 15:57 #20

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612
Vodili su nas cesto na piknike na suomelinu, jer imaju puno drvenih kucica koje moze svako da koristi za piknik. sa sve stolovima i stolicama, nije neki luksuz ali je fino.


celo ostrvo je nacickano ovim topovima

za pomorsku odbranu.



ovo nazivaju lavlja kapija iako nema nigde lavova :D
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, ranko su ns, mrnjavi, TurboMaximus
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru