Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Skandinavija

Odg: Skandinavija 11 nov 2012 16:11 #21

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612
pogled na finski zaliv prema estoniji. Talin je odmah tu iza :P

jako ceste su rute za talin, finci redovno idu tamo vikendom i vracaju se nedeljom mamurni, jer je u estoniji alkolol jeftiniji.

pogled na jedan deo zaliva helsinkija

krajnje levo je luka, koja je sada u planu da se kompletno izmeni i da joj se drugacija svrha, apartmani, kancelarije, robne kuce.
ruska crkva

tipican stil gradnje crkava za skandinaviju
Poslednja izmena: 11 nov 2012 16:34 od sandman.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, limanac

Odg: Skandinavija 11 nov 2012 16:13 #22

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612


ovo je zgrada vlade ili parlamenta.

jos jedno pristaniste za kruzere
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie

Odg: Skandinavija 11 nov 2012 16:15 #23

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612
slike iz centra grada



ispod je gradski terminal za autobuse. odavde se krece i za aerodrom i za okolna mesta.


Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie

Odg: Skandinavija 11 nov 2012 16:17 #24

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612
sirena sa fokama pogled iz parka

i iz drugog ugla

park-trg na kome se odrzavaju razne manifestacije, koncerti







Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, limanac, ranko su ns, TurboMaximus

Odg: Skandinavija 11 nov 2012 16:20 #25

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612
spomenik caru aleksandru

drugi je pored katedrale.

pogled sa stepenista kod katedrale


Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, ranko su ns

Odg: Skandinavija 11 nov 2012 16:30 #26

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612
jos malo slike katedrale


i panorama sa katedrale

kuca obojena u belo je najstarija kuca u gradu.

z. stanica


mnogi stanovnici helsinkija koriste bicikl za prevoz, mnogi zive u naseljima koji su par kilometara odvojena sumama od grada pa idu na posao i vracaju se kuci biciklima ili lokalnim vozivima.
takodje za rekreaciju imaju puno staza a jedna od najomiljenijijih destinacija za rekreaciju je seurasaari. Ostrvo koje je drvenim mostom spojeno sa kopnom, samo pesaci mogu na njega.
Tu je ujedno i naka vrsta muzeja na otvorenom, kuce iz razlicitih vremenskih perioda iz cele finske, kuce na vodi, kuce ukopane u zemlju, razne vrste koliba, brvnara, kamenih kuca, .. slike toga su mi negde na cd, pa ako nadjem postavicu.
tu je ujedno i dom velikog broja crvenih veverica koje su se navikle na ljude i ponekad se i popnu coveku na rame ili ruku

Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Nicisy1, solimns, Cookie, limanac, ranko su ns, RM77

Odg: Skandinavija 11 nov 2012 16:33 #27

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612
nastavak sledi sutra :cheers:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Skandinavija 11 nov 2012 20:09 #28

  • ranko su ns
  • ranko su ns's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 5910
  • Primljenih Zahvalnica: 9043
i kakav ti je utisak o Helsinkiju? Možeš li da ga opišeš rečima?

ove veverice su super
KO HOĆE NAĐE NAČIN, KO NEĆE NAĐE OPRAVDANJE
Poslednja izmena: 11 nov 2012 20:10 od ranko su ns.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Skandinavija 11 nov 2012 21:18 #29

  • Otis Driftwood
  • Otis Driftwood's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2499
  • Primljenih Zahvalnica: 1270
sandman napisao/la:
Kad vidim ovu sliku pre bih rekao da je ovo u Rusiji
Listen, you Malibu middle class Barbie piece of shit, I'm tryin' to work here. Work? You ever work? Yeah, I'll bet you have. Scoopin' ice cream to your shit-heel friends on summer break. Well I ain't talkin' about no goddamn white socks with Mickey Mouse on one side and Donald Duck on the other. I...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Skandinavija 11 nov 2012 23:43 #30

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612
i kakav ti je utisak o Helsinkiju? Možeš li da ga opišeš rečima?
meni se svideo. jedina mana je sto grad nije u potpunosti izasao na more kao sto je to stokholm. stokholmska obala je razudjenija ali opet helsinki se po meni vise prebacio na kopno u dubinu a ne u sirinu po obali.
da nema galebova i stalnog vetra ne bi ni znao da je grad na moru. helsinki je kao sto sam napisao, razbacan grad. jako puno suma u okolini grada dele predgradja od samog centra/grada i to nekako daje poseban utisak gradu. nisam slicno video, da je grad mali a da je tako razvucen. vetar stalno duva, i kad je 30C nema se takav utisak vec da je 20ak stepeni. u gradu je sve na dva jezika finskom i svedskom, ali finci skoro svi znaju engleski. ja gde god da sam isao i pricao nikada se nije desilo u gradu da mi kazu da ne razumeju. velike su razlike i kontrasti po gradu, kao i u celoj skandinaviji. imamo bogate delove grada, a onda sa druge strane grada ili u samom centru iza super marketa ljudi cekaju kod kontejnera za smece da prodavci izbace hranu i onda to kupe i nose kuci i jedu. grad kao grad je mali, ali opet poseduje sve sto bi jedan grad trebalo da ima. bele noci leti su super, sunce ne zalazi do ponoci, noci nema do 2 ujutru i onda tek sto je pala vec oko 3 pocinje da svice. Kazu da je severnije jos svetlije i da uopste nema noci leti.

edit:
u helsinkiju imaju jednu liniju tramvaja koja je kao kafe tramvaj, mozes da se provozas i narucis pice. a opet postoji linija mislim da je br.6 koja ide po gradu pored svih znamenitosti. nije turisti poteban ni vodic ni lokalac ni mapa, sedne se lepo u tramvaj i razgleda se grad :cheers:

valjda nisam smorio sa cinjenicama, kasno je i umoran sam pa ni ne citam sta pisem :)
Poslednja izmena: 11 nov 2012 23:45 od sandman.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, Cookie, limanac, ranko su ns, mrnjavi

Odg: Skandinavija 12 nov 2012 12:07 #31

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612
Nakon razmene, nas cetvoro odlucuje da umesto da ostanemo u helsinkiju obidjemo kopenhagen i oslo. Ali pre toga bilo je potrebno vratiti se za stokholm. Istom linijom sam se vratio u svedsku, s tim da smo u stokholmu ostali samo poslepodne do polaska nocnog busa za kopenhagen. Kada sam brodom tamo isao bio je radni dan, dok kad sam se vracao bila je subota. Vikend kao vikend, svuda se jedva ceka. Tako i ovde jer je subotom umesto porodicnog turistickog feribota taj brod se transformise u brod nemorala i partijanja do zore. gotovo odmah nakon prvog mraka, prvi od sankova se otvorio. posle i bioskop i na kraju oko 9 uvece kazino i diskoteka oko 11. brod poseduje relativno velik market, bioskop, bazen, saune, spa centar, deciji zabavni centar, dva velika restorana i jos mnogo toga. ko nece da plati kabinu postoji opcija da se sedi na palubi u lezaljkama ili da se nadje mesto u nekom od kabina u kojima su takozvani airseats, fotelje, sedista malo komfornija nego u avionu koja mogu da se skoro horizontalno opruze. u kazinu sam gledao rulet, koji mi nije drzao paznju vise od 10ak minuta posle sam seo za blackjack sto i po prvi put gledao pravo kartanje. ako ima onih koji ne znaju to je slicno ajncu. seo sam za sto gde mi se cinilo da su tek poceli bilo je mesto slobodno i seo sam da gledam. kada su kolege dosle da bide zasto me nema dva sata nisam ni shvatio kako je vreme brzo proslo. nakon toga smo isli u kafic, da ga tako nazovem, gde je bila opustena atmosfera. gotovo odmah po otvaranju sanka pocelo je u nemilice da se pije, kokteli, zestina, piva. trebalo bi napomenuti da je brod pod nekom povlasticom jer tokom celog putovanja od isplovljavanja do uplovljavanja ne naplacuje porez ni na sta, pa su alkohol, cigare i sve ostalo jeftiniji za 20-30%.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Skandinavija 12 nov 2012 12:19 #32

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612
bilo je vetrovitno i u stokholmu u povratku pa nisam puno fotkao.


sam put o stokholma do kopenhagena vodio je kroz jugozapadnu svedsku, posto je to bio nocni bus, jedina stanica izmedju dva grada nam je bio malme na krajnjem jugu svedske. glavni grad pokrajine skane. posle kratkog izbacivanja nekoliko putnika nastavili smo prema danskoj. tu su mi rekli da cemo sada preci preko velikog mosta, oresund. most je spaja malme i kopenhagen, sastoji se od mosta sa svedske strane koji se spusta na vestacko ostrvo napravljeno zbog mosta u oresund moreuzu i na tom ostrvu prelazi u tunel ispod mora sa danske strane, jer je odmah na obali aerodrom kopenhagena.
eoimages.gsfc.nasa.gov/images/imagerecor..._ast_2004101_lrg.jpg
3.bp.blogspot.com/-Qp7lQU4SCLw/TyBzFdtnl...0/Oresund-Bridge.jpg
slike nisu moje. Ja most nisam slikao, kartica mi je bila puna pa sam samo snimao kamerom prelazak.
nakon iskrcavanja kod central station u kopenhagenu, snimio sam na cd slike sa kartice. prosli smo pored tivolija. zabavni park tivoli je bio inspiracija voltu dizniju da napravi diznilend i dosta vremena je provodio u tivoliju pre nego je poceo da smislja diznilend.

vreme kao i u svakom gradu do sada, uvek nas je jutrom docekalo kisom. po nasu srecu oblaci su se razisli vec posle sat vremena od naseg dolaska.
preko puta tivolija je ogroman trg, pretpostavljam najveci u gradu. tu je i gradska kuca koja se renovirala :(


trubaduri najavljuju sunce
Poslednja izmena: 12 nov 2012 12:22 od sandman.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, limanac, mrnjavi

Odg: Skandinavija 12 nov 2012 12:36 #33

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612
sutradan smo krenuli u setnju gradom. krenuli smo do turistickih atrakcija grada, od trga na kom smo juce bili pocinje stroget, najduza pesacka ulica u evropi.
Dart vejder se u izlogu raspricao sa R2D2 o nasem dolasku u grad.

Sama ulica je meni ostavila bas lep utisak, puno puno lepih gradjevina i sve uredno.
bunar karitas

danska verzija kolportera

osvrt u nazad

i onda pogled napred

grad ima puno tornjeva i kula.
nismo imali danca u grupi da nam objasnjava, a turisticke ture su bile skupe za studentski novcanik.

ovde sam priv put video parkinge za bicikle, nije bas kao u belgiji ili holandiji ali opet, grad je veoma otvoren za bicikliste. kasnije cemo saznati, postoji danska verzija naseg gradskog bicikla, ubaci se kovanica od nekoliko kruna i vozi se po gradu. kada se doveze na parking mesto za bicikle i zakljuca kovanica se vrati u dzep :)
mislim da ove godine grad nije dao finansije za ovaj projekat, tako da ce sledece godine turisti ostati bez toga.
nekoliko zgrada na kraju setalacke zone gde ulica izlazi na veliki kruzni tok Kongens Nytorv.

Poslednja izmena: 12 nov 2012 13:39 od sandman.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, limanac, mrnjavi, TurboMaximus

Odg: Skandinavija 12 nov 2012 12:41 #34

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612

spomenik kristijanu, mislim da je bio kralj danske, koji je napravio ovaj trg.
pogled na kraljevsko pozoriste


put nas dalje vodi do obale i uskih morskih kanala koji dele grad. najpoznatiji od njih je nyhavn, nova luka.


brod svetionik
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, mrnjavi

Odg: Skandinavija 12 nov 2012 12:50 #35

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612
nyhavn


put nastavljamo dalje na gradskim biciklima i vodi nas do dela grada Christianshavn i ove kule

posle povratka na drugu stranu prolazimo pored ove zanimljive zgrade

i nastavljamo prema amalienborg palati, mislim da se tako zove.

na slici vidimo i spomenik kristianu i crkvu frederika.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, mrnjavi

Odg: Skandinavija 12 nov 2012 13:25 #36

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612
vracamo se do mora i vidimo spomenik

spomenik je poklonila porodica carlsberg gradu na 50 godina od osnivanja pivare. trebalo je da spomenik bude postavljen ispred gradske kuce ali je na kraju odluceno da bude postavljena na pocetku luke.
skulptura predstavlja nordijsku boginju gefjun koja tera dvokolica sa bikovima.
Nastavljamo ka langelina marini, kompleks za opustenu setnju

nadomak marine nalazi se i deo bajke hansa kristijana andersena, mala sirena

spomenik koji je nekoliko puta skrnavljen. poslednji put su joj otkinuli glavu, ali su je ipak potpuno rekonstruisali.
u blizini se nalazi i kastelet citadela, koja nije nesto atraktivna pa je nisam ni slikao.
povratak prema centru vodio nas je pored gradskih jezera


to su omanja jezera koja se nalaze u gradskom delu blizu botanicke baste kopenhagenskog univerziteta.
jezera su veoma popularna medju stanvonicima grada za setnju i rekreaciju.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, limanac, mrnjavi

Odg: Skandinavija 12 nov 2012 13:50 #37

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612
sledeceg dana idemo u oblizak jos nekih znamenitosti. obisli smo palatu kristijansborg

ova palata se nalazi nadomak stare berze i stroget ulice.
kroz uske prolaze pronalazimo ne tako turisticki atraktivan deo.
bastu kraljevske biblioteke iza koje se nalazi muzej danskim jevrejima

mesto odise mirnocom i opustenoscu. sva gradska vreva i galama jednostavno prestaju ovde.
prolazimo jos jednom pored nikolajske crkve

ponovo prolazimo pored gradske kuce

i upoznajemo simpaticnog dekicu. Otac mnogih bajki, bez koga deciji snovi i odlazak na spavanje ne bi bilo to da nije bilo njega, hans kristijan andersen
Poslednja izmena: 12 nov 2012 13:52 od sandman.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: solimns, Cookie, limanac, mrnjavi, TurboMaximus

Odg: Skandinavija 12 nov 2012 14:13 #38

  • Cookie
  • Cookie's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Institutionalized
  • Poruka: 4220
  • Primljenih Zahvalnica: 3188
Odlično. :clapping:

Kopenhagen mi je po slikama najlepši.
Poslednja izmena: 12 nov 2012 14:13 od Cookie.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Skandinavija 12 nov 2012 14:19 #39

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
I meni :okay:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Skandinavija 12 nov 2012 14:19 #40

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612
Nocnim busom krecemo za oslo. kasnije cu shvatiti da je bolje da smo se vratili za stokholm, ali nema veze.
oslo, glavni grad kraljevine norveske, kao i svaki drugi skandinavski grad docekao nas je u potpunoj magli.
Put kojim smo isli do njega jeste preko oresund mosta, potom prema geteborgu, tacnije joteborgu kako ga oni zovu i na kraju oslo. pre sam mmost zaustavila nas je patrola policije da pregleda bus zbog sverca. naime, nikada sto je drzava severnija to je bila veca verovatnoca za kontrolom. odnosno, juznije sigurno nece biti ali na severnim granicama mozda. nikada ne bude patrola nemacke na ulazu iz danske, ali ce ponekad biti kada se iz nemacke ulazi u dansku. tako isto izmedju svedske i danske i opet izmedju svedske i norveske :nuts: izgubioo sam se objasnjavajuci, nadam se da nisam bio naporan :whistle:
oslo, uspavan grad po nasem dolasku, bilo je oko pola 6 izjutra, nist nije radilo. mi smo jedva cekali da se otvori burger king u 7 jer je to bio jedini restoran na centralnoj stanici koji se tako rano otvara. posle klope krenuli smo u obilazak grada. finac kaii koji je sa nama bio na razmeni nas je pozvao u stan pa smo se dogovorili da ostanemo kod njega. kao sto sam ranije napisao od celog osla nije mi se nista svidelo, ni vreme, ni ljudi, ni arhitektura. ja i jos jedna svedjanka smo se dogovorili da ipak ne idemo kod kaiia vec da se vratimo za stokholm.
po meni jedino znacajno u gradu je palata


od svih gradova stokholm mi se najvise svideo jer je potpuno okrenut moru, dok su kopenhagen i helsinki ipak vise ka kopnu. kopenhagen ima jako lepe i zanimljive projekte koji ce biti fantasticni ako se izvedu u doglednoj buducnosti sto ce grad otovoriti prema moru dok helsinki ipak kaska za njima jer nekako je gotovo nemoguce zamisliti da se na uneskovoj bastini sve porusi i izgradi moderno a projekat gradska luka je preambiciozan za neku doglednu buducnost.
Oslo ne bi ni komentarisao jer mi se uopste nije svideo, kao ni njihovi projekti koji su potpuno nestvarni. izgledaju lepo na papiru, elektronskom formatu, ali ih ja ne mogu zamisliti u stvarnosti. toliko od mene za skandinaviju :cheers:
Poslednja izmena: 12 nov 2012 14:26 od sandman.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, limanac
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru