Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Benelux tura (bez Luxa)

Benelux tura (bez Luxa) 13 apr 2012 12:12 #1

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Evo da krenem s reportazom od pocetka marta. Putovanje je pocelo u Briselu gde sam bio kod drugara. Let iz Beograda Wizzom za 65e povratna, slece se na Charleroi juzno 60km od Brisela, + bus/taxi 12-15e. Pored Brisela, obisli smo Gent, Briz, Antverpen i naravno Amsterdam. Za sedam dana stvarno dosta i kilometara i utisaka!

E sad, Brisel je jedino mesto iz celog putovanja koje me nicim nije impresioniralo. Po slikama bi se jos i moglo reci da je grad korektan i vredan paznje, ali ono sto odbija je vrlo cudna atmosfera i nedostatak bilo kakvog duha. Deluje kao da su svi beli ljudi tu samo da nesto odrade po raznoraznim institucijama i pobegnu, a svim ne-belim (kojih ima jako puno) da je ovo prva stanica u Evropi. Nekako mi je utisak da nikog nije briga za sam grad, zbog cega je i strokav i govnjiv, a infrastrukturno zaostao u ’60 sto samo odrzavaju kako stignu. Takodje, nije ni preterano interesantan znamenitostima i nasledjem (u njihovim okvirima). Mogao bih ga uporediti sa Beogradom kad bi mu isisali svu energiju i (otrcano) dusu, ono sto ga vadi da ne bude obicna balkanska nesreca. Brisel je cak uspeo da i urbanisticki isto tako bude haotican, a u gradu kao da nema ni jednog pravog ugla. OK, saobracaj bar fukncionise :angel:

Krecem sa drugim danom, prvi je prosao u putu, smestanju, orijetntaciji, izlasku...

Kraj gde smo bili smesteni, St. Gilles, fino



I prvo do EU cetvrti, da se odradi



Cudno je smesteno u staru cetvrt, zgrade se ni ne mogu sagledati na dostojan nacin.

Malo po okolini:



Sve okolo su vise-manje restorani koji obsluzuju armiju birokrata. Ovo je trg koji je bukvalno sveden samo na to ispred Parlamenta


Zaniljiva pasarela na ulazu


Poslednja izmena: 13 apr 2012 12:27 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, Buck, ranko su ns, mrnjavi, Pinki, Blavak

Benelux tura (bez Luxa) 13 apr 2012 12:16 #2

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Dalje…



Ovo su tipicne scene iz grada





Centar Brisela je uokviren 'pentagonom', bulevarima i tunelima koji ga opasuju, do sad je sve bilo van te granice.


Kad se zadje unutra, blizu je Kraljevska palata sa parkom i propratnim objektima


Palata pravde, koju nazivaju 'najvecom gomilom kamena u Evropi', i stvarno je bizaro velika i dominira citavim krajem

(obratiti paznju na Rollsa k'o za reklamu sto mi je uleteo B) )

Tu se desava znacajna razlika u reljefu grada pa postoji vidikovac i lift za donji deo centra.



Da bi napravili ovu grozotu srusili su izmedju ostalog i neku vrlo znacajnu art nouvou zgradu ili pijacu, ne secam se, pa kako i lici na nasu Postu, ne mogu da ne napravim paralelu :ohno:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: solimns, Cookie, Buck, ranko su ns, Pripadnik, mrnjavi, Pinki, TurboMaximus, Blavak

Benelux tura (bez Luxa) 13 apr 2012 12:19 #3

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883










Oko centralne stanice, koja je nelogicno najmanja od ostalih gradskih



Sto se transporta tice, imaju metro (nad i podzemni) i LRT koji dele iste sine, a signalizacija i legende nisu uopste pregledne :dry:

I konacno ka centralnom trgu, ovo je jezgro grada


Poslednja izmena: 13 apr 2012 12:21 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, Buck, ranko su ns, mrnjavi, Pinki

Benelux tura (bez Luxa) 13 apr 2012 12:20 #4

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Nije Notre Dam


Kazu da je ovo najstarija shopping galerija u Evropi


Zgrada opere


Хлеб&Кифле, pardon Paul






Berza
Poslednja izmena: 13 apr 2012 12:21 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: solimns, Cookie, Buck, ranko su ns, mrnjavi, Pinki, TurboMaximus

Benelux tura (bez Luxa) 13 apr 2012 12:23 #5

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
I cuvena gradska kuca, alal vera, flamanska arhitektura je neverovanta! :master:



Trg je inace Luj XIV sravnio u napadu na grad, tako da sve datira od 1700tih i nadalje, a zfrade su bile esnafske




Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: solimns, Cookie, Buck, ranko su ns, mrnjavi, Pinki

Benelux tura (bez Luxa) 13 apr 2012 12:25 #6

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Brisel je poznat po strip skoli, i ovo su murali u okolini glavnog trga






I za kraj dve znamenitosti Brisela – Maneken Pis

da se stekne razmera ove male nesrece

Po legendi je decak ugasio pozar mokrenjem :blink: Imaju i zenski pandan kod nekog puba u centru :lol:

Atomium, na izlasku iz grada


Ovo sve se dalo obici za jedan dan, realno nije puno sta ostalo da se vidi novog niti mi se trosilo vreme ovde, dalje kretanje po gradu bese samo od A do B za potrebe daljih putovanja...

Sledi Gent!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, Buck, ranko su ns, mrnjavi, Pinki, TurboMaximus

Odg: Benelux tura (bez Luxa) 13 apr 2012 14:05 #7

  • ranko su ns
  • ranko su ns's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 5910
  • Primljenih Zahvalnica: 9043
e super reportaža- A ja mislio da znam geografiju. :ohno:
Baš sam se iznenadio tvojim opisom Brisela. Ja sam mislio da je picnut kao što i priliči glavnom gradu Evrope.
Vidim da je vreme bilo martovski tmurno i to je možda pogoršalo utisak o gradu.
Jedva čekam dalje vesti iz Beneluxa (bez luxa) :)
KO HOĆE NAĐE NAČIN, KO NEĆE NAĐE OPRAVDANJE
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Benelux tura (bez Luxa) 13 apr 2012 14:35 #8

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Nije do vremena, nemam ja taj problem, videces Antverpen i sta me snaslo tamo, pa opet odmah bih se vratio :D Inace, samo zadnji dan je bilo kise, tako da za njihove standarde smo super prosli. A o Briselu nekako svi s kojima sam pricao i koji su bili imaju slican ili nikakav dojam :dry: Jeste cudno za glavni grad EU, mada nisam nista ni ocekivao pa da kazem da me razocaralo... Zato mi je Flandrija pravo otkrice :master:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Benelux tura (bez Luxa) 15 apr 2012 14:33 #9

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Gent je bio sledeci, to je prvi od tri flamanska grada koja smo posetili, na pola puta je izmedju Brisela i Briza, a udaljen nekih 40km. Manji je od NS i drugi studentski centar Belgije. Cim se izadje iz Brisela prestaje dvojezicnost i krece samo flamanski, zemlja je na pola presecana i kazu da nema Brisela koji je na granici davno bi se razisli. Razlike su bas uocljive, i kulturoloski i po nasledju i standardu. Evo juce sam bas naisao na reportazu o Charleroi koji sam spomenuo zbog aerodroma, na istoj je udaljenosti od Brisela samo u Valoniji ka jugu -Prošetajte najružnijim gradom u Evropi :)

Putovali smo inter-city vozovima posto ih svi koriste, polasci na 15-20 min ka bilo kom gradu, naravno vrlo udobni i moderni, a cene korektne, oko 25e je bila povratna Brisel-Briz sto je ukupno 200km. Posto je Gent studentski centar valjalo je izaci i prenociti, tako da sam organizovao domacina preko Couch surfinga...

Z. stanica



Bicikli konacno! :woohoo:



Stanica je relativno udaljena od centra, ovo su scene usput


Malo nerd humora :D


Ova zgrada levo je bitna za skoriju istoriju grada, bese sediste komunistickog radnickog pokreta '20tih, sada je bioskop





Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: solimns, Dukelander, Cookie, Buck, ranko su ns, Pripadnik, mrnjavi, Pinki, TurboMaximus

Odg: Benelux tura (bez Luxa) 15 apr 2012 14:47 #10

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Jedan od dva centralna trga. Svaki grad gore ima po jednu ‘kulu osmatracnicu’, pored katedrala i gradskih kuca, i njima se naravno razmetalo i pokazivala trgovinska moc


Katedrala i gradska kuca. Inace, unutra u crkvi su Ikeine stolice, pretestantizam :)


Gradi se neki paviljon, zanimljivo ce biti




Posta


I konacno voda! Gent nije toliko poznat kao Briz po tome, ali meni zasluzuje vise paznje jer ovde zapravo ljudi zive na vodi i sa vodom, dok je Briz vise kao kulisa i muzejski grad.




Poslednja izmena: 15 apr 2012 15:04 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: solimns, Cookie, Buck, Pripadnik, mrnjavi, Pinki, TurboMaximus

Odg: Benelux tura (bez Luxa) 15 apr 2012 14:48 #11

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Leti mora da je odlicno! B)









Trg ispred tvrdjave



Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, Buck, ranko su ns, Pripadnik, mrnjavi, Pinki, TurboMaximus

Odg: Benelux tura (bez Luxa) 15 apr 2012 14:52 #12

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Ovde bio neki vasar



Glavna dzada. Inace, vrlo ziv grad, veca guzva nego kod nas i puno mladih, super atmosfera




Obratiti paznju na Starbucks znak, koji su morali da restilizuje da ne bi odskakao od okolnog nasledja, tako se to radi :yes:



Briz malo posle...
Poslednja izmena: 15 apr 2012 14:53 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: solimns, Dukelander, Cookie, Buck, mrnjavi, Pinki, RM77

Odg: Benelux tura (bez Luxa) 15 apr 2012 17:21 #13

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Sutradan ujutru pravac Briz, pola sata voznje i tu smo. Stanica je opet udaljena od starog jezgra, pa sam slikao malo usput. Grad je stvarno kao iz bajke, zarobljen u srednjem veku i jedan od 48 ‘Venecija severa’ :silly: Inace, bio je bitniji i veci od Londona u jednom periodu (XVI vek mislim), ali su se ispalili neizgradivsi kanal do mora kad su mogli, bilo im skupo, te je Antverpen preuzeo svu trgovinu i postao najbogatiji grad sveta!

Idemo…

(u ovoj crkvi ima Mikelandjelova freska, ali bese jako skup ulaz)






Za Stevana :)



Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, Buck, ranko su ns, Pripadnik, mrnjavi, Pinki, TurboMaximus

Odg: Benelux tura (bez Luxa) 15 apr 2012 17:22 #14

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Najpoznatija vizura grada


Pijaca




Ka glavnom trgu




Osmatracnica opet, nazalost toranj je bio zatvoren za penjanje :wallbash:





Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, Buck, mrnjavi, Pinki, TurboMaximus

Odg: Benelux tura (bez Luxa) 15 apr 2012 17:23 #15

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
I malo izvan centra, cim se izadje iz tih par ulica i trga nema vise ni turista niti bilo koga. Grad je penzoski i cisto turisticka destinacija, uz to i prilicno skup, moze im se…








To je to. Onda smo presekli Amsterdamom, ali stavicu prvo Antverpen da bi zokruzio flandrijsku pricu :)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, Buck, ranko su ns, mrnjavi, Pinki, TurboMaximus

Odg: Benelux tura (bez Luxa) 15 apr 2012 20:07 #16

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Antverpen za kraj Belgije. Kao sto rekoh, bese najbotatiji grad na svetu. Danas ima preko 500.000, metro, zoo, najvise muzeja i galerija, belgijski centrom mode i dizajna, velika luka, 4 berze dijamanata (dok u NY rade samo dve)… Iako je jaka kisa bila najavljena za to popodne, odlucio sam da ga ne propustim posle svega sto su mi pricali. Kisobran mi nije izdrzao ni 2 minuta, ona vetrustina nije bila normlana, te sam kao debil slikao ispod pokidanog kisobrana, uglavnom po praznom gradu. Svejedno, utisak je izuzetan i ovo je sigurno fantastican grad za zivot!. Nadam se nekoj skoroj letnjoj poseti…

Rekli su mi da putovanje vredi samo zbog Zh. stanice, i stvarno je tako! Nov peronski deo:



Ali glavna fora je centralna zgrada, koja vise izgleda kao bazilika nego stanicni hol





Iza stanice je jevrejska cetvrt, a ispred do centra vodi velika pesacka shopping avenija, duga nekoliko kilometara. Citam da su u njoj toliko skupe najamnine da vecina radnji posluje sa gubitkom, ali ugleda i prestiza radi, ostaju tu i nadomescuje nekako


Ove arhitekture bi se i bahati Bec postideo, neverovatno



Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: solimns, Cookie, Buck, ranko su ns, Pripadnik, mrnjavi, Pinki, TurboMaximus

Odg: Benelux tura (bez Luxa) 15 apr 2012 20:08 #17

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Prvi oblakoder u Evropi, ‘30te godine, napravljen od strane farmerske zadruge


Luksuzna shopping zona



Pozoriste


Zgrada belgijske Nacionalne banke


Nindza je slucajno upala :D



Foto-entuzijazam umire poslednji!


Pa opet shoppinga


Ovaj deo je urbana zona grada, sve moguce trendy marke, vintage i second-handovi, smoothies barovi, veggie restorani, namestaji, knjizare, kao Berlin u malom… :cheer:

Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, Buck, mrnjavi, Pinki, TurboMaximus

Odg: Benelux tura (bez Luxa) 15 apr 2012 20:11 #18

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
I polako ka centru


Katedrala kojoj su zaboravili jedan toranj :)



Glavni trg sa gradskom kucom




Utvrdjenje i pomorski muzej, tu sam bukvalno samo provirio da vidim, jezivo nevreme


I nisam mogao vise, povratak








To je to od Belgije, nadam se da je bilo zanimljivo :angel: Sutra Amsterdam! :evil:
Poslednja izmena: 15 apr 2012 20:15 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: solimns, Cookie, ranko su ns, Pripadnik, mrnjavi, Duja, Pinki, TurboMaximus, RM77

Odg: Benelux tura (bez Luxa) 15 apr 2012 20:30 #19

  • Buck
  • Buck's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1127
  • Primljenih Zahvalnica: 2190
Limanac, ništa ne diraj to'e to.... :master:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Benelux tura (bez Luxa) 16 apr 2012 14:29 #20

  • ZORLUS
  • ZORLUS's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Od prostih skica do Toplog Doma...AQ
  • Poruka: 105
  • Primljenih Zahvalnica: 147
Straaaaaava reportaža :-) Vidim da je vreme bilo stalno nešto oblačno - jel' to tamo uobičajno il' je samo tebe tako potrefilo? Ako je tako stalno onda mi je skroz jasno zašto su Briselci tako hladni...
Jedva čekam Amsterdam :-)
Od prostih skica do TOPLOG DOMA...AQ
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru