Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Strana
  • 1
  • 2

TEMA: Prigradska mikronaselja

Prigradska mikronaselja 02 feb 2024 17:43 #1

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4874
  • Primljenih Zahvalnica: 8045
Насеље "Hollywood Hill", одмах поред "Соларне Долине".
Концепти су различити, величине објеката су различите, али је формат мини насеља које се гради одједном сличан а локација иста, па ћу наставити у овој теми.
Можда касније прекомбинујемо постове и преименујемо тему да би била живља.



Градилишта су тренутно сличне живости.


Објекти су овде мало већи, њихова диспозиција мало другачије осмишљена него у Соларној Долини.
Нема класичног уличног фронта, више се ради о кластеру зграда или разбијеном блоку.








А ово је контекст, у позадини су "Барутана", будућа јужна обилазница и болница на Мишелуку.



На падини изнад обилазнице гради се рекао бих индивидуални стамбенин објекат.


Мда, непосредно уз комплекс, како изгледа поточић који се улива у Роков Поток.
Могло се (може се и даље) порадити мало на томе.

‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Poslednja izmena: 03 feb 2024 16:26 od Dukelander.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: limanac, mrnjavi, Duja, TurboMaximus, Blavak, Djordje Cvarkov, valjan, mel, Чиле

Prigradska mikronaselja 02 feb 2024 17:53 #2

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4874
  • Primljenih Zahvalnica: 8045
А ово је комплекс зградица, рекао бих и урбаних вила да нису између њива на Карагачи, неких пар стотина метара изнад Соларне Долине и Холивуда алибеговачког.
Ограђено насеље, концепт необичан за локацију, нисам улазио унутра где су унели градилишну таблу да видим о чему се ради али га представљају као кондоминијум на Алибеговцу:







Фотографија је смањена па се не види најбоље, али из комплекса се лепо види Болница и објекти поред ње, на сличној су висини.
За разлику од два комплекса уз обилазницу, овде се не чује саобраћај, али је сам комплекс мањи, даљи од садржаја и предвиђам да му околина још дуго неће бити урбанизована.

‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: limanac, mrnjavi, Blavak, Djordje Cvarkov, valjan, vladulns, Чиле

Prigradska mikronaselja 02 feb 2024 17:57 #3

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4874
  • Primljenih Zahvalnica: 8045
Ово су већ посећиване зградице уз објекат болнице, завршна фаза радова.
Добра локација, биће брзо урбанизована.



Поглед са Карагаче према Пуцкарошу, пуно нових кућа, реда без.



Пар мало већих зграда у непосредној близини Соларне Долине, нисам прилазио ближе.


‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: neusatz!, Duja, TurboMaximus, Blavak, valjan, vladulns, IC, Чиле, mileinc

Prigradska mikronaselja 02 feb 2024 20:08 #4

  • Brane
  • Brane's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 784
  • Primljenih Zahvalnica: 1880
Dukelander napisao/la:
Е сад, пошто је комплекс "Hollywood Hill" одмах поред, нема смисла да га одвајам од Соларне Долине.
Концепти су различити, величине објеката су различите, али је формат мини насеља које се гради одједном сличан а локација иста, па ћу наставити у овој теми.
Можда касније прекомбинујемо постове и преименујемо тему да би била живља.

Мда, непосредно уз комплекс, како изгледа поточић који се улива у Роков Поток.
Могло се (може се и даље) порадити мало на томе.


Колико неинвентивности и без идеје да се овај поточић уклопи у насеље, направе спуштене обале, шеталиште, клупе, парк и слично. Све то би подигло квалитет и репрезентативност самог насеља. Иако на рендеру изгледа уклопљено у насеље, видимо да је реализација сасвим другачија.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Duja, Blavak, Djordje Cvarkov, valjan, mel, IC, Чиле

Prigradska mikronaselja 04 feb 2024 11:20 #5

  • eegor84
  • eegor84's Avatar
  • Van mreže
  • Zidar
  • Poruka: 96
  • Primljenih Zahvalnica: 119
Iskreno ne znam zasto bi iko uzimao ovde stan. Kao u prirodi si, a zelenila nigde, parcela u betonu kao da si u gradu. Ok, osim Solarne doline koja je imala malo drugaciji koncept na papiru, ali tempom kojim ga rade je bukvalno prevara za ljude koji su vec uzeli. Nije ni neki mir ako ce ti uskoro iznad glave prolaziti fruskogorski koridor. Imas parking sto je mnogima jedino bitno, ali dzabe kad moras stalno kolima ici svuda zato sto nemas ni radnje ni skole ni kafica ni posla, a ni gradskog prevoza. Realno, nemas ni gde prosetati lepo. Ako neko zeli van grada nek uzme kucu ili stan na drugom mestu posto ima puno boljih opcija. Jedino ako ljudi misle da ce se to kao "jednom srediti" ali tako prodje zivot cekajuci medju gradilistima.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Duja, RM77, Djordje Cvarkov, IC, SportskiPozdrav

Prigradska mikronaselja 04 feb 2024 13:08 #6

  • IC
  • IC's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 436
  • Primljenih Zahvalnica: 521
Da li neko zna okvirnu cenu?
There are no passengers on spaceship earth. We are all crew.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Prigradska mikronaselja 04 feb 2024 15:59 #7

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4874
  • Primljenih Zahvalnica: 8045
Ова два насеља конкрено, "Соларна Долина" и "Холивуд хилс" ће заправо помоћи једно другом јер ће бити брже изграђен цео потез.
Онда има шансе да се ту појави и продавница, игралиште, кафић, штагод.

Оно што мени конкретно смета је што не постоји заједнички тј. макро план за цео потез.
Свако од насеља ће имати своју урбану матрицу, невезану за оне других околних насеља, свој коефицијент заузетости, изграђености итд.

Што се тиче фрушкогорског коридора, у зависности од тога како је испројектован такав ће им бити живот.
Ако се поставе букобрани и потез заштитног зеленила, може да буде пристојно.
Такође је упитно и где ће им бити приступ једном кад се ФК изгради. Уколико се изгради и продужетак пута са Мишелука до пута Петроварадин Карловци, вероватно ће се приступати туда.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Prigradska mikronaselja 06 feb 2024 09:18 #8

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4874
  • Primljenih Zahvalnica: 8045
Насеље на Карагачи се зове "Фрушке виле", у случају да неког занима.



Пише Алибеговац, али је он ниже према Чарадку.


Тренутна фаза

Друга фаза


Контекст


Шири контекст



Фотке од летос.

‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Buck, limanac, mrnjavi, Duja, Blavak, valjan, vladulns, Чиле

Prigradska mikronaselja 06 feb 2024 10:03 #9

  • Ljube
  • Ljube's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 255
  • Primljenih Zahvalnica: 771
Ta "mikronaselja" su u evropi veoma popularna, ali se uglavnom grade sa samostalnim kućama. Bio sam u jednom takvom naselju u Dunajskoj Stredi, u Slovačkoj, blizu Bratislave. Prelepo naselje, odmah uz grad. Sa lepo odrađenim ulicama, tipskom prizemnim kućama koje su veoma komforne za život. Verovatno će taj trend doći i kod nas i primeri iz ovog posta možda su samo korak napred ka takvim naseljima. Ovo trenutno nije ni prići istima, ali sviđa mi se kuda vodi trend. Pratim neke izvođače na mrežama i vidim da se u Poljskoj grade mnoga takva naselja, svakako će u jednom momentu doći i kod nas. Mislim da tržište za takva naselja sa kućama postoji, ali pod uslovom da ista budu naslonjena na već postojeća prigradska naselja. Samim tim, stanari ne bi morali da čekaju na prodavnicu, ambulantu, poštu, vrtić, školu... Lično bih pre kupio kuću 20km od centra u takvom naselju nego ove stanove na obodu grada koji su sad aktuelni, a cena bi svakako bila manja, ako ne i niža (po kvadratu).

Dunajska Streda:


facebook photo copy protection


facebook photo copy protection
Poslednja izmena: 06 feb 2024 10:07 od Ljube. Razlog: greska
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, Buck, mrnjavi, Duja, Brane, Blavak, valjan, mel, Чиле, SportskiPozdrav

Prigradska mikronaselja 06 feb 2024 10:58 #10

  • mel
  • mel's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 647
  • Primljenih Zahvalnica: 652
da, svi maštamo o tome, a onda kada shvatiš kakva je logistika potrebna da bi živeo (konkretno u NS ili srb) na takvom mestu i koliko novca i resursa treba za to, ne ostane ništa drugo nego stan kao kompromis.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Prigradska mikronaselja 06 feb 2024 12:01 #11

  • eegor84
  • eegor84's Avatar
  • Van mreže
  • Zidar
  • Poruka: 96
  • Primljenih Zahvalnica: 119
Definitivno postoji trziste ljudi koje zeli da zivi u kucama (i sam spadam u njih). A kuce u gradu su cesto u losem stanju i preskupe zato sto svuda racunaju na njih ne kao kucu nego kao mamac za investitore. Ako se malo izadje na periferiju kuce su ogromne i to opet odbija ljude znajuci da ce deca da se odsele i onda kuca postoje "rupa bez dna". Ili ljudi jednostavno ne zele da se petljaju sa papirologijom i majstorima oko gradnje, a i sam dobar plac nije lako naci.
Uglavnom, u takvoj situaciji su ovakva naselja resenje - gotove jedinice, nesto sto lici na veci stan plus garaza i malo dvoriste, a po slicnoj ceni. Eco-friendly, pedestrian i bicycle-friendly. Nesto sto je Solarna dolina trebala da bude a sto druga naselja uglavnom nisu. Naravno, kljucna stvar je i lokacija i infrastruktura.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Ljube

Prigradska mikronaselja 06 feb 2024 13:03 #12

  • TurboMaximus
  • TurboMaximus's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2659
  • Primljenih Zahvalnica: 3037
Život na selu u gradu.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Prigradska mikronaselja 06 feb 2024 21:13 #13

  • kuzmanovicd
  • kuzmanovicd's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 38
  • Primljenih Zahvalnica: 57
Digresija na temu.

Ovo hollywood hill mi je tako seljački da bi me bilo sramota da izgovorim naziv kompleksa kad bi me neko pitao gde stanujem. "Fruške vile" mi je recimo okej iako je nekako generički, dok mi Solarna dolina zvuči kao farma solarnih panela :dunno:

Nevezano sad za ova mikro prigradska naselja, nego generalno za nazive projekata i po gradu. Kad čujem residence i garden u nazivu želudac mi se okrene. Residence je sam po sebi glup, a ako je "garden" onda očekujem bukvalno vrt u sklopu kompleksa a ne par žardinjera i malo trave. U Beogradu mi se recimo sviđa naziv nekoliko projekata: Lastavice, Zemunske Kapije, Zelena Avenija, Novi Dorćol, Paunov Breg, Voždove Kapije, Voždov Kvart, Sakura park (samo im fali japanska trešnja). Naravno i tamo ima treša ali sam izdvojio par koji mi zvuče koliko toliko kreativno i unikatno.

A pogotovo nema smisla kad daju nazive običnim zgradama (nisu u sklopu nekog kompleksa). Druže, to je Sime Matavulja 5, preko puta je romska favela a dunav je na kilometar i po, ne prdi.

Baš bih volio da zamre ovaj trend anglicizma i krš naziva.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Brane, RM77, Djordje Cvarkov, valjan, IC, eegor84

Prigradska mikronaselja 06 feb 2024 22:15 #14

  • mel
  • mel's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 647
  • Primljenih Zahvalnica: 652
A voždove gluposti sve vrve od viteštva, sablji, kubura i borbe za slobodu ;)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Prigradska mikronaselja 06 feb 2024 23:23 #15

  • IC
  • IC's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 436
  • Primljenih Zahvalnica: 521
Ima smisla ziveti u nekim polukucama ili tim urbanim vilama nadomak grada, ali ako je u pitanju Karagaca kvadrat niposto ne sme biti u rangu kvadrata stanova po gradu, bar ne jos, posto je infrastruktura i sadrzaj katastrofa da ne govorim o tom famoznom koridoru. Znaci vlasnici stanova su osudjeni na gradilista u sledecih minimum 5 godina sto od drugih zgrada sto od koridora. Prvi vlasnici solarne doline su vec godinama u tom rezimu a tek je petina projekta u fazi izgradnje... Neki su vrlo ambiciozno digli cene kao da su objekti u Servo Mihalja, Rudjera Boskovica, Laze Nancica i sl...
There are no passengers on spaceship earth. We are all crew.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Prigradska mikronaselja 06 feb 2024 23:24 #16

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4874
  • Primljenih Zahvalnica: 8045
Ето посла за песнике и филозофе :D

Инвеститори мисле да такви називи помажу маркетингу и продаји и све што треба је разуверити их. Ако стварно не помажу.
У последње време су у моди и логои стамбених комплекса, формирање целокупног визуелног идентитета итд.
Све је то неки образац који се намеће: продаје се комплет производ, не само стан већ поглед, стил живота, идентитет, штагод.

И онда кад премотамо уназад, исто то смо имали у периоду између два рата (причамо само о називима):
- Танурџићева палата
- Адамовићева палата
- Клајнова палата
- Менратова палата
- Палата Ватикан
- Палата Кроација
- Палата Вардар

И ни једна није палата, све су биле комерцијални блокови за продају и издавање.
Само на крају да се сложим да су називи углавном идеје без и што би се рекло "кринџ" :)
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Poslednja izmena: 06 feb 2024 23:25 od Dukelander.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Buck, Duja, Brane, valjan

Prigradska mikronaselja 07 feb 2024 18:54 #17

  • valjan
  • valjan's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1172
  • Primljenih Zahvalnica: 2332
kuzmanovicd napisao/la:
Ovo hollywood hill mi je tako seljački da bi me bilo sramota da izgovorim naziv kompleksa kad bi me neko pitao gde stanujem.

Juče isparkiravam auto i iz vozila pored mene izlazi ženska osoba sa nogama koje završavaju negde na drugom spratu utegnutim u farmerice i prilično atraktivno našminkana, i kada sam isparkirao vidim na vratima gepeka ispisano "hollywood hill", tako da sam otprilike u tom trenutku u glavi stvorio profil osoba koje bi od nje kupovala stanove tamo, i mogu da kažem da su se moj i tvoj profil podudarili ;)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Prigradska mikronaselja 07 feb 2024 19:39 #18

  • eegor84
  • eegor84's Avatar
  • Van mreže
  • Zidar
  • Poruka: 96
  • Primljenih Zahvalnica: 119
Meni se cini da Alibegovac nikad nije vazio za neku elitnu lokaciju. Tatarsko brdo da, Cardak da, Popovica da, ali Alibegovac, Paragovo, Karagaca bas i ne.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Prigradska mikronaselja 07 feb 2024 20:56 #19

  • neusatz!
  • neusatz!'s Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1372
  • Primljenih Zahvalnica: 2824
Ni Savamala nije bila elitna, pa su je veštački napravili da jeste. Sasvim je sigurno da će trend biti prelazak u prigradska naselja, a pogotovo na Frušku goru, samo je trulo što u gradu nema ni drveta, a ni parkinga, pa na Fruškoj gori kao luksuz prodaju drvo i parking. U gradu bi moralo da bude i drveća i parkinga, a ne da to proglašavaju za nešto posebno i da umesto da ponude ljudima kvalitetne materijale, dizajn i bazene kao nešto što ih izdvaja od života u gradu, luksuz budu dve breze i jedno parking mesto.
Dobrodošlica na SSC forumu:

You have been banned for the following reason:
No reason was specified.

Date the ban will be lifted: Never
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Ljube

Prigradska mikronaselja 07 feb 2024 23:11 #20

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4874
  • Primljenih Zahvalnica: 8045
Цене су +/- 2000 евра по квадрату.
За Поповицу тј. Кип иду и до 3000.
И једна и друга локација су надомак фреквентних саобраћајница.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
  • Strana
  • 1
  • 2
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru