Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Cene stanova

Cene stanova 06 mar 2024 07:37 #1141

  • IC
  • IC's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 435
  • Primljenih Zahvalnica: 521
www.021.rs/story/Info/Biznis-i-ekonomija...vimo-na-stanove.html

"Mnogi ljudi koji imaju novac kupuju nekretnine i oni su odigrali najbolje što može u poslednjih 20, 30 godina i zaštitili vrednost novca. Sada eks Jugoslavija mora da uloži u berzu, jer bi uz dobru propagandu i marketing mogli da trguju akcijama, malo da zaboravimo stanove", rekao je Mišković.

Odavno je jasno da neto priliv stanovnika u NS nije taj koji diktira cene vec nemogucnost (neznanje) plasiranja viska novca... Danas svi gledaju da investiraju zaradjeno i ustedjeno od spremacice do direktora, kada se tu osvestimo i gurnemo lovu na berzu doci ce do relaksacije cena stanova... Za razliku od rentanja stanova berza je poprilicno zanimljiva, ako izuzmemo investiranje u index gde covek ne mora da razmislja mnogo, aktivnije investiranje na berzi moze coveka i da dodatno obrazuje, informise, usmeri i da svaki dan nauci nesto novo. Pracenjem svetskih razvijenih kompanija moze itekako da doprinese i sopstvenom unapredjenju i razvijanju svog biznisa...
There are no passengers on spaceship earth. We are all crew.
Poslednja izmena: 06 mar 2024 07:38 od IC.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: eegor84

Cene stanova 06 mar 2024 10:03 #1142

  • kasko
  • kasko's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 4920
  • Primljenih Zahvalnica: 9930
Koliko je inflacija u poslednjih 10 godina kumulativno? 50%. Sa materijalima i 100%? Iz tog razloga i cena.
Doduse i dalje stojim da je neprimerena standardu, okruzenju i kvalitetu. Ali dok se prodaje...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 20 mar 2024 09:31 #1143

  • Blavak
  • Blavak's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 8416
  • Primljenih Zahvalnica: 35924
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, mrnjavi, IC

Cene stanova 20 mar 2024 13:55 #1144

  • IC
  • IC's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 435
  • Primljenih Zahvalnica: 521
Samo da ne raste vise, u dobrom delu Evrope je jako tesko kupiti sebi stan, u nekim gradovima skoro nemoguce za obicne smrtnike koji nemaju firme. Mada je trend takav da se sve manje moze kupiti stambenog prostora za godisnju platu. Iz straha da ce biti jos teze ljudi potezu za jos koji kvadrat i onda se javlja ta enormna potreba za stambenim prostorom i to utice opet na skok cena. Vrzino kolo. Ne racunajuci one jezive prizore iz Kine i jos nekih zemalja gde postoje prazni gradovi i kvartovi kod mnogih drugih a i kod nas su ulaganja u 4 zida ispala dosta dobre investicije, ali videcemo trendove sutrasnjice...
There are no passengers on spaceship earth. We are all crew.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 25 mar 2024 10:30 #1145

  • kasko
  • kasko's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 4920
  • Primljenih Zahvalnica: 9930
U Nemackoj su pale cene 10%
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 15 apr 2024 14:00 #1146

  • Cole11
  • Cole11's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 367
  • Primljenih Zahvalnica: 831
Imam nedoumicu, jeste da nije vezana za NS, ali je vezana za opstu klimu:

Hocu da kupim manji stan u Valjevu, mom mi rodnom gradu.
I sad je tamo kvadrat, u novogradnji, u zavisnosti od nacina placanja od 1150eur do 1400eur.
Medjutim, problem je sto je i starogradnja sada dosla do 1000eur kvadrat i jace, bez problema - i to u zgradama 40 god starim.

Ja nemam para za bacanje, retko ko ima, i to ce biti stan u kojem ce se ziveti (ne sad odmah, vec za dve-tri godine), znaci nije investicija.
Medjutim, ako se odlucim za novogradnju, ja to moram da "bukiram" sad da bi bilo gotovo za kad mi bude potrebno.
Ako budem odugovlacila, kasnije, nece mi ostati nikakva opcija osim starogradnje - tad novogradnju necu moci da kupim, prosto te kvadrature od 40m2 prve nestanu, pa preostanu samo stancine od 100m2.

Ja nemam utisak da ce cene u novogradnji ici dole, ali mislim da bi u starogradnji trebalo da idu nizbrdo.
Problem sa Valjevom je sto je lokacija u gradu ostalo malo, nije predvidjen pravac sirenja grada, a u grad je doslo nekoliko velikih investicija koje ce zaposliti po nekoliko hiljada ljudi.
Sta kaze forum, sta je savet?
Prostorni planer, al` nisam odustala.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 16 apr 2024 09:11 #1147

  • IC
  • IC's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 435
  • Primljenih Zahvalnica: 521
Kada govorimo o kupovini stana ja tu uvek vidim dve opcije. Jedno je za zivot drugo je investicija. Ti si lepo napisala sta od ta dva trazis. Nisi nam napisala da li imas gde da zivis sledece 2-3 godine tj. da li te to kosta to je uvek presudan faktor. Glasam uvek za dobru novogradnju i kada je rec o stanu gde cu ziveti glasam za sto pre kupovinu. Zgrada ima svoj vek trajanja nije isto kupiti 50 godina stari stan i nov stan. Jedino za cega ne glasam jeste kupovina stana po jakoj ceni u gradu koji ima demografski pad gde ce za 20-30 godina biti veliko pitanje koliko kosta m2 i kome uopste treba, ali ajde da tu temu ne diram sada, ti verovatno znas zasto tamo ulazes i zivis. Ako vec imas lufta 2-3 godine uzmi novogradnju u predugovaranju i gledaj da ti da popust. Moje iskustvo je takvo da dobra novogradnja na dobroj lokaciji mora da se bezecuje pre nego sto pocne zidanje. Cekati da se zgrada zavrsi i birati dobar stan na dobroj lokaciji u novogradnji je naucna fantastika za NS, ne znam kako je u Valjevu verovatno nije bas tako kao ovde. Cak iako ces ziveti u tom stanu on je investicija kojoj bi cena trebala da se duplira svakih 14-15 godina, tj. da imas porast od 4-5% godisnje. Jedno je kada tvoja deca/unuci naslede stan star 50 godina a drugo je 100... Cene stanova nece ici dole, inflacija je velika i uvek ide umnozavajucom stopom sto je katastrofalno na periode od 5-10-15 godina. P.S. niko nema para na bacanje ali je sirotinja ta koja ih uglavnom baca.
There are no passengers on spaceship earth. We are all crew.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 16 apr 2024 09:52 #1148

  • eegor84
  • eegor84's Avatar
  • Van mreže
  • Zidar
  • Poruka: 95
  • Primljenih Zahvalnica: 119
Najbolje da se javi neko ko je vec iz Valjeva pa zna lokalne prilike. Ja bi licno trazio novogradnju, ako je tako mala razlika ne vredi da renoviras, osim ako imas strpljenja da trazis nekog ko prodaje stari stan hitno pa prodjes nesto bolje.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 16 apr 2024 10:56 #1149

  • Cole11
  • Cole11's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 367
  • Primljenih Zahvalnica: 831
Malo sam pustila pipke, znaci cene novogradnje u VA ce od leta biti od 1400-1500+pdv pa nadalje.
To je stvarno meni nenormalan iznos - pa mogu TELEP da kupim za tu cenu i da izdajem taj stan - bolje bih prosla investiciono!
U slucaju da nadjem nesto oko1100-1200, ja bih se odlucila za novogradnju.
U suprotnom, fokusiram se na starogradnju.

Mi smo trenutno stacionirani u NS i ostacemo ovde jos 2-3 godine sigurno, ali povratak u Valjevo nam ne gine.

Hvala svima na komentarima, malo sam uzurpirala temu, svaki savet je dobrodosao.
Prostorni planer, al` nisam odustala.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: TicaNs

Cene stanova 17 apr 2024 16:38 #1150

  • Cookie
  • Cookie's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Institutionalized
  • Poruka: 4222
  • Primljenih Zahvalnica: 3188
Teško da za 1400-1500 po kvadratu možeš bilo šta na Telepu da nađeš. Možda Adice, Veternik…. Ako je velik stan
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 18 apr 2024 13:23 #1151

  • milansel
  • milansel's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 25
  • Primljenih Zahvalnica: 19
Jedno su oglasene cene i one koje investitori traze za stanove, a sasvim druga kategorija su trzisne cene.
Cene su veoma "negotiable''. Trust my word ;)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 18 apr 2024 13:50 #1152

  • Mali princ
  • Mali princ's Avatar
  • Van mreže
  • Zidar
  • Poruka: 71
  • Primljenih Zahvalnica: 45
Kupi stan odmah ako imas para, nemoj cekati.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 18 apr 2024 15:06 #1153

  • vladulns
  • vladulns's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 632
  • Primljenih Zahvalnica: 2942
milansel napisao/la:
Jedno su oglasene cene i one koje investitori traze za stanove, a sasvim druga kategorija su trzisne cene.
Cene su veoma "negotiable''. Trust my word ;)

Moj kolega prodao "ruinu" u Dušana Vasiljeva, 30 m2, treći sprat bez lifta, apsolutno renoviranje potrebno..... 2.500 eura....
Kupio nov stan oko 37m2 na Adicama, 1950 eura....
Pa vi sad vidite kud su otišle cene u Novom Sadu.....
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 19 apr 2024 00:10 #1154

  • Emanon
  • Emanon's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 467
  • Primljenih Zahvalnica: 2125
Jedan poznanik je pre 8 godina za 22.000€ kupio dvorišnu garsonjeru od 18 kvadrata (uknjižena u katastru).
Pre godinu i po dana investitor poruši kuću i sve dvorišne stanove, šupe, pomoćne prostorije.
Poznanik dobije stan od 44 kvadrata u toj novoj zgradi. Cena u pretprodaji je bila oko 2.200-2.300€ po kvadratu, kasnije je išla i na 2.900€.
E ro ja zovem odličnom investicijom. Uložiš 22.000€ da bi kroz 6-7 godina dobio nekretninu tržišne vrednosti 120.000€.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 21 apr 2024 00:06 #1155

  • Cookie
  • Cookie's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Institutionalized
  • Poruka: 4222
  • Primljenih Zahvalnica: 3188
milansel napisao/la:
Jedno su oglasene cene i one koje investitori traze za stanove, a sasvim druga kategorija su trzisne cene.
Cene su veoma "negotiable''. Trust my word ;)

Nešto jeste, nešto nije negotiable. U novim zgradama može mali popust da se dobije, za veće stanove. Kod starih je moguće pregovarati samo ako je cena nerealno visoka…. Opet, 1400-1500€ je skoro nemoguća misija. Možda u nekim krš zgradama, tipa 4. sprat bez lifta….
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 21 apr 2024 02:06 #1156

  • Mikica86
  • Mikica86's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 104
  • Primljenih Zahvalnica: 537
Cookie napisao/la:
milansel napisao/la:
Jedno su oglasene cene i one koje investitori traze za stanove, a sasvim druga kategorija su trzisne cene.
Cene su veoma "negotiable''. Trust my word ;)

Nešto jeste, nešto nije negotiable. U novim zgradama može mali popust da se dobije, za veće stanove. Kod starih je moguće pregovarati samo ako je cena nerealno visoka…. Opet, 1400-1500€ je skoro nemoguća misija. Možda u nekim krš zgradama, tipa 4. sprat bez lifta….

Znam da ne sme da se reklamira, niti da se pominju investitori ali po netu se vidja Oaza sa cenom od 1170...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 21 apr 2024 08:17 #1157

  • IC
  • IC's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 435
  • Primljenih Zahvalnica: 521
Emanon napisao/la:
Jedan poznanik je pre 8 godina za 22.000€ kupio dvorišnu garsonjeru od 18 kvadrata (uknjižena u katastru).
Pre godinu i po dana investitor poruši kuću i sve dvorišne stanove, šupe, pomoćne prostorije.
Poznanik dobije stan od 44 kvadrata u toj novoj zgradi. Cena u pretprodaji je bila oko 2.200-2.300€ po kvadratu, kasnije je išla i na 2.900€.
E ro ja zovem odličnom investicijom. Uložiš 22.000€ da bi kroz 6-7 godina dobio nekretninu tržišne vrednosti 120.000€.

120000 eura posle 6 godina na investiciju od 22000 je fenomenalan povrat. 5-6X za 6 godina je jako tesko napraviti pasivom koju si ti spomenuo. To je povrat od 33% godisnje. Kod tih investicija je problem ponovljivost. Da li mozes i sutra tako da investiras, da li ima u ponudi jeftinih dvorsinih stanova koji ce biti sruseni za par godina i gde ce to investitor a i trziste masno nagraditi. To je vise splet okolnosti, trzisne klime pre 8 godina (tada sam ja platio kvadrat na limanu 3 660eura) traznje stanova u momentu prodaje, niske cene u momentu kupovine i slicno... Inace tim tempom od 33% godisnje na sumu od na primer 50.000 eura za 10-11 godina postajes milioner a par godina kasnije multimilioner...
There are no passengers on spaceship earth. We are all crew.
Poslednja izmena: 21 apr 2024 08:19 od IC.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 21 apr 2024 10:58 #1158

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Na mreži
  • Administrator
  • Poruka: 4870
  • Primljenih Zahvalnica: 8012
Како се рачуна то што ми и даље имамо инфлацију?
Нису поскупели само квадрати тј. "добили на вредности".
На вредности су добиле и основне животне намирнице, услуге, гориво итд.
Релативна зарада је мања јер за исти новац не могу да се ураде и купе исте ствари.

Пример колеге форумаша је изузетан, шта би било са редовним куповинама станова, да ли се тиме остварује нека "оплодња новца"?
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Poslednja izmena: 21 apr 2024 10:59 od Dukelander.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 21 apr 2024 20:46 #1159

  • IC
  • IC's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 435
  • Primljenih Zahvalnica: 521
Kako mislis i dalje? Inflacija je uvek prisutna nekada vise nekada manje. Moje misljenje je da oni koji su kupovali stanove poslednjih 10 godina (mozda ne treba racunati poslednjih godinu-dve) su svakako oplodili novac, stim sto je uslov da ga sada prodaju jer ne znamo sta donosi sutra. Za tih 10 godina cena se duplirala a oni su uzimali kirije koja se takodje duplirala. Da li bi to vazilo i da je neko lagerovao druge artikle ne znam, nije tako lako sa drugim stvarima mozda jedino zlato tu ima smisla... Obzirom na velicinu inflacije u poslednjih godinu dana stanovi su prakticno izgubili na vrednosti, cena vise manje stagnira. Ako se taj trend nastavi sledecih par godina uz sveprisutnu inflaciju vise niko nece govoriti da su stanovi skupi, na taj nacin stanovi ce "pojeftiniti". Porast cene stanova je bio veci nego porast plata to je sigurno i taj trend se verovatno nastavlja, i to ljudi osecaju i ulazu u 4 zida ponekad i sumanuto, to moze svima da nam se obije o glavu. Verujem da dolazi vreme kada ce se diverzifikovati ulaganja i da crep i cigla nisu jedini nacini da se sacuva steceni kapital i eventualno oplodi to ce ublaziti traznju. U svakom slucaju najgora varijanta je drzati lovu u slamarici to su vise manje svi skontali...
There are no passengers on spaceship earth. We are all crew.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Cene stanova 21 apr 2024 23:00 #1160

  • Cookie
  • Cookie's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Institutionalized
  • Poruka: 4222
  • Primljenih Zahvalnica: 3188
Pre nekog vremena je Mišković predložio da ulažemo u akcije. On je pametan, stekao je sve sa svojih 10 prstiju i državom iza sebe. :) Ja čuvam cigle do daljnjeg.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru