Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Najbolje iz Novog Sada

Najbolje iz Novog Sada 10 dec 2012 13:50 #1

  • Pripadnik
  • Pripadnik's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1172
  • Primljenih Zahvalnica: 716
Nešto sam razmišljao i ranije o ovoj temi ali nikako da se pokrene(m) :lol:
Dakle, ideja mi je da na jednom mestu pokušamo da sastavimo nekakvu listu, ne po tome kome je koji je objekat "najbolji", nego prosto po nekom kvalitetu i osobinama koje isti unosi... Mislim na novogradnju i stambenu i poslovnu.
Ukratko, neki dobri primeri novosadske arhitekture. Voleo bih da pokrenemo neku vrstu javne rasprave, makar nas ovde, o tome šta je dobro pa tako možda i, zašto da ne, doprinesemo nekom povećanju svesti kod ljudi.
Naravno, pomoć stručnih je više nego dobrodošla.

P.S. Ako admini misle da sam promašio mesto za temu neka slobodno prebace... a bogami i ako ne bude izazvala neko interesovanje neka je "prebace" u arhivu.

Ono što mi prvo pada na pamet su objekat "Metals banka", Levi9 na Trifkovićevom trgu, Park City.
Sva tri objekta su meni lično nekako ispred svog vremena i unose tu neku kvalitetnu osnovu koja je neophodna.
Mislim da će značaj ovih objekata biti mnogo veći u budućnosti...


Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, sandman, Dunavski

Odg: Najbolje iz Novog Sada 10 dec 2012 16:09 #2

  • TurboMaximus
  • TurboMaximus's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2658
  • Primljenih Zahvalnica: 3036
Slažem se. I sam sam se nosio tom mišlju, ali me je koncept malo mučio, Možda da uvedemo i neko glasanje. Svako predloži neograničen broj objekata, bez rangiranja, a bodovanje (jedno pojavljivanje, jedan bod) da se vidi na jednom mestu. Bilo bi zgodno da i slike manje rezolucije prate listu, ali zaista ne znam šta je tehnički izvodljivo.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Najbolje iz Novog Sada 11 dec 2012 07:23 #3

  • Pripadnik
  • Pripadnik's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1172
  • Primljenih Zahvalnica: 716
Pa možemo i da glasamo, mada meni nije prioritet da odredim najbolji objekat nego jednostavno da na jednom mestu mogu da vidim dobre primere gradske arhitekture. Uvek imam "problem" da se setim tih nekih najboljih "argumenata" :lol:

Mada nije problem ni da ova tema dobije drugačiji tok ako je učesnicima to ok...

Da nastavim, konkretno i direktno. Ja sam jedan od onih koji smatraju da je popularni "radijator" hotel primer dobre arhitekture i ako se pogleda malo šira slika objekat zadovoljava osnovne kriterijume ali i unosi jednu vrstu novog u centar grada na meni prihvatljiv način. Naravno ako se zaokruži ta celina planiranim parkingom i ostalim sadržajima doneće osveženje.



Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Najbolje iz Novog Sada 11 dec 2012 10:34 #4

  • TurboMaximus
  • TurboMaximus's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2658
  • Primljenih Zahvalnica: 3036
OK, pridružujem se.
Radijator mi nije baš prvi izbor, međutim, zaslužuje mesto na širem, nevelikom spisku. I u ovom slučaju je štednja kompromitovala ideju autora, što izvedeno čini manje zanimljivim. No, meni je ključan podrivački atak na konzervativne estetske navike i podržao bih i daleko hrabrije i ekstravagantnije egzibicije.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dunavski

Odg: Najbolje iz Novog Sada 11 dec 2012 10:35 #5

  • Nixivoje
  • Nixivoje's Avatar
  • Van mreže
  • Facebook Admin
  • Poruka: 4031
  • Primljenih Zahvalnica: 2421
Ja bi ubacio i neke relativno starije objekte, npr asistentski apart hotel (gradjen 1991.,i dobro bi mu doso renoviranje, ali je sam objekat vrh), a od relativno novijih svakako master centar, karingtonku (po meni i dalje No1), AB centar, (ali na nekom drugom mestu), ovde se ne uklapa, ne razumem se u arhitekturu, ali su mi ovi objeki vrh, daju urbani šmek gradu, i naravno slozio bih se za zgradu na Trifkovicevom, gde je ona Ecco radnja ali i ona prekoputa od nje na drugom uglu trga sa Laze Teleckog








Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Najbolje iz Novog Sada 11 dec 2012 11:17 #6

  • TurboMaximus
  • TurboMaximus's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2658
  • Primljenih Zahvalnica: 3036
Slažem se i za Metals banku i s Nixojevim izborom.

Asistentski dom je primer kako dobar položaj može da podigne ocenu.

Bulevar centar je prilično ucirkužen u odnosu na jednostavnu, ali i nemodernu eleganciju rendera, no nemoguće ga je zaobići.

Na Metals banku nemam primedbu, a sela je na ćošku samo tako. Šteta što susedna zgrada nije urađena po originalnom projektu, možda bih i nju pohvalio.

Mala na Trifkoviću mi se isto dopada. Volim kombinovanje savremene i stare arhitekture. Grozim se kopija, replika, surogata. Uklapanje je samo stvar mašte i veštine autora.

NIS je nesporan.


PS: Dodaću svoje kada bude fotki, ako me neko ne preduhitri.
Poslednja izmena: 11 dec 2012 15:47 od TurboMaximus.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dunavski

Odg: Najbolje iz Novog Sada 11 dec 2012 15:22 #7

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Ne mogu da nadjem fotku nigde, mislim da je od stambenih vredna paznje ona vojna zgrada na Bul.oslobodjenja od Marusica, preko puta Raiffeisen banke. Zovu je i lubenica :)

Inace, dobri predlozi :cheers:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Najbolje iz Novog Sada 11 dec 2012 16:08 #8

  • ranko su ns
  • ranko su ns's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 5907
  • Primljenih Zahvalnica: 9027
KO HOĆE NAĐE NAČIN, KO NEĆE NAĐE OPRAVDANJE
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: limanac

Odg: Najbolje iz Novog Sada 11 dec 2012 16:09 #9

  • ranko su ns
  • ranko su ns's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 5907
  • Primljenih Zahvalnica: 9027
KO HOĆE NAĐE NAČIN, KO NEĆE NAĐE OPRAVDANJE
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: limanac

Odg: Najbolje iz Novog Sada 11 dec 2012 19:55 #10

  • Nixivoje
  • Nixivoje's Avatar
  • Van mreže
  • Facebook Admin
  • Poruka: 4031
  • Primljenih Zahvalnica: 2421
Slazem se Limanac
Poslednja izmena: 11 dec 2012 19:56 od Nixivoje.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Najbolje iz Novog Sada 11 dec 2012 20:04 #11

  • Nixivoje
  • Nixivoje's Avatar
  • Van mreže
  • Facebook Admin
  • Poruka: 4031
  • Primljenih Zahvalnica: 2421
Kada se zavrsi Dijagonala na Bulevaru Evrope siguran sam da ce ta zgarda biti na ovom spisku
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Najbolje iz Novog Sada 12 dec 2012 00:45 #12

  • TurboMaximus
  • TurboMaximus's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2658
  • Primljenih Zahvalnica: 3036
limanac napisao/la:
Ne mogu da nadjem fotku nigde, mislim da je od stambenih vredna paznje ona vojna zgrada na Bul.oslobodjenja od Marusica, preko puta Raiffeisen banke. Zovu je i lubenica :)

Inace, dobri predlozi :cheers:

To je prva zgrada u gradu s fasadom od keramičkih pločica. Pridružio bih ti se da nema onog isturenog partera. U principu ih ne volim, a ovaj mi se baš ne dopada.
Poslednja izmena: 12 dec 2012 00:46 od TurboMaximus.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Najbolje iz Novog Sada 12 dec 2012 00:48 #13

  • TurboMaximus
  • TurboMaximus's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2658
  • Primljenih Zahvalnica: 3036
Nixivoje NSB napisao/la:
Kada se zavrsi Dijagonala na Bulevaru Evrope siguran sam da ce ta zgarda biti na ovom spisku

Ako je finiširaju kako očekujem biće bolno dosadna.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Najbolje iz Novog Sada 12 dec 2012 10:28 #14

  • Nixivoje
  • Nixivoje's Avatar
  • Van mreže
  • Facebook Admin
  • Poruka: 4031
  • Primljenih Zahvalnica: 2421
Evo i slike

Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Najbolje iz Novog Sada 12 dec 2012 10:50 #15

  • Duja
  • Duja's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 898
  • Primljenih Zahvalnica: 1774
Šta će nam Google StreetView pored Ranka i Nixivoja. Samo kažeš adresu, oni izvade fotku. :cheer:
Svaki dobar projekat može da se oskrnavi pri izvođenju.
Nijedan loš projekat ne može da popravi pri izvođenju.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: ranko su ns

Odg: Najbolje iz Novog Sada 15 dec 2012 21:03 #16

  • zarns
  • zarns's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 112
  • Primljenih Zahvalnica: 62
Levi 9, Radijator i Aleksandrovu zgradu ne treba stavljati na spisak. To su samo 3 objekta, od gomile njih koja su deo zlocinackog poduhvata unistavanja svega lepog sto ima u Novom Sadu. I SNP je mozda lep, ali an drugom mestu. Ni jedan objekat koliko lep ili sta vec bio ne moze da bude na ikakvoj Top 10 pozitivnoj listi, ako je njegova gradnja dovela do devastacije. Dakle, Levi 9, deo devastacije centra (isti vlansik sad rusi kuce iza ove zgrade i zida sklameriju, plus da vas podsetim njegov kran je zauzeo ulaz u Laze Teleckog blokirao prolaz vatrogascima..dakle sramota), Radijator, jedno unisteno na arhitektonskom projektu dobijeno resenje, koje ama svi Novosadjani zovu Radijator i spominju uvek kao primer kako zgrada ne treba da izgleda, plus deo je sire devastaciej centra, i Aleksandar Bulevar Centar, objekat koji je prevelik za tu lokaciju, plus jasno je vidi da je i promasena inevsticija jer je i dalje najveci broj stanova prazan. Plus totalo je ruzna i izlgeda ko debeli covek zategnut kajsom koji samo sto nije pukao.
Toliko od mene.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Najbolje iz Novog Sada 16 dec 2012 13:54 #17

  • TurboMaximus
  • TurboMaximus's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2658
  • Primljenih Zahvalnica: 3036
zarns napisao/la:
Levi 9, Radijator i Aleksandrovu zgradu ne treba stavljati na spisak. To su samo 3 objekta, od gomile njih koja su deo zlocinackog poduhvata unistavanja svega lepog sto ima u Novom Sadu. I SNP je mozda lep, ali an drugom mestu. Ni jedan objekat koliko lep ili sta vec bio ne moze da bude na ikakvoj Top 10 pozitivnoj listi, ako je njegova gradnja dovela do devastacije. Dakle, Levi 9, deo devastacije centra (isti vlansik sad rusi kuce iza ove zgrade i zida sklameriju, plus da vas podsetim njegov kran je zauzeo ulaz u Laze Teleckog blokirao prolaz vatrogascima..dakle sramota), Radijator, jedno unisteno na arhitektonskom projektu dobijeno resenje, koje ama svi Novosadjani zovu Radijator i spominju uvek kao primer kako zgrada ne treba da izgleda, plus deo je sire devastaciej centra, i Aleksandar Bulevar Centar, objekat koji je prevelik za tu lokaciju, plus jasno je vidi da je i promasena inevsticija jer je i dalje najveci broj stanova prazan. Plus totalo je ruzna i izlgeda ko debeli covek zategnut kajsom koji samo sto nije pukao.
Toliko od mene.

Bulevar centar nije preveliki za tu lokaciju, već u lošem odnosu prema okolnim objektima. Nije manja mana, ali da preciziramo.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Najbolje iz Novog Sada 18 dec 2012 21:50 #18

  • Sasa
  • Sasa's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 631
  • Primljenih Zahvalnica: 1082
zarns napisao/la:
Dakle, Levi 9, deo devastacije centra (isti vlansik sad rusi kuce iza ove zgrade i zida sklameriju, plus da vas podsetim njegov kran je zauzeo ulaz u Laze Teleckog blokirao prolaz vatrogascima..dakle sramota), Radijator, jedno unisteno na arhitektonskom projektu dobijeno resenje, koje ama svi Novosadjani zovu Radijator i spominju uvek kao primer kako zgrada ne treba da izgleda, plus deo je sire devastaciej centra, i Aleksandar Bulevar Centar, objekat koji je prevelik za tu lokaciju, plus jasno je vidi da je i promasena inevsticija jer je i dalje najveci broj stanova prazan. Plus totalo je ruzna i izlgeda ko debeli covek zategnut kajsom koji samo sto nije pukao.
Toliko od mene.
A sta je to bilo iza Levi 9 zgrade? Seca li se iko?
Za postavljanje krana na tom mestu, siguran sam da je morao imati dozvolu za zauzece javne povrsine. Kolika god dzamahirija bio ovaj grad, bar se takve stvari ne rade stihijski. Dakle, on je trazio, a neko nadlezan i nije morao da mu da dozvolu. Ali jeste!
Ja je ne zovem Radijator. A ovdasnji sam :) mislim da dobar deo strucne javnosti takodje ne smatra ovu zgradu "Zlocinom". Naprotiv. A to sta babe na pijaci pricaju, mislim da je tema za neki tabloid, a ne ovaj forum.

Edit: Moj predlog bi bila ona mala poslovna zgradica u jos manjoj ulici u zaledju Dunavske (kraj Ilije Ognjanovica, pa desno, cini mi se Ise Bajica), crvena opeka, dosta stakla, brisoleji... savremeno+tradicionalno+ispostovan tabakovic preko puta=bombonica (u onom kosmarnom nizu prema Lupusu).
Poslednja izmena: 18 dec 2012 22:01 od Sasa.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Najbolje iz Novog Sada 19 dec 2012 08:41 #19

  • Pripadnik
  • Pripadnik's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1172
  • Primljenih Zahvalnica: 716
Slažem se Sasa, u potpunosti.

Moramo se malo osloboditi nekih stereotipa i predrasuda, generalno, a u ovom slučaju i kada je arhitektura u pitanju.
Da se razumemo i hotel centar je završen u malo izmenjenoj varijanti ali prosto živimo u takvo vreme i na takvom mestu i treba prepoznati i poštovati svaki pomak napred, makar i mali.
Kad već pričamo o stereotipima, moje lično mišljenje je, za razliku od mnogih, da je i pariski magacin korektan iako je potpuno drugi projekat od planiranog... da me ne shvatite pogrešno ne mislim da mu je mesto u ovoj temi ali poštujem i ovu izvedbu. Prosto to je primer jednog vremena i jednog razmišljanja i još se dobro i uklopio. Gotovo uvek u ovakvim diskusijama sa prijateljima dotaknemo se ove teme... oni su uglavnom površno razmišljajući, bliži opciji da se na mestu stare udžerice napravi nešto što se "uklapa" u staru arhitekturu (znate na šta mislim) ni ne znajući da je, recimo baš u tom delu, skoro svaka zgrada "različita". Tako da, bolje da ne bude nešto što se "uklapa" jer imamo i tu primer apolo centra. Uglavnom, daleko više mi smeta lupus koji je upropastio sve što se moglo upropastiti i "unutra i spolja".
Tako da "radijator" je i dalje, bar po meni, odličan primer i sasvim korektno korespondira sa okolnim objektima a i lokacija mu je odlična.
Što se tiče Bulevar centra slažem se sa Turbo Maximusom ali ne mislim da je to mana. Kako god, mislim da odudara zato što je bolja od ostalih objekata a to onda nije mana.

No, da se vratimo na temu. Sasa mi je dao odlian šlagvort, odlična zgradica... kamo sreće da su ostale bar približnog bar vizuelnog kvaliteta. To je ova mala levo.

Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Najbolje iz Novog Sada 19 dec 2012 08:51 #20

  • Cookie
  • Cookie's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Institutionalized
  • Poruka: 4215
  • Primljenih Zahvalnica: 3183
I ova na uglu je odlična.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru