Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Najbolje iz Novog Sada

Odg: Najbolje iz Novog Sada 19 dec 2012 12:46 #21

  • TurboMaximus
  • TurboMaximus's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2659
  • Primljenih Zahvalnica: 3037
FUTOG napisao/la:
I ova na uglu je odlična.

Dobra / vrlo dobra.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Najbolje iz Novog Sada 22 dec 2012 21:50 #22

  • zarns
  • zarns's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 112
  • Primljenih Zahvalnica: 62
za Pripadnika i Sasu

Dakle, da li moram sada da skeniram papire o nelegalnoj izgradnji Pariskog magacina, Levi 9, nacrte originalnog izgleda Radijatora i gomile drugih podataka koje govore o potpunom divljastvu koje je dovelo da devastacije centra Novog Sada (da nesirim pricu na okolne delove grada). To sto su te vama zgrade lepe i kao uklapaju se u okolinu (verovatno to mislite i sarkofagu, tj SNP-u ako niste jos culi za njegovo ime), ne znaci da je to bilo dobro uradjeno. Novi Sad unistavaju vec duze vreme investitori koje boli k.. da ista sacuvaju i da na kraju krajeva to sto rade na nesto lici. Oni u svojim malim mozgovima imaju svest da je svet/istorija pocela od njih i ponasaju se da ce posle njih biti potop. Novi Sad umesto da je ocuvao svoj centar, kao sto su uradili toliki gradovi na svetu, dozvoljava raznim idiotima da tu zidaju i pri tome ovi kao angazuju arhitekte, koji posle ne smeju ni rec da kazu o tome da zapravo njihov projekat nije ni ispostovan i da su promenjeni originalni nacrti, a da ne govorim da i gomila tih arhitekata ima istu svest u glavi kao i ti isti investiori i ponasaju se ko da nista tu nije bilo i da nece ista biti sutra i crtaju totalno idiotske obejkte.
Poslednja izmena: 22 dec 2012 21:51 od zarns.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Najbolje iz Novog Sada 22 dec 2012 21:54 #23

  • zarns
  • zarns's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 112
  • Primljenih Zahvalnica: 62
Pripadnik napisao/la:
Slažem se Sasa, u potpunosti.

Moramo se malo osloboditi nekih stereotipa i predrasuda, generalno, a u ovom slučaju i kada je arhitektura u pitanju.
Da se razumemo i hotel centar je završen u malo izmenjenoj varijanti ali prosto živimo u takvo vreme i na takvom mestu i treba prepoznati i poštovati svaki pomak napred, makar i mali.
Kad već pričamo o stereotipima, moje lično mišljenje je, za razliku od mnogih, da je i pariski magacin korektan iako je potpuno drugi projekat od planiranog... da me ne shvatite pogrešno ne mislim da mu je mesto u ovoj temi ali poštujem i ovu izvedbu. Prosto to je primer jednog vremena i jednog razmišljanja i još se dobro i uklopio. Gotovo uvek u ovakvim diskusijama sa prijateljima dotaknemo se ove teme... oni su uglavnom površno razmišljajući, bliži opciji da se na mestu stare udžerice napravi nešto što se "uklapa" u staru arhitekturu (znate na šta mislim) ni ne znajući da je, recimo baš u tom delu, skoro svaka zgrada "različita". Tako da, bolje da ne bude nešto što se "uklapa" jer imamo i tu primer apolo centra. Uglavnom, daleko više mi smeta lupus koji je upropastio sve što se moglo upropastiti i "unutra i spolja".
Tako da "radijator" je i dalje, bar po meni, odličan primer i sasvim korektno korespondira sa okolnim objektima a i lokacija mu je odlična.
Što se tiče Bulevar centra slažem se sa Turbo Maximusom ali ne mislim da je to mana. Kako god, mislim da odudara zato što je bolja od ostalih objekata a to onda nije mana.

No, da se vratimo na temu. Sasa mi je dao odlian šlagvort, odlična zgradica... kamo sreće da su ostale bar približnog bar vizuelnog kvaliteta. To je ova mala levo.


da li ste znali da je ovo inace nelegalna gradnja... eto sada znate. jos nije legalizovana ni posle toliko godina. ..1 i po sprat vise dignut, plus vise stotina kvadrata dodatnog prostora.. nema cak ni planova.
Poslednja izmena: 22 dec 2012 21:55 od zarns.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Najbolje iz Novog Sada 22 dec 2012 22:23 #24

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4870
  • Primljenih Zahvalnica: 8012
zarns napisao/la:
da li ste znali da je ovo inace nelegalna gradnja... eto sada znate. jos nije legalizovana ni posle toliko godina. ..1 i po sprat vise dignut, plus vise stotina kvadrata dodatnog prostora.. nema cak ni planova.

Pratili smo je dok se gradila, i videlo se da ima sprat viška. A i lepo se vidi da je taj poslednji sprat kao neko siroče, niži od ostalih, verovatno u suludom pokušaju da se tretira kao potkrovlje, pa ni sam investitor nije bio načisto da li da napravi normalan sprat ili da i dalje glumi.
Nego, planova sigurno ima (ne radi se bez crteža), samo neko neće da ih da, a legalizovaće se onda kad se dve strane dogovore oko toga koliki je štraf. Rušiti se neće, to nam nije praksa, a i šteta bi bilo, pristojna je zgradica.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Poslednja izmena: 22 dec 2012 22:24 od Dukelander.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Najbolje iz Novog Sada 23 dec 2012 12:18 #25

  • Brane
  • Brane's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 783
  • Primljenih Zahvalnica: 1869
@ Zarns, da li može nacrt originalnog izgleda hotela Centar? Nikada nisam video kako je ta zgrada trebalo da izgleda pa čisto da uporedim jer hvale to rešenje.
Zaista je šteta što se dozvoljava svakojaka gradnja u Novom Sadu, naročito u centru grada. Umesto da se sačuva jedna celina prošlih vremena, gotovo svakodnevno gledamo njenu devastaciju.
Uzgred, da li ste za rušenje nelegalno podignutih objekata i onih koji se ne uklapaju u ambijentalnu celinu?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Najbolje iz Novog Sada 25 dec 2012 23:48 #26

  • Nixivoje
  • Nixivoje's Avatar
  • Van mreže
  • Facebook Admin
  • Poruka: 4031
  • Primljenih Zahvalnica: 2421
A Nesica niko ne spominje, po meni vrhunska zgrada :)


Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Najbolje iz Novog Sada 26 dec 2012 08:56 #27

  • Pripadnik
  • Pripadnik's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1172
  • Primljenih Zahvalnica: 716
zarns napisao/la:
za Pripadnika i Sasu

Dakle, da li moram sada da skeniram papire o nelegalnoj izgradnji Pariskog magacina, Levi 9, nacrte originalnog izgleda Radijatora i gomile drugih podataka koje govore o potpunom divljastvu koje je dovelo da devastacije centra Novog Sada (da nesirim pricu na okolne delove grada). To sto su te vama zgrade lepe i kao uklapaju se u okolinu (verovatno to mislite i sarkofagu, tj SNP-u ako niste jos culi za njegovo ime), ne znaci da je to bilo dobro uradjeno. Novi Sad unistavaju vec duze vreme investitori koje boli k.. da ista sacuvaju i da na kraju krajeva to sto rade na nesto lici. Oni u svojim malim mozgovima imaju svest da je svet/istorija pocela od njih i ponasaju se da ce posle njih biti potop. Novi Sad umesto da je ocuvao svoj centar, kao sto su uradili toliki gradovi na svetu, dozvoljava raznim idiotima da tu zidaju i pri tome ovi kao angazuju arhitekte, koji posle ne smeju ni rec da kazu o tome da zapravo njihov projekat nije ni ispostovan i da su promenjeni originalni nacrti, a da ne govorim da i gomila tih arhitekata ima istu svest u glavi kao i ti isti investiori i ponasaju se ko da nista tu nije bilo i da nece ista biti sutra i crtaju totalno idiotske obejkte.
Uff, nisam baš mislio da ćemo diskutovati na ovaj način u ovoj temi. Mada, bilo bi zanimljivo sigurno ali diskusija je preširoka za ovu temu...
Pre svega mislio sam da izađemo sa nekim predlozima šta je to, po vama, najbolje od novogradnje u NS. Niko ne spori divljaštvo i devastaciju ali prosto ova tema i jeste zamišljena tako da izvuče najbolje u trenutnim okolnostima pa, zašto da ne, i doprinese drugačijem razmišljanju. Pomalo me nervira takvo razmišljanje kako ništa ne valja bez predloga i sugestija... svakom objektu i novogradnje i starogradnje se može pronaći zamerka ali ako se uzme na primer istorijski okvir u kome je nešto urađeno onda te zamerke mogu biti manje ili veće. Pariski magacin sam pomenuo samo kao primer i nije mu mesto ovde, a što se tiče opaske o lepoti zgrada i uklapanju, bar što se mene lično tiče trudim se da budem objektivan i da sagledam sve iz mnogo uglova a ne samo fizičko uklapanje. Tako da, ostajem pri svom mišljenju da je "radijator" korektno izveden (sada čak i sa ukusom okićen) a levi 9 takođe. A što se tiče SNP, iz ovog ugla gledano, da ne elaboriram, danas mi daleko više smeta apolo centar ili recimo lupus u odnosu na pariski... toga čak ima i u staroj gradnji, ako čovek stane kod miletića i okrene se oko sebe u krug može svašta da vidi. Kada je bulevar centar u pitanju dolazimo u situaciju da jedan, pa reći ću kapitalni, objekat ne možemo da "uklopimo" u onakvu okolinu!? Hoću da kažem da okolina ne valja i onda ako se objekat "ne uklapa" ne valja?! Nemama nameru da branim investitore jer delim mišljenje sa onima koji misle loše o njima.
Što se tiče slike onog objekta kod dunavskog parka, mislio sam na onu malu zgradu od crvene opeke.

Postoji još jedno veliko pitanje a to je koliko smo mi spremni da prihvatimo nešto novo i koliko idealizujemo neka druga mesta na svetu, gde takođe ima grešaka i promašaja i bahatih investitora.

Nixivoje, slažem se da je nešićeva zgrada dobar primer u moru loših.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Najbolje iz Novog Sada 26 dec 2012 11:56 #28

  • TurboMaximus
  • TurboMaximus's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2659
  • Primljenih Zahvalnica: 3037
Pariski magazin ne nosi ni očiglednu ni skrivenu lepotu. Gledan izolovano primer je onoga što mi se ne dopada, međutim, uklopio se i to pohvaljujem, ali na moju listu ne može.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Najbolje iz Novog Sada 26 dec 2012 13:46 #29

  • Sasa
  • Sasa's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 631
  • Primljenih Zahvalnica: 1082
Brane napisao/la:
Uzgred, da li ste za rušenje nelegalno podignutih objekata i onih koji se ne uklapaju u ambijentalnu celinu?

Sta znaci ne uklapaju se u ambijentalnu celinu? Da li mislis na rusenje tipa ti, ja i ostali sa foruma uzmemo C4 i rusimo jedan po jedan koji nam se ne svidja ili nekako institucionalizujemo tu nasu borbu?! Ima gomila legalno podignutih objekata koji se ne uklapaju u amb. celinu? Sta cemo s njima?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Re: Odg: Najbolje iz Novog Sada 29 dec 2012 20:38 #30

  • Brane
  • Brane's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 783
  • Primljenih Zahvalnica: 1869
Mislim na to da se mnogi, recimo, Pariski magazin ne uklapa. Ima i primera zgrada koje su lepo uklopljene. Ne mislim da idemo redom sa C4 i miniramo sve što nam se ne sviđa nego da se to institucionalizuje. Svedoci smo i da mnoge zgrade nemaju dozvolu. A šta sa njima.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Re: Odg: Najbolje iz Novog Sada 29 dec 2012 21:06 #31

  • Sasa
  • Sasa's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 631
  • Primljenih Zahvalnica: 1082
Brane napisao/la:
Mislim na to da se mnogi, recimo, Pariski magazin ne uklapa. Ima i primera zgrada koje su lepo uklopljene. Ne mislim da idemo redom sa C4 i miniramo sve što nam se ne sviđa nego da se to institucionalizuje. Svedoci smo i da mnoge zgrade nemaju dozvolu. A šta sa njima.

Pa za sve to manje vise postoje institucije: imamo Zavod za urbanizam koji pravi planove, imamo Skupstinu grada koja ih usvaja, imamo Gradsku upravu za urbanizam koja sprovodi te planove (izdavanjem Lokacijskih dozvola, Gradjevinskih dozvola, Upotrebnih dozvola a na osnovu planova koje su urbanisti napravili). Imamo Zavod za izgradnju grada koji na osnovu projektovane kvadrature razrezuje investitorima doprinose za komunalno opremanje i vodi brigu da sve bude placeno do poslednjem cm2. Imamo javna preduzeca koja daju uslove za projektovanje, cak neki od njih poput JP Vodovod i kanalizacija, daju svoja misljenja na projekte i dosta su strogi po pitanju svojih pravila. Imamo Zavod za zastitu spomenika koji daje konzervatorske uslove i kontrolise projekte kada se radi o zasticenim celinama ili objektima. Imamo gradsku komisiju koja kontrolise projekte (sta su njena zaduzenja, osim da kontrolise uslove iz Lokacijske dozvole, nisam siguran). Sta jos imamo? Protivpozarnu policiju, koja takodje zahteva postovanje uslova PP zastite. Imamo i hiljade stranica pravilnika, normativa, propisa iz raznih oblasti kojima je pokrivena ovako siroka tema kao sto je gradjevinarstvo.
Od septembra imamo na snazi Pravilnik o energetskoj efikasnosti zgrada. Od sledeceg juna u primeni je novi Pravilnik o stambenoj izgradnji (na snagu stupio proslog juna, sa grace periodom od godinu dana). Sta nam onda fali? Fali to da se ovi propisi postuju tj. da se obezbedi njihovo postovanje! Uz male dopune i popravke, sve su to propisi cijom bismo primenom svi bolje ziveli i lakse radili. I investitori, i projektanti, i krajnji korisnici objekata. Samo kad bi svako posteno radio svoj posao, ne mesao se u tudj, i postovao propise i kad bi se zestoko sankcionisali oni koji te propise krse.
Institucionalizacija je vec obavljena, mi imamo institucije za sve, samo te institucije ne rade poslove koji su im povereni.
----
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Re: Odg: Re: Odg: Najbolje iz Novog Sada 29 dec 2012 21:11 #32

  • Brane
  • Brane's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 783
  • Primljenih Zahvalnica: 1869
Lanac je slab koliko je slaba najslabija karika. U ovom slučaju institucija za sasnkcionisanje!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Re: Odg: Re: Odg: Najbolje iz Novog Sada 29 dec 2012 21:26 #33

  • Sasa
  • Sasa's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 631
  • Primljenih Zahvalnica: 1082
Brane napisao/la:
Lanac je slab koliko je slaba najslabija karika. U ovom slučaju institucija za sasnkcionisanje!

Ako se bavis projektovanjem u ns, onda znas da su nama sve karike na ivici pucanja.
Na urbaniste se vrse pritisci u fazi planiranja.
Na gradsku upravu se vrse pritisci u fazi izdavanja uslova, kao i kasnije u fazi izdavanja gr.dozvole.
Inspekcija kao da ni ne postoji.
Zavod za zastitu spomenika kao da ni ne postoji.
Pozarna policija kao da ni ne postoji.
Ne znam kako je u drugim gradovima u Srbiji.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Najbolje iz Novog Sada 29 dec 2012 21:30 #34

  • Sasa
  • Sasa's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 631
  • Primljenih Zahvalnica: 1082
Dukelander napisao/la:
zarns napisao/la:
da li ste znali da je ovo inace nelegalna gradnja... eto sada znate. jos nije legalizovana ni posle toliko godina. ..1 i po sprat vise dignut, plus vise stotina kvadrata dodatnog prostora.. nema cak ni planova.

Pratili smo je dok se gradila, i videlo se da ima sprat viška. A i lepo se vidi da je taj poslednji sprat kao neko siroče, niži od ostalih, verovatno u suludom pokušaju da se tretira kao potkrovlje, pa ni sam investitor nije bio načisto da li da napravi normalan sprat ili da i dalje glumi.
Nego, planova sigurno ima (ne radi se bez crteža), samo neko neće da ih da, a legalizovaće se onda kad se dve strane dogovore oko toga koliki je štraf. Rušiti se neće, to nam nije praksa, a i šteta bi bilo, pristojna je zgradica.

Evo jednog zanimljivog resenja, u okvirima plana i zacrtane spratnosti, bas tog coska:


Izvor: LINK
Poslednja izmena: 29 dec 2012 21:31 od Sasa.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: TurboMaximus

Odg: Najbolje iz Novog Sada 30 dec 2012 00:30 #35

  • TurboMaximus
  • TurboMaximus's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2659
  • Primljenih Zahvalnica: 3037
Nemam ništa protiv sadržaja debate, ali promašujete temu.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Najbolje iz Novog Sada 30 dec 2012 08:30 #36

  • Sasa
  • Sasa's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 631
  • Primljenih Zahvalnica: 1082
TurboMaximus napisao/la:
Nemam ništa protiv sadržaja debate, ali promašujete temu.
sorry, zavrsio sam! Od sad samo najbolje iz ns!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Najbolje iz Novog Sada 30 dec 2012 15:59 #37

  • TurboMaximus
  • TurboMaximus's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2659
  • Primljenih Zahvalnica: 3037


Moj večiti favorit. Toliko sam zadovoljan da bih predložio neki stepen zaštite.
Poslednja izmena: 30 dec 2012 16:01 od TurboMaximus.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Buck

Odg: Najbolje iz Novog Sada 30 dec 2012 17:02 #38

  • Nixivoje
  • Nixivoje's Avatar
  • Van mreže
  • Facebook Admin
  • Poruka: 4031
  • Primljenih Zahvalnica: 2421
@Turbo Juce bas sa drugarom komentarisem, stvarno svetski i dan danas izgleda.


Ali jedan objekat u NS je van svake konkurencije

Poslednja izmena: 30 dec 2012 17:05 od Nixivoje.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Najbolje iz Novog Sada 30 dec 2012 17:16 #39

  • Nixivoje
  • Nixivoje's Avatar
  • Van mreže
  • Facebook Admin
  • Poruka: 4031
  • Primljenih Zahvalnica: 2421
Evo dosadasnjih kandidata

Poslednja izmena: 30 dec 2012 17:19 od Nixivoje.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Najbolje iz Novog Sada 30 dec 2012 22:55 #40

  • TurboMaximus
  • TurboMaximus's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2659
  • Primljenih Zahvalnica: 3037
Nixoje, da li to može stalno da stoji na vrhu teme?

Banovina je, mada najupečatljivija, za korak u prošlosti u odnosu na ono što smatram temom. Ne pretendujem da namećem normu već imam utisak da je bila namera da pretresemo novije objekte.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru