Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Petrovaradinska tvrđava

Odg: Petrovaradinska tvrđava 20 feb 2012 06:01 #101

  • Pinki
  • Pinki's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Festina lente
  • Poruka: 903
  • Primljenih Zahvalnica: 896
Micowiny napisao/la:
Obilazak Novog Sada i Tvrđave uz vodiče

Udruženje novosadskih turističkih vodiča u saradnji sa Turističkom organizacijom grada i ove godine obeležava 21. februar - Svetski dan turističkih vodiča.

Udruženje će, kao i prethodnih godina, organizovati besplatne, promotivne šetnje po Novom Sadu i Petrovaradinskoj tvrđavi. Obilazak je zakazan za subotu, 18. februar, a okupljanja su kod Miletićevog spomenika i kod Sat kule na Petrovaradinskoj tvrđavi u 11h. Svi građani koji u to vreme budu na ovim lokacijama imaće priliku da od stručnih vodiča, članova Udruženja, saznaju nešto više o Novom Sadu i Petrovaradinskoj tvrđavi.
Sve dodatne informacije mogu se dobiti na broj telefona 063/102-65-55, 064/161-03-63 ili 063/817-29-35.

www.021.rs/Novi-Sad/Servisne-informacije...rdave-uz-vodice.html

btw... prosle godine jedan turisticki vodic je odvalio da damad ali-pasa nije bio vezir... i ostao je ziv.. :bash:
Je l' neko bio na ovom hepeningu?
Poslednja izmena: 20 feb 2012 06:02 od Pinki.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Petrovaradinska tvrđava 20 feb 2012 15:44 #102

  • Micowiny
  • Micowiny's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Mineur Major
  • Poruka: 152
  • Primljenih Zahvalnica: 389
bio sam ja... osim pominjanja akademika u pozitivnom kontekrtu, 30.000 ljudi koje moze da primi podzemlje i 12.000 puskarnica... nisam imao zamerki... ;)
„Tvrđave se ne podižu po pravilima i sistemima, već po zdravom ljudskom razumu i iskustvu.“
Sebastijen le Pretr de Voban (1633-1707)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Petrovaradinska tvrđava 20 feb 2012 15:48 #103

  • Micowiny
  • Micowiny's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Mineur Major
  • Poruka: 152
  • Primljenih Zahvalnica: 389
nego... evo jedne fotke i male price...



Ovu fotografiju sam snimio krajem 2007. godine na Petrovaradinskoj tvrđavi.
Mačor mi se neverovatno lepo postavio. Nazvao sam je "Čuvar tvrđave".

Inače, mačka je na neki način simbol i zaštitnik Petrovaradinske tvrđave. Na bastionu Sv. Inoćentija nekada je stajao prikaz mačke (sada se nalazi u Muzeju grada Novog Sada). Priča se da su tokom izgradnje tvrđave u bastione uziđivali žive mačke, nešto kao prinošenje žrtve, kako bi tvrđava bila dugovečna. Da ne kažem da su želeli da ima devet života.

U prilog ovoj legendi ide i prica da su tokom 50ih godina prošlog veka, kada je tvrđava prestala da bude vojni objekat i kada su počele prve rekonstrukcije, radnici su u zidovoma nailazili na mumificirane ostatke mačaka koje su se pri dodiru sa vazduhom pretvarale u prah i pepeo.
„Tvrđave se ne podižu po pravilima i sistemima, već po zdravom ljudskom razumu i iskustvu.“
Sebastijen le Pretr de Voban (1633-1707)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Pinki

Odg: Petrovaradinska tvrđava 20 feb 2012 15:57 #104

  • Micowiny
  • Micowiny's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Mineur Major
  • Poruka: 152
  • Primljenih Zahvalnica: 389
evo jos jedne slicice za koju je jedna devojka rekla "kako je dobra animacija"...

naime, radi se o obnovi tvrdjave bourtange (holandija) koja je bila "raskockana" pa su samo rekonstruisali vodene sanceve i zemljane nasipe ali bez podizanja zidina...



nesto slicno rade i u slavonskom brodu sa njihovom tvrdjavom...


„Tvrđave se ne podižu po pravilima i sistemima, već po zdravom ljudskom razumu i iskustvu.“
Sebastijen le Pretr de Voban (1633-1707)
Poslednja izmena: 20 feb 2012 15:59 od Micowiny.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: mukyz, Nicisy1, solimns, Dukelander, Cookie, Buck, limanac, sandman, Pinki, TurboMaximus

Odg: Petrovaradinska tvrđava 20 feb 2012 18:20 #105

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612
te zvezdaste tvrdjave su najbolje branjene. projektovane su tako da im se ni sa jedne strane ne moze prici sa faktorom iznenadjenja, nespremnosti ili "da im dodju od nazad" << ovo poslednje dobro zvuci :naughty:
ja sam bio u mestu hulst, takodje u holandiji i mogu reci da se sa zemlje ni ne primeti da je mesto zapravo utvrdjenje.

Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, Buck, limanac, Pinki, TurboMaximus

Odg: Petrovaradinska tvrđava 20 feb 2012 19:01 #106

  • Yokai
  • Yokai's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3505
  • Primljenih Zahvalnica: 2254


Sta reci, a ne zaplakati.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: mukyz, limanac, Pinki

Odg: Petrovaradinska tvrđava 20 feb 2012 19:22 #107

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Nista od toga ni ne zasluzujemo kad smo ovakvi :bash:

Recenica: "...tako da cemo videti kako najbolje da upotrebimo taj novac" je vrlo indikativna...
Poslednja izmena: 20 feb 2012 19:25 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Petrovaradinska tvrđava 20 feb 2012 19:23 #108

  • Otis Driftwood
  • Otis Driftwood's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2499
  • Primljenih Zahvalnica: 1270
Listen, you Malibu middle class Barbie piece of shit, I'm tryin' to work here. Work? You ever work? Yeah, I'll bet you have. Scoopin' ice cream to your shit-heel friends on summer break. Well I ain't talkin' about no goddamn white socks with Mickey Mouse on one side and Donald Duck on the other. I...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: inactive_account, TurboMaximus, Brane

Odg: Petrovaradinska tvrđava 20 feb 2012 19:26 #109

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Btw, imao sam malo pre broj postova kao i godina kad je Tvrdjava pocela da se gradi :D

@ Otis :okay:
Poslednja izmena: 20 feb 2012 19:27 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Petrovaradinska tvrđava 20 feb 2012 19:29 #110

  • Buck
  • Buck's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1127
  • Primljenih Zahvalnica: 2190
Stvarno nemam reči za ovakvu reakciju grada, dobiju pare i onda se ovako ponašaju... :wallbash:

Da se nadovežem na gornje primere, bio sam pre par godina u Palmanovi, vrlo zanimljivo utvrđenje.



Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, sandman, Pinki, TurboMaximus

Odg: Petrovaradinska tvrđava 20 feb 2012 22:00 #111

  • Pinki
  • Pinki's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Festina lente
  • Poruka: 903
  • Primljenih Zahvalnica: 896
Micowiny napisao/la:
evo jos jedne slicice za koju je jedna devojka rekla "kako je dobra animacija"...

naime, radi se o obnovi tvrdjave bourtange (holandija) koja je bila "raskockana" pa su samo rekonstruisali vodene sanceve i zemljane nasipe ali bez podizanja zidina...

Možda je neko primetio da moj avatar predstavlja u stvari petougaonu tvrđavu poput ove gore. Inače P nije od Pinki nego od jednog starog naziva za Petrovaradin, kako mi se zvala i sad već bivša (ugašena) firma...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Petrovaradinska tvrđava 20 feb 2012 22:03 #112

  • Cookie
  • Cookie's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Institutionalized
  • Poruka: 4222
  • Primljenih Zahvalnica: 3188
Da nije možda Pentagon? :)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Petrovaradinska tvrđava 20 feb 2012 22:05 #113

  • True_detective
  • True_detective's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 267
  • Primljenih Zahvalnica: 248
Šta se dešava sa obnovom Velikog ratnog bunara na tvrđavi? Mislim da si ti limanac pominjao nekog insajdera? :)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Petrovaradinska tvrđava 20 feb 2012 22:40 #114

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Videcu se s insajderkom bas ovih dana, pa cu gledati da pitam dokle je to doslo ;)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: mukyz, True_detective

Odg: Petrovaradinska tvrđava 20 feb 2012 22:48 #115

  • Micowiny
  • Micowiny's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Mineur Major
  • Poruka: 152
  • Primljenih Zahvalnica: 389
Veternikk napisao/la:
Šta se dešava sa obnovom Velikog ratnog bunara na tvrđavi? Mislim da si ti limanac pominjao nekog insajdera? :)

sljakaju... samo sto ga povezuju sa muzejom grada odakle ce se ulaziti u njega... poslednjih godinu dana rade na tome... dokle... ko zna...
„Tvrđave se ne podižu po pravilima i sistemima, već po zdravom ljudskom razumu i iskustvu.“
Sebastijen le Pretr de Voban (1633-1707)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: True_detective

Odg: Petrovaradinska tvrđava 20 feb 2012 22:49 #116

  • Micowiny
  • Micowiny's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Mineur Major
  • Poruka: 152
  • Primljenih Zahvalnica: 389
petrikon je pod znakom pitanja... par istoricara sumnjaju da je to taj toponim... :troll:
„Tvrđave se ne podižu po pravilima i sistemima, već po zdravom ljudskom razumu i iskustvu.“
Sebastijen le Pretr de Voban (1633-1707)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Petrovaradinska tvrđava 20 feb 2012 23:05 #117

  • Micowiny
  • Micowiny's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Mineur Major
  • Poruka: 152
  • Primljenih Zahvalnica: 389
sandman napisao/la:
te zvezdaste tvrdjave su najbolje branjene. projektovane su tako da im se ni sa jedne strane ne moze prici sa faktorom iznenadjenja, nespremnosti ili "da im dodju od nazad" << ovo poslednje dobro zvuci :naughty:
ja sam bio u mestu hulst, takodje u holandiji i mogu reci da se sa zemlje ni ne primeti da je mesto zapravo utvrdjenje.


pa sada... ovo kao da si cuo od dvostrukog akademika ili nekog njemu slicnom... kao pisanje o bici kod petrovaradina kada je "austrijska vojska po najcrnjoj noci dosla turcima iza ledja i iznenadila ih"... :wallbash:

i delovi petrovaradina imaju "zvezdast" oblik... doduse nepotpun jer kako kaze u mom potpisu radi se o prilagodjavanju terenu... ali taj tip fortifikacije je kroz istoriju dobio mnogo varijacija...
konkretno ima ulogu branjenja "mrtvog ugla" ispred tvrdjava odnosno stvaranjem unakrsne vatre...

kada se tvrdjava napadala u brojcano stanje napadaca moralo je da predje brojcano stanje branioca... cisto sumnjam da bi se faktorom iznenadjenja moglo prici, npr petrovaradinu (u mirno doba oko 4000 u vreme rata oko 8000 vojnika posade) a da ne budu primeceni...

o vrstama napada jednom drugom prilikom...
„Tvrđave se ne podižu po pravilima i sistemima, već po zdravom ljudskom razumu i iskustvu.“
Sebastijen le Pretr de Voban (1633-1707)
Poslednja izmena: 20 feb 2012 23:06 od Micowiny.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Petrovaradinska tvrđava 21 feb 2012 21:04 #118

  • Pinki
  • Pinki's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Festina lente
  • Poruka: 903
  • Primljenih Zahvalnica: 896
Micowiny napisao/la:
petrikon je pod znakom pitanja... par istoricara sumnjaju da je to taj toponim... :troll:
Eh, dok sumnjaju dobro je. :P

Inače otkrio sam sasvim slučajno da postoji u Petrovaradinu firma istog naziva kao moja, s tim što je d.o.o. a ja sam bio preduzetnik.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Petrovaradinska tvrđava 21 feb 2012 21:22 #119

  • sergio-m
  • sergio-m's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1236
  • Primljenih Zahvalnica: 1657
u ovom gradicu sam bio i tu je vobanov muzej isti onaj sto je i nasu djavu projektovao..
www.sasbach-fewo.de/elsass/bilder-fotos/...ung-neuf-brisach.jpg
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Petrovaradinska tvrđava 21 feb 2012 21:33 #120

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Nije Tvrdjavu projektovao Voban, samo je sistem slican, inace tad cesto praktikovan sto se i vidi po ovim vasim primerima...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru