Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Petrovaradinska tvrđava

Odg: Petrovaradinska tvrđava 29 feb 2012 22:41 #141

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612
ta osmatracnica je sklonjena jer nije iz originalnog projekta. dodata je kasnije. a koliko se ja secam, jesam bio mladji pa nisam tada isao puno na tvrdjavu, bila je poprilicno oronula i nije se renovirala pa je verovatno postojala i bojazan da se srusi.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Petrovaradinska tvrđava 01 mar 2012 08:29 #142

  • Micowiny
  • Micowiny's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Mineur Major
  • Poruka: 152
  • Primljenih Zahvalnica: 389
zato su mene i zvali da dodjem na ovaj forum... :troll:

naime, osmatracnice jesu originalne... to ce i acketa potvrditi posto sam sa njim prepoznavao mesta na kojima su nekada bile, mada nikada nismo do kraja izvrsili obilazak cele tvrdjave da ustanovimo koliko ih je bilo nekada... predpostavlja se da ih je bilo oko 12...

pojavljuju se na gravurama petrovaradinske tvrdjave iz prve polovine XVIII veka... ali u drugoj polovini XVIII veka inzenjeri ih uklanjaju, odnosno izlaze iz upotrebe... da vam sada ne objasnjavam iz kojih razloga...

btw... dve osmatracnice su ponovo dignute 50ih godina proslog veka... jedna na kontragardi bastiona sv. inocetntija i na levom rogu basiona sv. terezije... ova prva jos uvek stoji dok je druga ukonjena tokom radova na setalistu 2007. neposredno pre osnosenja zida, takodje pod izgovorom da nije autenticna...

a sada malo oni:

Građanski list 2007.10.30.

"U međuvremenu, dok se trotoari obnavljaju, majstori su uklonili ruševnu osmatračnicu koja se nalazila na uglu bedema koji gleda na grad i na put ka Trandžamentu. Nalog za rušenje kućice za stražare dao je Zavod za izgradnju grada uz odobrenje zaštitara.

– Godinama unazad osmatračnica je bila zatvorena za posetioce jer je u izuzetno lošem stanju i nije bezbedna za pristup posetilaca. Ona, inače, nije originalna građevina nego je dozidana šezdesetih godina prošlog veka prilikom podizanja bedema duž tog šetališta, kad je upravnik Tvrđave bio Andrija Sečujski. Kućica osmatračnice biće obnovljena u okviru radova koji se trenutno obavljaju na Tvrđavi – rekao je pomoćnik direktora Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture Miodrag Mišljenović."
„Tvrđave se ne podižu po pravilima i sistemima, već po zdravom ljudskom razumu i iskustvu.“
Sebastijen le Pretr de Voban (1633-1707)
Poslednja izmena: 01 mar 2012 08:33 od Micowiny.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: sandman

Odg: Petrovaradinska tvrđava 01 mar 2012 09:41 #143

  • Micowiny
  • Micowiny's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Mineur Major
  • Poruka: 152
  • Primljenih Zahvalnica: 389
Da se malo posvetim i ranijem postu Nixivoja:
Legende
Zanimljivo je i to da je na kupoli crkve postavljen krst iznad polumeseca kao simbol pobede hrišćanstva nad islamom.

Veći deo legendi koji je Nixivoje podelio sa nama dolaze od najveceg poznavaoca Petrovaradinske tvrdjave i autora čuvenog vodiča "Šetnja po Petrovaradinskoj tvrđavi", sada pokojnog Živka Markovića koji je ceo svoj život sakupljao sve informacije ne samo o Tvrđavi već i o Novom Sadu.

Ali "zanimljivost" krsta iznad polumeseca kao simbolom pobede hrišćana nad islamom samo je još jedna od nebrojenih zabluda koja se lako prodaje.

Naime, simbolika na crkvi Blažene Djevice Marije. govori samo da je bogomolja posvećena bogorodici, pošto se ona često predstavlja na takav način:



„Tvrđave se ne podižu po pravilima i sistemima, već po zdravom ljudskom razumu i iskustvu.“
Sebastijen le Pretr de Voban (1633-1707)
Poslednja izmena: 01 mar 2012 09:42 od Micowiny.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Otis Driftwood

Odg: Petrovaradinska tvrđava 02 mar 2012 22:51 #144

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4879
  • Primljenih Zahvalnica: 8065
Iz Dnevnika. Još malo sramote.
Вода се излива, прети Тврђави

Већ три месеца код прве капије на Петроварадинској тврђави обилно се излива вода. Становници овог дела града неколико пута су се обраћали „Водоводу и канализацији”, али квар није саниран.

Према речима Радована Бунарџића, суграђанина који нам се жалио, уколико се квар не поправи и вода настави да цури постоји могућност да се Тврђава оштети.

- Вода се у овом делу јако цури, и тако је већ три месеца. Сада са излива са обе стране капије. Више пута обраћали смо се “Водоводу”, али никакав одговор нисмо добили. Њихови радници изашли су на терен и лично сам их одвео до места где вода цури, они су то погледали и отишли. Од тада нико није долазио да реши проблем и отклони квар. Ако се овако настави оштетиће Тврђаву- каже Бунарџић.

Из „Водовода и канализације” смо сазнали да је у питању квар на унутрашњој мрежи и да због тога ово предузеће није задужено да га санира.
- Наши радници били су на Тврђави да провере о чему се ради. У питању је квар на унутрашњој мрежи и ми нисмо надлежни за тај део. Обавестили смо „Пословни простор”, јер су у питању њихови локали. Они би требало да пронађу неког да поправи квар - истиче портпарол овог предузећа Давор Сантрач.

У „Пословном простору" нисмо успели да сазнамо какав је квар у питању и да ли су обавестили надлежне, који би квар на мрежи поправили. Речено нам је да ће нам одговоре проследити наредне недеље, када буду имали све информације.Н. Р.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Poslednja izmena: 02 mar 2012 22:52 od Dukelander.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Micowiny

Odg: Petrovaradinska tvrđava 02 mar 2012 23:30 #145

  • Cookie
  • Cookie's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Institutionalized
  • Poruka: 4222
  • Primljenih Zahvalnica: 3188
Strašno... :ohno: Naša javna preduzeća se utrkuju u prebacivanju odgovornosti. :wallbash:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Petrovaradinska tvrđava 03 mar 2012 03:21 #146

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612
bilo bi dobro kad bi imenovali nekog za odredjeni deo grada, cak i stranca ako vec u srbiji ne moze d se nadje posten, da ima ovlascenje da naredjuje gradskim firmama ukoliko u njegovom reonu izbije neki problem. tipa nacelnik tvrdjave sad pozove direktora vodovoda i kaze to i to je problem da se resi. i onda ovaj ne sme da kaze to nije nase briga nas.

slicno se desava sa spicem na ribarcu. vec duze vreme beton je unisten i ako se nesto ne resi uskoro bice ozbiljnih problema. kada su ljudi koji imaju vikendice tamo zvali vojvodina vode bio je odgovor oni nemaju nadleznost nad tim delom, zovu gradsko zelenilo ni oni nemaju jer je uz reku, i tako sve ide u krug niko ne zeli da se bakce i mesa sa problemima koji ne ostvaruju profit ili gde ne moze puno da se ukrade.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Petrovaradinska tvrđava 03 mar 2012 18:46 #147

  • Micowiny
  • Micowiny's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Mineur Major
  • Poruka: 152
  • Primljenih Zahvalnica: 389
Kao prvo! Šta im to znači "prva kapija"??? Sada teba da bacam pasulj da bih znao o kojoj kapiji je reč. Pomenuti su "stanovnici" pa kontam da je ta kapija u Podgrađu i bilo bi reč o "Beogradskoj kapiji". Ali eto navode sugrađanina Radovana Bunardžića, koji je inače arheolog u Muzeju grada Novog Sada na Tvrđavi. Ali mislim da je ovde više reč o novinarstvu.

A nemojte dirati moje preduzeće. :D Zamislite nasip u Sremskoj Kamenici. Na tih pet metara dolazi tri jurisdikcije.

A kada pričamo o Tvrđavi, ne znam da li sam već pomninjao Javno preduzeće "Beogradska tvrđava".

www.beogradskatvrdjava.co.rs/

mala izmena...

sada sam pogledao originalan tekst na dnevnikovom sajtu... kakve veze ima severna strana jednostavne kasarne i koja je sada to "prva kapija"... tek sada mi nista nije jasno... :?
„Tvrđave se ne podižu po pravilima i sistemima, već po zdravom ljudskom razumu i iskustvu.“
Sebastijen le Pretr de Voban (1633-1707)
Poslednja izmena: 03 mar 2012 22:16 od Micowiny.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Petrovaradinska tvrđava 04 mar 2012 02:20 #148

  • Pinki
  • Pinki's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Festina lente
  • Poruka: 903
  • Primljenih Zahvalnica: 896
Micowiny napisao/la:
Da se malo posvetim i ranijem postu Nixivoja:
Legende
Zanimljivo je i to da je na kupoli crkve postavljen krst iznad polumeseca kao simbol pobede hrišćanstva nad islamom.

Veći deo legendi koji je Nixivoje podelio sa nama dolaze od najveceg poznavaoca Petrovaradinske tvrdjave i autora čuvenog vodiča "Šetnja po Petrovaradinskoj tvrđavi", sada pokojnog Živka Markovića koji je ceo svoj život sakupljao sve informacije ne samo o Tvrđavi već i o Novom Sadu.

Ali "zanimljivost" krsta iznad polumeseca kao simbolom pobede hrišćana nad islamom samo je još jedna od nebrojenih zabluda koja se lako prodaje.

Naime, simbolika na crkvi Blažene Djevice Marije. govori samo da je bogomolja posvećena bogorodici, pošto se ona često predstavlja na takav način:
Mislim da nisi u pravu, jer:

Ovo je džamija u centru Pečuja, nakon proterivanja Turaka pretvorena u crkvu. Iznad polumeseca je postavljen krst u znak pobede nad Turcima.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Petrovaradinska tvrđava 04 mar 2012 03:25 #149

  • Nixivoje
  • Nixivoje's Avatar
  • Van mreže
  • Facebook Admin
  • Poruka: 4031
  • Primljenih Zahvalnica: 2421
Malo sam istrazivao, crkva je sagradjena 1881, i poznata je prica da je to ime dobila jer su Turci izgubili bitku zahvaljujuci snegu,koji je ni manje ni vise pao u Junu ili Julu ne znam tacno, bilo mi je cudno kad sam cuo tu pricu, ali me jedan podatak naveo da ipak poverujem. Skoro sam na faxu saznao da je postojao period od 16. veka pa sve do sredine 19. koji je poznat kao malo ledeno doba, u to vreme se desavalo da sneg pada u Julu pa cak i Avgustu, sto objasnjava ovu situaciju.

sr.wikipedia.org/sr/%D0%9C%D0%B0%D0%BB%D...B4%D0%BE%D0%B1%D0%B0
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: TurboMaximus

Odg: Petrovaradinska tvrđava 04 mar 2012 11:42 #150

  • Micowiny
  • Micowiny's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Mineur Major
  • Poruka: 152
  • Primljenih Zahvalnica: 389
Pinki napisao/la:
Micowiny napisao/la:
Da se malo posvetim i ranijem postu Nixivoja:
Mislim da nisi u pravu, jer:

Ovo je džamija u centru Pečuja, nakon proterivanja Turaka pretvorena u crkvu. Iznad polumeseca je postavljen krst u znak pobede nad Turcima.

reci to ljudima u muzeju vojvodine... ;) i onima koji su upoznati sa simbolima sakralnih objekata...
„Tvrđave se ne podižu po pravilima i sistemima, već po zdravom ljudskom razumu i iskustvu.“
Sebastijen le Pretr de Voban (1633-1707)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Petrovaradinska tvrđava 04 mar 2012 12:29 #151

  • Micowiny
  • Micowiny's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Mineur Major
  • Poruka: 152
  • Primljenih Zahvalnica: 389
Nixivoje NSB napisao/la:
Malo sam istrazivao, crkva je sagradjena 1881, i poznata je prica da je to ime dobila jer su Turci izgubili bitku zahvaljujuci snegu,koji je ni manje ni vise pao u Junu ili Julu ne znam tacno, bilo mi je cudno kad sam cuo tu pricu, ali me jedan podatak naveo da ipak poverujem. Skoro sam na faxu saznao da je postojao period od 16. veka pa sve do sredine 19. koji je poznat kao malo ledeno doba, u to vreme se desavalo da sneg pada u Julu pa cak i Avgustu, sto objasnjava ovu situaciju.

sr.wikipedia.org/sr/%D0%9C%D0%B0%D0%BB%D...B4%D0%BE%D0%B1%D0%B0

o tome cemo pricati na kavaliru jedan dan kada budem predavao o bici kod petrovaradina... :)
„Tvrđave se ne podižu po pravilima i sistemima, već po zdravom ljudskom razumu i iskustvu.“
Sebastijen le Pretr de Voban (1633-1707)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Petrovaradinska tvrđava 04 mar 2012 12:31 #152

  • Pinki
  • Pinki's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Festina lente
  • Poruka: 903
  • Primljenih Zahvalnica: 896
Verovatno misliš na ovako nešto:
Sometimes the bottoms of crosses found in Russian Orthodox churches will be adorned with a crescent. The common misconception attributes these to the fact that in 1552, Tsar Ivan the Terrible conquered the city of Kazan which had been under the rule of Muslim Tatars, and in remembrance of this, he decreed that from henceforth the Islamic crescent be placed at the bottom of the crosses to signify the victory of the cross (Christianity) over the crescent (Islam). In fact, crescents on crosses were widespread during the pre-Mongolian period of Russian history and have no relation to the Islamic symbol. The crescent symbol actually is meant to resemble an anchor, which symbolizes the hope for salvation.
http://en.wikipedia.org/wiki/Russian_Orthodox_Church

Čini mi se da su Austrijanci ipak koristili simboliku pobede nad Turcima (islamom).
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Petrovaradinska tvrđava 04 mar 2012 12:45 #153

  • TurboMaximus
  • TurboMaximus's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2662
  • Primljenih Zahvalnica: 3047
Micowiny napisao/la:
Ako je ovo lenger, na čemu dama sedi?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Petrovaradinska tvrđava 04 mar 2012 19:51 #154

  • Brane
  • Brane's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 784
  • Primljenih Zahvalnica: 1880
Sneg je pao 5. Avgusta na dan održavanja bitke. Tada se slavi Snežna Gospa u crkvi na Tekijama.
Krst iznad polumeseca označava da bogomolja pripada dvema religijama i kao simbol pobede hrišćanstva nad islmamom.
sr.wikipedia.org/sr/%D0%A6%D1%80%D0%BA%D...98%D0%B0%D0%BC%D0%B0
Poslednja izmena: 04 mar 2012 19:55 od Brane.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Petrovaradinska tvrđava 05 mar 2012 06:59 #155

  • Micowiny
  • Micowiny's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Mineur Major
  • Poruka: 152
  • Primljenih Zahvalnica: 389
Brane napisao/la:
Sneg je pao 5. Avgusta na dan održavanja bitke. Tada se slavi Snežna Gospa u crkvi na Tekijama.
Krst iznad polumeseca označava da bogomolja pripada dvema religijama i kao simbol pobede hrišćanstva nad islmamom.
sr.wikipedia.org/sr/%D0%A6%D1%80%D0%BA%D...98%D0%B0%D0%BC%D0%B0

ajde da se prošetamo do Tekija pa da čujemo šta oni imaju da kažu.
„Tvrđave se ne podižu po pravilima i sistemima, već po zdravom ljudskom razumu i iskustvu.“
Sebastijen le Pretr de Voban (1633-1707)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Petrovaradinska tvrđava 10 mar 2012 11:05 #156

  • Micowiny
  • Micowiny's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Mineur Major
  • Poruka: 152
  • Primljenih Zahvalnica: 389
A sada malo ozbiljne muzike...

Našao sam podatak da je Antonio Vivaldi ovu kompoziciju posvetio pobedi Venecije kod Krfa i Austrije kod Petrovaradina 1716...

„Tvrđave se ne podižu po pravilima i sistemima, već po zdravom ljudskom razumu i iskustvu.“
Sebastijen le Pretr de Voban (1633-1707)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, TurboMaximus

Opet ona "Prva Kapija" 10 mar 2012 19:31 #157

  • Micowiny
  • Micowiny's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Mineur Major
  • Poruka: 152
  • Primljenih Zahvalnica: 389
Ко треба да заустави воду ?

Водоводна мрежа из које већ три месеца цури велика количина воде код прве капије на Петроварадинској тврђави није поправљена, због чега овај споменик и даље пропада.

Из предузећа "Водовод и канализација" тврде да су обавестили надлежне у "Пословном простору", јер је квар на мрежи унутар објеката, којима располаже ово предузеће и зато је оно надлежно за поправку.


Kод прве капије на Петроварадинскојтврђави још цури

Како смо сазнали из "Пословног простора", квар им нико званично није пријавио.
- Нама се нико званично није обратио за проблем са инсталацијама у објектима којима управља предузеће, а који се налазе на Тврђави. Ми смо задужени за одржавање објеката, као и инсталација у објектима, али не и ван њих - каже директорка "Пословног простора" Гордана Могић.
Према њеним речима "Завод за изградњу града" је финансирао пројекат реконструкције инсталација на Тврђави, а у складу са тим је обновљена и примарна водоводна и канализациона мрежа.
-С обзиром да је у питању хаварија на водоводној мрежи, која угрожава Тврђаву, надлежно предузеће је до сада требало да санира и заустави толики губитак воде - истиче Могић.Н. Р.

www.dnevnik.rs/novi-sad/ko-treba-da-zaustavi-vodu
„Tvrđave se ne podižu po pravilima i sistemima, već po zdravom ljudskom razumu i iskustvu.“
Sebastijen le Pretr de Voban (1633-1707)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Opet ona "Prva Kapija" 10 mar 2012 21:47 #158

  • Pinki
  • Pinki's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Festina lente
  • Poruka: 903
  • Primljenih Zahvalnica: 896
Jesu se dosetili koja je to "prva" kapija? :D
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Petrovaradinska tvrđava 12 mar 2012 14:33 #159

  • Otis Driftwood
  • Otis Driftwood's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2499
  • Primljenih Zahvalnica: 1270
Evo nekih novih slika sa FB stranice Istorijskog Arhiva Novog Sada

Plan bitke kod Petrovaradina 1716. godine. Zamimljivo je kakav je tok Dunav imao tada.



Plan bitke kod Petrovaradina 1716. godine.



Plan zgrade (danas se tu nalaze restorani) na Petrovaradinskoj tvrđavi.



Mapa Petrovaradinske tvrđave sa Novim Sadom.Veoma impozantno ostrvo, da li se zna zasto je nestalo? Priroda ili covek?





Plan zgrade "Jednostavna kasarna" na Petrovaradinskoj tvrđavi.

Listen, you Malibu middle class Barbie piece of shit, I'm tryin' to work here. Work? You ever work? Yeah, I'll bet you have. Scoopin' ice cream to your shit-heel friends on summer break. Well I ain't talkin' about no goddamn white socks with Mickey Mouse on one side and Donald Duck on the other. I...
Poslednja izmena: 12 mar 2012 15:18 od Otis Driftwood.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Pinki

Odg: Petrovaradinska tvrđava 12 mar 2012 14:56 #160

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612
to ostrvo je spojeno sa sremskom stranom, a i dan danas postoji petrovaradinski dunavac koji je ako se ne varam deo nekadasnjeg toka dunava. a za tu recicu koja je na mapi mislim da je onaj potok koji isto postoji i danas :dry: sigurno ima neko bolje upucen, pa ako gresim nek ispravi.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru