Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Petrovaradinska tvrđava

Odg: Petrovaradinska tvrđava 21 jan 2012 15:41 #61

  • Otis Driftwood
  • Otis Driftwood's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2499
  • Primljenih Zahvalnica: 1270
A i tuga je videti kako je Donja Tvrdjava skoro citava pod vojskom

Listen, you Malibu middle class Barbie piece of shit, I'm tryin' to work here. Work? You ever work? Yeah, I'll bet you have. Scoopin' ice cream to your shit-heel friends on summer break. Well I ain't talkin' about no goddamn white socks with Mickey Mouse on one side and Donald Duck on the other. I...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Buck, TurboMaximus

Odg: Petrovaradinska tvrđava 21 jan 2012 17:04 #62

  • sergio-m
  • sergio-m's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1235
  • Primljenih Zahvalnica: 1657
pa i gradjena je za vojne potrebe a mi smo poznati kao dosledan narod :troll:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Petrovaradinska tvrđava 21 jan 2012 17:08 #63

  • Otis Driftwood
  • Otis Driftwood's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2499
  • Primljenih Zahvalnica: 1270
Onda ne mogu ni obicni ljudi tamo da zakorace ?
Listen, you Malibu middle class Barbie piece of shit, I'm tryin' to work here. Work? You ever work? Yeah, I'll bet you have. Scoopin' ice cream to your shit-heel friends on summer break. Well I ain't talkin' about no goddamn white socks with Mickey Mouse on one side and Donald Duck on the other. I...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Petrovaradinska tvrđava 22 jan 2012 11:12 #64

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4870
  • Primljenih Zahvalnica: 8012
Jednom godišnje puštaju ljude u obilazak Vaserštata.
Damubijete ne mogu da se setim koji je to dan.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Petrovaradinska tvrđava 22 jan 2012 12:07 #65

  • Steve McQueen
  • Steve McQueen's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Vintage race cars
  • Poruka: 862
  • Primljenih Zahvalnica: 330
Pa i vojska ce jednom otici odatle... Sto ce biti presedan u 320 godina dugoj istoriji tvrdjave.

Postavlja se pitanje da li smo mi dorasli menjanju tradicije i da li je treba menjati?

Recimo, vojna bolnica u Petrovaradinu je najstarija u Evropi ( postoji 222 godine ). Ako je mi pretvorimo u hotel ili neki slicni civilni objekat, to ce biti prekid tradicije i istorije koja postoji vise od 2 veka.

Sa jedne strane, voleo bi da vidim Tvrdjavu skroz "civilnu", sa puno razlicitih sadrzaja, podgradjem koje vrvi od ljudi i interesantnih lokala, sa hotelom, sa turama po tunelima i sl... ali sa druge strane, lepo bi bilo i da se nasi pra-unuci hvale kako je to jedan od najstarijih na svetu ( ako ne i najstariji ) vojni objekat konstatno u upotrebi.


Hocu da kazem da je tradicija koju ovde imamo, istorija celog Petrovaradina veoma znacajna i da se godine jos uvek nizu. Tradiciju i istoriju pare ne mogu da kupe. Da li postoji modus prema kom bi Tvrdjava ostala bar malo vojni objekat ( da bi se ta tradicija nastavila i odrzala ) a pri tom postala jos vise okrenuta turizmu i bogata sadrzajima i glavni turisticki adut NS?
Slobodni Zidar
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Petrovaradinska tvrđava 22 jan 2012 12:32 #66

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4870
  • Primljenih Zahvalnica: 8012
Verujem da baš vojna bolnica može da opstane i ostane, a sve ostalo što je vojno da se seli.
Vaserštat bi mogao jako lepo da se sredi, ali mi nismo sredili ni Hornverk koji je skoro ceo u civilnim rukama već jako dugo vremena, pa je pitanje da li uopšte ima smisla isterivati vojsku dok se ne smisli neka ozbiljna strategija rekonstrukcije i reutilizacije.

Hoću da kažem da je i postojeći potencijal jako jalovo iskorišten.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Petrovaradinska tvrđava 22 jan 2012 12:35 #67

  • Steve McQueen
  • Steve McQueen's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Vintage race cars
  • Poruka: 862
  • Primljenih Zahvalnica: 330
Dukelander napisao/la:
Hoću da kažem da je i postojeći potencijal jako jalovo iskorišten.


Kao i u milion drugih slucajeva...

Nego, kako napreduje iseljavanje iz Gradica? Kad ce se nesto ozbiljnije tamo raditi?
Slobodni Zidar
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Petrovaradinska tvrđava 22 jan 2012 12:54 #68

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4870
  • Primljenih Zahvalnica: 8012
Ne znam... mogu se raspitati, imam kod koga.
Koliko sam shvatio, prvi potez je na gradu, a grad još nije krenuo da pravi stanove za preseljenje ljudi. Čekamo Stražilovsku...
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Petrovaradinska tvrđava 22 jan 2012 14:55 #69

  • Brane
  • Brane's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 784
  • Primljenih Zahvalnica: 1880
Lično, vojnu bolnicu ne bih selio odatle kao ni vosjku.
A u kom delu biste zadržali ili preselili vojsku na neki drugi deo tvrđave? Da li može vojska na tvržavi da opstane sa hotelom ili prostorom za koncerte pored?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Petrovaradinska tvrđava 22 jan 2012 15:12 #70

  • TurboMaximus
  • TurboMaximus's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2659
  • Primljenih Zahvalnica: 3037
Ono što mora da postoji samo zato što smo, kao vrsta, primitivne zveri, neka se makne iz vidokruga, da nam ne zagađuje suvišno duh.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Petrovaradinska tvrđava 22 jan 2012 16:04 #71

  • Nixivoje
  • Nixivoje's Avatar
  • Van mreže
  • Facebook Admin
  • Poruka: 4031
  • Primljenih Zahvalnica: 2421
Dukelander napisao/la:
Ne znam... mogu se raspitati, imam kod koga.
Koliko sam shvatio, prvi potez je na gradu, a grad još nije krenuo da pravi stanove za preseljenje ljudi. Čekamo Stražilovsku...

to nece skoro, cak ni ta kuca na cosku jos nije srusena jos
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Petrovaradinska tvrđava 23 jan 2012 20:11 #72

  • NEOPLANTERS
  • NEOPLANTERS's Avatar
  • Van mreže
  • Zidar
  • Poruka: 55
  • Primljenih Zahvalnica: 22
KATASRASNO.......Kako to sve ide sporo kod nas,prosto mi se... :toilet: ...jedan od najvecih aduta grada za priliv novca,a kao da nepostoji... :whistle:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Petrovaradinska tvrđava 26 jan 2012 22:01 #73

  • Pinki
  • Pinki's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Festina lente
  • Poruka: 903
  • Primljenih Zahvalnica: 896
Mapa podzemlja Petrovaradinske tvrđave iz 1901. godine, mala slika 1024x650 pix.
Imam i veliku od 8 Mpix, ali sa logotipom Micowinyjevog sajta preko cele slike.

Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Buck

Odg: Petrovaradinska tvrđava 26 jan 2012 22:05 #74

  • Otis Driftwood
  • Otis Driftwood's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2499
  • Primljenih Zahvalnica: 1270
Da li je neko bio u muzeju u Becu gde imaju postavku o Petrovaradinu ? Jako me zanima sta oni sve imaju tamo jer mnogih stvari ne zele da se odreknu i da nam daju nego nam pozajmljuju da skeniramo i fotokopiramo mape.
Listen, you Malibu middle class Barbie piece of shit, I'm tryin' to work here. Work? You ever work? Yeah, I'll bet you have. Scoopin' ice cream to your shit-heel friends on summer break. Well I ain't talkin' about no goddamn white socks with Mickey Mouse on one side and Donald Duck on the other. I...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Petrovaradinska tvrđava 26 jan 2012 22:10 #75

  • Pinki
  • Pinki's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Festina lente
  • Poruka: 903
  • Primljenih Zahvalnica: 896
Koliko znam, ne pozajmljuju nam nego kopiranje u njihovoj režiji naplate 50 eur po mapi, ako se dobro sećam cifre.
Poslednja izmena: 26 jan 2012 22:19 od Pinki.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Petrovaradinska tvrđava 27 jan 2012 08:37 #76

  • Wiener
  • Wiener's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 18
  • Primljenih Zahvalnica: 19
Imas te mape u Arhivu grada Beca, nema ih u stalnoj postavci nego moras da pitas da ti pokazu, ali je stvarno kul...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Petrovaradinska tvrđava 27 jan 2012 08:51 #77

  • Otis Driftwood
  • Otis Driftwood's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2499
  • Primljenih Zahvalnica: 1270
A sta josh ima Bec osim mapa ?
Listen, you Malibu middle class Barbie piece of shit, I'm tryin' to work here. Work? You ever work? Yeah, I'll bet you have. Scoopin' ice cream to your shit-heel friends on summer break. Well I ain't talkin' about no goddamn white socks with Mickey Mouse on one side and Donald Duck on the other. I...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Petrovaradinska tvrđava 29 jan 2012 09:36 #78

  • Wiener
  • Wiener's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 18
  • Primljenih Zahvalnica: 19
Ima svasta, ja sam se bas zacudio, ali sve se cuva tamo, mogu se naci isto i mape napada i odbrane tvrdjave, bitke kod vezirca, Ugovor iz Kapele Mira, nadzemna mapa objekata na Tvrdjavi... Za mene je prosto otkrovenje bilo kada sam video da fali nekoliko objekata, i to cak jedan na gornjem platou...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Petrovaradinska tvrđava 29 jan 2012 12:28 #79

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Evo ga Sergiov post sa odlicnom fotografijom i tim ibjektima sto fale
sergio-m napisao/la:
limanac pravo zbori ....sve si u pravu!

da se kratko vratim na prethodno..kao bivsi ( nikad svrseni ) student istorije dobih na prvom predavanju na poklon od porfesora recenicu kojom je sve receno.."istoriju pisu pobednici"....ovim zavrsavam repliku ...ko oce nek cita ko nece rodilo u cvece :)) ili kako vec bese...


ovo sam usliko gore u muzeju grada na djavi nekom bzvz starom kamerom zato je tako musavo inace se vidi kako je to izgledalo izmedju dva rata tj u vreme rusenja vodene kapije zbog izgradnje mosta kraljevica tomislava...kao sto se da videti fali tu mnogo vise objekata gore na platou kao i u podnozju...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: TurboMaximus

Odg: Petrovaradinska tvrđava 31 jan 2012 12:15 #80

  • Micowiny
  • Micowiny's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Mineur Major
  • Poruka: 152
  • Primljenih Zahvalnica: 389
samo par reči...

bio sa u beču kada je bila izložba u belvedereu o savojskom i imao sam priliku da balavim nad slikarskim platnom "u ful koloru"... prikaz bitke imamo kao gravuru u muzeju grada... za postavku je doneta iz muzeja u torinu...

u "arsenalu" imate stalnu postavku posvecenu i savojskom... nekoliko gravura i slika sa prikazima bitke kod petrovaradina... ali i šator velikog vezira damad ali paše...

u vojnom arhivu nalazi se nekoliko stotina planova i 80 kutuja arhivske građe koje se odnose samo na izgradnju tvrđave...

ali kao što vidimo... potrebna je prvo politička volja i novac da bi sadam poslao par stručnjaka u beč koji su nazad doneli samo 10ak kopija... za ozbiljno istrazivanje potrebne su godine... mnogo novaca... a o podobnostima i znanjima latinskog i nemackog da i ne govorimo...
„Tvrđave se ne podižu po pravilima i sistemima, već po zdravom ljudskom razumu i iskustvu.“
Sebastijen le Pretr de Voban (1633-1707)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru