Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Mračna strana Novog Sada

Mračna strana Novog Sada 02 jul 2013 11:00 #121

  • kimi
  • kimi's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 759
  • Primljenih Zahvalnica: 165
Nek mi kaze neko da sam debilcina i moron i stagod .. ali steta sto doticni nije bio u kolima..
Na zalost kad smo mi novosadjani pickice koje uvek popustaju ,dopustamo da nam ovakav saban predstavlja grad,da sam neki tamo treci dele pare od Informatike ,ja drugi nacin izrazavanja ne mogu imati ..sorry.

ps sto se Informatike tice .. ako vec imaju viska para ondak nek smanje cene
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Mračna strana Novog Sada 02 jul 2013 13:41 #122

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Danju policajci noću kriminalci

Najmanje tri kriminalne grupe u Novom Sadu, prema nezvaničnim saznanjima, bave se reketiranjem lokala, a u svakoj od njih je bar po jedan pripadnik policije ili Žandarmerije. Nedavna hapšenja policajaca za koje se ispostavilo da su „honorarno“ radili i kao kriminalci, motivisalo je pojedine novosadske ugostitelje i privatnike da progovore o njihovoj prisilnoj saradnji s pojedinim pripadnicima novosadske policije.

Među novosadskim policajcima ima onih koji su preko dana čuvari reda, a noću se bave reketiranjem koje nazivaju zaštitom.

- U gradu je nemoguće držati uspešan i posećen lokal, a da vam se pritom ne nametnu opskurni likovi koji bi da vas „čuvaju“. Čim vide da se posao razrađuje i da lokal donosi neki novac, stižu i oni. Kao po pravilu, među njima uvek se nađe i poneki policajac - priča bivši novosadski ugostitelj koji se upravo zbog ovakvih problema povukao iz posla.

- Posle tri meseca rada, pojavila su se trojica momaka i ponudili mi da obezbeđuju lokal. Zahvalio sam im se i rekao da nemam potrebu za obezbeđenjem, s obzirom na to da u mom lokalu zaista nije bilo nikakvih incidenata koji bi zahtevali bilo kakvu silu.

Nedelju dana kasnije isti mladići su mu „dokazali“ da su mu ipak neophodni.

- Došli su pred samo zatvaranje, polomili pola inventara, ošamarili me naočigled osoblja i „objasnili“ da mi je obezbeđenje neophodno. Kada sam im zapretio policijom, jedan od njih je izvadio službenu legitimaciju MUP i rekao: „Nema potrebe da zoveš policiju, tu je“ - priča sagovornik „Blica“.


Vremenom je saznao da je prošao zapravo torturu kroz koju prolazi većina manjih ugostitelja, koji su bili primorani da plaćaju reket. Jedan od najozloglašenijih ali i najmoćnijih među njima je, prema rečima ugostitelja, i dalje aktivni pripadnik policije.

- U gradu se zna ko je on, a ne sumnjam da se to zna i među njegovim kolegama. Taj čovek već godinama „zavodi red“ u noćnom životu, posebno u velikim noćnim klubovima u kojima se uz piće mogu dobiti i neke druge usluge - kaže sagovornik „Blica“.

Na pitanje šta se podrazumeva pod dodatnim uslugama, odgovorio je:
- Ukoliko gost želi da veče nastavi u ženskom društvu, ili da povuče koju crtu, on je čovek koji će se pobrinuti da gost to i dobije. Naravno, ove ekstra usluge se ekstra i naplaćuju.

O ovome se govori i među pripadnicima policije, koji su takođe upoznati s „honorarnim poslovima“ kolega.

- Poznajem dvojicu kojega koji su za par godina kao obični policajci postali vlasnici skupih automobila. Jedan od njih sada vozi BMW, a i dalje radi za platu od tridesetak hiljada dinara. Ponašaju se isto kao oni likovi koje smo do pre par godina zajedno hapsili - kaže ovaj novosadski policajac, napominjući da su to ipak u pitanju pojedinci, koji pre ili kasnije budu otpušteni iz policije.
www.blic.rs/Vesti/Hronika/390985/Danju-p...jci--nocu-kriminalci
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Mračna strana Novog Sada 26 jul 2013 22:03 #123

  • ranko su ns
  • ranko su ns's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 5910
  • Primljenih Zahvalnica: 9043
zanimljiv tekst iz nsreportera



KO HOĆE NAĐE NAČIN, KO NEĆE NAĐE OPRAVDANJE
Poslednja izmena: 26 jul 2013 22:04 od ranko su ns.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie

Mračna strana Novog Sada 17 sep 2013 18:46 #124

  • ranko su ns
  • ranko su ns's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 5910
  • Primljenih Zahvalnica: 9043
ovo juče u M Dimitrijevića

KO HOĆE NAĐE NAČIN, KO NEĆE NAĐE OPRAVDANJE
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Mračna strana Novog Sada 17 sep 2013 18:57 #125

  • Otis Driftwood
  • Otis Driftwood's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2499
  • Primljenih Zahvalnica: 1270
Steta sto je tako mutan snimak, meni se cini da je ono srp u ruci, a ne maceta.....

Nije mi jasno zasto drzava vise ne reaguje na ovakve stvari i ne menjaju vise zakon!
Listen, you Malibu middle class Barbie piece of shit, I'm tryin' to work here. Work? You ever work? Yeah, I'll bet you have. Scoopin' ice cream to your shit-heel friends on summer break. Well I ain't talkin' about no goddamn white socks with Mickey Mouse on one side and Donald Duck on the other. I...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Mračna strana Novog Sada 17 sep 2013 21:13 #126

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612
zakoni su dobri. cak i policija uhapsi ovakve imbecile. jer ovo jesu imbecili ne tinejdzeri, ali onda dodju kod sudije koji ih pusti. trebalo bi sudstvo menjati. kad bi oni radili svoj posao veci deo bi bio u redu.
inace, ja sam uvek bio da zbog ovakvih balvana treba uvesti radne akcije, da se posalju u rudnik, pravljenje nekih tunela, mostova, pruge.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Mračna strana Novog Sada 17 sep 2013 21:49 #127

  • Otis Driftwood
  • Otis Driftwood's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2499
  • Primljenih Zahvalnica: 1270
sandman napisao/la:
zakoni su dobri. cak i policija uhapsi ovakve imbecile. jer ovo jesu imbecili ne tinejdzeri, ali onda dodju kod sudije koji ih pusti. trebalo bi sudstvo menjati. kad bi oni radili svoj posao veci deo bi bio u redu.
inace, ja sam uvek bio da zbog ovakvih balvana treba uvesti radne akcije, da se posalju u rudnik, pravljenje nekih tunela, mostova, pruge.

prvo kazes da su zakoni dobri a onda da treba uvesti radne akcije.

Zakoni nisu dobri jer stiti njih
Listen, you Malibu middle class Barbie piece of shit, I'm tryin' to work here. Work? You ever work? Yeah, I'll bet you have. Scoopin' ice cream to your shit-heel friends on summer break. Well I ain't talkin' about no goddamn white socks with Mickey Mouse on one side and Donald Duck on the other. I...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Mračna strana Novog Sada 17 sep 2013 22:55 #128

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4874
  • Primljenih Zahvalnica: 8035
Napraviti u svakom većem mestu po jedan sivi dom.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Mračna strana Novog Sada 19 sep 2013 07:46 #129

  • ranko su ns
  • ranko su ns's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 5910
  • Primljenih Zahvalnica: 9043
ovde će sud biti efikasan.
Drama koja se, u utorak oko 21 čas, odigrala na ulazu u zgradu sa brojem 35 u Ulici vladike Ćirića u novosadskom Novom naselju, mogla bi da bude kobna – za žrtve. Protiv Radoja Obradovića (53) koji je, braneći suprugu Lidiju (51) i sebe, ranio jednog od napadača, podneta je krivična prijava za pokušaj ubistva!

Tako je odlučilo novosadsko Više javno tužilaštvo, što je u novosadskoj policiji koja je izvršila uviđaj i uhapsila ranjenog napadača, doduše nezvanično, protumačeno kao loša poruka javnosti, odnosno ohrabrenje kriminalcima, a kod Obradovića i njegove supruge izazvalo najpre zaprepašćenje, a potom i ogorčenje.

- Još se nismo oporavili od užasa koji smo u utorak uveče doživeli i preživeli, a stigla nas je ovakva optužba – kaže, u svojevrsnoj ispovesti za naš list, Obradović, inače vlasnik menjačnice „Rakoni“ i Ulici Novosadskog sajma.

Upravo iz te menjačnice on se, u pratnji supruge koja se još oporavlja od ozbiljne operacije, u utorak uveče vraćao u njihov dom u Novom naselju, kad su ih, na samom ulazu, presrela trojica maskiranih napadača. Jedan je Lidiju isrpskao sprejom sa suzavcem po licu i oborio je na zemlju, vukući je za kosu i udarajući je.

- Druga dvojica su skočila na mene, u oči su mi takođe naprskali sprej, a jedan me je pištoljem koji je imao u levoj ruci, udario u predelu rebara. Pokušao sam da se zaštitim rukom, ali su mi povređeni rebra i prsti. Sve vreme su vikali: „Dajte pare ili ćemo vas pobiti“, pokušavajući, istovremeno, da mi otrgnu torbicu koju sam imao oko pojasa i u kojoj je bio dnevni pazar iz menjačnice – priča Radoje.


Mesto gde su napadnuti Obradovići

U tom gušanju, on je uspeo da izvuče svoj „magnum 35“ kratke cevi koji je držao za pojasom i koji je, mada ima dozvolu za njegovo držanje, ali ne i nošenje, te večeri ipak poneo iz menjačnice.

- Bio sam uznemiren zbog svih ovih tuča i drugih nemilih događanja u gradu i odlučio sam da, uprkos Lidijinom protivljenju, ponesem pištolj i to nam je, siguran smo, spasilo živote – nastavlja naš sagovornik. – Najpre sam ispalio jedan hitac u vazduh, ali to nije delovale na napadače. Štaviše, onaj na zemlji je nastavio da tuče Lidiju, a ova dvojica su i dalje nasrtala na mene. Tada sam ispalio još dva metka.

Jedan od njih je, kako se kasnije ispostavilo, jednog od napadača, Igora Došena (37) iz Kaća, pogodio u predelu očne duplje, a drugi u levu butinu. Tek posle Obradovićevih hitaca, napadači su se dali u bekstvo.

- Najpre sam pomogao Lidiji, a onda krenuo da vidim gde su. Ranjeni je pretrčao desetak metara, a onda se, jaučući, sručio na zemlju, dok su se preostala dvojica izgubila u mraku. Pokušao sam sam da zovem policiju, ali nisam uspeo, pa sam nazvao svog kuma koji ih je o svemu obavestio. Kao i Hitna pomoć koja je ranjenika prebacila u bolnicu, stigli su na lice mesta vrlo brzo.

Zaista ne možemo da verujemo da nam se ovo dešava, kao da smo u nekom košmarnom snu – kažu, rezignirano, uglas, Radoje i Lidija. – Pa, šta je trebalo da radimo, da pustimo da nas izmasakriraju i otmu ono od čega naša cela porodica pošteno živi? Ovo, zaista, nema nikakvog smisla.

Olivera Budakov, advokat Obradovića, kaže da ni u činjeničnom stanju ni u izveštaju PU Novi Sad nema elemenata zbog kojih bi njen klijent mogao da bude osumnjičen za pokušaj ubistva.

- Ovo je klasičan primer nužne odbrane – kaže Budakovljeva. – Da je tužilaštvo izrazilo sumnju da li je ona prekoračena i pokrenulo takvu istragu, možda bi to i moglo da se razume, sumnja za pokušaj ubistva zaista ne može.

Pripadnici kriminalističke policije PU Novi Sad uhapsili su u sredu veče, u jednom kafiću u Ulici Novosadskog sajma, u neposrednoj blizini menjačnice Radoja Obradovića, mlađeg muškarca čiji identitet još nije saopšten. Reč je o jednom od dvojice razbojnika koji su, zajedno sa Došenom, napali Obradovića ispred njegovog doma u Ulici vladike Ćirića. Za drugim napadačem se još traga.

link

pitanje:

Kako je to regulisano, da se za neke koji učine krivično delo samo navedu inicijali a negde puno ime i prezime.
Dali ima tu nekog pravila, propisa?
KO HOĆE NAĐE NAČIN, KO NEĆE NAĐE OPRAVDANJE
Poslednja izmena: 19 sep 2013 07:48 od ranko su ns.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Mračna strana Novog Sada 19 sep 2013 07:54 #130

  • kasko
  • kasko's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 4920
  • Primljenih Zahvalnica: 9930
Ako napadnes ljude bliske policiji koji za nju obavljaju prljav posao navode se inicijali.

;)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Mračna strana Novog Sada 19 sep 2013 10:58 #131

  • TurboMaximus
  • TurboMaximus's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2659
  • Primljenih Zahvalnica: 3037
Na stranu šta se ovde tačno desilo, naš zakon takve situacije očajno reguliše. I u rođenoj kući, otprilike, tek pošto te razbojnik ubije imaš pravo da pripretiš da ćeš pucati u vazduh čim sklopiš i napuniš pištolj. Da se razumemo, za potpunu sam zabranu posedovanja i nošenja oružja. Samo murija i rigorozno kontrolisane agencije za zaštitu!
Poslednja izmena: 19 sep 2013 11:01 od TurboMaximus.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Mračna strana Novog Sada 19 sep 2013 11:21 #132

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883

Šef dečije mafije u Novom Sadu ima 15 godina


Novi Sad je sudeći prema poslednjim događajima postao centar dečijeg kriminala, piše Blic i dodaje da nekrunisani kralj dečije mafije ima 15 godina.

Reč je o maloletnim S.S. koji ima 90 krivičnih dela iza sebe, saznaje Blic u novosadskoj policiji. Međutim, to nije sve. Do sada je protiv njega podneta 51 krivična prijava, ali je dosije ovog maloletnika koji je obijao automobile, pljačkao, nožem presretao vršnjake i otimao im novac, mnogo bogatiji.

Broj od 51 krivične prijave odnosi se samo na period od kada je S.S. napunio 14 godina, tj. od kad je policija mogla da počne da podnosi krivične prijave protiv njega. On je u kriminal zagazio par godina pre toga tako da policija veruje da iza sebe ima oko 90 krivičnih dela.

Zbog porasta maloletničkog kriminala Novosađani su juče održali performans u centru grada, a zamenik načelnika policije u tom gradu Stevan Krstić kaže za Blic da kriminal nije isključivo problem policije već celog društva, odnosno države.

On kaže da policija u pojedinim slučajevima može da deluje preventivno, što i čini, ali je ona, kako ističe, represivan organ. „Sam detalj da među njima ima maloletnika koji iza sebe imaju po 50, 60 krivičnih dela najblji je pokazatelj da je u pitanju vaspitni propust, gde su preventivno zakazale porodice i institucije. Policija ne može da vaspitava ničije dete“, ističe Krstić.

Prema zvaničnoj statistici, u Novom Sadu se dnevno počini 38 krivičnih dela, a pored maloletničkog kriminala Novi Sad gubi bitku i sa navijačkim klanovima koji se međusobno bore za prevlast nad teritorijama zbog dilovanja narkotika, dodaje Blic.

Podsetimo, poslednji slučaj koji je zabrinuo javnost u Novom Sadu je napad maloletnika na vršnjaka mačetama i sekirom. Takođe, samo jedan u nizu slučajeva maloletničke delikvencije je i napad na novosadskog profesora.
novinenovosadske.rs/sef-decije-mafije-u-...-sadu-ima-15-godina/
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Mračna strana Novog Sada 19 sep 2013 13:58 #133

  • das ivon
  • das ivon's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 989
  • Primljenih Zahvalnica: 3092
Ako sistem ne bude u stanju da pruža osnovnu zaštiu, pojedinci će u jednom trenutku pokušati da zaštite sebe na ovaj ili onaj način. Grupa iz Zrenjanina se zove ''Oružjem protiv otmičara''
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Mračna strana Novog Sada 19 sep 2013 14:44 #134

  • TurboMaximus
  • TurboMaximus's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2659
  • Primljenih Zahvalnica: 3037
das ivon napisao/la:
Ako sistem ne bude u stanju da pruža osnovnu zaštiu, pojedinci će u jednom trenutku pokušati da zaštite sebe na ovaj ili onaj način. Grupa iz Zrenjanina se zove ''Oružjem protiv otmičara''

Verovatno su jedva dočekali.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Mračna strana Novog Sada 19 sep 2013 15:28 #135

  • Steve McQueen
  • Steve McQueen's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Vintage race cars
  • Poruka: 862
  • Primljenih Zahvalnica: 330
Sa profesionalne a i licne tacke gledista, ja gledam blaonaklono na naoruzavanje stanovnistva u cilju zastite. Tacno je da to zvuci zastrasujuce ali je, u svojoj sustini, progresivan korak populacije koja odlucuje da uzme stvar u svoje ruke i zastiti imovinu i zivot kao najvece vrednosti.

Amerikanci nemaju dzaba zakon koji od samog pocetka te drzave dozvolja slobodno naoruzavanje i zastitu svojih prava. To je doslo od toga sto je Amerika ogromna zemlja i osim u par gradova, cela je bila divlji zapad gde su razni manijaci tumarali i pravili problema. Centralna vlast nije ni postojala i nije mogla da zastiti gradjane pa im je zato dato da se brane sami. U komunistickim zemljama, gde je centralna vlast bila dominantna, prava samoodbrane i samopomoci su suzbijana jer se smatralo da gradjani treba da to prepuste drzavi i drzavnim organima i da se ne brinu oko zastite svojih prava i imovine. I to je tad i funkcionisalo ali sad vise ne moze.

Licno, bas nemam nikakav dodir sa oruzijem, niti me interesuje. Medjutim, ako procenim da je potrebno, uopste mi nece biti problem da nosim pistolj.
Slobodni Zidar
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Mračna strana Novog Sada 19 sep 2013 15:50 #136

  • Cookie
  • Cookie's Avatar
  • Na mreži
  • Investitor
  • Institutionalized
  • Poruka: 4222
  • Primljenih Zahvalnica: 3188
Treba imati oružje, ali ga ne treba koristiti. ;)

Stevo, Amerika nam baš i nije neki primer. Ima 4 puta veću stopu ubistava od Srbije.

en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_...tional_homicide_rate
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Mračna strana Novog Sada 19 sep 2013 15:59 #137

  • TurboMaximus
  • TurboMaximus's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2659
  • Primljenih Zahvalnica: 3037
Steve McQueen napisao/la:
Sa profesionalne a i licne tacke gledista, ja gledam blaonaklono na naoruzavanje stanovnistva u cilju zastite. Tacno je da to zvuci zastrasujuce ali je, u svojoj sustini, progresivan korak populacije koja odlucuje da uzme stvar u svoje ruke i zastiti imovinu i zivot kao najvece vrednosti.

Amerikanci nemaju dzaba zakon koji od samog pocetka te drzave dozvolja slobodno naoruzavanje i zastitu svojih prava. To je doslo od toga sto je Amerika ogromna zemlja i osim u par gradova, cela je bila divlji zapad gde su razni manijaci tumarali i pravili problema. Centralna vlast nije ni postojala i nije mogla da zastiti gradjane pa im je zato dato da se brane sami. U komunistickim zemljama, gde je centralna vlast bila dominantna, prava samoodbrane i samopomoci su suzbijana jer se smatralo da gradjani treba da to prepuste drzavi i drzavnim organima i da se ne brinu oko zastite svojih prava i imovine. I to je tad i funkcionisalo ali sad vise ne moze.

Licno, bas nemam nikakav dodir sa oruzijem, niti me interesuje. Medjutim, ako procenim da je potrebno, uopste mi nece biti problem da nosim pistolj.

Veoma odličan primer. Sasvim redovno imamo zadovoljstvo da budemo svedoci patologije takvog koncepta.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Mračna strana Novog Sada 19 sep 2013 18:44 #138

  • Steve McQueen
  • Steve McQueen's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Vintage race cars
  • Poruka: 862
  • Primljenih Zahvalnica: 330
Cookie Monster napisao/la:
Treba imati oružje, ali ga ne treba koristiti. ;)

Stevo, Amerika nam baš i nije neki primer. Ima 4 puta veću stopu ubistava od Srbije.

en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_...tional_homicide_rate

Jeste ali kod njih su neki drugi momenti krivi zbog toga. Doseljenici, getoizacija, jezive socijalne razlike, obrazovanje, mentalitet.... sve ono sto kod nas ne postoji.

Imajte u vidu da je ovo drustvo, prezivelo 90te gde je full rat bio na 45 km od Novog Sada i nije bilo "masovnog naoruzavanja" stanovnistva iako su se ljudi osecali nesigurno. To je bilo zbog toga sto je onda jos bilo neke vere u sistem policije i sudstvo. 20 godina kasnije, niko vise nema vere ni u sta, niti vremena da ceka i ocaj je ono sto vecinu ljudi tera da se naoruzava.
Slobodni Zidar
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Mračna strana Novog Sada 19 sep 2013 20:24 #139

  • Duja
  • Duja's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 902
  • Primljenih Zahvalnica: 1791
Pa da li je to rešenje? Nije. U pitanju je stihijski i spontani odgovor ljudi na osećaj nezaštićenosti, i generisanje opšteg osećanja da je na nasilje u redu odgovoriti nasiljem. Što, u velikoj šemi stvari, samo dovodi do još više nasilja, što se lako da videti na američkom, ruskom ili salvadorskom primeru, o Somaliji da ne govorimo. Može li svaki pojedinac da objektivno odredi da li je u redu potegnuti pištolj kad te neko napadne nožem? A kad te napadne motkom? A šakom? A kad te opsuje? U tom smeru leži haos i pakao.

Jedan od temeljnih teorijskih principa na kojem počiva država jeste državni monopol na upotrebu sile. Kada postoji jaka i pravna država, onda se ta sila usmerava kontrolisano, umereno, postojano i bez izuzetaka na one koji krše zakone. Problem je što ovde to nemamo. Nije čak ni problem nedostatka para ili znanja (živeli smo pedeset godina u možda nedemokratskom, ali uređenom društvu, i imamo organizacione potencijale za pravnu državu), nego je pre svega problem u odsustvu političke volje da se takav sistem ustanovi. A on se ne ustanovljava preko noći, ali neko mora da ponovo počne da ga gradi, korak po korak. Školu koja vaspita i edukuje, policiju koja patrolira, sudove koji kažnjavaju brzo i po zakonu, institucije koje kontrolišu one prve, i institucije koje kontrolišu njih. Živeli smo pedeset godina u društvu s niskom stopom nasilja i kriminala, i to je moguće. Ali, kao građani moramo da se organizujemo i da to tražimo od svojih političara, tužilaca (onaj ko se usudio da sačini ovakvu optužnicu je totalni kreten), sudija, pa od medija koji ih kontrolišu.

U ovom konkretnom slučaju, potpuno razumem čoveka i saosećam sa njim, ali radi se o nedozvoljenom nošenju oružja i prekoračenju nužne odbrane. Ali, s obzirom na okolnosti, primerena kazna tome je nešto tipa uslovno godinu dana. Ono gde ovo društvo stalno zakazuje jeste pravda, po kojoj nasilnike i zločince treba marginalizovati i osuditi na duže kazne, a pristojne građane koji su napravili neki prekršaj kazniti na druge načine i dati im priliku da razumeju svoje greške i da ih ne ponove.
Svaki dobar projekat može da se oskrnavi pri izvođenju.
Nijedan loš projekat ne može da popravi pri izvođenju.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Mračna strana Novog Sada 19 sep 2013 23:08 #140

  • Steve McQueen
  • Steve McQueen's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Vintage race cars
  • Poruka: 862
  • Primljenih Zahvalnica: 330
Lepo receno i slazem se sa tobom. Medjutim, sam si naveo da kod nas vise ne postoji drzavni monopol nad upotrebom sile a policiji polako situacija izmice iz ruku. To nas takodje vodu u haos i pakao samo sto ce biti malo uredjeniji tako sto ce kriminalna manjina terorisati ne kriminalnu vecinu i terorisati je, ne samo direktnim delom, nego i strahom od istog. Postoji velika razlika izmedju opreza i straha. Kad nosis kuci pazar iz radnje (ili menjacnice), sasvim je normalno da si oprezan ali ne treba da budes prestrasen iz kog ce grma da iskoce lopovi.

Aspekt straha je mac sa dve ostrice. U ovom momentu se posten svet plasi kriminalaca ali kad bi i taj posten svet bio naoruzan, kriminalci bi se takodje plasili i kalkulisali da li bi bili toliko osioni i drski i da li vredi poginuti zbog plena.
Slobodni Zidar
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru