Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Istorija grada, stare slike, priče i sećanja

Odg: Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 22 nov 2011 21:39 #101

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
+2

Svidjaju mi se 'vesticiji krovovi' :D Bas bi leglo :cheers:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 23 nov 2011 08:58 #102

  • Pripadnik
  • Pripadnik's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1172
  • Primljenih Zahvalnica: 716
Ova fotografija budi emocije, sećam se kao klinci, baš klinci nalazili smo se kod Miletića zato što je bus stajao tačno ispred spomenika i onda je roditeljima bilo najsigurnije da nas otprate do stanice i dočekaju! Plus je i to što su autobusi išli po redu vožnje...


Da li neko možda zna, ja se ne sećam, kada je zatvorena Zmaj Jovina za saobraćaj. Čini mi se da je tada ona bila zatvorena za saobraćaj a da je bus ipak išao na trg slobode?
Poslednja izmena: 23 nov 2011 08:59 od Pripadnik.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 23 nov 2011 10:10 #103

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4870
  • Primljenih Zahvalnica: 8012
'80 ili '81 za vreme Jove Faraona Dejanovića.
Znam da je pričao o tome na nekoj tribini. Ja se toga naravno ne sećam.

Busa na trgu Slobode se već sećam, kao i stanice na Trifkovićevom trgu.

Sećam se i izgradnje podzemnog prolaza i zatvaranja ulice Kralja Aleksandra.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Poslednja izmena: 23 nov 2011 10:12 od Dukelander.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 23 nov 2011 10:31 #104

  • Otis Driftwood
  • Otis Driftwood's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2499
  • Primljenih Zahvalnica: 1270
Koliko su objekata srusili da bi odsekli Kralja Aleksandra od Trga Mladenaca ?
Listen, you Malibu middle class Barbie piece of shit, I'm tryin' to work here. Work? You ever work? Yeah, I'll bet you have. Scoopin' ice cream to your shit-heel friends on summer break. Well I ain't talkin' about no goddamn white socks with Mickey Mouse on one side and Donald Duck on the other. I...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 23 nov 2011 10:52 #105

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4870
  • Primljenih Zahvalnica: 8012
Evo, možemo da prebrojimo.
Na slici se vidi Jermenska crkva, škola pored nje (ako nisam nešto pobrkao), još jedna jednospratnica sa dvorišnim objektima i jedna kuća.
A preko puta, kuća do Menratove palate, i još dve zgrade na mestu današnje pošte...

6 zgrada i jedna crkva.



Evo Sergio-m je ovo kačio na SSC, i napisao da je u prvom planu mađarska gimnazija.



Po ovoj slici, možda i 7 zgrada...



‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Poslednja izmena: 23 nov 2011 11:13 od Dukelander.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 23 nov 2011 14:04 #106

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612
kao i stanice na Trifkovićevom trgu
i ja se kao bas mali secam da sam isao tamo na trifkovicev trg. tu je valjda bila okretnica za 4ku. tad su vazile one karte po 10 voznji sto svaki put aparat odgrize po jednu. kako je bilo ludo :)

a za rusenje zgrada i kuca zbog poste stvarno strasno, jos tada su sve gurali u centar i samo za centar grada znali :wallbash: bolje da su je napravili na onolikom novom bulevaru, Slobode koji je jos bio pustinja.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 23 nov 2011 14:56 #107

  • Nixivoje
  • Nixivoje's Avatar
  • Van mreže
  • Facebook Admin
  • Poruka: 4031
  • Primljenih Zahvalnica: 2421
gde je moja zgarda ? :D


Strazilovska 1980. :)

Poslednja izmena: 23 nov 2011 14:56 od Nixivoje.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 25 nov 2011 11:21 #108

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4870
  • Primljenih Zahvalnica: 8012
Ajd' još malo priče gradonačelnika koji je vodio NS u njegovom možda najplodnijem periodu razvoja, Jove Faraona:


Dejanović: Čekam pobunu Novosađana

Kada je 1974. izabran za predsednika Skupštine grada, počeo je njegov najbogatiji period života. Ne zato što je bio pametniji ili najsposobniji, već su prilike bile takve

da je Vojvodina imala svoj status, a samim tim i Novi Sad. "Tada smo izgradili Srpsko narodno pozorište, Most slobode, SPENS, pet osnovnih škola i šest predškolskih ustanova, Dom zdravlja na Limanu. Prvi put je izmešten saobraćaj iz centra grada, koji je uređen", priča nam Jovan Dejanović, čovek čiji je "greh" iz 1958. dve decenije kasnije postao najveći gradski zamajac. "Pokrenuo sam tada inicijativu za samodoprinos, ali nisam imao široku podršku, pre svega komiteta SK, a i svega 48 odsto građana je potpisalo. Ali sreća što samodoprinos tada nije uspeo, iako sam ja proglašen za krivca i jesam bio kriv. Međutim, sve je bilo drugačije kada smo mnogo kasnije došli na ideju da gradimo veliki sportski centar", govori nam Dejanović, Novosađan s francuskim oredenom Legije časti, prisećajući se pozitivne klime koja je vladala gradom.

– Građani su prihvatili sve poslove kao svoje. U susretu s njima osećao sam ljubav prema Novom Sadu. Na gradilištu SPENS–a, četiri žene farbale su ogradu na svoju ruku. Jedna od njih pita: "Predsedniče, jel’ dobro radimo?", pa im ja anonimno pošaljem kafu. Uživali su u cvetanju grada, a strategija rukovodstva bila je ne da budemo veliki grad po broju stanovnika, već po društvenom i ličnom standardu. I to smo ostvarivali. Sa 200.000 stanovnika imali smo 120.000 zaposlenih, a plate su bile iznad proseka Vojvodine, da ne govorim o Srbiji i Jugoslaviji.

Kako ste reagovali na nadimak Jova Keops?

– Meni je to prijalo. Zvali su me i Zmaj Jova Dejanović. Bilo je kritika, a bilo je i pohvala. Danas se osećam sjajno, jer imam odlično stanje duha, nisam u džep stavio pola dinara, iako su, kada sam isključen iz Saveza komunista i samim tim oteran u penziju, tražili način da me kompromituju, ali su se zeznuli. Novosađani su svojim samodoprinosima izgradili grad, ali smo mi svakih šest meseci saopštavali gde je koji dinar otišao.

To bi nam i Igor Pavličić rekao sada, koja je razlika?

– Ne bih o tome govorio. Ne poznajem čoveka. Ako ga kudim, mogu da napravim grešku, a ako ga hvalim – mogu da napravim još veću.

Zašto je Novi Sad fizički otišao dođavola?

– Gradio se, na našu nesreću, tragično. U ono vreme nije mogao da se gradi objekat bez građevinske dovole i urbanističke saglasnosti. Kada su posle došli na vlast ljudi Mire Marković i radikali, a posle i drugi, sve je poništeno.

Opet posledice "jogurta"...?

– Da. Izgrađeno je oko 50.000 jedinica bez dozvole ili urbanističke saglasnosti. Poništena su rešenja koja su tragična za vekove. Recimo, prostor između Radničke ulice i Bulevara cara Lazara, gde su nekada bile fabrike, predviđen je da se postupno pretvori u svojevrsnu botaničku baštu, kao pomoćno plućno krilo grada, a sagrađene su monstrum–zgrade sa 300 stanova u jednoj. Zatim idejno rešenje Mišeluka, projekat "Reka u gradu", a u žiriju su bili eminentni urbanisti i sociolozi... I ništa. To je greh prema Novosađanima.

Kako smo došli dotle?

– Preovladali su lični i grupni svojinski interesi. Tu su se ljudi bogatili. Šta je s "Pobedom", "Jugoalatom", "Jugodentom", "27. martom"...?

Da li su Novosađani svesni šta ih je snašlo?

– Neki jesu, neki nisu. Imam utisak da građani sve više prepoznaju razliku između predizbornih obećanja i onoga šta vlast ostavlja iza sebe.

Da li je stari gradski duh morao da umre, ili smo mu pomogli?

– Mislim da je najveći deo umro, a jedan deo je prignječen. Ugnječeni čekaju. Tu je naša nevolja – nema pobuna, miruje se. Kada će te pobune, kada će doći do eksplozije? To ja ne znam.

Imate dobru metaforu o lipama u centru, a u pogledu odnosa Novog Sada i Beograda?

– Pozvao sam osamdesete direktora "Zelenila" i pitao možemo li da oplemenimo centar – nema nijednog stabla – ali tražio sam starija, velika. Kaže mi da to može, ali nemamo mašinu da uhvati i prečnik korena od pet metara. Pozovem sada pokojnog Žiku Kovačevića, tada gradonačelnika Beograda, i ispričam šta nam treba. Zove me posle i kaže: “Može, nisam ni znao da ih imamo”, a ja njemu „Ja nisam znao da ih mi nemamo”. Inače, sve lipe su se odmah primile (smeh).

Da li su nas takvi odnosi snaga doveli dovde?

– Nikada ne bih rekao, kao Pavličić na primer, mada ne ulazim u to kako radi, da Novi Sad ima najveći budžet u državi! Rekao bih da nemamo para i kukao, kako bismo mogli na 100 strana da novce privlačimo. Čist račun, duga ljubav i građanin u glavnoj ulozi. To je suština.

Političari bez hvalisanja? Da li ste svesni koliko puno tražite?

– Da, mislim da ih nema. Do suza me je uzbudilo kada je osam mladih izgorelo u Novom Sadu, tadašnja gradonačelnica je morala da ponudi ostavku, a ona ni suzu nije pustila. Ceo grad je plakao, to je najveća tragedija od rata naovamo i niko od njenih saradnika nije odgovarao.

Moral pre politike – tu je ključ politike?

– Dabome. Važio sam za strogog gradonačelnika, ali niko nije otpušten. Kad se sneg otopi, potrpam 40 inspektora i komunalaca u autobus, pa obilazimo grad, od divljih deponija do rupčaga na putu. I molim vas – za mesec dana idemo ponovo u obilazak, zna se ko je za šta odgovoran. Zaista smo bili prava vlast u gradu, imali sve kompetencije, izbore, svoju policiju, najbolju u državi.

Nije ni u vaše vreme sve bilo roze?

– Znam, bilo je i tada promašaja, ali suština je bila da su se ljudi prema svojim obavezama odnosili odgovorno. Danas je sve partijski. Stranke su siromašne kadrovski, a pripadaju im sva preduzeća.

I onda je bilo nesposobnih...

– Da, ali je postojala odgovornost. Danas ne znamo kome vlast odgovara. Kriterijumi vrednosti su ukinuti i žive u svesti ljudi koji nemaju gde da se ispolje, ne jure u partije, begaju od njih.

Kako izgleda pobuna savesnih kojoj se nadate?

– Ja nemam odgovor. Ne vidim izlaz iz ove situacije. Nemaju perspektivu ni ovi na sceni, ni ovi koji dolaze. Društvo je strahovito izdiferencirano, nismo spremni da isteramo stvari na čistac. Koliko je afera bilo i koliko ih je do kraja iščišćeno. Nema!

Sa setom se prisećamo samodoprinosa i gradnje....

– Programi su išli na prave rasprave po mesnim zajednicama, promene su ubacivane i išlo se na referendum. Nikad nije izašlo manje od 80 odsto ljudi, prihvatala ih je velika većina. E, to je učešće građana i njihova odluka, kada osećaju da je to njihovo. Dabome, dužnost je službi da im pokažu gde je otišao taj dinar.

Danas naši novci nisu naši?

– Otkud su naši? Čiji su, kako... Grad nema svojih prihoda. U ceni svakog kvadratnog metra stambene površine nekada je sadržano od 20 do 30 odsto komunalnog doprinosa, bez obzira. Novo naselje je odatle kompletno izgrađeno. Vojvodina je imala status, zakonodavnu, izvršnu i sudsku vlast. Bili smo vlasnici svoje imovine i resursa i Novi Sad se razvijao zahvaljujući decentralizaciji, položaju Vojvodine i grada.

Da li vam smeta kada građani govore o ružnoći zgrade SNP?

– Znam! Sve znam, sve je bilo pripremljeno pre nego sam bio izabran. Mnogi ljudi su uložili velik trud: Raša Radujkov, Stevan Doronjski... Od prote Alimpija Popovića, svi gradonačelnici su želeli da SNP dobije zgradu, ali nije bilo uslova. Bilo je više projekata i ideja, govora da će biti na Dunavu, e sad, ne bih to komentarisao, bilo bi ružno.

Igor Mihaljević

Potrošnja sreće

Prethodna gošća "intervjua nedelje" glumica Mirjana Karanović pitala je "na neviđeno" Jovana Dejanovića da li sreća može da se potroši?

– Šta je sreća? To bih ja nju pitao. Sreća može da bude duhovno bogatstvo, ovo što ja imam praunuku, skladan život s Borkom, dosta prijatelja. Koliko je čovek srećan – to je njegovo.

Da li je Novi Sad potrošio sreću?

– Mislim da je okrnjena i na građanima je da to zakrpe.

Izvor: Dnevnik
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Poslednja izmena: 25 nov 2011 11:26 od Dukelander.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 25 nov 2011 20:55 #109

  • sergio-m
  • sergio-m's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1235
  • Primljenih Zahvalnica: 1657
zmaj jovina i sam centar su potpuno sredneji za stonotenisko prvenstvo onomad u ns u cije potrebe je i spens sazidan...centar je bio skroz sredjen fasade renovirane i postavljeni su novi kandelabri sa po 4 kugle ako me secanje dobro sluzi...godina je bila 1981 valjda...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 25 nov 2011 21:12 #110

  • sergio-m
  • sergio-m's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1235
  • Primljenih Zahvalnica: 1657
ovde se vidi sta je samo s ove lave strane sruseno..



Poslednja izmena: 25 nov 2011 21:17 od sergio-m.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 25 nov 2011 21:51 #111

  • Nixivoje
  • Nixivoje's Avatar
  • Van mreže
  • Facebook Admin
  • Poruka: 4031
  • Primljenih Zahvalnica: 2421
meni je najbolje bilo sto se Jova Dejanovic bunio zbog rusenja dimjaka, a on porusio po centra :)
Poslednja izmena: 25 nov 2011 21:53 od Nixivoje.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 26 nov 2011 15:15 #112

  • tonyk
  • tonyk's Avatar
  • Van mreže
  • Moderator
  • Poruka: 1016
  • Primljenih Zahvalnica: 894
jel bio ovaj link?
Poslednja izmena: 26 nov 2011 15:20 od tonyk.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, Cookie, limanac, ranko su ns, SZPDNEVEN

Odg: Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 26 nov 2011 15:31 #113

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4870
  • Primljenih Zahvalnica: 8012
Nije.
Odlično! :okay:
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 26 nov 2011 18:04 #114

  • ranko su ns
  • ranko su ns's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 5910
  • Primljenih Zahvalnica: 9043
tonyk

hvala ti za ovaj link, :master:
KO HOĆE NAĐE NAČIN, KO NEĆE NAĐE OPRAVDANJE
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 26 nov 2011 19:19 #115

  • tonyk
  • tonyk's Avatar
  • Van mreže
  • Moderator
  • Poruka: 1016
  • Primljenih Zahvalnica: 894
zahvali dugom redu u tempu, i što sam uzeo blic da ubijem vreme ;)
nisam ni gledao ostalo, samo par razglednica sam stigao
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 26 nov 2011 20:35 #116

  • Otis Driftwood
  • Otis Driftwood's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2499
  • Primljenih Zahvalnica: 1270
Nekad Berza , danas Galerija Matice Srpske


Listen, you Malibu middle class Barbie piece of shit, I'm tryin' to work here. Work? You ever work? Yeah, I'll bet you have. Scoopin' ice cream to your shit-heel friends on summer break. Well I ain't talkin' about no goddamn white socks with Mickey Mouse on one side and Donald Duck on the other. I...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 30 nov 2011 23:21 #117

  • DeRastignac
  • DeRastignac's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 27
  • Primljenih Zahvalnica: 6
Dukelander napisao/la:
Evo, možemo da prebrojimo.


Po ovoj slici, možda i 7 zgrada...

[/quote

Bas me zainteresovalo ovo pa sam malo gledao... Koliko sam ja skontao sruseno je 8 objekata i crkva

Barem 4 sa ove strane

i 4 sa druge

i to bezpropratnih rusenja koja su vezana za probijanje bulevara, kao sto je to slucaj sa ovom zgradom

i ovom
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 30 nov 2011 23:30 #118

  • DeRastignac
  • DeRastignac's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 27
  • Primljenih Zahvalnica: 6
E, sad ono sto je mene u stvari zainteresovalo je kako je to sve izgledalo pre rusenja.

Koliko kontam, Trg Galerija je od sadasnjeg ZTPa

sa Ulicom kralja Aleksandra bio povezan onom ulicicom koja je izlazila izmedju objekta do Jermenske crkve i Madjarske gimnazije



A severnu stranu Trga Galerija je morala ciniti ili zadnja strana gimnazije, ili nastavak onog dela Ul. Ilije Ignjanovica u kome se nalazi Hostel Sova. A tu ulicu je valjda onda sekao onaj niz zgrada koji je ostao u 'dvoristu' skupstine grada u Zarka Zrenjanina.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 30 nov 2011 23:37 #119

  • DeRastignac
  • DeRastignac's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 27
  • Primljenih Zahvalnica: 6
Kontam da je tako trebalo da bude,s tim sto je moguce da nisu stigli da popune bas sve rupe do rata , ali bih stvarno voleo naletimo na neke slike iz tog perioda.

Naleteo sam i na dve slike prvobitnog izgleda stare zgrade Erste banke



I jos nesto, da li je moguce da je ova duga prizemna kuca ispod Katedrale danasnji restoran"Arhiv"? :?



Naravno sve slike sam nasao u FB grupi Stare slike i fotografije Novog Sada

www.facebook.com/stare.ns
Poslednja izmena: 30 nov 2011 23:42 od DeRastignac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: mukyz

Odg: Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 30 nov 2011 23:56 #120

  • Cookie
  • Cookie's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Institutionalized
  • Poruka: 4222
  • Primljenih Zahvalnica: 3188
DeRastignac napisao/la:

I jos nesto, da li je moguce da je ova duga prizemna kuca ispod Katedrale danasnji restoran"Arhiv"? :?


Jedna od ove dve sigurno jeste. Rekao bih da je ova manja, bela, a da su na mestu ove veće, žute sada ona stambena zgrada i hotel "Zenit".
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru