Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Izgradnja male zgrade - od moje idele do realizaci

Izgradnja male zgrade - od moje idele do realizaci 28 mar 2019 13:45 #1

  • borissajkas
  • borissajkas's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 5
Pozdrav svima, ovom prilikom želim da vam prezentujem svoju ideju o izgradnji manje zgrade, mojim planovima, i nadam se u budućnosti, da vam pokažem uspešno realizovan projekat :)

Pre oko mesec dana sam obavešten da će grad kupiti parcelu do moje, a zbog proširenja ulice (ne bih navodi još uvek lokaciju). Bio sam u Urbanizmu, gde sam obavešten da će se mojoj parceli pridodati (tj da je u njihovim planovima već pridodat) deo parcele koju grad planira da kupi, i to 5 metara širine, pa dužinom cele moje parcele. Ovo bi značilo da će moj plac biti na uglu dve ulice.

Predlažem vam da pogledate skicu koju ću dole staviti, kako biste lakše shvatili o čemu sve pričam. Dakle, broj 7 je deo koji se meni pripaja. Objekat pod brojem 5 je stara kuća koju svakako planiram da srušim u budućnosti. Objekat 2 je kuća u kojoj sad živim, dok je pod brojem 1 poslovni prostor koji izdajem.

Moja ideja je spajanjem stare kuće (br 5) i dela nove parcele (br 7) napravim novi objekat koji sam obeležio pod brojem 8. Veličina tog objekta bi bila oko 8*10m spoljne dimenzije. Koliko sam obavešten, dozvoljena je izgradnja prizemlja, prvog sprata i potkrovlja, na teritoriji gde ja živim. Plan mi je da u prizemlju napravim poslovni prostor (iz razloga što će se on nalaziti na uglu dve ulice), dok bi na prvom spratu i potkrovlju napravio 4 ili 2 stana (mada bih ja više voleo 4, al otom potom).

Jedan od problema koje očekujem je taj da će na praceli biti previše objekata. Kao jedno od rešenja je da srušim šupu koja je pod brojem 3 na slici, koja mi nešto i ne treba posebno. Pod brojem 9 sam planirao da napravim dve garaže, koje bi više bile montažne, krov na jednu vodu i kapija, Pretpostavljam da ovo neću moći legalno da napravim, opet zbog problema preizgrađenosti na parceli.

Pod brojem 6 je trenutno parkign prostor u okviru moje parcele, Kada bi se sve proširilo, mislim da bi bilo dovoljno za normalno parkiranje 7 vozila + 2 u garažama (br 9).


Ovo je sve ideja koja se još uvek razvija u mojoj glavi, svestan sam da ću na putu do realizacije naići na bezbroj problema, ali mislim da su svi oni premostivi uz volju koju posedujem.

Što se tiče finansiranja izgradnje, moja neka procena je da bi za izgradnju ovakvog objekta trebalo oko 100 000e, dok bi za dozvole i ostalu papirologiju trebalo još oko 20 000e. Mislim da bih mogao da skupim jednu trećinu ili malo više novca, za ostalo bi još video, imam tri neke ideje, a to su: 1. kredit, 2. potraga za investitorom koji bi uložio ostatak, uz doplatu od npr 20% kada se proda sve, ili 3. izgradnja, pa prodaja unapred kvadrata, i tim novcem finansiranje ostatka.


Voleo bih da čujem vaše mišljenje, predloge, sugestije itd :)





LEGENDA:
1 - poslovni prostor veličine 8*10m
2 - kuća u kojoj sad živim veličine 75m2 u osnovi
3 - stara šupa
4 - dvorište
5 - stara kuća koja je za rušenje
6 - parking za tri vozila
7 - deo parcele koju bi trebao da otkupim od grada
8 - NOVI objekat koji planiram
9 - dve garaže koje bih izgradio naknadno
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Izgradnja male zgrade - od moje idele do realizaci 02 apr 2019 10:09 #2

  • borissajkas
  • borissajkas's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 5
Niko nema neki predlog? :(
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Izgradnja male zgrade - od moje idele do realizaci 02 apr 2019 12:09 #3

  • Erebus
  • Erebus's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 316
  • Primljenih Zahvalnica: 758
Borise, teško da ti iko može dati nekakvu smislenu ideju na osnovu nekoliko numerisanih pravouganika u hemijskoj olovci. Treba ti arhitekta, koji bi se upoznao sa lokacijom na licu mesta, i sa kojim bi onda imao iscrpne razgovore dok ne dođete do rešenja.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Izgradnja male zgrade - od moje idele do realizaci 02 apr 2019 15:47 #4

  • Nana
  • Nana's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 27
  • Primljenih Zahvalnica: 38
Jel znas koji je uopste dozvoljen procenat izgradjenosti kod tebe? Mozda bi bolja opcija bila da pravis kucu, dakle objekat ispod 400 kvadrata bruto. U tom slucaju je legalizacija znatno jednostavnija i jeftinija.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Izgradnja male zgrade - od moje idele do realizaci 02 apr 2019 20:46 #5

  • borissajkas
  • borissajkas's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 5
Nana napisao/la:
Jel znas koji je uopste dozvoljen procenat izgradjenosti kod tebe? Mozda bi bolja opcija bila da pravis kucu, dakle objekat ispod 400 kvadrata bruto. U tom slucaju je legalizacija znatno jednostavnija i jeftinija.

Radi se o Telepu, ovom delu između Futoške i Somborskog bulevara, nisam siguran kolika je izgrađenost.

Ovaj objekat bi i bio ispod 400 m2, tri etaže po oko 80m2, dakle spada u tu kategoriju. Plan je da se prodaju stanovi kasnije, tako da mi ne znači da napravim kuću....
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Izgradnja male zgrade - od moje idele do realizaci 02 apr 2019 20:56 #6

  • Yokai
  • Yokai's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3505
  • Primljenih Zahvalnica: 2254
borissajkas napisao/la:
Nana napisao/la:
Jel znas koji je uopste dozvoljen procenat izgradjenosti kod tebe? Mozda bi bolja opcija bila da pravis kucu, dakle objekat ispod 400 kvadrata bruto. U tom slucaju je legalizacija znatno jednostavnija i jeftinija.

Radi se o Telepu, ovom delu između Futoške i Somborskog bulevara, nisam siguran kolika je izgrađenost.

Ovaj objekat bi i bio ispod 400 m2, tri etaže po oko 80m2, dakle spada u tu kategoriju. Plan je da se prodaju stanovi kasnije, tako da mi ne znači da napravim kuću....
Ako nije tajna, koja je lokacija tacno?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Re:Izgradnja male zgrade - od moje idele do realizaci 02 apr 2019 21:22 #7

  • kasko
  • kasko's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 4920
  • Primljenih Zahvalnica: 9930
Proveri koliko brojila smes da imas a samim tin i stanova. Tu nije više porodično stanovanje.
500eur po kvm izgradnja.
Pitanje je sta želiš da postignes, pa to odlučuje o isplativosti.
40% a mozda i manje je izgrađenost parcele. Videti lokacijske uslove.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Izgradnja male zgrade - od moje idele do realizaci 02 apr 2019 22:32 #8

  • borissajkas
  • borissajkas's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 5
SSJ5 napisao/la:
Ako nije tajna, koja je lokacija tacno?

Ne bih još da govorim o lokaciji, pre svega jer grad još nije odkupio parcelu pored mene, najviše zbog toga...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Re:Izgradnja male zgrade - od moje idele do realizaci 02 apr 2019 22:35 #9

  • borissajkas
  • borissajkas's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 5
kasko napisao/la:
Proveri koliko brojila smes da imas a samim tin i stanova. Tu nije više porodično stanovanje.
500eur po kvm izgradnja.
Pitanje je sta želiš da postignes, pa to odlučuje o isplativosti.
40% a mozda i manje je izgrađenost parcele. Videti lokacijske uslove.


Idealno bi bilo kada bi se ovaj objekat napravio, prodalo šta mora da se proda da bi se pokrili troškovi izgradnje, a ovo što ostane da se rentira.

Što se tiče izgrađenosti, pronašao sam inforamciju je 50% dozvoljeno, možda je tačno možda i ne, ne garantujem.
www.dnevnik.rs/novi-sad/telepu-novi-vrti...-za-stare-01-08-2017
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Re:Izgradnja male zgrade - od moje idele do realizaci 02 apr 2019 22:57 #10

  • jiggy
  • jiggy's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 312
  • Primljenih Zahvalnica: 598
To sto ti planiras je tesko izvodljivo. Ja sam gotovo svakodnevno u toj prici i grad ti prvo nece odobriti vise od jednog stambenog objekta na parceli tj ako vec imas stambeni, ne mozes praviti jos jedan a da taj ne srusis.
A drugo, sve sto imas od objekata se racuna u zauzetost parcele. Takodje, treba da pogledas i koeficijent izgradjenosti i index zauzetosti. To su dve razlicite stvari.

Takodje, za izgradnju takvog objekta bi trebao srusiti sve postojece.
To sto ti planiras je ambiciozno i nema neku potporu u realnosti. Imas jako mnogo zackoljica i prepreka dok ne resis sta i kako tu moze da se napravi, a ako to hoces da uradis kako treba, otidji do nekog arhitekte i pocni pricu. Sve ostalo se zasniva na tvojim pausalnim nagadjanjima, a to neces moci realizovati pausalno.

U clancima u Dnevniku i sl. neces naci potrebne informacije, a sama cinjenica da ne znas gde se to trazi mi govori da nisi dovoljno upucen u materiju. Potrazi to sto ti treba na CEOP-u.

Sto se finansiranja tice, neces uci u pricu sa ozbiljnim investitorom da to radite zajedno. Za izgradnju objekta povrsine koju ce ti tu odobriti (P+1+Pk, sa 3 ili 4 stana), ti treba dosta novca jer tu imas oko 300 m2 bruto povrsine. To sto ti hoces da sacuvas postojece objekte ti em otezava ceo proces, em otezava nalazanje investitora, em sutra prodaju, jer je lakse prodati lepo skockanu kucu sa lepim dvoristem u parking prostorom, nego nesto gde se zadrzavaju postojeci ili deo postojecih objekata.

Ako i planiraju ulicu sa te strane gde si naznacio, neces moci da zalepis objekat za tu granicu pracele, a opet neces smeti da ga priblizis blize od 3 ili 4 metra tom posl. prostoru, ako ti uopste i dozvole tako nesto, sto sam prilicno siguran da nece.
Dakle, rusenje svih postojecih objekata i izgradnja novog, eventualno da ti dozvole da zdrazis neki od pomocnih, ako je u skladu sa PDR-om i vazecim propisima.

Jos jednom, PROJEKTNI BIRO, pa da vidis gde si.

PS Ja sam ovo sada napisao, da ne bi opet neko dosao sa istim pitanjem, jer je stvarno neozboljno i jako siroko da se o tome diskutuje ovde, zato sto je svaki PDR prica za sebe, svaki objekat isto tako, lokacija takodje. I iako neke stvari mogu da se sagledaju generalno, ima jako mnogo specificnosti, koje traze vreme i novac da bi se sve sklopilo u neku celovitu informaciju, a to nije dzabe tj. ljudi koji to znaju zive od toga i u toj materiji su svakodnevno, pa je jedini ispravan put njima se obratiti.
Poslednja izmena: 02 apr 2019 22:58 od jiggy.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Re:Izgradnja male zgrade - od moje idele do realizaci 02 apr 2019 23:41 #11

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4870
  • Primljenih Zahvalnica: 8012
Za početak se može tražiti informacija o lokaciji, jednom kad parcele budu objedinjene.

Veliki problem ostaje tumačenje toga što se može ili ne može, a koje dobrim delom zavisi od referenta u Radničkoj 2, kao i od toga da li imate neku vezu.
U svakom slučaju, pre pokušaja bilo kakvog legalnog zahvata treba se iščitati plan detaljne regulacije (izmenjeni ako se već gradi nova ulica) i otići na razgovor kod par stručnih lica (arhitekta i pravnik npr.).
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Re:Izgradnja male zgrade - od moje idele do realizaci 03 apr 2019 14:42 #12

  • kasko
  • kasko's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 4920
  • Primljenih Zahvalnica: 9930
Prva stanica je Urbanizam u Cara Lazara da bi se dobile precizne informacije o parceli.
Zatim idejni projekat i lokacijski uslovi u skladu sa urbanističkim planom iznad.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru