Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Alternativna izgradnja grada

Alternativna izgradnja grada 03 jun 2012 12:44 #41

  • SZPDNEVEN
  • SZPDNEVEN's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • СЗПД "НЕВЕН". . .
  • Poruka: 373
  • Primljenih Zahvalnica: 982
limanac napisao/la:
Naleteh malo pre na ovaj predlog za trzni centar u ul. Modene. Ne pisu nikakvi detalji, ali evo ga nek stoji:



Izvor: www.facebook.com/Historical.Archives.of.Novi.Sad

Evo i nekih fotki (loših) rušenja stare zgrade Matice Srpske i radova na ovom potezu








H E B E H "Хајд' у коло селе, 'амо руке беле. Тијо скочи и подскочи, душо медена. Нека зачуде се, земља нек' се тресе.Кад заигра коло Невена."
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, Buck, limanac, TurboMaximus

Alternativna izgradnja grada 03 jun 2012 12:47 #42

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4911
  • Primljenih Zahvalnica: 8198
Blago!
Ovo nikad nisam video.
Ako sam dobro shvatio, postojeći objekat (Progres ili Uzor?) je bio privremeni?
U svakom slučaju, drago mi je da za vreme SFRJ ništa veliko nisu napravili na tom potezu.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Alternativna izgradnja grada 03 jun 2012 12:52 #43

  • SZPDNEVEN
  • SZPDNEVEN's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • СЗПД "НЕВЕН". . .
  • Poruka: 373
  • Primljenih Zahvalnica: 982
Dukelander napisao/la:
Blago!
Ovo nikad nisam video.
Ako sam dobro shvatio, postojeći objekat (Progres ili Uzor?) je bio privremeni?
U svakom slučaju, drago mi je da za vreme SFRJ ništa veliko nisu napravili na tom potezu.

Ideja je bila da se sa trga - od čika Miletića "otvori" pogled ka Dunavu i objektima u belom mermeru ("Banovina" i SDK). i da se Bulevar tu proširi na nekih 40 metara širine (kolikoi danas verovatno ima ulica Modene).
H E B E H "Хајд' у коло селе, 'амо руке беле. Тијо скочи и подскочи, душо медена. Нека зачуде се, земља нек' се тресе.Кад заигра коло Невена."
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Alternativna izgradnja grada 03 jun 2012 12:56 #44

  • SZPDNEVEN
  • SZPDNEVEN's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • СЗПД "НЕВЕН". . .
  • Poruka: 373
  • Primljenih Zahvalnica: 982



Почетком ХХ века на Дунаву код Новог Сада, на месту данашњег старог моста ("Варадински"), требало је да буде изграђен друмски мост. Међутим, он никада није изграђен, иако је акција за реализацију пројекта трајала све до првог светског рата. Питање изградње је било стигло чак до аустријског цара Фрање Јосифа, који је цару изложила једна комбинована делегација новосадског магистрата и пештанског министарства. Пројекат моста израдио је професор будимпештанског Политехникума Др Силард Зјелински, који је настојао да његову архитектуру прилагоди амбијенту Петроварадинске тврђаве и њених капија.
Конструкција од гвожђа и бетона требало је да стоји на два речна стуба, а придруживали би је ланци.
По линијама и контурама мост би личио на дунавске мостове код Будимпеште, на пример на Јелисаветин мост. На обе обале предвиене су стражарнице за мање војне јединице и оруђа за одбрану моста.
Међутим Пештанска влада није била заинтересована за просперитет Новог Сада, па је план остао неостварен, а избијање светског рата био је згодан повод да се коначно одустане од његове градње. За то време везивао је обале дунава понтонски мост, а од 1915. до 1924. "Поћореков мост".
Иначе сва документација плана овог моста чува се у Архиву (некад у Ср. Карловцима а данас је то ваљда Архив града или Архив Војводине ?? па би било интересантно да га неко од "наших" ФОТОграфа сними и постави.

Нешто нам на памети да би овакав мост могао (МОЖДА) бити на месту поново планираног кроз Ђаву ???




А фотографија је можда више као илустрација како је некада изгледао Нови Сад и у спомен на - "од стране талентованих руководилаца града" - срушен стари димњак у Радичкој улици.
H E B E H "Хајд' у коло селе, 'амо руке беле. Тијо скочи и подскочи, душо медена. Нека зачуде се, земља нек' се тресе.Кад заигра коло Невена."
Poslednja izmena: 03 jun 2012 12:58 od SZPDNEVEN. Razlog: словна грешка
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, Buck, Nixivoje, limanac, Pripadnik, sandman, Pinki, TurboMaximus

Alternativna izgradnja grada 31 okt 2012 19:18 #45

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Evo nesto o cemu sam ovih dana razmisljao :idea:

Ugao M.Pupina kod Novosadske banke i poste, opicio bih jedan visi reper da parira Posti i napravio mini cluster B)
Sad sam uradio neke polu-retardirane prikaze, ne zamerite, sama zgrada je skroz nebitna i uzeo sam ovako cisto orijentacije masa radi da vidite kako zamisljam taj ugao. Drasticno bi se promenila vizura i iz centra i sa mosta, meni mnogo gradskije izlgeda od usamljene poste... Kako vam se cini ideja? :naughty:











Poslednja izmena: 31 okt 2012 19:23 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, ranko su ns, Sasa, TurboMaximus, SZPDNEVEN

Odg: Alternativna izgradnja grada 31 okt 2012 19:48 #46

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4911
  • Primljenih Zahvalnica: 8198
Zanimljiva ideja. A šta bi se desilo sa zgradom "Novosadske banke"?
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Alternativna izgradnja grada 31 okt 2012 19:58 #47

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Zavisi od konkursa i ideja, tu je samo fasada relevantna tako da se moze i konzervirati pod staklom ako ima smisla i ako moze preziveti sve te radove okolo. Mada, ona i nije nista posebno u normlanim okvirima, cak nije ni od pravog kamena, al' za nase pojmove kontam da bi bilo ipak bolje sacuvati je. Inace dosta je to velik plac iza kad se zadje, moze se razmahati sa resenjem, ja bih cak i kulu malo vukao spram ulicnih frontova da se bolje sagleda :)

EDIT: Ovako nekako

:whistle:
Poslednja izmena: 31 okt 2012 20:05 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: SZPDNEVEN

Odg: Alternativna izgradnja grada 31 okt 2012 23:44 #48

  • TurboMaximus
  • TurboMaximus's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2666
  • Primljenih Zahvalnica: 3060
limanac napisao/la:
Evo nesto o cemu sam ovih dana razmisljao :idea:

Ugao M.Pupina kod Novosadske banke i poste, opicio bih jedan visi reper da parira Posti i napravio mini cluster B)
Sad sam uradio neke polu-retardirane prikaze, ne zamerite, sama zgrada je skroz nebitna i uzeo sam ovako cisto orijentacije masa radi da vidite kako zamisljam taj ugao. Drasticno bi se promenila vizura i iz centra i sa mosta, meni mnogo gradskije izlgeda od usamljene poste... Kako vam se cini ideja? :naughty:

Nije besmisleno.
Ja uopšte nisam oduševljen rasporedom novijih građevina u centru. Pošta prenapadno štrči i odavno je smatram materijalizacijom provincijskog kompleksa, kao, sad i mi konja za trku imamo. Mislim da više ne zaslužuje nekakav status nedodirljivosti. Osmišljena je da impresionira onog ko u grad ulazi s Dunava; u tom kontekstu danas mi izgleda gotovo smešno. Izvesna konkurencija u blizini bi je verovatno rasteretila od takve uloge, izdigla joj ambijentalnu adekvatnost i tako akcentirala arhitektonsku vrednost koju nikako ushićen, ne osporavam.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dunavski

Odg: Alternativna izgradnja grada 01 nov 2012 09:12 #49

  • Pripadnik
  • Pripadnik's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1172
  • Primljenih Zahvalnica: 716
Nije loše... i meni ima smisla. Mislim ljudi se mnogo plaše "promena" a ustvari ovde ima prostora za zahvate koji se uklapaju u postojeću priču. Nije mi nebitna zgrada banke i u potpunosti bi je trebalo istaći a što se tiče pošte ipak mislim, za razliku od maximusa, da se njenom izgradnjom pogodio cilj.
Sve u svemu ja bih se tu još igrao... :lol: u tom delu komotno. I u nekim vlažnim snovima ovaj limančev cluster ne bi bio i jedini...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

ideje o ulepsanju novog sada 14 nov 2012 14:33 #50

  • sasko
  • sasko's Avatar
prva stvar koju bi uradio u ulepsanju novog sada je uklanjanje behatona i stavljanje onih starih plocica i uvodjenje tramvaja po centru nesto kao kombinacija bg dvojke i tramvaja san franciska koji bi isao oko centra a bio bi besplatan
a druga stvar vratio bi onaj parkic kod gradske kuce i onaj krst
Poslednja izmena: 14 nov 2012 18:18 od Dukelander.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Alternativna izgradnja grada 14 nov 2012 18:07 #51

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1189
  • Primljenih Zahvalnica: 617
mozda da se izmeni naslov teme upelsanju u ulepsanju :)

ako neko od upucenijih zna, da li bi kao opcija ili da li je ikada kao opcija bila ideja da se umesto zgrade kod reklame lAbus i tog dela gde je todor i nsport izgradi ponovo zgrada matice srpske?
ionako je ideja da se porusi ceo taj kompleks u modeni, pa zasto ne bi tu vratili te stare objekte, cak bi mogli na tom mestu da izgrade neke kucice koje su recimo bile pored katedrale, zgrada apoteke i slicno :? mozda jedino lose je znajuci nase gradjevince da bi se to pretvorilo u kiceraj i ne bi ni oluk licio na onaj od stare gradjevine :D
Poslednja izmena: 14 nov 2012 18:18 od Dukelander.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Alternativna izgradnja grada 14 nov 2012 18:48 #52

  • TurboMaximus
  • TurboMaximus's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2666
  • Primljenih Zahvalnica: 3060
sandman napisao/la:
mozda da se izmeni naslov teme upelsanju u ulepsanju :)

ako neko od upucenijih zna, da li bi kao opcija ili da li je ikada kao opcija bila ideja da se umesto zgrade kod reklame lAbus i tog dela gde je todor i nsport izgradi ponovo zgrada matice srpske?
ionako je ideja da se porusi ceo taj kompleks u modeni, pa zasto ne bi tu vratili te stare objekte, cak bi mogli na tom mestu da izgrade neke kucice koje su recimo bile pored katedrale, zgrada apoteke i slicno :? mozda jedino lose je znajuci nase gradjevince da bi se to pretvorilo u kiceraj i ne bi ni oluk licio na onaj od stare gradjevine :D

Misliš još lepše i još starije?
Pogledaj Skoplje i razmisli ponovo.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Sasa

Odg: Alternativna izgradnja grada 14 nov 2012 18:49 #53

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Dao si samom sebi razlog zasto da ne (jedan od) :D Bojim se da bi skliznuli u Skopje 2014. po kicu, nismo mi Nemci pa da zidamo stari Drezden i ostalo...

EDIT: Hehe, Turbo me preduhitrio u misli
Poslednja izmena: 14 nov 2012 18:50 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Alternativna izgradnja grada 14 nov 2012 19:21 #54

  • Yokai
  • Yokai's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3510
  • Primljenih Zahvalnica: 2272
Pa dokle god se radi restauracija, a ne gradi novo i tvrdi da je staro, po meni moze ispasti ok.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Alternativna izgradnja grada 14 nov 2012 19:38 #55

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4911
  • Primljenih Zahvalnica: 8198
Može i novo da se napravi da bude ok, ali hajde nađite mi majstore koji će da rade onako kako se radilo pre 150 godina.
Za početak, meni je dovoljna travestija sa "rekonstruisanim objektima" na kojima su se pojavili umesto duplih drvenih, jednostruki PVC prozori.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Alternativna izgradnja grada 14 nov 2012 20:04 #56

  • Yokai
  • Yokai's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3510
  • Primljenih Zahvalnica: 2272
Dukelander napisao/la:
Može i novo da se napravi da bude ok, ali hajde nađite mi majstore koji će da rade onako kako se radilo pre 150 godina.
Za početak, meni je dovoljna travestija sa "rekonstruisanim objektima" na kojima su se pojavili umesto duplih drvenih, jednostruki PVC prozori.
Pa recimo oni majstori sto su restaurirali Edjseg su uradili jako dobar posao, koliko vidim po slikama.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Alternativna izgradnja grada 14 nov 2012 20:41 #57

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1189
  • Primljenih Zahvalnica: 617
kad bi poceli iz temelja ponovo gradnju, kao sto sam rekao, verovatno da bi se to zavrsilo na izgledu one jadne kuce u pavla papa :ohno: od relativno lepe gradjevine napravise abortus kule. ali mozda jednog dana ima nade, meni bi se takva ideja tog dela savim lepo uklopila umesto sadasnjeg kompleksa gradjevina u modeni.

a nije samo drezden u pitanju, puno gradova je tako obnovljeno, berlin, nirnberg skoro ceo, varsava. budimpesta je bila deonekle isto bila unistena od strane rusa.
Poslednja izmena: 14 nov 2012 20:46 od sandman.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Alternativna izgradnja grada 10 dec 2012 15:48 #58

  • SZPDNEVEN
  • SZPDNEVEN's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • СЗПД "НЕВЕН". . .
  • Poruka: 373
  • Primljenih Zahvalnica: 982
На жалост резолуција је јако лоша, а и зрнаста структура фотке не дају баш најјаснију слику. . .

Но из урбанистичких планова и предвиђања ширења Новог Сада у будућности који су светлост дана угледали 1948. године - од којих су многи урађени док други (па ни овај) нису.

Овако је требало да изгледа зграда Опере.
Велики трг би се налазио на раскрсници "НОВЕ МАГИСТРАЛЕ" (тада још не изграђене а данас је то Булевара ослобођења) и тадашње улице ЈНА (данашња Јеврејска + Футошка).
Нова зграда Опер би била на месту отприлике где је данас пицерија "Карибик" тј. преко пута Ф.Пијаце и "Волкс Банке".





детаљнији опис из овог плана ћемо касније објавити.
H E B E H "Хајд' у коло селе, 'амо руке беле. Тијо скочи и подскочи, душо медена. Нека зачуде се, земља нек' се тресе.Кад заигра коло Невена."
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Buck, limanac, Pripadnik, TurboMaximus

Odg: Alternativna izgradnja grada 10 dec 2012 16:18 #59

  • TurboMaximus
  • TurboMaximus's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2666
  • Primljenih Zahvalnica: 3060
SZPDNEVEN napisao/la:
На жалост резолуција је јако лоша, а и зрнаста структура фотке не дају баш најјаснију слику. . .

Но из урбанистичких планова и предвиђања ширења Новог Сада у будућности који су светлост дана угледали 1948. године - од којих су многи урађени док други (па ни овај) нису.

Овако је требало да изгледа зграда Опере.
Велики трг би се налазио на раскрсници "НОВЕ МАГИСТРАЛЕ" (тада још не изграђене а данас је то Булевара ослобођења) и тадашње улице ЈНА (данашња Јеврејска + Футошка).
Нова зграда Опер би била на месту отприлике где је данас пицерија "Карибик" тј. преко пута Ф.Пијаце и "Волкс Банке".





детаљнији опис из овог плана ћемо касније објавити.

Dobro je da nas je nešto i mimoišlo.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Alternativna izgradnja grada 11 dec 2012 07:36 #60

  • Pripadnik
  • Pripadnik's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1172
  • Primljenih Zahvalnica: 716
Što misliš?
Ovo i nije tako loša ideja... mada možda i nisam realan jer obzirom na to kako danas izgleda taj ugao, bilo šta ali bilo šta bi bilo dobra ideja!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru