Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Strana
  • 1
  • 2

TEMA: Dubai, grad neprijatelj za pešake i bicikliste

Dubai, grad neprijatelj za pešake i bicikliste 22 okt 2023 18:06 #1

  • mlata
  • mlata's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Drugi su drugi-mi smo prvi
  • Poruka: 624
  • Primljenih Zahvalnica: 1024
Jedan putopisčić iz Okt.2023. znači pre par dana.
Dubai kao prestonica turizma Arabijskog poluostrva ima zaista šta da ponudi.No nije sve savršeno ni tamo.
Oktobarska temperatura je i dalje prevelika i uopšteno užasna za boravak u neklimatizovanim prostorima.
https://ibb.co/jTv7BBM
Eh,jos da provalim kako da dobijem odmah sliku sa imgbb a da ne bude samo link do slike
Poslednja izmena: 22 okt 2023 18:13 od mlata.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Re:Dubai, grad neprijatelj za pešake i bicikliste 22 okt 2023 20:47 #2

  • mlata
  • mlata's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Drugi su drugi-mi smo prvi
  • Poruka: 624
  • Primljenih Zahvalnica: 1024
Gradjevine su fenomenalne i sve sta su zamislili su i napravili

Послато са SM-S918B помоћу Тапатока
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: sasar, Blavak, valjan

Re:Dubai, grad neprijatelj za pešake i bicikliste 22 okt 2023 20:54 #3

  • mlata
  • mlata's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Drugi su drugi-mi smo prvi
  • Poruka: 624
  • Primljenih Zahvalnica: 1024
Stvarno deluje grandiozno , maštovito i futuristički.

Sam Dubai je izgradjen uz more i postoji nekoliko delova sa grozdovima visokih zgrada i gradjevina. Najgrandiozniji je deo oko Burj Kalife ali nista manje atraktivan nije ni deo oko Dubai marine pa cak ni deo grada na pravcu al Jaddaf i Creek gde prave citave blokove novih gradjevina. Sve je povezano autoputevina koji su ispresecali kompletan Dubai

Послато са SM-S918B помоћу Тапатока
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, limanac, mrnjavi, TurboMaximus, sasar, Blavak, Djordje Cvarkov, valjan

Re:Dubai, grad neprijatelj za pešake i bicikliste 22 okt 2023 21:01 #4

  • mlata
  • mlata's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Drugi su drugi-mi smo prvi
  • Poruka: 624
  • Primljenih Zahvalnica: 1024
U prethodnom postu su slike oko Dubai frame-a, gradjevine u obliku rama za slike. Interesantno iz dva razloga. Prvi je sto su na vrhu napravili patos od stakala po kojima mozes šetati i zaista deluje strašno. Drugi je zato što je klimatizovano pa posle ogromne temperature napolju, dobro dodje da se rashladiš. Cena je oko 26e po osobi.Pišem cene iz glave pa ne zamerite ako promašim nešto.

Sledeći je muzej budućnosti. Interesantna zgrada i spolja a i iznutra.
Karte za ulaz su rasprodate više od nedelju dana unapred pa je potrebna rezervacija pre polaska. Cena je 149AED sto je oko 38e po osobi. Na zalost nismo imali sreće sa ulaznicama pa je ostalo za sledeći neki put. Interesantno za nas je skulptura sa tri prsta ispred muzeja.

Послато са SM-S918B помоћу Тапатока
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, mrnjavi, sasar, Blavak, Djordje Cvarkov, valjan, Чиле

Re:Dubai, grad neprijatelj za pešake i bicikliste 22 okt 2023 21:12 #5

  • mlata
  • mlata's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Drugi su drugi-mi smo prvi
  • Poruka: 624
  • Primljenih Zahvalnica: 1024
Svi mogući stilovi gradnje su zastupljeni i prosto ne znaš gde da gledaš. Nigde nisam video spoljašnju klimu. Sve zgrade imaju centralnu klimu i po zatvorenim prostorima je svuda 22 stepena. Ozbiljna je razlika izmedju spoljne i unutrašnje temperature. Ne mogu da zamislim kolika je potreba za energijom da se to sve ohladi. Voda nije za piće pošto je dobijaju desalinizacijom mora ali je ima dovoljno i pritisak je jači nego u NS. Hladna voda na slavini je mlaka a topla vrela. Glavna okupljanja su po molovima. Najveći je Dubai mall koji je u prečniku oko 600 metara pa na nekoliko etaža. Interesantno je da su napravili direktan izlaz iz metroa i do Dubai mall-a i do muzeja budućnosti i do gomile važnih centara u gradu. Svi su klimatizovani i ne treba izlaziti na ulicu da bi došao gde želiš.Na poslednjoj slici je akvarijum koji su ugurali u sred tržnog centra.Pun je različitih vrsta riba i morskih živuljki. Ulaznica je oko 53e i zaista ne nudi dovoljno zanimacije za taj novac. Da sam znao, preskočili bismo.

Послато са SM-S918B помоћу Тапатока
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, mrnjavi, RM77, sasar, Blavak, valjan

Re:Dubai, grad neprijatelj za pešake i bicikliste 22 okt 2023 21:21 #6

  • mlata
  • mlata's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Drugi su drugi-mi smo prvi
  • Poruka: 624
  • Primljenih Zahvalnica: 1024
Vodoskoci ispred Burj Kalife su jedna od retkih besplatnih stvari u Dubaiju. Pošto je oko 18 počinjao mrak, vizuelno je izgledalo još bolje. Na svakih pola sata posle 18 kreće ludilo sa mlaznicama, vodom,svetlima.Gužva je velika i gomila turista se gura što bliže predstavi. Postoji vožnja čamcem oko mlaznica i ona je 15e po osobi. Smatrao sam da imamo dobro mesto za fotkanje i snimanje pa nismo išli i na vožnju.

Sve najnadrkanije zgrade u Dubaiju je zidao njihov Galens. EMAAR i DAMAC.
Primetio sam i dosta lepih gradjevina koje je zidao Danube properties.

Послато са SM-S918B помоћу Тапатока
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, limanac, mrnjavi, TurboMaximus, sasar, Blavak, Djordje Cvarkov, valjan

Re:Dubai, grad neprijatelj za pešake i bicikliste 22 okt 2023 21:28 #7

  • mlata
  • mlata's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Drugi su drugi-mi smo prvi
  • Poruka: 624
  • Primljenih Zahvalnica: 1024
Još jedan deo koji je izuzetno atraktivan je Dubai marina. Tu se naši balkanci najviše okupljaju i vole da stanuju. Fenserajski kraj Dubaija. Zgrade okrenute plaži imaju prosečnu cenu rentiranja 3500e mesečno sa svim troškovima.

Moj apsolutni favorit je zgrada na drugoj slici. Stakleni zidovi, divan pogled na bluewaters koji se nalazi preko puta na moru. Na Tiktoku sam nasao snimak gde lik izdaje jednosoban stan u toj zgradi za 4100e mesečno. Ludilo. Na poluostrvu Bluewaters se nalazi Dubai eye, najveći panoramski točak na svetu. Da nije sve savršeno ni tamo baš on dokazuje. Napravili su ga na veštačkom poluostrvu. Bio je kratko otvoren ali je počeo da tone pa su ga zatvorili za posetioce. Više od 10 god ne radi. No ukrasili su ga lepo pa je svojevrstan landmark.

Послато са SM-S918B помоћу Тапатока
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, limanac, mrnjavi, sasar, Blavak, valjan

Re:Dubai, grad neprijatelj za pešake i bicikliste 22 okt 2023 21:41 #8

  • mlata
  • mlata's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Drugi su drugi-mi smo prvi
  • Poruka: 624
  • Primljenih Zahvalnica: 1024
Od turista, najčešće se čuje Ruski/Ukrajinski jezik. Ima dosta švaba i muljavih,nelepih,nevaspitanih,odvratnih Engleza.

Interesantno da je u pojedinim tržnim centrima sve ispisano na Ruskom i Arapskom.

Kao i svaki glupavi turista i mi smo išli na 124. i 125. Sprat Burj Kalife. Cena u neatraktivnim terminima su 43e po osobi a u atraktivnim sto je sve posle 12 citavih 63evra po osobi. Nismo imali sreće sa pogledom pošto je vlažnost bila velika pa se panorama nije lepo videla od izmaglice.
Ipak sa te visine se vidi grandioznost zgrade. Duplo je viša od bilo koje u okolini.

Infinity bazena na svakoj zgradi u okolini. Luksuz prašti sa svih strana. Sve to ima i svoju cenu pa uglavnom nije gužva na takvim mestima.

Послато са SM-S918B помоћу Тапатока
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, mrnjavi, sasar, Blavak, valjan

Re:Dubai, grad neprijatelj za pešake i bicikliste 22 okt 2023 21:48 #9

  • mlata
  • mlata's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Drugi su drugi-mi smo prvi
  • Poruka: 624
  • Primljenih Zahvalnica: 1024
Da objasnim zašto sam temi dao taj naziv.
Dubai je zbog visoke temperature tokom većeg dela godine napravljen da se ide javnim prevozom ili autom/taxijem. Pešačke staze su jako retke van samog centra. Na dosta mesta se staza završava nigde. Negde čak i moraš da se vratiš pošto nema napred. Pešački prelazi su retki a kad u google mapi staviš neko odredište 500m od tebe mape izračunaju 7km i sat i po pešačenja. Jednostavno Dubai nije za pešake. Bicikiste sam video samo turiste na iznajmljenim bajkovima i to samo na potezu uz metro u samom centru.
Gomila zgrada imaju parkinge na prvih nekoliko etaža, slika 2.

Послато са SM-S918B помоћу Тапатока
Poslednja izmena: 22 okt 2023 21:49 od mlata.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: mrnjavi, TurboMaximus, sasar, Blavak, valjan

Re:Dubai, grad neprijatelj za pešake i bicikliste 22 okt 2023 22:03 #10

  • mlata
  • mlata's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Drugi su drugi-mi smo prvi
  • Poruka: 624
  • Primljenih Zahvalnica: 1024
Eh more.

More je kao kad u kadu sipaš vruće vode 7. Februara u kupatilu na Limanu. Pretoplo/vrelo. Ne znam kako šta živi u tom moru. U kombinaciji sa 38 stepeni u momentu kad smo bili na plaži jer tako se uklopilo jelte, brzo smo pobegli. Nije baš bila neka gužva osim 5 Ruskinja i 7 tamnoputih južno Azijaca. Sledeća tačka puta je bio Burj al Arab koji smo obišli samo informativno pošto je tura po hotelu 50-ak evropskih novaca po glavi. Odmah u blizini( nije blizu) se nalazi palm Jumeirah. Veštačko ostrvo sa dva najskuplja hotela u Dubaiju. Neverovatan gradjevinski poduhvat. Divne vile sa dirwktnim izlaskom na plažu, ogromne stambene zgrade na centralnom stablu ostrva. Kula sa infinity bazenom koji gleda na sve 4 strane i monorail. Vozic koji se kreće po jednoj šini. Dužina ostrva i monorail pruge je 6km. Zadovoljstvo je 30 dirhama po osobi(oko 8e) povratna karta.S obzirom da na palmi nema mnogo pristupačnih stvari za prosečnog gradjana Srbije i mi smo se provozali,prošetali, islikali i pedala nazad.

Послато са SM-S918B помоћу Тапатока
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, mrnjavi, Blavak, valjan

Re:Dubai, grad neprijatelj za pešake i bicikliste 22 okt 2023 22:08 #11

  • mlata
  • mlata's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Drugi su drugi-mi smo prvi
  • Poruka: 624
  • Primljenih Zahvalnica: 1024
Ova gradjevina mi je ubedljivo najatraktivnije parče bolesti mozga arhitekte koji ga je osmislio. Na više od 40 spratova svaka ekskluziva i svaka perverzija koju možeš zamisliti se nalazi.
Najjeftinije prenoćište je oko 50000 dolara. Ultra luksuzan hotel sa svim šta možeš zamisliti u ponudi.
Devedesetak bazena postoji u hotelu od kojih je većina vlasništvo smeštajne jedinice od više stotina m2.

Послато са SM-S918B помоћу Тапатока
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: mrnjavi, RM77, Blavak, valjan

Re:Dubai, grad neprijatelj za pešake i bicikliste 22 okt 2023 22:23 #12

  • mlata
  • mlata's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Drugi su drugi-mi smo prvi
  • Poruka: 624
  • Primljenih Zahvalnica: 1024
Za kraj kraćeg izlaganja bih spomenuo javni prevoz, bezbednost i higijenu u gradu koja je lepo znaš kako.
Dnevna rta karta za javni prevoz je malo manje od 6e. Neograničen ulaz u metroe,tramvaj,rta autobuse i brodove koji imaju nekoliko stanica uz obalu. Čuvajte magnetne kartice dalje od mobilnih da se ne bi razmagnetisale kao nama što se desilo.
Metroi i monorail je bez vozača. Suva automatika. Perfektno čisti. Strogo je zabranjeno jelo i piće. Pušenje se podrazumeva da je zabranjeno. Zabranjeno je čak i žvakati žvaku. Svaki prekršaj košta i svi se pridržavaju zabrana. Prelazak na crveno svetlo je 130e kazne. Nema papirića,djubreta. Retko po koji pikavac se vidi. Pušača je dosta. Što lokalaca azijskog porekla što turista.

Bezbednost je na vrlo visokom nivou.
Naime, svako ko prvu put dolazi u Emirate, prolazi kroz proces uzimanja otisaka prstiju, skeniranja zenice i slikanja. Sve o tebi imaju. Sve je pokriveno kamerama i niko ne želi da se zeza sa zakonom. Zato se se svi pridržavaju strogih pravila.
Grad je pun jeftine radne snage iz Indije,Pakistana,Filipina, Nepala, Sirije.
Oni su druga klasa ljudi tamo i tačno se vidi razlika izmedju Belaca, Arapa i robova tamne kože.
Sve šta je potrebno da se radi rade tamnoputi. Situacija koja mi se baš ne svidja.
Za kraj hrana
Sve je začinjeno previše. Jak uticaj Indijske kulture. Birjani na 45 načina.
Čudni začini na i u svemu. Jak miris. Nije loše za koji put no za svakodnevnu ishranu nije.
Alkohol je ultra skup. Retke prodavnice ga prodaju i moraš pasoš pokazati kod kupovine. Lokalcima treba dozvola za kupovinu. Obično pivo je od 10e pa naviše. Sokova ima neograničen izbor kao i cigareta koje su malo skuplje nego kod nas.
Interesantno putovanje ali ga ne bih ponovio

Послато са SM-S918B помоћу Тапатока
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, Pripadnik, mrnjavi, TurboMaximus, RM77, Blavak, Djordje Cvarkov, valjan, mel

Re:Dubai, grad neprijatelj za pešake i bicikliste 22 okt 2023 22:30 #13

  • mlata
  • mlata's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Drugi su drugi-mi smo prvi
  • Poruka: 624
  • Primljenih Zahvalnica: 1024
Na poslednjoj slici sam uslikao cenu benzina na pumpi u povratku sa safarija.100 aed je oko 3000 dinara.
Sipao je 30 litara za taj novac. Litar je manje od 100 dinara. Ipak je kod njih slavina

Послато са SM-S918B помоћу Тапатока
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Duja, mel

Dubai, grad neprijatelj za pešake i bicikliste 22 okt 2023 23:07 #14

  • Otis.Driftwood.Ressurected
  • Otis.Driftwood.Ressurected's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3840
  • Primljenih Zahvalnica: 8976
Nepregledni su ti postovi. Fotografije su razbacane na sve strane i tekst izmedju ne znam sta citam za sta.

Trazio sam post vezan za bicikliste i nasao sam ga, konacno.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Re:Dubai, grad neprijatelj za pešake i bicikliste 22 okt 2023 23:09 #15

  • mlata
  • mlata's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Drugi su drugi-mi smo prvi
  • Poruka: 624
  • Primljenih Zahvalnica: 1024
Drago mi je sto si uspeo. Tapatalk prikazuje lepo

Послато са SM-S918B помоћу Тапатока
Poslednja izmena: 22 okt 2023 23:11 od mlata.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Re:Dubai, grad neprijatelj za pešake i bicikliste 23 okt 2023 13:13 #16

  • TurboMaximus
  • TurboMaximus's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2659
  • Primljenih Zahvalnica: 3037
Moderni diznilend za odrasle.
Poslednja izmena: 23 okt 2023 13:16 od TurboMaximus.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: limanac, Yokai, Blavak, eegor84

Re:Dubai, grad neprijatelj za pešake i bicikliste 25 okt 2023 14:08 #17

  • Nemac
  • Nemac's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 27
  • Primljenih Zahvalnica: 28
Zasto je ova tema u nsbuild nije mi jasno. Da bi se hvalio da si bio tamo ili sta? Totalno glupo. Hajde sad svi koji idu na odmor i putovanja da postavljaju svoje slike, zna se da instagram za to sluzi.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Re:Dubai, grad neprijatelj za pešake i bicikliste 25 okt 2023 14:45 #18

  • Blavak
  • Blavak's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 8428
  • Primljenih Zahvalnica: 35984
Nemac napisao/la:
Zasto je ova tema u nsbuild nije mi jasno. Da bi se hvalio da si bio tamo ili sta? Totalno glupo. Hajde sad svi koji idu na odmor i putovanja da postavljaju svoje slike, zna se da instagram za to sluzi.
Zato što od početka bitisanja ovog foruma na njemu postoji deo koji se zove putopisi (www.nsbuild.rs/forum/putopisi), pa je korisnik, kao i mnogi drugi, iskoristio da sa nama podeli utiske o svom putovanju. Mnogi od nas su postavljali fotografije i delili utiske sa ostalim korisnicima u ovoj sekciji foruma i to ne samo sa odmora, već i poslovnih putovanja na kojim su iskoristili neke trenutke bez obaveza i razgledali mesta gde su bili, te to podelili sa ostalima.
Svako dobro.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: mrnjavi, TurboMaximus, mlata, Djordje Cvarkov

Re:Dubai, grad neprijatelj za pešake i bicikliste 25 okt 2023 16:30 #19

  • mlata
  • mlata's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Drugi su drugi-mi smo prvi
  • Poruka: 624
  • Primljenih Zahvalnica: 1024
:okay: Duboko se izvinjavam clanu Nemac sto nisam postavio neki putopis iz Nemačke.Možda ne bi bio tako ogorčen. :troll:
U temi putopisi je sasvim normalno da postaviš putopis a ne kako skuvati sarmu. :lol:
Ni trenutak nisam pomislio da se hvalim.U kratkim crtama sam opisao grad iz moje perspektive.Trudio sam se da budem informativan pa sam postavljao i cene atrakcija koje vole turisti. Ni na jednoj slici nisam ja pa onda ne znam kako sam se hvalio.Forum je anoniman i malo ljudi se medjusobno poznaje i druži.
Nego,postavi ti nama jedan tvoj putopis iz Nemačke da i mi uživamo u njemu. :lol:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: neusatz!, mrnjavi, RM77, Alibunar, Blavak, Billy, Djordje Cvarkov, mel, mmirkovic

Re:Dubai, grad neprijatelj za pešake i bicikliste 25 okt 2023 17:40 #20

  • Cookie
  • Cookie's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Institutionalized
  • Poruka: 4222
  • Primljenih Zahvalnica: 3188
Odličan putopis posle 100 godina. Od epidemije je ovaj deo foruma mrtav
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: mlata, Djordje Cvarkov
  • Strana
  • 1
  • 2
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru