Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Meksiko

Meksiko 03 dec 2018 14:46 #1

  • gibanica
  • gibanica's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 165
  • Primljenih Zahvalnica: 620
U martu mesecu ove godine putovao sam u meksiko da vidim sta ima..setam po gradu vidim pise kantina.
Sećam se da je ovde 24. marta bas pao veliki sneg, 8 uvece..ja na stanici kod mekdonaldsa cekam minibus iz novog sada za Ferihegy, imamo let ujutru u 6 za Pariz.
Letelo se Airfrance-om A380, sa oznakom J na registraciji, jedan od 3 komada koje imaju. stalno leti na relaciji Pariz - Mexico City.
Put traje ekstremno dugackih 14 sati. Usput se lepo mogao videti pariz, la manš, njujork.. (samo kada se nakrivi avion, s obzirom da je krilčo sirine na desetine metara, te pola aviona ne vidi nista)
Avion je na sprat, ogroman, nikad se nisam vozio u slicnom. Uprkos spoljasnjosti, enterijer je prilicno oskudan sa pocetka 2000-tih. Tačskrin dosta loše funkcioniše i ceo interfejs konzole na sedištu. Posluga je bila fenomenalna, kroasani, vina, 4 obroka za let, zaista pogata ponuda. I kada nema posluge, mozete ustati sami otici do kuhinje i tamo ce vas usluziti cime zelite.



Koliko je a380 velik avion, toliko je Cuidad de Mexico velik grad. zvanicno 21 milion stanovnika, s tim sto ne mogu da utvrde da li po favelama zivi 7 ili jos 9 miliona stanovnika. Tamo ne zalazi ni milicija a kamoli popisivac. Na nase insistiranje da nas lokalni vodic vodi u obilazak sarenih favela, isti je zeleo da nas napusti na sred autoputa. Jednostavno 90% ljudi od rodjenja nikad nije zaslo u Coacalno, Ecatepec Cuautitlan i ostala predgradja.
Ali ono sto mozete videti u gradu Mexicu, je susta suprotnost predgradju. Nisam ni slutio kako toliko divlji, lopovski i prevarantski narod moze da izgradi takav grad. Perfektno cist, utegnut grad, sa fenomenalnim javnim prevozom, metroom, prilicno jednostavan za snalazenje..mnostvo zelenila, ljubicastog drveca, uredjenih travnjaka i drugih zelenih povrsina, visoke lepe zgrade, poslovni centri i slicno...takodje ima i stare kulturno istorijske delove, poznate po umetnicima, boemima i slicno.
Ali..Meksikanci na svakom cosku gledaju kako da vas izlevate, zavrnu, naplate vise i slicno. Po sletanju na aerodrom kod menjacnice smo konstatovali da bi mogli komotno da nam uvale pare za monopol umesto pezosa s obzirom da nemamo pojma kako novcanica izgelda. Naravno to se i desilo kolegama iz grupe. No...za laznih 70e, pored svih kamera i dostavljenog fiskalnog racuna policija nije htela da intervenise s obzirom da je iznos suvise mali. Menjacnice to znaju, te se vlasnik samo nasmejao na pretnju policiijom,

Meksiko je jednostavno Mala Amerika ili amerika wannabe. Americka kola, kokakola i wallmart dominiraju svuda. Tako po ulici mozete sresti stare Fordove, Mustange, Sevrolete i slicno sve od 5000cm3. Izuzetno divlji saobracaj je glavna karakteristika. Nesto najgore sam mislio da sam video u Turskoj, zatim na Siciliji ali ovo nema nigde sto ima u Mexicu. Mozda u islamskom svetu, tj arapskom ali to tome u drugoj temi.
Mexico se sastoji iz dve razlicite celine. Severnog pretezno subtropskog i tropskog pojasa, pustinje, puno sunca, kaktusi, divlji konji i gaučpsi, rančevi dzipovi i western filmovi.
Dok na jugu, kise, dzungle, rastinje ne preko 5m, ekstremno gusto, a ravno kao tepsija. Samo vrhovi piramida vire iz gustih krosnji.





Nastavicu sa pisanjem kasnije, ne bih ni da udavim, a i trenutno moram da idem :)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Nicisy1, Dukelander, Cookie, Buck, limanac, ranko su ns, mrnjavi, chepa, Duja, TurboMaximus, Brane, RM77, Zex021, romanempire, sasar, mlata, Blavak, Bogdus, Billy, Gari i ovaj član ima 7 ostalih zahvalnica

Re:Meksiko 03 dec 2018 15:34 #2

  • ranko su ns
  • ranko su ns's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 5910
  • Primljenih Zahvalnica: 9043
bome ne daviš. fantastično si počeo.

pisano u dokolici sa mašine
KO HOĆE NAĐE NAČIN, KO NEĆE NAĐE OPRAVDANJE
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: gibanica

Meksiko 03 dec 2018 18:32 #3

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Samo napred, željno čekam nastavak! :cheers:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: gibanica

Meksiko 05 dec 2018 14:42 #4

  • gibanica
  • gibanica's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 165
  • Primljenih Zahvalnica: 620
Drago mi je da vam se dopalo pa cu nastaviti dalje.

Sto se tice grada Meksiko, kako ga lokalci inace zovu (niko ga ne zove Cuidad de Mexico), zaista je ogroman i o tome ne vredi trositi reci. Ali kroz grad se relativno brzo prolazi jer postoje ogromne saobracajnice sa po 6-12 traka, koje prozimaju ceo grad. Te se kroz najvecu guzvu brzo ide.
U Gradu su sto je zanimljivo, gotovo sve zgrade starije od 50 godina krive. i to ne malo...nas hotel je bio u centru kod trga, kupatilo nije imalo prag, te se voda iz kupatila slivala kroz hodnik direktno do ulaznih vrata. Kreveti stoje ukrivo vidljivo golim okom.
Na tom mestu je nekad bila močvara, te su se temelji usled toga pokrivili i potonuli.


Meksiko cesto biva pogodjen zemljotresima, na 30km iznad grada stoji ogroman vulkan Popocatepetl, te su uzbune za zemljotres vrlo česte. Začuje se glasno sirena sa svakog ćoška koja zvuči kao neka mačka...MAU MAU MAU..tada svi istrcavaju iz zgrada i lokala i skupljaju se na sredini bulevara i ulica. sve staje, saobracaj, prevoz i slicno. na YT mozete videti kako to izgleda, veoma zanimljiva situacija..Glavni trg Zocalo, od 4km2, napuni se ljudima za čas.
30 km severno od grada nalazi se nekadasnji grad Teotihuacan.
Ceo zivot sam mislio da su Asteci stara drevna civilizacija, medjutim ako pogledate istoriju oni su zapravu tu samo tokom srednjeg veka, dok istoriju kako je velelepni grad teotihuacan propao niko ne zna, i sve se svodi na nagadjanja.

Nego kad smo kod mačaka, setio sam se jedne interesantne zivotinje koja zivi u primorskim krajevima Meksika, a mesavina je domace macke i pacova, veoma rasrprostranjena kod njih, te se slobodno seta kao nasa macka, po plazama, automobilima i dvoristima. Zove se SEREQUE (nemam pjma kako se čita) i izgleda ovako:


Sto se meksickog primorija tice, postoje istocna i zapadna obala. Zapadna obala sa centrom turzima u Acapulco-u, polako se raseljava vec godinama, odnosno turizam se kompletan od pocetka 70tih prebacio na istok sa centrom u Cancun, i to zbog ogromne stope organizovanog kriminala i ubistava u turistickim centrima.
Cancun je do sredine 70tih imao svega 70 stanovnika.

Pisem dalje danas sutra..
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, Cookie, Buck, limanac, ranko su ns, mrnjavi, Duja, TurboMaximus, RM77, das ivon, Zex021, Blavak, Light, Djordje Cvarkov, valjan, mdinic

Meksiko 05 dec 2018 15:00 #5

  • RM77
  • RM77's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 309
  • Primljenih Zahvalnica: 426
gibanica napisao/la:
Nego kad smo kod mačaka, setio sam se jedne interesantne zivotinje koja zivi u primorskim krajevima Meksika, a mesavina je domace macke i pacova, veoma rasrprostranjena kod njih, te se slobodno seta kao nasa macka, po plazama, automobilima i dvoristima. Zove se SEREQUE (nemam pjma kako se čita) i izgleda ovako:

Oni kažu Sereque, a svuda drugde je Agouti (Aguti). Kao neko ko ima kući čileansku vevericu, slab sam na ove preslatke mešavine glodara i veverica :)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Duja, Zex021, gibanica, Light, valjan

Meksiko 07 dec 2018 16:32 #6

  • gibanica
  • gibanica's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 165
  • Primljenih Zahvalnica: 620
Nakon 5 dana u meksiko sitiju, otisli smo u srediste zemlje Maja..Jukatan.
Interesantno mi je bilo da pogledam film Apocalypto, Gibsona Mela. Dinamican film, pun istorijskih cinjenica, dosta surov, autentican s obzirom da je na majanskom jeziku, napet do samog kraja. Medjutim kada odete tamo vidite da je film ustvari ssamo jos jedna holivudska zaje*ancija.
Maje su bile miroljubiv narod, balvili se poljoprivredom i trgovinom, a nisu vadili srca jedni drugima na vrhovima piramida i sekli glave kako je u filmu prikazano. To su ustvari radili Asteci koji su ziveli ovde u srednjem veku.
I dan danas u meksiku vrlo lako mozete razlikovati asteke i maje..oni nisu izumrli vec su se jednostavnno asimilovali i primili hriscanstvo. Maje cete najlakse prepoznati po zabacenom celu iz kog ravno takoreci raste nos


Dok su asteci ljudi koji zive u centralnom meksiku, izrazenih crta lica, ostro kosih obrva i cela, jakog nosa, prakticno Karlos Tevez :)


Asteci su u vreme suša zrtvovali ljude koje bi zarobili iz drugih plemena po sumama. Vadili im srce i isto bacali na zar kao dar bogu kako bi se ovaj umilostio i poslao im kisu. U pocetku je to bila cast, i veliko priznanje je dobio onaj koji bi se jedini uz dzelata popeo na vrh piramide. Kada je dobrovoljaca nestalo, poceli su da hvataju po sumama, a onda su na kraju presli na zivotinje. To neretko cine i danas kao oblik tradicije iako vise nisu pagani.
Na jukatanu je nedaleko od grada Merida pre 25 miliona godina opalio meteor precnika 10km. Tada nastaje navodno ceo meksicki zaliv, amerka se deli kako se deli, a dinosaurusi izumiru.
Cela ta teritorija prosarana je vrhovima piramida koje na svega par metara vire iz dzungle, na podrucju meksika, gvatemale i belizea.
Slika: piramida Coba


Najznacajniji objekat tu je Cicenitza. nalazi se 15ak km zapadno od valjadolida i do nje se stize ekstremno pravim i ravnim putem, koji kao takvi potpuno presecaju jukatan.
Kako ludi meksikanci ne bi razvijali brzine i do 200km na cas, na svakih 3-4km su ogromni lezeci policajci.
Inace policajci su, oni pravi, kao i svi meksikanci mali zdepasti i debeli. Onda se njih 4orica poredjaju na gepek pikapa, i poziraju sa puskama u full opremi. Ma Cirkus.

Ono sto je glavna poenta meksika danas je turisticka ponuda na istoku jukatana.
Kankun je svakako nedostupan meni, u smislu nocenja u resortima sa po 6 i 7 zvezdica.
Mi smo imali 10ak dana na ostrvu isla mujeres. Mali karibski raj, sa belim sitnim peskom kao brasno. a more izraziito tirkizno plavo.



Cene su otprilike kao i kod nas. cak i jeftinije. Najpovoljnije je u wallmartu i 7even elevenu.
oko 24 pezosa se dobije za 1 evro. Voda je za pice direktno iz slavina mada se ne preporucuje nasim ljudima.
Najcesce se jedu meksicki burito, nachosi, takosi, fahitasi i slicno. Iskreno bude zanimljivo u pocetku, ali posle 5 dana sam gledao da nadjem picu najobicniju.
Toliko je sve przeno na ulju i masti da mi se miris loja uvukao u nozdrve i dok spavam.
Na slici klasican meksicki corner food shop, sa rozim CDMX (cuidad de mexico) taksijem.



Preskocio sam mnogo toga. Prvo zato sto su mi slike na posebnom HDD-u a ovo su slike uglavnom sa google photo-a koji mi cuva slike sa mobilnog.
Ako vas nesto zanima slobodno pitajte a slike mogu okaciti naknadno ako se ikad nakanim. :)

Svakako meksiko je u belize i gvatemalu drzava koju obavezno morate obici ako idete u taj deo.
U jednom dobijete i juznu ameriku sa piramidama i dzunglama, i severnu sa pustinjom, konjima i wallmartom.
Celo putovanje agencijski nije narocito jeftino, ako idete sami mozda mozete da prodjete jeftinije. Ali posto se dosta letova kombinuje nisam hteo da se upustam u to.
Vanpansionska potrosnja za 16 dana moze biti oko 300-600e zavisi od vas samih.
Izleti su takodje dosta skupi ali vredi otici na svaki. ali su u proseku od 40-70e svaki.

Nadam se da sam uspeo bar malo da vam docaram na sta lici to tamo.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Nicisy1, solimns, Dukelander, Cookie, Buck, limanac, ranko su ns, mrnjavi, TurboMaximus, RM77, das ivon, Zex021, sasar, mlata, Blavak, Bogdus, Gari, Mikins, Light, Djordje Cvarkov i ovaj član ima 4 ostalih zahvalnica

Meksiko 07 dec 2018 18:38 #7

  • ranko su ns
  • ranko su ns's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 5910
  • Primljenih Zahvalnica: 9043
svaka čast. svaki ti je post zanimljiviji od prethodnog. Ako imaš vremena nije na odmet da vidimo još fotki. :clapping:
KO HOĆE NAĐE NAČIN, KO NEĆE NAĐE OPRAVDANJE
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: gibanica
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru