Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Uvac

Uvac 29 sep 2018 22:16 #1

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Pre dve nedelje bio sam na avanturističkom vikend-izletu u kanjonu Uvca sa firmom, zaista sjajno iskustvo pre svega zbog neverovatne prirode i meni nesvakidašnjih aktivnosti - kajak i planinarenje :whistle: :ohmy:

Smešteni smo bili u selu Kušići, koje nije najbliža opcija samom rezervatu (na nekih pola sata vožnje), no nije ni bilo najpraktičnije naći zajednički smeštaj za 20+ ljudi, a i ruku na srce turistička infrastruktura u okolini nije na nekom nivou, nažalost. Naime, zaista iznenađuje kako je ovakav biser i dalje nepristupačan i neprilagođen za posete, od samog kampa s kog se polazi, sporadičnih jadnikavih smeštajnih kapaciteta, do informacija i podrške. Ali to je druga tema, ono što je najvažniji utisak je sam rezervat.

Kušići su u pravom planinskom okruženju, a vila u kojoj smo bili smešteni za svaku pohvalu, od čistoće, snadbevenosti, s svojim restoranom, parkingom i ostalim...




Drugi dan ujutru uputismo se do kampa i polazne tačke za plovidbu koja je trajala ukupno rekao bih oko 5 sati aktivnog veslanja, dužine 12 km.




Postoji jedna kafe-kuhinja gde bi ljubazna gospođa napravila kafu i ispekla palačinke, kao i poljski WC. Ovde smo posle pauze dobili osnovnu obuku za veslanje od vodiča koji je bio izuzetan i posvećen da prenese i dočara sve mogućnosti toka Uvca. Vreme je isto poslužilo, najavljena kiša je izostala tako da smo sveukupno bili zadovoljni i s prolaznim naoblačenjem i vetrom, ipak je bila sredina septembra ali i dalje dovoljno toplo i za kupanje :)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, Pripadnik, mrnjavi, Duja, sasar, Blavak, Light, valjan, Eldarion, Ambasador

Uvac 29 sep 2018 22:18 #2

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
I otisnu smo se...



Voda je karakteristično zelenkasta i prijatna, u ovom periodu izrazito niskog nivoa što je meni lično bilo i uzbudljivije za ceo doživljaj kanjona :)







Poslednja izmena: 29 sep 2018 22:19 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, Pripadnik, mrnjavi, sasar, Blavak, Light, valjan, Eldarion

Uvac 29 sep 2018 22:30 #3

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Ono čemu sam se posebno radovao jesu beloglavi supovi koji obleću deo kanjona i koji se jedino ovde gnezde i simbol su rezervata. Ovo je prvi kog sam ulovio, a kasnije ih je zaista bilo i po dvadesetak na nebu, poseban doživljaj gledati ih kako mirno i dostojanstveno kruže...


Inače, pre dvadeset godina bili su pred izumiranjem kada je u kanjonu boravilo svega 7 jedinki beloglavog supa. Osnivanjem fonda za zaštitu omogućeno je postavljanje hranilišta, kolega koji je bio s nama je sticajem okolnosti proveo pola godine u okolini i opisivao je kako to izgleda i kako za 10 minuta nestane cela krava koju im bace u provaliju :D Beloglavi sup se hrani isključivo mesom uginulih ili teže bolesnih životinja , a meni interesantan podatak je bio i to da ptice imaju jednog partnera za ceo život, kao i da ženka leže samo jedno jaje godišnje, tako da svaka čast ljudima koji su se posvetili i uspeli da im podignu brojnost od 7 jedinki na čak 300. Kažu da osete miris lešine na 15 km, rasopon krila im je 2,7 metara i težina 14-15kg. Inače, on nam je na grbu Srbije, tako da je od davnina veoma cenjana ptica.
Poslednja izmena: 29 sep 2018 22:53 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, Pripadnik, kasko, mrnjavi, TurboMaximus, Brane, sasar, Blavak, Light, Eldarion, Ambasador

Uvac 29 sep 2018 22:35 #4

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Krajnja tačka veslanja je bila pećina u koju smo zbog niskog vodostaja mogli i da pristupimo nakratko čamcima, no u potpunoj tišini zbog gnezda supa kojih ima na litici iznad, kao i kolonije slepih miševa unutra. Procenili su da ih je preko 4 miliona unutra :ohmy:







Poznati vidikovac Molitva gde je i najveća broj supova kružio sve vreme
Poslednja izmena: 29 sep 2018 22:54 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, Pripadnik, mrnjavi, Dunavski, sasar, Blavak, Light, valjan, Eldarion, Ambasador

Uvac 29 sep 2018 22:39 #5

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Usledilo je i penjanje na vidikovac, čini mi se put od nekih 45 minuta planinskom stazom solidnim usponom






Usput se prikazuju meandri i najavljuju pogled s vrha





Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, Pripadnik, kasko, mrnjavi, Dunavski, Brane, sasar, Blavak, Light, Djordje Cvarkov, valjan, Eldarion, Ambasador

Uvac 29 sep 2018 22:44 #6

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Inače sam vidikovac Molitva je na privatnom posedu i farmi, normalan je susret i sa konjima, kravama, no po savetu ne treba im prilaziti jer kad ne dobiju hranu mogu postati agresivni...





Platforma je na super poziciji i zaista pruža neverovatan pogled




I ponovo do vode i kajacima nazad do kampa


Na samom toku krstarili su rendžeri u nekoliko navrata, sporadično je bilo motorizovanih turi i manjih brodića za razgledanje, kao i pecaroša :)

Kraj izleta :cheers:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Nicisy1, solimns, Dukelander, Cookie, Buck, ranko su ns, Pripadnik, kasko, mrnjavi, Duja, TurboMaximus, Dunavski, Brane, sasar, Blavak, Light, Djordje Cvarkov, valjan, Eldarion, neobuscitta i ovaj član ima 1 ostalih zahvalnica

Uvac 30 sep 2018 10:22 #7

  • Ambasador
  • Ambasador's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 206
  • Primljenih Zahvalnica: 469
Izuzetno lep prilog :okay:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: limanac

Uvac 30 sep 2018 11:54 #8

  • ranko su ns
  • ranko su ns's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 5907
  • Primljenih Zahvalnica: 9027
baš baš. pokazno kako se pravi reportaža
KO HOĆE NAĐE NAČIN, KO NEĆE NAĐE OPRAVDANJE
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: limanac

Uvac 30 sep 2018 20:24 #9

  • Cookie
  • Cookie's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Institutionalized
  • Poruka: 4215
  • Primljenih Zahvalnica: 3183
Odlična reportaža. :okay: Kao da sam bio tamo..... Inače sam bio u Kušićima. Škola u prirodi, ‘93. :)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: limanac
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru