Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Smederevska tvrđava i Golubački grad

Smederevska tvrđava i Golubački grad 03 maj 2018 22:00 #1

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Za Prvi maj sam bio na jako finom izletu i evo prilike da posle dugo vremena padne jedna reportaža :banana:

Cilj nam je bio Golubac, a kako put vodi preko Smedereva posetili smo i Smederecsku tvrđavu svakako. Za mene je sve bilo novo, prvi put sam u istočnoj Srbiji i Braničevskom kraju, a ostali saputnici su bili i rado želeli da posete još jednom, a i ja bih ponovio iskreno B)

Nekoliko slika iz Smedereva, gde smo stigli oko podne i napravili prvo kratku šetnju po centru....

Utisak o gradu je solidan, održava se i ima nešto nasleđa... Centar je prostran - jedan trg sa značajnim administrativnim zgradama i radnjama, iz kog ide dugačka pešačka ulica načičkana kafićima, i tako skroz do Dunava.









Poslednja izmena: 03 maj 2018 22:01 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, Nixivoje, ranko su ns, Blavak, Light, valjan

Smederevska tvrđava i Golubački grad 03 maj 2018 22:04 #2

  • Nixivoje
  • Nixivoje's Avatar
  • Van mreže
  • Facebook Admin
  • Poruka: 4031
  • Primljenih Zahvalnica: 2421
Obožavam tvoje reportaže :). čekamo dalje :)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: limanac

Smederevska tvrđava i Golubački grad 03 maj 2018 22:15 #3

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Između centra i Tvrđave je široki pružni prelaz i pruga, ne baš najsretnije rešenje niti dostojno uređeno.





Ovde se odmah stiče utisak o veličini celog kompleksa, zidinama je opasan veliki prostor koji sada ima formu parka, a pri dnu ja najstariji deo u formi utvrđenja gde se naplaćuje ulaz i može provesti više vremena u obilasku.



Inače, saznao sam posle da postoji i JP "Smederevska tvrđava", no iskreno sem košenja trave i verovatno neke minimalne komunale brige, kao da se ništa ne radi niti su se potrudili da dostnojno približe ovaj spomenik turistima. Npr, postoje svega dve socijalne table sa šturim informacijama. Iz jedne saznajemo nekoliko podataka o "Smederevskoj eksploziji" u kojoj je 1941. godine usled neobjašnjenih okolnosti dignuto u vazduh zaplenjeno naoružanje Vojske kraljevine od strane Nemaca. Detonacija je usmrtila oko 2000 ljudi, oštetila kule i zidine (one su mahom u ovom stanju danas usled nje), a zatreslo se tlo i u Beogradu tada. Celu priču mi je dopunila Wikipedia, tabla ima jednu rečenicu :? Druga tabla je pre ulaska u sam "Mali grad", odnosno tvrđavu, takođe sa nekoliko rečenica kratkog pregleda izgradnje i osvajanja.

U ovakvim komleksima ima toliko prostora da se sadržaj obogati, kako u parkovskom delu tako i interaktivnim posterima, maketama, kostimima, fotografijama i objašnjenjima u tvrđavi, ali ovde prosto kad se uđe nema ničeg osim da se prošeta, popne, uživa u pogledu i srednjovekovnoj arhitekturi. Ne kažem da je to malo, ali zaista fali sadržaja i nečeg što bi utisak još jače urezalo i približilo.

Da ne zaboravim, ulaznica je bila 120 din po osobi :)
Poslednja izmena: 03 maj 2018 22:51 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, Blavak, Light, valjan, Eldarion

Smederevska tvrđava i Golubački grad 03 maj 2018 22:27 #4

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
"Veliki grad" - danas park u okviru zidina







Kao što se vidi, ni "tata-bradu" nemaš gde kupiti, a kamoli nešto vrednije i korisnije od suvenira ili potrepština. Jedan kiosk postoji i to je to.... WC sam video unutra kao neki znak, al i to je pitanje jel funkcioniše :dry:

No, uzbuđenje tek počinje ovde moram priznati i ono što je ostalo sačuvano je izuzetno. Čovek samo može biti zahvalan na ovakvoj istoriji i lokalitetu B)













E sad opet malo da mračim, ovo što deluje kao da je originalna obloga na objektima i kamen sa malterom, ustvari je stirpor sa malterom - vešto zamaskiran ali opet na mestima se kruni i vrlo jadno izgleda :facepalm: Na stranu što se nisu potrudili ni da objasne šta je koji objekat bio (ili mogao da bude). A eto takvih detalja mi je falilo, oni nisu ni skupi da kažeš fali nam para, niti teški za izvesti, ali nismo dorasli ni tome čak. Te tezgice su mogle da prodaju neke rukotvorine, zanatske proizvode na temu srednjeg veka, ili mogu bar da se šetaju dva viteza, šta znam, za slikanje :?
Poslednja izmena: 03 maj 2018 22:53 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, Nixivoje, ranko su ns, mrnjavi, Duja, TurboMaximus, Blavak, Light, valjan, Eldarion

Smederevska tvrđava i Golubački grad 03 maj 2018 22:34 #5

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, mrnjavi, Blavak, Light, valjan, Eldarion

Smederevska tvrđava i Golubački grad 03 maj 2018 22:40 #6

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883












Ovim bih završio sa slikama iz Smederevske tvđave i toplo bih je preporučio za jedan izlet zaista. Na stranu sve zamerke koje su iznete kao konstruktivna kritika, ovo je stvarno turistički biser i jako vredan lokalitet, uživaćete svakako u atmosferi prave masivne srednjovekovne tvrđave, kao i pogledu na Dunav :cheer:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, Buck, ranko su ns, mrnjavi, TurboMaximus, Dunavski, Brane, Blavak, Light, Djordje Cvarkov, Eldarion

Smederevska tvrđava i Golubački grad 03 maj 2018 22:54 #7

  • Blavak
  • Blavak's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 8393
  • Primljenih Zahvalnica: 35778
Sad sam prelisatao moje fotke iz tvrđave od pre 5 godina. Deluje neverovatno, ali nisu ništa promenili za taj vremenski period, sram ih bilo. Čekam Golubac.
Poslednja izmena: 03 maj 2018 23:09 od Blavak.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Smederevska tvrđava i Golubački grad 03 maj 2018 23:12 #8

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Dalje smo put nastavili do Golubca, u iščekivanju nastavka ove dunavske priče o tvrđavama i osvajanjima... :)

Putna infrastrutura je dobra, išli smo magistralnim putevima, zaobišli Požarevac, popeli se do Velikog Gradišta uz Srebrno jezero, pa spustili na Golubac. Putevi dobri i održavani, sa jasnim tablama i informacijama usput, a priroda slikovita i dinamična. Naselja su sva pristojna, nema "cigan-malih" niti nezavršenih objekata, mahom su uz put porodične kuće na dva sprata sa korektnim voznim parkom.

Posle nekih sat i po Dunav se odjednom pojavljuje pred Golubac i ono što ostavlja bez teksta je masa vode i njegova širina (od 6 do 8 km), što za efekat ima kao da ste na jednom velikom jezeru :yes:





Prvi utisak o samom kompleksu je jedan organizovan i moderan sistem - na ulazu se plaća uređeni parking (100 din/dan), tu je nova kafe-poslastičarnic sa jedne strane, i kongres sala sa izložbenim eksponatima, video-materijalom, turist-info pultom, suvenjirima, WC-ima, sa druge.... Sve čisto i održavano za desetku...




Ono zbog čega smo došli je ova vizura...


Poslednja izmena: 03 maj 2018 23:16 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, Cookie, ranko su ns, mrnjavi, Dunavski, Brane, sasar, Blavak, Light, Djordje Cvarkov, valjan, Eldarion

Smederevska tvrđava i Golubački grad 03 maj 2018 23:25 #9

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Sa rumunske strane je jedan vetro park što celom ambijentu daje na dinamičnosti i posebnosti, barem meni :angel:



Sama tvrđava nije otvorena nažalost za posete, još su u toku radovi i rekonstrukcije kula. Prošle godine je bilo najavljeno otvaranje za ovu, što i Wikipedija potvrđuje, no sad smo dobili informaciju da će tek sledećeg septembra biti puštena za javnost. Ali ovo odsustvo "konzumiranja" tvrđave zaista ni ne umanjuje samu posetu, prosto lokalitet je tako poseban i atmosfera jedinstvena da se može samo uživati :)







Uočljivi su tragovi dodavanja rubova i segmenata zidina po svetlijem malteru, ovako laički i iz daljine jako dobro izgleda i neka samo kvalitetno to završe koliko god da im treba... Saobraćaj i magistrala je izmeštena iz samoh zidina odmah kroz tunel do kula, srećom ovo je prethodilo i daljoj rekonstrukciji i spašavanju kompleksa.

Na posednjoj slici se i sunce pojavilo, divan prizor :)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, mrnjavi, Dunavski, Brane, RM77, Blavak, Ljube, Light, valjan, Eldarion, neobuscitta

Smederevska tvrđava i Golubački grad 03 maj 2018 23:32 #10

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Pri povratku smo svratili u obližnji manastir Tumane udaljen nekih 6 km od Golubca, takođe potiče iz XIV veka, mada deluje da se desila opšte renoviranje vrlo skoro :silly:

Nalazi se u bagremovoj šumi, tako ušuškan odiše mirom, a za obilazak osim crke ima gostionu, vodenicu, konak i mini zoo-vrt sa domaćim životinjama + nojevi i lame :)













Ovim bih i završio celu reportažu, nadam se da su fotke dočarale deo atmosfere. Meni je ovo bilo zaista vredno putovanje puno utisaka i moja topla preporuka za jedan aktivniji izlet pun istorije i lepe prirode :okay:

PS: Smederevo je slikano telefonom, a kako je baterija posustajala prešao sam na foto-aparat za Golubac i Tumane... Meni kao da su malo bolje slike čak telefonom ispale? :dry:
Poslednja izmena: 03 maj 2018 23:35 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Nicisy1, Dukelander, Cookie, Buck, ranko su ns, mrnjavi, Duja, TurboMaximus, Brane, Blavak, Billy, Light, Djordje Cvarkov, valjan, neobuscitta

Smederevska tvrđava i Golubački grad 04 maj 2018 09:37 #11

  • ranko su ns
  • ranko su ns's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 5907
  • Primljenih Zahvalnica: 9027
odlična reportaža, malo :okay:

neuobičajena mesta barem za nas. Malo znam ljudi koji idu u tom smeru. A očigledno je greška. Uopšte se malo zna o Srbiji čak i u samoj Srbiji a ima puno baš puno interesantnih destinacija.
KO HOĆE NAĐE NAČIN, KO NEĆE NAĐE OPRAVDANJE
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: limanac, Dunavski

Smederevska tvrđava i Golubački grad 04 maj 2018 10:43 #12

  • Cookie
  • Cookie's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Institutionalized
  • Poruka: 4215
  • Primljenih Zahvalnica: 3183
Baš fino izgleda Golubačka tvrđava. Bio sam davno u osnovnoj na ekskurziji tamo. Lepo je renoviraju.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Smederevska tvrđava i Golubački grad 04 maj 2018 19:33 #13

  • Otis.Driftwood.Ressurected
  • Otis.Driftwood.Ressurected's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3831
  • Primljenih Zahvalnica: 8962
Golubacka tvrdjava do 30. Septembra mora komplet da se zavrsi. Ima dosta stvari koje mi smetaju oko obnove tvrdjave, prvo originalni render je imao sve kule obnovljene i nadrkrivene sada su par kula ostavili bez krova nekako mi deluje to nedovrseno. Tvrde kako je tvrdjava vekovima menjaju izgled pa kao tako im je iz zavoda receno da urade. Izgleda da jednu malu kulu i par zidova uopste nece ni dirati a cisto me interesuje kako ce da rekonstruisu palatu

Inace tokom kopanja i ciscenja kula otkriveno je preko 1200 strela raznih tipova.

Limanac, moja sledeca preporuka ti je Viminiacijum.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: limanac, kasko

Smederevska tvrđava i Golubački grad 06 maj 2018 13:14 #14

  • Otis.Driftwood.Ressurected
  • Otis.Driftwood.Ressurected's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3831
  • Primljenih Zahvalnica: 8962
Plato izmedju dve kapije. Arheološki radovi se privode kraju i uskoro će ovaj plato dobiti nešto drugačiji izgled.
Radovi na bedemu 7-8 - ulazni bedem



One skele na sredini slike su na palati
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, Cookie, limanac, Blavak, Light, valjan, Eldarion

Smederevska tvrđava i Golubački grad 12 maj 2018 12:11 #15

  • Brane
  • Brane's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 782
  • Primljenih Zahvalnica: 1857
Sve pohvale za reportažu :clapping: :) Odlična je.
Slažem se da Istočna Srbija, a generalno i cela Srbija ima itekako šta da ponudi. Pre dve godine sam sa drugom išao u Istočnu Srbiju gde smo obišli dve pećine, jedan most, bili u Boru i vratili se Đerdapskom klisurom nazad. Ostali smo bez teksta.
Apropo na temu da Srbija ima šta da ponudi, nije da reklamiram ali zaista je vredno pažnje zapratiti profil na Insatgramu trippinsrbija
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Nicisy1, limanac, Duja, Blavak, Light, valjan
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru