Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Strana
  • 1
  • 2

TEMA: Bač - tvrđava i druge znamenitosti

Bač - tvrđava i druge znamenitosti 14 jan 2012 23:12 #1

  • Pinki
  • Pinki's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Festina lente
  • Poruka: 903
  • Primljenih Zahvalnica: 896
Bio sam u petak popodne u Baču. To je stari gradić između Bačke Palanke i Odžaka po kome je cela Bačka dobila svoje ime. Najpoznatiji je po srednjovekovnoj tvrđavi čiji se ostaci nalaze na ivici grada. Bliže centru nalazi se još nekoliko znamenitosti koje svakako vredi videti!

Kad se ide kolima od centra ka tvrđavi, nailazi se na kanal preko koga vodi pešački most, a odmah pored je parking. Ovo je pogled od centra ka tvrđavi koja se ne vidi od kuća.


Ova kapija se naziva Šiljak kapija i predstavlja ulaz u deo grada u kome je tvrđava. Kuće su mahom građene 1920-ih.


Levo od kapije je brdašce na kome se nalazi građevina oko koje ima 14 malih oltara, po 7 sa svake strane. Na netu nađoh da je to Kalvarija. Na oltarima su nacrtani samo krstovi.



Evo i te čudne građevine. Na vrhu su tri krsta, od kojih je na srednjem Hrist (ne vidi se odavde).


Pogled na krstove i na staru katoličku crkvu u pozadini. Huligani moraju da šaraju...


Odličan pogled na kanal, most, parking i katoličku crkvu
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: mukyz, Cookie, Buck, limanac, ranko su ns, mrnjavi

Odg: Bač - tvrđava i druge znamenitosti 14 jan 2012 23:12 #2

  • Pinki
  • Pinki's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Festina lente
  • Poruka: 903
  • Primljenih Zahvalnica: 896
Pa, polako stižemo i do same tvrđave. Izgrađena je u vreme mađarskog kralja Karla Roberta sredinom 14. veka.
Za vreme Rakocijeve bune početkom 18. veka spaljena je i razrušena.


Nisam siguran da je završeno ono što je započeto, jer što bi onda još uvek stajala ova tabla, je l'da


Prizori kula i bedema tvrđave i centralnog tornja visine 18 m koji je delimično obnovljen






Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, Buck, limanac, ranko su ns, mrnjavi

Odg: Bač - tvrđava i druge znamenitosti 14 jan 2012 23:13 #3

  • Pinki
  • Pinki's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Festina lente
  • Poruka: 903
  • Primljenih Zahvalnica: 896
Tu je i zvonik nekadašnje crkve, zanimljivo da je ugrađena u bedem


Još kadrova tornja i ostataka tvrđave




Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: mukyz, Dukelander, Cookie, Buck, ranko su ns, Duja, TurboMaximus

Odg: Bač - tvrđava i druge znamenitosti 14 jan 2012 23:13 #4

  • Pinki
  • Pinki's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Festina lente
  • Poruka: 903
  • Primljenih Zahvalnica: 896
Po povratku iz tvrđave, pored samog parkinga iznenađen zatičem i ovaj relikt prošlosti – stari tuski amam.
Na tabli piše da je sagrađen nakon Mohačke bitke (1529) i da je jedina građevina islamske kulture ovog tipa u Vojvodini.



Dolazimo i do katoličke crkve sv. apostola Pavla


Pored crkve je samostan


Detalj iznad ulaznih vrata samostana


Zgrada opštine Bač
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: mukyz, Cookie, Buck, ranko su ns, mrnjavi

Odg: Bač - tvrđava i druge znamenitosti 14 jan 2012 23:14 #5

  • Pinki
  • Pinki's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Festina lente
  • Poruka: 903
  • Primljenih Zahvalnica: 896
Stigli smo i do Franjevačkog samostana, koji su u 12. veku izgradili templari, a kasnije je pripao franjevcima. Više puta je rušen i dograđivan, a jedno vreme je bio pretvoren u džamiju.
Pretpostavlja se da je na mestu gde je danas samostan bila verovatno prva bolnica u čitavoj Panonskoj niziji!






I za kraj jedna večernja slika tvrđave - pristojno je osvetljen


Ono što nisam snimio, a trebalo je, jesu pravoslavna crkva (malo je dalje od centra) i stara apoteka za koju kažu da je najstarija u celoj Vojvodini.

Sa neta sam drpio jednu sliku putokaza koji se nalazi na ulazu u Bač, kod pumpe:


Nakon dobre šetnje valja dobro i da se jede. E pa, ja sam na netu našao nekoliko restorana i čardi u Baču i okolini, pa reših da odem u čardu "Ranč" u 10-tak km udaljenim Bođanima. Bar tako stoji na netu. Međutim, prvo ta čarda nije u Bođanima nego se prođe kroz njih (imaju lep manastir!), pa kroz Vajsku, pa se onda još ide oko 2 km po nekom seoskom putu ka dunavskoj vukojebini. Kad smo stigli, onako baš fino gladni, ispostavilo se da čarda radi, čak ima i goste, ali od ribe ima samo šarana i filete soma, neke domaće roštilj-kobaje. Nisu imali čak ni piletinu, a na riblju čorbu (kuvaju za najmanje 3 osobe) bismo morali da čekamo da je skuvaju (znači sigurno sat-dva). Verujem da u proleće i leto imaju veći izbor, ali sada stvarno nisu zaslužili da pređemo tolike kilometre.

U povratku kroz Vajsku nas je vodila naša voljena GPS navigacija nameštena ka kursu za NS, međutim to elektronsko đubre je odlučilo da nam zada još muka time što nas je usmerilo ka Plavni i dalje ka Mladenovu i Karađorđevu. Dakle, ako želite da sačuvate točkove, nemojte ići u Mladenovo, prosto nije zdravo. Tek od Karađorđeva počinje stvarno odličan asfalt, očigledno žitelji Bačke Palanke baš vole da idu tamo u rezervat prirode... a nekad je i Tito tamo lovio kapitalce. ;)

Eto toliko za ovaj put...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: mukyz, Dukelander, Cookie, Nixivoje, limanac, ranko su ns, Pripadnik, mrnjavi, TurboMaximus

Odg: Bač - tvrđava i druge znamenitosti 14 jan 2012 23:43 #6

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4857
  • Primljenih Zahvalnica: 7912
Lepa reportažica :)
Volim Bač, odem tamo s vremena na vreme.

Kalvarija koju si pomenuo je put krsta, a "kućice" su simbolično predstavljena mesta na kojima se Hrist zaustavljao na putu do Golgote. Negde su na tim kućicama oslikani događaji. Golgota je to brdašce na koje ste se popeli sa tri krsta, na kome je u sredini Hrist.
Kalvarija postoji i u Novom Sadu na Katoličkom groblju, a u svakom selu u kom je bilo katolika postoji Kalvarija i Golgota :)

Šteta što niste ušli u Franjevački samostan. Zaboravio sam kako se zove fratar ali izuzetno je zanimljiv čovek, svašta zna. A u samoj crkvi postoji mirhab, jer je jedno vreme korištena kao džamija.

Umalo da zaboravim. Manastir Bođani možete da vidite u Galeriji Matice Srpske, jer su tamo izložene originalne freske koje su skinute sa zidova manastira da bi se sačuvale. Ni to se ne sećam zašto.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Poslednja izmena: 14 jan 2012 23:47 od Dukelander.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Bač - tvrđava i druge znamenitosti 14 jan 2012 23:56 #7

  • Pinki
  • Pinki's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Festina lente
  • Poruka: 903
  • Primljenih Zahvalnica: 896
Super, hvala ti na dopuni, razrešio si mi neke misterije. :D

Biće vremena za obilazak franjevaca i preostalih zanimljivosti. Planiram opet tamo na proleće, kad je najlepše, da vidi i klinac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Bač - tvrđava i druge znamenitosti 15 jan 2012 01:38 #8

  • Nixivoje
  • Nixivoje's Avatar
  • Van mreže
  • Facebook Admin
  • Poruka: 4031
  • Primljenih Zahvalnica: 2421
Evo da dodam i ja




Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: solimns, Cookie, Pinki, TurboMaximus

Odg: Bač - tvrđava i druge znamenitosti 15 jan 2012 01:40 #9

  • Nixivoje
  • Nixivoje's Avatar
  • Van mreže
  • Facebook Admin
  • Poruka: 4031
  • Primljenih Zahvalnica: 2421
Evo i Franjevackog samostana







Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: mukyz, Cookie, limanac, Pinki

Odg: Bač - tvrđava i druge znamenitosti 15 jan 2012 01:41 #10

  • Nixivoje
  • Nixivoje's Avatar
  • Van mreže
  • Facebook Admin
  • Poruka: 4031
  • Primljenih Zahvalnica: 2421
I manastir Bodjani u blizini Baca



Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: mukyz, Cookie, Pinki, TurboMaximus

Odg: Bač - tvrđava i druge znamenitosti 15 jan 2012 08:44 #11

  • Cookie
  • Cookie's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Institutionalized
  • Poruka: 4216
  • Primljenih Zahvalnica: 3183
Hvala na reportaži! :okay:

Od svih objekata koji se vide na slikama, jedino zgrada opštine Bač ima obnovljenu fasadu... Sve ostalo je ruinirano. :ohno:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Bač - tvrđava i druge znamenitosti 15 jan 2012 10:54 #12

  • Otis Driftwood
  • Otis Driftwood's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2499
  • Primljenih Zahvalnica: 1270
Sjajne slike. To bi trebalo skroz obnoviti ali za to je potrebno puno para.

Elem , imam jedno pitanje i izvinjavam se što je offtopic.

Da li je neko bio na lokalitetu Arača blizu Novog Miloševa ? Nalazi se nasred njive.
Listen, you Malibu middle class Barbie piece of shit, I'm tryin' to work here. Work? You ever work? Yeah, I'll bet you have. Scoopin' ice cream to your shit-heel friends on summer break. Well I ain't talkin' about no goddamn white socks with Mickey Mouse on one side and Donald Duck on the other. I...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Bač - tvrđava i druge znamenitosti 15 jan 2012 11:10 #13

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4857
  • Primljenih Zahvalnica: 7912
Bio sam ja bajkom. Potpuno neverovatno mesto.
Što pitaš?
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Bač - tvrđava i druge znamenitosti 15 jan 2012 11:16 #14

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Bio i ja letos, stvarno je nesto posebno...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Bač - tvrđava i druge znamenitosti 15 jan 2012 11:19 #15

  • Otis Driftwood
  • Otis Driftwood's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2499
  • Primljenih Zahvalnica: 1270
Pa eto , kad smo već kod ruiniranih srednjovekovnih sakralnih objekata setio se toga. Nisam bio ali sam samo iz autobusa video nešto nasred njive.

Stvarno je šteta što tu blizu nije neko stajalište , restoran i prilaz.....
Listen, you Malibu middle class Barbie piece of shit, I'm tryin' to work here. Work? You ever work? Yeah, I'll bet you have. Scoopin' ice cream to your shit-heel friends on summer break. Well I ain't talkin' about no goddamn white socks with Mickey Mouse on one side and Donald Duck on the other. I...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Bač - tvrđava i druge znamenitosti 15 jan 2012 11:53 #16

  • Pinki
  • Pinki's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Festina lente
  • Poruka: 903
  • Primljenih Zahvalnica: 896
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Bač - tvrđava i druge znamenitosti 15 jan 2012 14:19 #17

  • ZORLUS
  • ZORLUS's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Od prostih skica do Toplog Doma...AQ
  • Poruka: 105
  • Primljenih Zahvalnica: 147
Strava reportaža :clapping: Ja lično nikada nisam bio u Baču i moram priznati da su mi ove fotke baš raspirile maštu :-)
Inače, ne znam da li je neko već imao prilike pogledati ali i na GMaps ima dosta interesantnih fotkica sa same tvrđave (i iz tog starog gradića). Kliknuti OVDE
Od prostih skica do TOPLOG DOMA...AQ
Poslednja izmena: 15 jan 2012 14:20 od ZORLUS.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Bač - tvrđava i druge znamenitosti 15 jan 2012 14:25 #18

  • Steve McQueen
  • Steve McQueen's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Vintage race cars
  • Poruka: 862
  • Primljenih Zahvalnica: 330
Odlicna reportaza, u Bacu bas ima sta da se vidi.
Ja sam tamo bio par puta, uvek nekim poslom ali mi se desi da imam po pola sata-sat vremena free i onda krenem u setnju. Super je sto su prizori neocekivani, predjes onaj mostic, prodjes kroz kapiju, stare vojvodjanske kuce pa odjednom velika kula!


Mogli bi jedan od letnjih sastanaka forumasa da odrzimo na takvom mestu, bolje od kafane. Ponecemo cugu i to je to :D
Slobodni Zidar
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Bač - tvrđava i druge znamenitosti 15 jan 2012 22:41 #19

  • Pinki
  • Pinki's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Festina lente
  • Poruka: 903
  • Primljenih Zahvalnica: 896
Steve McQueen napisao/la:
Mogli bi jedan od letnjih sastanaka forumasa da odrzimo na takvom mestu, bolje od kafane. Ponecemo cugu i to je to :D
Podržavam! :cheers:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Bač - tvrđava i druge znamenitosti 15 jan 2012 22:46 #20

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
A rostilj negde na Fruskoj? :whistle:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
  • Strana
  • 1
  • 2
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru