Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Sakralna arhitektura, crkve i drugi verski objekti

Rimokatolička crkva sv. Ivana Kapistranskog 19 dec 2011 12:26 #61

  • Pinki
  • Pinki's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Festina lente
  • Poruka: 903
  • Primljenih Zahvalnica: 896
Rimokatolička crkva Sv. Ivana Kapistranskog i franjevački samostan (Kapisztrán Szt. János római katolikus templom és ferences rendház) se nalaze u ulici Cara Dušana, blizu raskrsnice sa Futoškom ulicom.



Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Sakralna arhitektura, crkve i drugi verski objekti 19 dec 2011 12:27 #62

  • jonsi
  • jonsi's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 10
Pohađao sam veronauku u srednjoj školi i obišao sve veće manastire Srbije, malo sam i samostalno proučavao našu crkvenu arhitekturu što me ne čini stručnjakom ali imam prava na svoj stav. Ni meni nije jasno kojom logikom se projektuju ove crkve i ko to odobrava? Jasno da je u Vojvodini problem pozicioniranja objekata gde je sve ravno jer ih progutaju okolne zgrade i ne mogu da se nametnu kao vizuelni reperi, ali mislim da nije odgovor u tim hipertrofiranim zvonicima, mada je svakako jeftinije nego izgradnja ogromne crkve. Meni bi najlepše bilo kada bi svaka crkva imala uređeno veliko dvorište, po logici manastirskih kompleksa. Takođe, bolje manje velikih crkava nego gomila malih koje niču kao pečurke i stvarno ne znam ima li tolike potrebe, ljudi i onako odu dva puta godišnje do crkve.

Što se tiče jonskih, dorskih i ostalih redova oni su se pojavili na našim crkvama u periodu baroka (ako se dobro sećam). Tada su mnoge crkve čak i one građene pre tog vremena bivale "adaptirane" i na njih su bili stavljani takvi stubovi. Da li im je zaista mesto na pravoslavnim crkvama ne znam, meni se lično ne dopadaju ali mogu da razumem ako se pojave.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Sakralna arhitektura, crkve i drugi verski objekti 19 dec 2011 14:30 #63

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
U Vojvodini je izgradnjom starih crkava prakticno nastao pravoslavni hibrid, jer se moralo kretati u zadatim okvirima baroka. Po meni, ako se vec gradi u nekom istorijskom stilu ovde, korektnije je odrzavti tu nasu tradiciju i inventivnost, nego praviti Skopje 2014. i slicne gluposti kao na ovim primerima od gore, moravice/ravanice, torte i double-deckere... Ali, sve je to deo post '90. osvescivanja srBstva, cist turbofolk :ohno: Narocito mrzim kad to vidim negde u urbanom delu grada :gaah:
Poslednja izmena: 19 dec 2011 14:50 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Buck, Assia

Hram Svetog Save, na Novom Naselju 20 dec 2011 18:10 #64

  • Pinki
  • Pinki's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Festina lente
  • Poruka: 903
  • Primljenih Zahvalnica: 896
Hram Svetog Save, na Novom Naselju





Još malo moleraja i biće super
Poslednja izmena: 20 dec 2011 18:19 od Pinki.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Hram Svetih Ćirila i Metodija 20 dec 2011 18:16 #65

  • Pinki
  • Pinki's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Festina lente
  • Poruka: 903
  • Primljenih Zahvalnica: 896
Hram Svetih Ćirila i Metodija, na Telepu





Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander

Odg: Hram Svetog Save na Novom Naselju 20 dec 2011 18:19 #66

  • Cookie
  • Cookie's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Institutionalized
  • Poruka: 4222
  • Primljenih Zahvalnica: 3188
Ova na Naselju se bolje uklapa u okolinu od novih na Klisi, Veterniku i Telepu. Ipak, i dalje mislim da ih ne treba graditi.
Poslednja izmena: 20 dec 2011 18:21 od Cookie.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Hrišćanska adventistička crkva 20 dec 2011 18:26 #67

  • Pinki
  • Pinki's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Festina lente
  • Poruka: 903
  • Primljenih Zahvalnica: 896
Hrišćanska adventistička crkva, u Petra Drapšina



Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Hram Svetih Ćirila i Metodija 20 dec 2011 18:28 #68

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4870
  • Primljenih Zahvalnica: 8012
Kad smo crkve počeli da zovemo hramovima?

Ta na Naselju mi je najviše ok od svih novih crkava.
Ova na Telepu mi i dalje izgleda izduženo preko mere. Tačno kao da je promašena proporcija ili je slučajno ekstrudirana uvis. A o bunkeru na ulazu i puškarnicama od ograde ne znam šta da mislim. Naspram njih, crkva je oličenje lepote. Uuuu... sad tek vidim da su u portu ubacili i neki leteći tanjir.
A da može to da izgleda lepo imamo dokaz na svim portama starih crkava u gradu.

Još nešto... voleo bih da na Naselju ne naprave ogradice i kapijice oko crkve. Crkva dominira tim blokom, i oko nje treba napraviti neki lep park i šetalište, česmu.

Od te crkve u Petra Drapšina me malo podilaze žmarci.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Poslednja izmena: 20 dec 2011 18:30 od Dukelander.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sinagoga novosadska 20 dec 2011 18:31 #69

  • Pinki
  • Pinki's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Festina lente
  • Poruka: 903
  • Primljenih Zahvalnica: 896
Sinagoga u Jevrejskoj, slikana otpozadi iz Petra Drapšina


Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, limanac

Odg: Hram Svetih Ćirila i Metodija 20 dec 2011 19:00 #70

  • Pinki
  • Pinki's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Festina lente
  • Poruka: 903
  • Primljenih Zahvalnica: 896
Dukelander napisao/la:
Kad smo crkve počeli da zovemo hramovima?
Hahaha... samo sam prekopirao naziv sa Wikipedije :lol:
Dukelander napisao/la:
Ova na Telepu mi i dalje izgleda izduženo preko mere. Tačno kao da je promašena proporcija ili je slučajno ekstrudirana uvis. A o bunkeru na ulazu i puškarnicama od ograde ne znam šta da mislim. Naspram njih, crkva je oličenje lepote. Uuuu... sad tek vidim da su u portu ubacili i neki leteći tanjir.
Meni izgleda kao jedna lepa bela paprika-babura, bez preke potrebe razvučena po vertikali. Jeste, sad se lepo vidi sa Tatarskog brda i ostalih visija, a i komšija Bata ima lep pogled, ali... Treba imati mere.
Dok nisu stavili gornji betonski sloj-ploču, betonska ograda je izgledala kao grudobran neke srednjovekovne tvrđave. Toliko betona izliti za ogradu mi se čini suludim. Pretpostavljam da će sad odozgo da ide drvena konstrukcija sa crepovima, da bi ličilo na nešto.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Sakralna arhitektura, crkve i drugi verski objekti 21 dec 2011 09:26 #71

  • jonsi
  • jonsi's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 10
Koliko se sećam onaj nesrećni konkurs za male urbane celine je predviđao i jednu površinu ispred/pored crkve na Telepu, tako da tamo svakako planiraju neki park ili slično. Što se mene tiče posaditi što više gustok visokog rastinja, da krošnje "oceku" taj izduženi korpus pa krovni deo koji je lep će doći do izražaja.

Mene zanima ko i kada će oslikati sve te crkve koje se grade? Naročito kada ih ovako razvuku po vertikali. Crkve se samo grade a u suštini nisam video ni jednu skroz završenu, mada koliko sam video njima ne smeta to pope drže službe i na gradilištima...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Sakralna arhitektura, crkve i drugi verski objekti 21 dec 2011 09:56 #72

  • ranko su ns
  • ranko su ns's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 5910
  • Primljenih Zahvalnica: 9043
jonsi napisao/la:
Mene zanima ko i kada će oslikati sve te crkve koje se grade? Naročito kada ih ovako razvuku po vertikali. Crkve se samo grade a u suštini nisam video ni jednu skroz završenu,

pa ja sam ih sve uslikao i koje se grade i završene. Sve su na hardu podeljene u folderima po tipu (katoličke, pravoslavne, sinagoga i ostale)
KO HOĆE NAĐE NAČIN, KO NEĆE NAĐE OPRAVDANJE
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Sakralna arhitektura, crkve i drugi verski objekti 21 dec 2011 10:10 #73

  • jonsi
  • jonsi's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 10
Znam, pričam samo o pravoslavnim crkvama koje se grade (ili će se graditi kao ova novoplanirana na Grbavici, postavili su i veliki krst preko parcele i bilbord sa slikom) i koje će oslikavati decenijama... to je vrlo skup posao, dugo traje i samo me zanima ko će ga se latiti. Npr hram Svetog Save će se raditi bar 8-12 godina, jeste da je mnogo veći ali zato je i veći prioritet. Ove naše lokalne crkve ko zna kada će doći na red.

Najlakše je danas betončinom, čelikom i opekom na brzinu graditi gomilu crkvi nalik onim od pre 500 godina kada nije postojala ta tehnologija, ali enterijer se još uvek radi ručno i nikako da vidim neki gotov primer iz ovog doba a on je dosta bitan element.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Kapela na Jevrejskom groblju 21 dec 2011 12:01 #74

  • Pinki
  • Pinki's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Festina lente
  • Poruka: 903
  • Primljenih Zahvalnica: 896
Kapela na Jevrejskom groblju, kod sporednog ulaza u Katoličko groblje


Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, Buck, limanac

Odg: Sakralna arhitektura, crkve i drugi verski objekti 21 dec 2011 13:27 #75

  • Buck
  • Buck's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1127
  • Primljenih Zahvalnica: 2190
Strašno na šta liči ambijent na ulazu u Kapelu, stvarno smo stoka :gaah:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Kapela na Jevrejskom groblju 21 dec 2011 16:47 #76

  • sergio-m
  • sergio-m's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1236
  • Primljenih Zahvalnica: 1657
ajd sto je svinjac opsti nego ne kontam to "renoviranje" gde se uradi prednji deo objekta a sa strane i verovatno odpozadi nista?!? ko u crtanom filmu ne secam se vise kom....strasno!Pinki napisao/la:
Kapela na Jevrejskom groblju, kod sporednog ulaza u Katoličko groblje


Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Kapela na Jevrejskom groblju 21 dec 2011 19:04 #77

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4870
  • Primljenih Zahvalnica: 8012
E Sergio... baš si naivan.
Gde ti živiš?! :P Znam znam, nisi u Srbiji

Neko od Futožana bi trebao da ufotka katoličku crkvu. Renovirana je sa tri strane koje se vide sa puta, a odnazad je ostavljena u nerenoviranom stanju. Totalna ludost.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Kapela na Jevrejskom groblju 21 dec 2011 19:22 #78

  • Cookie
  • Cookie's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Institutionalized
  • Poruka: 4222
  • Primljenih Zahvalnica: 3188
Dukelander napisao/la:

Neko od Futožana bi trebao da ufotka katoličku crkvu. Renovirana je sa tri strane koje se vide sa puta, a odnazad je ostavljena u nerenoviranom stanju. Totalna ludost.

Uslikaću ja kad stignem, živim blizu nje. Najdrastičniji primer te vrste "renoviranja". :)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sakralna arhitektura, crkve i drugi verski objekti 25 dec 2011 14:46 #79

  • Cookie
  • Cookie's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Institutionalized
  • Poruka: 4222
  • Primljenih Zahvalnica: 3188
Crkva u Futogu sa "obnovljenom" fasadom:



:wallbash:
Poslednja izmena: 25 dec 2011 15:21 od Dukelander.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, limanac, Pinki, Blavak

Crkva sv. Antuna, Petrovaradin 02 jan 2012 20:17 #80

  • Pinki
  • Pinki's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Festina lente
  • Poruka: 903
  • Primljenih Zahvalnica: 896
Starokatolička ili zapadnopravoslavna crkva Svetog Antuna u Preradovićevoj ulici u Petrovaradinu


Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru