Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Sakralna arhitektura, crkve i drugi verski objekti

Odg: Sakralna arhitektura, crkve i drugi verski objekti 15 mar 2012 15:06 #121

  • TurboMaximus
  • TurboMaximus's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2661
  • Primljenih Zahvalnica: 3038
Nixivoje NSB napisao/la:
Novi Sad jeste tolerantan kad su Srbi u pitanju,jer mi sve tolerisemo, dok drugi o Srbima mogu da pricaju i baljezgaju sta god hoce, da pisu grafite i prebijaju srpsku decu u Temerinu, ja licno ne znam nijednog Muslimana u gradu, sem par pekara Albanaca, a ako se gradi zbog njih i njima slicnih onda nam ne treba taj objekat.I ovo sa nasim crkvama je preterivanje, ne bih ja recimo imao nista protiv neke lepe katolicke ili protestantske crkve, ali za islamskim objektima stvarno nema poterebe

Ne treba objekat nama, nego njima. Mogao si da primetiš da sam generalno alergičan na religiju, na islam kao najdekadentniju, naročito, a na verske institucije i njihove aspiracije iznad svega. Međutim, ako se držimo principa, svi imaju pravo na svoje.
Poslednja izmena: 15 mar 2012 17:51 od TurboMaximus.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Sakralna arhitektura, crkve i drugi verski objekti 15 mar 2012 15:35 #122

  • Yokai
  • Yokai's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3505
  • Primljenih Zahvalnica: 2254
Nixivoje NSB napisao/la:
Novi Sad jeste tolerantan kad su Srbi u pitanju,jer mi sve tolerisemo, dok drugi o Srbima mogu da pricaju i baljezgaju sta god hoce, da pisu grafite i prebijaju srpsku decu u Temerinu, ja licno ne znam nijednog Muslimana u gradu, sem par pekara Albanaca, a ako se gradi zbog njih i njima slicnih onda nam ne treba taj objekat.I ovo sa nasim crkvama je preterivanje, ne bih ja recimo imao nista protiv neke lepe katolicke ili protestantske crkve, ali za islamskim objektima stvarno nema poterebe
Dao sam informaciju da u Novom Sadu ima 3000-4000 muslimana. Mislim da im treba jedno mesto za molitvu i upraznjavanje religijskih obicaja. Pravoslavnih crkava ima gde god se okrenes, a zvrje prazne najveci deo godine.
Poslednja izmena: 15 mar 2012 15:37 od Yokai.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Sakralna arhitektura, crkve i drugi verski objekti 15 mar 2012 15:56 #123

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612
meni je zao sto se pravoslavne crkve ne grade u gotskom stilu vec u vizantijskom ili kako se vec zove taj stil sa zaobljenim tornjevima, kupolama. kad grade nove crkve da bar izgledaju kao saborna, nikolajevska ili almaska. nekako bi i panorama grada gledano iz daljine ili sa tvrdjave bila lepsa. i da urade jednu ali da je urade kompletnu spolja i iznutra sa sve ikonostasom. a ne onako kako sada neke izgledaju, ne da nemaju zavrsenu unutrasnjost nego ni spolja nisu okrecene ili poplocane vec im se malter vidi.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Sakralna arhitektura, crkve i drugi verski objekti 15 mar 2012 15:59 #124

  • Otis Driftwood
  • Otis Driftwood's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2499
  • Primljenih Zahvalnica: 1270
Ja imam svoje misljenje o crkvi i religiji i jako se suzdrzavam da ne puknem i ne istresem se bas ovde :rock:
Listen, you Malibu middle class Barbie piece of shit, I'm tryin' to work here. Work? You ever work? Yeah, I'll bet you have. Scoopin' ice cream to your shit-heel friends on summer break. Well I ain't talkin' about no goddamn white socks with Mickey Mouse on one side and Donald Duck on the other. I...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Sasa

Odg: Sakralna arhitektura, crkve i drugi verski objekti 15 mar 2012 16:01 #125

  • Yokai
  • Yokai's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3505
  • Primljenih Zahvalnica: 2254
sandman napisao/la:
meni je zao sto se pravoslavne crkve ne grade u gotskom stilu vec u vizantijskom ili kako se vec zove taj stil sa zaobljenim tornjevima, kupolama. kad grade nove crkve da bar izgledaju kao saborna, nikolajevska ili almaska. nekako bi i panorama grada gledano iz daljine ili sa tvrdjave bila lepsa. i da urade jednu ali da je urade kompletnu spolja i iznutra sa sve ikonostasom. a ne onako kako sada neke izgledaju, ne da nemaju zavrsenu unutrasnjost nego ni spolja nisu okrecene ili poplocane vec im se malter vidi.
Slazem se u potpunosti. Izgledaju mi mnogo bolje crkve gradjene baroknim stilom.
Poslednja izmena: 15 mar 2012 16:01 od Yokai.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Sakralna arhitektura, crkve i drugi verski objekti 15 mar 2012 16:14 #126

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612
mene interesuje ko odobrava i ko daje plan projekta, izgleda neke verske gradjevine?
da li to npr. u ns irinej kaze daj tom i tom da nacrta srpsku crkvu?

na detelinari kod srednje umetnicke u nekadasnjem parku, posekli su drvece da pocne da se hram gradi i onda se stalo, sklonili tehniku, a temelj i metar zida ostalo kao da je od rimljana.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Sakralna arhitektura, crkve i drugi verski objekti 15 mar 2012 18:48 #127

  • mrnjavi
  • mrnjavi's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Vozači da se ostave na miru!
  • Poruka: 3426
  • Primljenih Zahvalnica: 9111
TurboMaximus napisao/la:

Ne treba objekat nama, nego njima. Mogao si da primetiš da sam generalno alergičan na religiju, na islam kao najdekadentniju, naročito, a na verske institucije i njihove aspiracije iznad svega. Međutim, ako se držimo principa, svi imaju pravo na svoje.

Slažem se u potpunosti sa navedenim.
Ja sam primetio nešto drugo. A to je da imaš retku veštinu da sa malo reči kažeš puno.
Respect.
Ne razumeš ti ništa, niti sam nešto "promašivao", niti "pogadjao" termine, naprimar ovaj termin je objavljen u medijima. Ali, to i nije bitno za ovu temu, bilo je ovde raznih lupetanja.
Fruškogorac, 5.10.2020.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Sakralna arhitektura, crkve i drugi verski objekti 15 mar 2012 19:03 #128

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4878
  • Primljenih Zahvalnica: 8055
Kako će pravoslavna crkva izgledati zavisi konkretno od eparhije.
Tako negde može proći modernija crkva, a negde kao u Eparhiji Bačkoj odlučuje neko ko gleda da se više drži crkvenog kanona, ili ga prosto kruće tumači.
Taj kanon koliko sam shvatio nije nacrt kako crkva treba da izgleda već neki skup pravila šta ona treba da zadovolji. Odnosi se delom i na prostorni raspored i na izgled, ali najviše na sadržaj i mesto za taj sadržaj.

Što se broja crkava tiče, da, mislim da ih ima sasvim dovoljno i da nije potrebno graditi više. Red bi bio da se završi započeto. A ne bih imao problem ni da se napravi budistički manastir ili štagod slično ako ima ko da ide tamo, oseti potrebu i ima novca da to sprovede u delo.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Assia

Odg: Sakralna arhitektura, crkve i drugi verski objekti 15 mar 2012 19:03 #129

  • TurboMaximus
  • TurboMaximus's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2661
  • Primljenih Zahvalnica: 3038
mrnjavi napisao/la:
TurboMaximus napisao/la:

Ne treba objekat nama, nego njima. Mogao si da primetiš da sam generalno alergičan na religiju, na islam kao najdekadentniju, naročito, a na verske institucije i njihove aspiracije iznad svega. Međutim, ako se držimo principa, svi imaju pravo na svoje.

Slažem se u potpunosti sa navedenim.
Ja sam primetio nešto drugo. A to je da imaš retku veštinu da sa malo reči kažeš puno.
Respect.

Zato se ne bavim politikom.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Sakralna arhitektura, crkve i drugi verski objekti 17 mar 2012 12:02 #130

  • mukyz
  • mukyz's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • the grand master
  • Poruka: 1269
  • Primljenih Zahvalnica: 632
Stize izvestaj sa terena. Skupilo se dosta ljudi ... mozda stotinjak ... mestana da protestvuje protiv ove gradnje. Glavni argumenti su im bili da to nije predvidjeno nigde urbanistickim planom i da je po gup-u ta lokacija predvidjena za gradnju osnovne skole "Desanka Maksimovic"... Culi su se i komentari tipa, sta su dosli ovde da grade mednju izbeglice iz bosne itd..
Posto se do 12:30 niko ok nadleznih nije pojavio ja sam otisao posto me mrzelo da cekam vise.
Evo nekih slika sa dogadjaja






















NSBuild
Poslednja izmena: 17 mar 2012 12:11 od mukyz.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, Cookie, limanac, sandman, Pinki

Odg: Sakralna arhitektura, crkve i drugi verski objekti 17 mar 2012 12:40 #131

  • mukyz
  • mukyz's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • the grand master
  • Poruka: 1269
  • Primljenih Zahvalnica: 632
sad sam trknuo ponovo da izvidim situaciju... i ljudi se razisli.... niko se nije pojavio na dogadjaju... tako da za sada nista od cele stvari
NSBuild
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Sakralna arhitektura, crkve i drugi verski objekti 17 mar 2012 23:52 #132

  • Cookie
  • Cookie's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Institutionalized
  • Poruka: 4222
  • Primljenih Zahvalnica: 3188
Ništa od gradnje džamije u Adicama

Predsednik Islamske zajednice Novi Sad Tatari Sami demantovao je najave da će u novosadskom naselju Adice biti izgrađena džamija.

"Želimo da se zna da muslimani iz Novog Sada i iz Adica s tom idejom nemaju ništa", kaže Tatari Sami agenciji Beta.

Dodao je da je danas održan i protest Srba koji žive u Adicama zbog glasina da će tamo biti izgrađena džamija. Tatari Sami takođe živi u Adicama. Na mestu gde bi navodno trebalo da se gradi džamija oni su postavili srpsku zastavu i napisali: "Osnovna škola 'Desanka Maksimović'", jer žele da se na tom mestu izgradi škola.

Tatari Sami je dodao da je Islamska zajednica Novi Sad od nadležnih dobila dozvolu da dogradi postojeći objekat u Futoškoj ulici u Novom Sadu. On je objasnio da planovi za proširenje postojećeg objekta postoje i naveo da će ta zgrada imati četiri sprata.

www.021.rs/Novi-Sad/Vesti/Nista-od-gradn...amije-u-Adicama.html
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Pinki

Odg: Sakralna arhitektura, crkve i drugi verski objekti 10 apr 2012 13:24 #133

  • mrnjavi
  • mrnjavi's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Vozači da se ostave na miru!
  • Poruka: 3426
  • Primljenih Zahvalnica: 9111
Hram NSBildera.





Oltar



Svete relikvije


Ne razumeš ti ništa, niti sam nešto "promašivao", niti "pogadjao" termine, naprimar ovaj termin je objavljen u medijima. Ali, to i nije bitno za ovu temu, bilo je ovde raznih lupetanja.
Fruškogorac, 5.10.2020.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, Buck, Pripadnik, Saputnik, sandman, Pinki, TurboMaximus

Odg: Sakralna arhitektura, crkve i drugi verski objekti 10 apr 2012 13:31 #134

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
:drool: :clapping:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Sakralna arhitektura, crkve i drugi verski objekti 10 apr 2012 14:22 #135

  • Saputnik
  • Saputnik's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 28
  • Primljenih Zahvalnica: 4
Bog te blagoslovio! :yes:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Sakralna arhitektura, crkve i drugi verski objekti 10 apr 2012 16:40 #136

  • ranko su ns
  • ranko su ns's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 5910
  • Primljenih Zahvalnica: 9043
od sad idem u crkvu
KO HOĆE NAĐE NAČIN, KO NEĆE NAĐE OPRAVDANJE
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Sakralna arhitektura, crkve i drugi verski objekti 10 apr 2012 16:49 #137

  • Cookie
  • Cookie's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Institutionalized
  • Poruka: 4222
  • Primljenih Zahvalnica: 3188
Gorećemo u paklu! :lol:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Sakralna arhitektura, crkve i drugi verski objekti 10 apr 2012 17:39 #138

  • Pinki
  • Pinki's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Festina lente
  • Poruka: 903
  • Primljenih Zahvalnica: 896
Hahahaha ne verujem.... :woohoo: a ja baš sinoć bio tamo i napravio par fotkica za forum... :D
Pa ajde da i ja dam svoj dobrovoljni prilog crkvi :cheers:

Isprobao sam ono što je na akciji - srednji obrok za 250 kinti:





Sviđa mi se pomfrit koji je krupnije sečen i manje slan nego u Meku, kao i baš ukusan burger. Za 250 vrlo pristojno, moram da priznam. :okay:

Inače, što se tiče vlasništva, franšize itd... Pogledao sam sajt Agencije za privredne registre i evo šta piše:
Тип: Забележба
Датум:25.10.2010
Текст:Уписује се у Регистар привредних субјеката Уговор о страном улагању закључен дана 15.10.2010 године између HARVEYS DOO NOVI SAD, TOPLICE MILANA 1 матични број: 20679123 и Russell Merick Harvey број пасоша: 057301597, SAD као страног улагача а којим ће страни улагач уложити опрему укупне вредности од 150.000,00 евра.
...tako da nema više dileme.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Sakralna arhitektura, crkve i drugi verski objekti 03 maj 2012 12:30 #139

  • Buck
  • Buck's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1127
  • Primljenih Zahvalnica: 2190
Otvorena crkva u Petrovaradinu

U Petrovaradinu je danas svečano otvorena Crkva svete Petke koja je izgrađena uz pomoć sredstava Republike Azerbejdžan, a ministar inostranih poslova Vuk Jeremić je tom prilikom poručio da će Srbija uvek biti zemlja mira i prijateljstva, a pogotovo prema bratskom azerbejdžanskom narodu.



Ovaj verski objekat predstavlja još jedan simbol bratstva srpskog i azerbejdžanskog naroda, rekao je Jeremić na svečanosti prilikom završetka radova na izgradnji Crkve svete Petke.

"Ne smemo dozvoliti nikome da nas vrati u vreme devedesetih godina. Neki ljudi žele da zloupotrebe i mantije i poverenje koje su dobili kako bi zavadili ljude među sobom", rekao je Jeremić, ističući da je današnja svečanost najbolji odgovor svima onima koji imaju nameru da zavade narode na verskim ili nacionalnim osnovama.

Episkop sremski Vasilije rekao je da su radovi na Crkvi svete Petke počeli 2006. godine, da je temelj osveštan 2007, a da je 2011. godine u pomoć srpskom narodu pritekao "bratski narod Azerbejdžana koji je finansijski pomogao završetak izgradnje crkve". Uz pomoć azerbejdžanskog naroda postavili smo limeni krov na crkvu, uredili parter i ugradili neophodne instalacije, objasnio je episkop Vasilije.

Vlada Republike Azerbejdžan uložila je u završetak radova na Crkvi svete Petke 440.000 evra. Zamenik predsednika vlade Azerbejdžana Elčin Efendijev istakao je da je ovo istorijski dan jer se pre podne otvara Crkva svete Petke na Petrovaradinu, a posle podne obnovljena Bajrakli džamija u Beogradu.

"Ovaj događaj svedoči o bratskim vezama dva naroda bez obzira na verske razlike", kazao je Efendijev, dodajući da Srbiju i Azerbejdžan razdvajaju hiljade kilometara, ali da to ne predstavlja prepreku za izgradnju bratskih odnosa.

Otvaranju crkve na Petrovaradinu prisustvovali su i gradonačelnik Novog Sada Igor Pavličić, predsednik Uprave muslimana Kavkaza Šejkulisam Alahšjurkur Pašazade i episkop Bakinske i Azerbejdžanske eparhije Ruske pravoslavne crkve Aleksandar Išein.

Azerbejdžanska vlada je finansijski pomogla i obnovu Bajrakli džamije u Beogradu koja će danas biti svečano otvorena.

Izvor: www.021.rs
Poslednja izmena: 03 maj 2012 12:39 od limanac. Razlog: ubacivanje slike
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Nicisy1, limanac, Pripadnik, Pinki

Odg: Sakralna arhitektura, crkve i drugi verski objekti 03 maj 2012 22:43 #140

  • Dunavski
  • Dunavski's Avatar
  • Van mreže
  • Zidar
  • Poruka: 75
  • Primljenih Zahvalnica: 457
A sada jedan mali, ali jako bitan osvrt na arhitektonsko urbanu analizu novog verskog objekta u Petrovaradinu.

Svojim otvaranjem on je počeo svoj urbani „život“ i na vizuelan ali i svaki drugi način da utiče na našu gradsku svakodnevicu.

Iako interesantnih proporcija i odredjene arhitektonske priče gde je ovaj novi verski objekat u Petrovaradinu uradjen kao spoj dve dominantne srednjevekovne sprske arhitektonske škole- Moravske (preuzeta forma) i Raške (preuzeta vrlo svedena dekoracija), što se može videti na dve slike dole crkava manastira Ravanice i Mileševe; sam objekat ne dolazi u vezu sa svojim urbanim kontekstom kako su to radili njegovi prethodnici u Panonskoj niziji.




Naime, u celoj Vojvodini zbog njene poznate istorije postoji istorijsko ali i arhitektonsko / urbano nasledje sakralnih (verskih) objekata koje se razlikuje od dotičnih arhitektonskih škola razvijajući svoj sopstveni tzv. vojvodjansko/pravoslavni stil prilagodjavajući se postojećim kulturološkim okolnostima.

Pa tako imamo dva primera dole gde na slici levo sama crkva bivše patrijaršije u Sremskim Karlovcima poseduje potpuno drugi arhitektonski jezik od ove nove u Petrovaradinu. Takodje na slici desno dole se može videti na koji način pored tog tipičnog Baroknog nasledja čiji stil sledi i Pravoslavna crkva u Bečeju (na slici skroz desno) se uklapa sa postojećom Katoličkom i na koji način obe formiraju jedan novi urbani prostor, centralni trg, uklapajući svoje dimenzije i poziciju u postojeće urbano jezgro.




Ovde dolazimo do analize same pozicije nove crkve u Petrovaradinu, ali i prirode shvatanja svih novih crkava gradjenih u poslednjih dvadeset godina na području Tatarskog brega, Futoga i Telepa, koja je potpuno slobodnostojeća, usamljena, u nekom „parku“ (obično su to prazne ledine ponekad opasane zidom) kojima se zgrada nepotrebno distancira od okoline izgubivši svoj urbani značaj i kontakt sa „realnošću“ koji na najbolji način demantuju dva primera dole gde vidimo kako je Jermenska crkva u Novom Sadu fenomenalno inkorporirana u svetovne fasade Železničke ulice dajući joj živost ali i toliko potrebnu urbanu eleganciju.

I drugi primer iz strane prakse pokazuje kako crkve mogu da utiču na živost i urbanu eleganciju gde se lako može videti na kakav efektan način dve crkve (u sredini slike, po jedna sa svake strane ulice) sudeluju u gradskoj urbanoj matrici produbljujući značaj i lepotu samog trga u Torinu.




Zaključak: Iz ugla arhitektonske etike jako mi smeta kada se ne oseti kontekst u bilo kom projektu i ta kulturološka dubina uklapanja u postojeći ambijent već samo ideološka linearnost koja je prisutna i na primeru u Vojvodini: Novom Sadu i Petrovaradinu; koji predstavljaju gradove sa Baroknim nasledjem gde su čak i naše Pravoslavne crkve bile radjene u tom nekom stilu razlikujući se od svojih vizantijskih sestara iz Centralne i Južne Srbije.

Sve to je bilo tako do skora kada su neki ljudi „pročitali“ neku drugačiju tradiciju prepoznavši u sebi jedinstvenu potrebu da budu ono što se pre dvadeset godina razvilo u nacionalnu histeriju- „religijski bum“ propraćen i u arhitekturi; I to kako? Neo-vizantijskom eklektikom tamo gde joj nije mesto...

Po celoj staroj Vojvodini i starom Novom Sadu a sada i Petrovaradinu su počele da niču vizantijske „fantazije“ u interpretaciji nepismenih arhitekata i nažalost, nepismenih popova... Urbani pejsaž se pretvorio u parodiju a sa njim i naše društvo...

I na kraju ovu malu studiju ne treba shvatiti kao kritiku vere već kritiku uklapanja verskog objekta u kontekst- dakle jedno čisto arhitektonsko i urbano pitanje sa tačke gledišta etike. Ni manje ni više...
“…Man has also become an architect of the environment, but he does not command the forces as nature. His method was selective and proven; an intellectual approach in which the actions depend on the understanding…”

Jacob Bronowski
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Nicisy1, Dukelander, Buck, Nixivoje, limanac, ranko su ns, Pripadnik, Sasa, sandman, Pinki, TurboMaximus, Brane
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru