Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Istorija grada, stare slike, priče i sećanja

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 12 jun 2020 19:23 #2261

  • Emanon
  • Emanon's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 466
  • Primljenih Zahvalnica: 2125
Grešite. Ti temelji koji se vide, a videli su se sve do pre nekoliko godina dok kej nije obnovljen, su ostaci carinskog terminala i luke Novi Sad.
Luka i terminal su podignuti 1930-ih godina.
Ne znam koliko se sećate, ali kada ste šetali kejom ka Žeželju, uvek ste se morali popeti na temelje koji su presecali kej. Ne znam zašto ti temelji nikada nisu uklonjeni pa ni prilikom zadnje rekonstrukcije keja. Preko njih je samo nasuta zemlja i udaren behaton, tartan i biciklistička staza. Temelji terminala i luke se i dan danas nalaze na tom mestu. Jako su duboki i od armiranog betona su jer su morali da drže jako veliku zgradu na samoj obali Dunava a da ne sklizne u vodu. Ti temelji su držali i ogromnu betonsku ploču koja je išla do iznad samog Dunava a služila je kao pristan za brodove. Deo ploče koji je "visio" iznad Dunava se oslanjao na betonske stubove koji su bili ukopani u dno reke.
Kada je izgrađena nova luka u kanalu DTD, ova je porušena.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: sergio-m, Duja, valjan

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 12 jun 2020 19:42 #2262

  • Otis.Driftwood.Ressurected
  • Otis.Driftwood.Ressurected's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3840
  • Primljenih Zahvalnica: 8976
Izvinjavam se, vise puta sam procitao da je neko pisao da je to Svilara (ne mislim na onu u Djordja Rajkovica)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 12 jun 2020 20:19 #2263

  • Otis.Driftwood.Ressurected
  • Otis.Driftwood.Ressurected's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3840
  • Primljenih Zahvalnica: 8976
Otis Driftwood napisao/la:
Interesantan tekst i slika. Se sećate kada smo diskutovali o onoj svilari na keju?

U tekstu se spominju 3 kule, a kasnije je izgrađeno 4



Evo moj stari post.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 12 jun 2020 20:27 #2264

  • Otis.Driftwood.Ressurected
  • Otis.Driftwood.Ressurected's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3840
  • Primljenih Zahvalnica: 8976
Poslednja izmena: 12 jun 2020 20:28 od Otis.Driftwood.Ressurected.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 12 jun 2020 20:37 #2265

  • Emanon
  • Emanon's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 466
  • Primljenih Zahvalnica: 2125
Onda se nismo razumeli.

Svilara je ono u drugom planu, sa dimnjakom, iza drveta a ja sam mislio da ste za svilaru napisali da je ostatak ovih temelja u prvom planu "@
mel, ovde mozes videti nekadasnju svilaru a to uzvisenje su bili temelji tj ploca te svilare".



Svilara jeste na kraju ulice Episkoga Visariona a oni temelji na keju nemaju nikakvu vezu sa njom negomsa lukom Novi Sad.

Na mestu bivše svilare nisu podignute one četiri kule na keju. One su podignute na praznom placu. Na mestu svilare je onaj blok nižih zgrada.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Duja, Otis.Driftwood.Ressurected

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 12 jun 2020 20:47 #2266

  • Otis.Driftwood.Ressurected
  • Otis.Driftwood.Ressurected's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3840
  • Primljenih Zahvalnica: 8976
I jesmo se razumeli, i nismo se razumeli :) Sve je u redu ;) Dobro se razumes u istoriju Novog Sada
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 12 jun 2020 21:21 #2267

  • Emanon
  • Emanon's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 466
  • Primljenih Zahvalnica: 2125
Ja sam se devedesetih godina družio sa nekima od najvećih kolekcionara razglednica, fotografija, knjiga, . . . na temu Novog Sada.
Danas su svi oni pokojni. Luka Tanasijin, Srećko Drk, Slavko Košutić, . . .
Bio sam redovan gost kod njih a kroz moje ruke su prošle hiljade starih razglednica i fotografija Novog Sada. Bukvalno nema šta nisam video i što verovatno više niko neće vifeti na jednoj gomili jer posle njihove smrti ko zna gde je sve to završilo, u koliko sitnih kolekcija je rasparčano.
Danas mi teško pada dok gledam Novi Sad jer kako god da prođem gradom u glavi su mi fotografije koje sam viđao kod njih kako je to nekada izgledalo. I dan danas za određene delove grada se sećam kako je to izgledalo pre 50, 100 godina a sve na osnovu tih fotki i razglednica koje su mi prošle kroz ruke.
Viđao sam razglednice ulica za koje nikada ne bih pretpostavio da je pre 100 godina nekome palo na pamet da te totalno nebitne ulice fotografiše i od njih izradi seriju kolorisanih razglednica.
Nešto razglednica i fotografija sam na osnovu druženja sa njima dobijao na poklon a nešto sam i kupovao od njih. A nešto sam dobijao da kopiram. Odnosio kod fotografa da to profesionalno usnimi, izradi kopije a originale vraćao nazad. Da ne pominjem da sam jedno vreme krstario gradom i sve živo fotkao. Dosta toga što sam tada fotkao, više ne postoji, porušeno je.
Kada sam pre dvadeset godina video kako se grad uništava, to sve sam spakovao u kutije i razočaran odložio na mračno mesto. Ni dan danas, od tada, to nisam otvorio da pogledam, pregledam.
Nešto od vrednijih stvari koje sam kod njih viđao su bile razglednice koje su izdavali novosadski trgovci, privrednici. Skoro svako ko je držao do sebe je fotkao svoju radnju, firmu, proizvodni pogon. Nekada se i sam fotkao u ili ispred radnje a katkad i sa svojim radnicima, osobljem. To je posle štampano u vidu vizit kartice/razglednice a onda slato redovnim mušterijama kao čestitka na Novu godinu, Božić, Uskrs, za slavu, . . . . Delilo se.kao reklama, kao.flajeri danas. Ima jako puno toga. Sve su to radnje, firme koke danas više ne postoje, nacionalizivane posle rata a gazde, radnici davno pomrli i pitanje je koliko njih danas ima naslednike, potomke. Srbi, Jevreji, Mađari, Nemci, . . . .
Jako mali deo toga sam uspeo da kopiram i sada to posedujem kao kopije a originali ko zna gde su završili kasnije.
Luka Tanasijin je na primer posedovao najstariju poznatu fotografiju Novog Sada. Posedovao je nešto što je poznato kao najstarije sačuvano svedočanstvo o gradu načinjeno foto aparatom. Ne znam gde se danas to nalazi. Hoću da verujem da je tu fotografiju zaveštao arhivu, muzeju grada.
Od njega sam dobio na poklon kopiju stare fotografije Jodne banje dok je na mestu današnje banje bila neugledna brvnara, kupatilo sa izvorom.

Da ne davim više.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: kabacum, Dukelander, Cookie, Buck, limanac, kasko, sergio-m, Duja, sandman, Boda Tajson, RM77, SZPDNEVEN, CatClaw, mlata, Blavak, Gari, Ljube, Djordje Cvarkov, valjan, Otis.Driftwood.Ressurected i ovaj član ima 2 ostalih zahvalnica

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 13 jun 2020 11:22 #2268

  • CatClaw
  • CatClaw's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 121
  • Primljenih Zahvalnica: 231
...''Da ne davim više.''...

Naprotiv! DAVITE nas slobodno! Nista lepse neg udaviti se u ovakvom moru podataka.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 15 jun 2020 20:12 #2269

  • sergio-m
  • sergio-m's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1235
  • Primljenih Zahvalnica: 1657
jbg morao sam nisam mogao da odolim......


Poslednja izmena: 15 jun 2020 20:15 od sergio-m.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: kabacum, Dukelander, Cookie, Buck, kasko, Yokai, TurboMaximus, CatClaw, Blavak, Djordje Cvarkov, valjan, Eldarion, Otis.Driftwood.Ressurected, nsns

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 15 jun 2020 20:34 #2270

  • sergio-m
  • sergio-m's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1235
  • Primljenih Zahvalnica: 1657
evo i carinskog terminala izmedju 2 rata....cak je beli kamen na keju preziveo do danasnjih dana....


Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, Cookie, Buck, limanac, kasko, Duja, TurboMaximus, sasar, Blavak, Djordje Cvarkov, valjan, Erebus

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 15 jun 2020 21:53 #2271

  • Otis.Driftwood.Ressurected
  • Otis.Driftwood.Ressurected's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3840
  • Primljenih Zahvalnica: 8976
Bravo, gde si ovo iskopao...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: sergio-m

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 15 jun 2020 22:04 #2272

  • sergio-m
  • sergio-m's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1235
  • Primljenih Zahvalnica: 1657
pojma nemam gde sam i kada ovo mazno ..nasao sam u svojoj ns arhivi starih fotki s neta...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 27 jun 2020 12:48 #2273

  • NikolaNS97
  • NikolaNS97's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 1
Pozdrav ima li neko neke fotografije ili nesto da ispriča o staroj časovničarskoj radnji ZENITH koja se nekada davno nalazila u Zmaj Jovinoj
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 28 jun 2020 08:39 #2274

  • Blavak
  • Blavak's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 8410
  • Primljenih Zahvalnica: 35891
Pre neki dan sam ušao u Apolo centar i video da još uvek čuvaju izloženu maketu objekta.





Nisam znao da je i McDonald’s finansirao izgradnju objekta.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Nicisy1, Cookie, limanac, sergio-m, mrnjavi, Duja, SZPDNEVEN, sasar, Mikins, valjan, Eldarion

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 28 jun 2020 20:40 #2275

  • Duja
  • Duja's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 901
  • Primljenih Zahvalnica: 1785
^^ Nekad su prvo gradili objekte pa tek onda izlagali makete.
Svaki dobar projekat može da se oskrnavi pri izvođenju.
Nijedan loš projekat ne može da popravi pri izvođenju.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Eldarion

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 04 jul 2020 10:08 #2276

  • das ivon
  • das ivon's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 989
  • Primljenih Zahvalnica: 3092
Stanica kod riblje pijace

Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, Cookie, kasko, sergio-m, Duja, sandman, TurboMaximus, Blavak, valjan, plumber.ns, OneLove

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 04 jul 2020 12:54 #2277

  • CatClaw
  • CatClaw's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 121
  • Primljenih Zahvalnica: 231
Jednom prilikom sam na fejsu rekao da su graCki autobusi bili plavi, a prigraCki crveni.... Lele, kako su neki skocili na mene kako nemam pojma ni o cemu.... :D
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, Yokai, Duja, sandman, mlata, Blavak, valjan, Eldarion

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 08 jul 2020 13:02 #2278

  • Naselje Info
  • Naselje Info's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • NASELJE INFO
  • Poruka: 1
  • Primljenih Zahvalnica: 8
Na prvoj fotki se vidi rampa na mestu današnjeg hotela Sheraton.
Druga fotka je napravljena iz pravca Bulevara Vojvode Stepe, krajem osamdesetih.



Poslednja izmena: 09 jul 2020 08:27 od Dukelander.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, Cookie, Buck, limanac, TurboMaximus, sasar, Blavak, valjan

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 09 jul 2020 09:25 #2279

  • Yokai
  • Yokai's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3505
  • Primljenih Zahvalnica: 2254
Naselje Info napisao/la:
Na prvoj fotki se vidi rampa na mestu današnjeg hotela Sheraton.
Druga fotka je napravljena iz pravca Bulevara Vojvode Stepe, krajem osamdesetih.

Rekao bih da je rampa tacno pre ulaza u Pavleka Miskine, ne?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: CatClaw

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 09 jul 2020 13:51 #2280

  • CatClaw
  • CatClaw's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 121
  • Primljenih Zahvalnica: 231
Yokai napisao/la:
Naselje Info napisao/la:
Na prvoj fotki se vidi rampa na mestu današnjeg hotela Sheraton.
Druga fotka je napravljena iz pravca Bulevara Vojvode Stepe, krajem osamdesetih.

Rekao bih da je rampa tacno pre ulaza u Pavleka Miskine, ne?

Da. ''Autobus'', da ne kazem sumanuti hotel, je skroooooz desno.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru