Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Istorija grada, stare slike, priče i sećanja

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 28 jun 2019 21:31 #2051

  • das ivon
  • das ivon's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 989
  • Primljenih Zahvalnica: 3092
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Nicisy1, Dukelander, limanac, Duja, TurboMaximus, sasar, CatClaw, Blavak, valjan, Eldarion

Re:Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 29 jul 2019 19:21 #2052

  • Blavak
  • Blavak's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 8393
  • Primljenih Zahvalnica: 35780
Mnogo puta sam prošao pored, čak i sedeo u restoranu, al tek juče sam primetio ploču.



Sent from my moto e5 using Tapatalk
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: limanac, Duja, sasar, valjan, Eldarion

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 30 jul 2019 08:16 #2053

  • plumber.ns
  • plumber.ns's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 116
  • Primljenih Zahvalnica: 197
Sećam se prošle table na kojoj je pisalo " Voda za piće - Ivoviz" . Stajala je dok nije postavljena ova lepša i kvalitetnija , a voda bunarika , i nije baš za piće. Ma da sam je kao klinac puno puta pio :cheers:
Ne volem...
AL TEBE VOLEM !
Poslednja izmena: 30 jul 2019 08:20 od plumber.ns.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 31 jul 2019 09:37 #2054

  • Otis.Driftwood.Ressurected
  • Otis.Driftwood.Ressurected's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3831
  • Primljenih Zahvalnica: 8962


Madjarska gimnazija za vreme rusenja. Steta, bio je lep objekat
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: kabacum, Dukelander, limanac, sergio-m, Duja, TurboMaximus, Blavak, valjan, Eldarion

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 31 jul 2019 11:04 #2055

  • Eldarion
  • Eldarion's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 125
  • Primljenih Zahvalnica: 449
Otis.Driftwood.Ressurected napisao/la:
Madjarska gimnazija za vreme rusenja. Steta, bio je lep objekat

Slažem se da je šteta za zgradu gimnazije i pogotovo kasnije za crkvu, ali ne mogu da zamislim kakav bi saobraćaj danas bio u centru grada da nije probijen bulevar od raskrsnice sa Žarka Zrenjanina do Jevrejske i Uspenska... nisam ni siguran koja bi bila alternativa tom probijanju i rušenju... tunel/pothodnik? :?
Poslednja izmena: 31 jul 2019 11:06 od Eldarion.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 31 jul 2019 11:19 #2056

  • Otis.Driftwood.Ressurected
  • Otis.Driftwood.Ressurected's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3831
  • Primljenih Zahvalnica: 8962
Ne znam ja kakav je to bulevar gde imas tako ostro skretanje i odjednom saobracajni cep. Po meni najgori bulevar u gradu po funkcionalnosti
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Re:Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 31 jul 2019 11:23 #2057

  • mlata
  • mlata's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Drugi su drugi-mi smo prvi
  • Poruka: 623
  • Primljenih Zahvalnica: 1024
A moglo je sve biti pesacka zona a saobracaj po obodima pesacke zone.
Svakako napredak je nuzan i rusenje starih zgrada je neminovno.

Послато са SM-G965F помоћу Тапатока
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 31 jul 2019 13:37 #2058

  • Emanon
  • Emanon's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 463
  • Primljenih Zahvalnica: 2102
Otis.Driftwood.Ressurected napisao/la:
Ne znam ja kakav je to bulevar gde imas tako ostro skretanje i odjednom saobracajni cep. Po meni najgori bulevar u gradu po funkcionalnosti

Ovo je jos i dobro kako je ispalo.
U vreme gradnje bulevara tridesetih godina proslog veka, u planu je bilo da bulevar skrece u danasnju ulicu Modene pa preko trga Slobode ide u Jevrejsku pa da izadje na Futosku.
I u to vreme je planirano rusenje mnogo toga u centru grada, ali je Drugi svetski rat to prekinuo. Da su pre rata stigli da poruse to sto su hteli, na mestu tih kuca bi nikle mnogo lepse zgrade od onih koje nicu danas.

Ako se prosetate po gradu, kroz ulice u kojima jos uvek ima onih starih prizemnih kuca od pre 100 godina, primericete da se na coskovima tih ulica nalaze dvospratne ili trospratne zgrade podignute 1920-ih i 1930-ih godina. To znaci da su te ulice bile odredjene za rusenje i zidanje zgrada a prve zgrade koje su podignute na coskovima su u stvari reperi za visinu. Ništa vislje od njih nije slemelo biti zidano. Ako je zgrada ujedno i uvucena za nekoliko metara u odnosu na liniju kojom idu kuce, zgrada je ujedno bila i reper za sirinu ulice tj. bilo je u planu da se ulica prosiri. Tipican primer gde to jos uvek moze da se vidi je Zeleznicka ulica.
Odete na razkrsnicu sa Sremskom i pogledate prema Pupinovoj palati. Videcete da posle nekoliko zgrada imate par kuca koje za nekoliko metara strce van linije u kojoj su zgrade. Posle nekoliko kuca ponovo dolazi predratna zgrada koja je uvucena i prati liniju prethodnih zgrada.
E sada, ovo vazi za one koji se jos uvek secaju Novog Sada od pre 20 i 30 godina. Kada iz Sremske skrenete levo u Zeleznicku, ka Maksima Gorkog, secate se da je na samom cosku, preko puta Sidra, bilo par kuca pa je posle njih bila zgrada uvucena, pa ponovo izbacena kuca pa opet uvucena zgrada. Sve te zgrade su zidane tokom 1930-ih godina. Zidane su uvucene u odnosu na kuce jer je po tadasnjem urbanistickom planu bilo predvidjeno prosirenje Zeleznicke ulice.

Na primer, jos pre Prvog svetskog rata bilo je predvidjeno rusenje i zidanje u visinu Jevrejske ulice. Pogledajte zgradu Katastra i zgradu Jevrejske opstine. Obe su zidane na istu visinu a kuce koje su i dan danas izmedju te dve zgrade su bile predvidjene za rusenje i zidanje zgrada do visine Jevrejske opstine i Katastra.
Drugi primer je zgrada na uglu Pap Pavla i jevrejske u kojoj je Lilly ili DM, ne mogu sada da se setim, i zgrada na uglu Safarikove i Jevrejske. I to su reperi za visinu bloka, četvrti koja je trebala biti izgradjena u trouglu Pap Pavla - Safarikova - Jevrejska.
Drugi svetski rat je sve te planove prekinuo. Inace bi ovo bio jako lep grad. Do devedesitih niko nista nije dirao po gradu a onda je nastao haos.
Ako se prosetate kroz kraj izmedju keja i Banovine,kroz sve te ulice, videcete da tamo nema ni jedne kuce niti ih je ikada bilo. Ceo kraj je nastao posle rusenja Mostobrana dvadesetih i tridesetih godina. To je jos uvek najkompaktniji deo grada koji se jako malo menjao od trenutka njegovog nastanka do danas. E, sve ono sto vidite tamo, tako je bilo zamisljeno da pre rata rusenjem Zeleznicke ,Jevrejske, Futoske, Temerinske, Kisacke, . . . .izgleda Novi Sad.
Ako pogledate taj kvart oko Banovine, videcete da ni jedna zgrada nema balkone ka ulici. Ako i ima, to je jedan ili dva isturena balkona cisto ukrasa radi ili su sluzili da se sa njih kace zastave tokom drzavnih praznika. Ako se malo bolje pogleda, na nekim od tih balkona jos uvek stoje oni metalni drzaci u koje se ubacivala motka sa zastavom. Ako vidite da negde postoje dva drzava, jedan do drugog, to su posleratni drzaci. Pre rata su bili drzaci za jednu zastavu, drzavnu, a posle rata dva drzaca, drzavnu i SKJ.
No, skrenuh sa teme sa tim drzacima za zastave. Da nastavim sa balkonima. Sve te sgrade imaju balkone koji gledaju dvorišta. Tada se smatralo neprikladnim da vi imate balkon ka ulici jer balkoni, terase u principu ruze zgradu, fasadu.
Danas vidimo da nadgradnje na tim zgradama ili zgrade podignute posle rata na mestu porusenih tokom bombardovanja 1944. kao i na ovim modernim zgradama u Zeleznickoj, Njegosevoj, Jevrejskoj, Jovana Subotica, Safarikovoj, Temerinskoj, Kisackoj, . . . .sve imaju terase ka ulici. Tako da ako danas prodjete tim ulicama koje i pogledate ove nove zgrade, videcete veš, frizidere, biciklove, kartonske kutije, otpad, ves masine,... na njihovim terasama sto je jako ruzno za ulice starog jezgra grada. U tim ulicama bi zgrade trebale biti reprezentativnije bez takvih skrnavluka. Ako se vec zidane u danasnje, moderno doba, trebalo je propisati ta sve te zgrade u ulicama koje su u centru i gravituraju ka centru, imaju fasadu koja ce odgovarati fasadama zgrada zidanim dvadesetih i tridesetih godina.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Nicisy1, solimns, Dukelander, Buck, kasko, Duja, Brane, RM77, SZPDNEVEN, das ivon, Blavak, Ljube, valjan, Eldarion, mel, zlaja

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 31 jul 2019 14:13 #2059

  • gljeb1947
  • gljeb1947's Avatar
  • Van mreže
  • Zidar
  • Poruka: 75
  • Primljenih Zahvalnica: 100
Degradacija centraa Novog Sada je bila definitivna sa idejom Bolesnika da pravi novo SNP!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 04 avg 2019 20:02 #2060

  • Blavak
  • Blavak's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 8393
  • Primljenih Zahvalnica: 35780
Mislim da je ovo fotka Martina Candira i da sam je preuzeo sa facebooka, al nešto preciznije sad već ne mogu da napišem. Izgradnja mosta Boška Peroševića.

Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: limanac, Duja, TurboMaximus, sasar, valjan, Eldarion

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 06 avg 2019 09:10 #2061

  • Blavak
  • Blavak's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 8393
  • Primljenih Zahvalnica: 35780
Ovo je baš bilo davno, možda kraj XIX. veka.



maznuo sam od www.facebook.com/photo.php?fbid=44530530...20784&type=3&theater
Poslednja izmena: 06 avg 2019 09:12 od Blavak.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Nicisy1, Dukelander, limanac, TurboMaximus, das ivon, valjan

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 06 avg 2019 09:30 #2062

  • CatClaw
  • CatClaw's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 121
  • Primljenih Zahvalnica: 231
Cisto odokativno, camci su otprilike ili u sali Partizana ili u sali Pozorista mladih... :D


Poslednja izmena: 06 avg 2019 09:33 od CatClaw. Razlog: tipfeler
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Duja, valjan

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 16 avg 2019 21:51 #2063

  • Otis.Driftwood.Ressurected
  • Otis.Driftwood.Ressurected's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3831
  • Primljenih Zahvalnica: 8962
Posle vise godina (2 servisera u Novom Sadu su rekla da mu nema spasa) odkako mi je crko HDD stigao mi je sa poprave iz Bg-a i na moje odusevljenje nasao sam projekat izgradnje Banovine.

Evo vam samo neke od fotki, a ako vise vas zeli mogu okaciti ceo projekat na google drive, samo mi javite.

Kao sto sam vise puta spominjao, po originalnom projektu trebao je postojati horoskopski sat i statue kao i jos neki detalji





Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: limanac, Sasa, Duja, TurboMaximus, Brane, SZPDNEVEN, Blavak, Djordje Cvarkov, valjan, Eldarion, Teki

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 16 avg 2019 22:04 #2064

  • Sasa
  • Sasa's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 631
  • Primljenih Zahvalnica: 1082
Javljam se i prijavljujem za ceo projekat!!!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: prophysio

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 16 avg 2019 22:34 #2065

  • Otis.Driftwood.Ressurected
  • Otis.Driftwood.Ressurected's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3831
  • Primljenih Zahvalnica: 8962
drive.google.com/open?id=1pwIjb2onG_ijG4nt1iGplWIzy6amYorD

P.S. Verujem da ovo nije 100% ceo projekat nego samo delovi izabrani za izlozbu. Kapiram da moze da se uzme u Arhivu Vojvodine.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: limanac, Sasa, Duja, Blavak, Erebus

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 16 avg 2019 22:49 #2066

  • Erebus
  • Erebus's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 316
  • Primljenih Zahvalnica: 758
Moram reći da mi je drago što sat ipak nije izveden.

Prvo što bi narušio ovu lepu minimalističku čistoću.
Na projektu mi izgleda kao da ga je (izvin'te g. Brašovane) i sam projektant nakačio preko one stvari na nasumično slobodno mesto, jer je neko to tražio od njega. (Znam da verovatno to nije bio slučaj, ali eto)

A drugo... Kad sam čuo za "horoskopski časovnik" meni je prvo palo na pamet nešto poput astronomskog časovnika u Pragu. Ali ovo je bukvalno časovnik. Zna li neko šta bi trebalo da je ideja? Zašto horoskopski znaci, a ne 1, 2, 3...?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Duja, TurboMaximus, valjan, Eldarion

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 18 avg 2019 21:25 #2067

  • Emanon
  • Emanon's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 463
  • Primljenih Zahvalnica: 2102
Ne znam dali ovo spada pod istoriju, ali nekako mi se čini da može i ovde.

To što neko ne radi svoj posao, ne održava ono što mu je povereno, nekada ima i svoje dobre strane.
U ovom slučaju ne održavanje i zanemarivanje fasade Ekektrotehničke škole, otkrilo je deo svoje istorije. Ispod maltera, iznad bočnih vrata škole, isplivao je nekadašnji natpis na mađarskom jeziku "igazgató" što bi u prevodu na srpski jezik značilo "direktor".
Tako saznajemo da je škola nekada davno imala poseban ulaz a koji je koristio isključivo direktor škole i verovatno je vodio direktno do njegove kancelarije ili zbornice. Nekadašnja stroga hijerarhijska podela društva odražavala se i na školski sistem.
Ja sam krajem osamdesetih pohađao ovu školu i koliko me sećanje služi, ova vrata ni tada nisu bila u funkciji i nisu se koristila. Sve vreme su bila zamandaljena rešetkama.

Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, limanac, mrnjavi, Duja, TurboMaximus, das ivon, sasar, Blavak, Djordje Cvarkov, valjan, Eldarion, Otis.Driftwood.Ressurected

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 18 avg 2019 23:29 #2068

  • Otis.Driftwood.Ressurected
  • Otis.Driftwood.Ressurected's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3831
  • Primljenih Zahvalnica: 8962
ETS je biser Novog Sada i treba da ima najveci stepen zastite.

Da li je moguce da se ne zna ko je arhitekta objekta?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 19 avg 2019 00:49 #2069

  • Emanon
  • Emanon's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 463
  • Primljenih Zahvalnica: 2102
gljeb1947 napisao/la:
Posmatrao sam pažljivije fotografiju na kojoj je tramvaj (kao deca smo govorili Trambelaj) i prateći sugestije iznesene prethodno mislim da je ipak u pitanju Novi Sad i to početna stanica ispred železničke stanice. Tamo jeste bila "svilena" cigla na kolovozu, a zgrada koja se vidi levo od tramvaja je zgrada u tzv Lokomotivskoj ulici koja je vodila ka Železničkoj ulici. U toj zgradi se nalatio "bircuz" u koji se ulazilo preko nekakvog mostića jer su temelji i prizemlje zgrade bili ispod nivoa ulice.
Prilažem već viđenu fotografiju sa desnim delom pomenute zgrade i tramvajem.

Večeras nisam imao šta da radim pa sam imao.vremena da prelistam diskusije unazad.

Vidim da vas je zbunila ova fotografija pa rekoh sebi ajde da jednom za svagda rešimo i stavimo tačku na i.

Rešenje je veoma jednostavno. Zamislite da se trenutno nalazite u tramvaju na poziciji Trga mladenaca. Vozite se ka staroj železničkoj stanici kroz Železničku ulicu. U jednom trenutku tramvaj kod Piroš čizme (nekadašnji hotel Orijent) skreće levo u današnju ulicu Vere Pavlović. Vozite se nekoliko desetina metara kroz Vere Pavlović i tramvaj na prvom ćošku krene da savija desno i u tom trenutku nastaje ova fotografija.
Da objasnim.
Kada je kroz Novi Sad prošla pruga ona je izgrađena na nasipu kako ne bi bila plavljena i kako.bi bila u visini železničkog mosta i tunela ispod Tvrđave. Na istom nasipu sazidana je i železnička stanica. Kada je par decenija kasnije uveden tramvaj, prva linija je bila od železničke stanice, preko.centra do Dunavskog parka. Železnička ulica i Železnička stanica nalazile su se na istoj nadmorskoj visini. Između njih se nalazila uvala, rupa. Kako.tramvaj ne bi vozio gore dole od stanice do Železničke ulice to je sadašnja ulica Vere Pavlović nasuta zemljom a na njoj postavljene tramvajske šine.
Zbog tog nasipanja zemlje tj. podizanja nivoa ulice, prizemlja su postala podrumi a prvi spratovi su postali prizemlje. Kuća koju vidimo sa leve strane je građena kao spratna, ali je zbog nasipanja zemlje postala prizemljuša gledano iz ulice Vere Pavlović.
Ta kuća danas više ne postoji, ali postoji kuća koja se nekada nadovezivala na nju. To je današnja picerija "Borsalino". Umesto kuće sa fotografije danas imamo omanju zelenu površinu a iza kuće sa fotografije se danas nalazi zgrada u Vere Pavlović sa dva ulaza tj. kućnim brojevima 2 i 4.
Kada je ukinut tramvaj, zemlja koja je zbog nivelacije ulice sa Železničkom ulicom i železničkom stanicom je uklonjena. Danas kada iz Lasla Gala skrećete ka limanskoj pošti, videćete da ukica Vere Pavlović ima pad kao nekada pre uvođenja tramvaja.

Nadam se da vam je sada jasno gde se ovo nalazi.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: sergio-m, Duja, sasar, valjan, neobuscitta, mel

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 19 avg 2019 00:51 #2070

  • Erebus
  • Erebus's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 316
  • Primljenih Zahvalnica: 758
Da li je moguce da se ne zna ko je arhitekta objekta?

"Ostalo je nejasno ko je bio projektant zgrade - pominje se poznati novosadski graditelj Bela Peklo kao i Miška Štrobl, ali originalni plan nije sačuvan"
Poslednja izmena: 19 avg 2019 00:52 od Erebus.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru