Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Istorija grada, stare slike, priče i sećanja

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 02 feb 2019 09:16 #1981

  • Nana
  • Nana's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 27
  • Primljenih Zahvalnica: 38
@Emanon Jel izlozba i dalje traje? Ne mogu da nadjem nikakvu vest gde pise do kada se moze posetiti.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 02 feb 2019 10:44 #1982

  • sergio-m
  • sergio-m's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1235
  • Primljenih Zahvalnica: 1657
mozda da neko uslika par interesantnih sa izlozbe ako se sme naravno....
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 02 feb 2019 14:09 #1983

  • Emanon
  • Emanon's Avatar
  • Na mreži
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 467
  • Primljenih Zahvalnica: 2125
Nana napisao/la:
@Emanon Jel izlozba i dalje traje? Ne mogu da nadjem nikakvu vest gde pise do kada se moze posetiti.

Na žaloste ne znam.
Obaveštenje o izložbi sam dobio od poznanika koji radi u Arhivu a obavestio me je tako što mi je preko vibera poslao fotografiju postavljanja izložbe koje je u tom trenutku bilo u toku.

Sada ću mu poslati poruku sa pitanjem o vremenu trajanja postavke.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 02 feb 2019 21:43 #1984

  • Emanon
  • Emanon's Avatar
  • Na mreži
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 467
  • Primljenih Zahvalnica: 2125
Kažu da će izložba potrajati par dana. Ne znaju ni sami koliko jer Arhiv nije ni pravio ovu izložbu. To je radilo neko udruženje a Arhiv im je izgleda samo ustupio prostor.

Nema nešto naročito i epohalno da se vidi. Na dvadesetak štafelaja postavljeno isto toliko starih fotografija Novog Sada a ispod njih nove, sa iste lokacije. Uglavnom su to fotografije Gradske kuće, Sinagoge, stadiona, Saborne crkve, Vladičanskog dvora, Sokolskog doma, Štranda,.... Ništa što do sada nije viđeno.
Primetio sam i jednu glupost.
Ispod fotografije stare železničke stanice na Limanu, stavili su fotografiju nove stanice sa bulevara Jaše Tomića. To baš i nije ista lokacija nekad i sad.
Uz fotografije su i legende na srpskom i engleskom jeziku.
Toliko mi je bilo interesantno da nisam imao volju da bilo šta od toga fotografišem.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, limanac, sergio-m, mrnjavi, Duja, Blavak, valjan, Eldarion

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 03 feb 2019 09:12 #1985

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Nažalost dobili smo pritužbu autora starih fotografija sa žigom tri kružića koje je preneo Neven sa FB da su objavljene bez pristanka (iako je naveden izvor), te smo ih morali ukloniti. Autoru se kao portal izvinjavamo na nenamernom propustu, u internetskom okruženju uobičajenom je da se ono što je javno dostupno na jednom mestu uz navod izvora može i preneti, naravno ni u kakve komercijalne svrhe.

Ovim putem bih zamolio gospodina Lasla da uzme u razmatranje dozvolu za objavu tako jedinstvenog materijala koji poseduje i da bude deo naše galerije koja ima preko 2000 poruka i predstvalja vredan album građe istorije grada.
Poslednja izmena: 03 feb 2019 09:14 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: kasko, SZPDNEVEN, 1992NSNN, Ljube

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 04 feb 2019 17:19 #1986

  • Ljube
  • Ljube's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 255
  • Primljenih Zahvalnica: 771
Nisu mi jasni takvi ljudi. Uslikaju zgradu koju je neko drugi projektovao i sagradio, okače istu na facebook i onda se žale što je neko čak uz izvor preneo. Ok kada se zaštiti fotografija, plati model ili autorska prava za fotografisanje objekta i sl. ali ovo mi je krajnji ekstrem. Ako ne želiš da fotografija ima posmatrače nemoj je ni stavljati na internet, čuvaj je u nekoj ladici u starom albumu. Ili je stavi na stock sajt za prodaju ako želiš profit. Ja sam lično veoma protiv korišćenja (krađe) tuđih fotografija ili bilo kakvih dobara (teksta, dizajna itd) bez dozvole za komercijalne svrhe, ali moramo biti svesni internet vremena i kada je nešto za opšte dobro (reklama autora, edukacija mlađih i buđenje sećanja starijih).
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Nicisy1, limanac, Yokai, mrnjavi, CatClaw, Blavak, Djordje Cvarkov, valjan

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 04 feb 2019 18:07 #1987

  • 1992NSNN
  • 1992NSNN's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 49
  • Primljenih Zahvalnica: 378
Ljube napisao/la:
Nisu mi jasni takvi ljudi. Uslikaju zgradu koju je neko drugi projektovao i sagradio, okače istu na facebook i onda se žale što je neko čak uz izvor preneo. Ok kada se zaštiti fotografija, plati model ili autorska prava za fotografisanje objekta i sl. ali ovo mi je krajnji ekstrem. Ako ne želiš da fotografija ima posmatrače nemoj je ni stavljati na internet, čuvaj je u nekoj ladici u starom albumu. Ili je stavi na stock sajt za prodaju ako želiš profit. Ja sam lično veoma protiv korišćenja (krađe) tuđih fotografija ili bilo kakvih dobara (teksta, dizajna itd) bez dozvole za komercijalne svrhe, ali moramo biti svesni internet vremena i kada je nešto za opšte dobro (reklama autora, edukacija mlađih i buđenje sećanja starijih).

Upravo!
Gospodin o kom je reč poseduje zaprepašćujuću arhivu i zbirku fotografija, razglednica i dokumenata, vezanu za istoriju našeg Grada, i ok danas sutra šta ćeš sa njom.
Svu svoju zaostavštinu ( razglednice, fotke i dokumenta) vezanu za istoriju grada planiram da jednog dana digitalizujem i prepustim Muzeju Grada.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Nicisy1, limanac, Duja, CatClaw, Blavak, Ljube, valjan, Eldarion

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 04 feb 2019 21:45 #1988

  • Emanon
  • Emanon's Avatar
  • Na mreži
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 467
  • Primljenih Zahvalnica: 2125
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Nicisy1, Dukelander, limanac, sergio-m, Duja, SZPDNEVEN, Zex021, gibanica, Blavak, Mikins, 1992NSNN, Ljube, Djordje Cvarkov, valjan, Eldarion, Teki

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 04 feb 2019 21:49 #1989

  • Emanon
  • Emanon's Avatar
  • Na mreži
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 467
  • Primljenih Zahvalnica: 2125
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Nicisy1, Dukelander, Buck, limanac, sergio-m, Duja, TurboMaximus, Zex021, gibanica, sasar, Blavak, Billy, Mikins, 1992NSNN, Djordje Cvarkov, valjan, Eldarion, zlaja, Teki

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 05 feb 2019 07:50 #1990

  • SZPDNEVEN
  • SZPDNEVEN's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • СЗПД "НЕВЕН". . .
  • Poruka: 373
  • Primljenih Zahvalnica: 982
H E B E H "Хајд' у коло селе, 'амо руке беле. Тијо скочи и подскочи, душо медена. Нека зачуде се, земља нек' се тресе.Кад заигра коло Невена."
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: limanac, Duja, TurboMaximus, gibanica, Blavak, Billy, Djordje Cvarkov, valjan

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 05 feb 2019 11:37 #1991

  • CatClaw
  • CatClaw's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 121
  • Primljenih Zahvalnica: 231


Imal neko od starijih'koji mmoze da razresi da li je u ovoj kuci bila kafana TISA ili MAROS?
Stalno ih brkam. Radi se o dve kafane: Jedna je ova na slici a druga je bila u Futoskoj preko puta bolnice.


Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 05 feb 2019 12:35 #1992

  • Dunavac
  • Dunavac's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 112
  • Primljenih Zahvalnica: 71
Ova druga fotografija iz Futoške ti je greška,kafana je bila kuća pre ove koja je srušena zbog nove Erkerove zgrade.U ovoj kući na slici je bio stari frizerski salon.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: CatClaw

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 05 feb 2019 12:59 #1993

  • CatClaw
  • CatClaw's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 121
  • Primljenih Zahvalnica: 231
Nije greska. Frizerski salon je i dan danas pored te kuce. Moj otac je svojevremeno zakupio taj salon i slavno propao kao frizer :D Mene je kao klinca vodio u tu kafanu - on na konjak, ja na malinu sa sodom :D
Jedino sto i dan danas brkam Marosa i Tisu, posto me je vodio na oba mesta.U kuci koju spominjes a koja je srusena zbog jako davno, bili su Djurika (neka vrsta marketa), mesara i piljarnica.
[url=http://]https://goo.gl/maps/7jvH5c6FTuu[/url]

Poslednja izmena: 05 feb 2019 13:43 od Dukelander.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Nicisy1, Buck, limanac, Yokai, mrnjavi, Duja, SZPDNEVEN, sasar, Ljube, valjan, Eldarion

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 05 feb 2019 14:45 #1994

  • Reg021
  • Reg021's Avatar
  • Van mreže
  • Zidar
  • Poruka: 77
  • Primljenih Zahvalnica: 40
Ako moze da pomogne, vezano za kafanu.

“Maroš”, je bila poznata novosadska kafana, restoracija i letnja bašta. Dugogodišnji vlasnik je bio Mihajlo Maroš (1882–1965), a kafana se nalazila na samom uglu Futoške i Braće Ribnikara. Osim dobre kuhinje i još bolјih tamburaša, između dva rata ovde su bile i čuvene igranke, a kafana je bila ujedno i sedište fijakerista. Godine 1952. tu je počeo da peva Nestor Gabrić (1931–1994), poznati pevač narodnih i starogradskih pesama na Radio Novom Sadu, pa je i Janika Balaš počeo u "Marošu", nastavio je u "Akvarijumu" u Sremskoj Kamenici (riblјi restoran "Biser", odmah od građana prozvan "Akvarijum", jer je na Dunavu i sav je u staklu), i posle na Tvrđavi. Kafana sredinom 50-ih biva nacionalizovana i menja naziv u "Jadran". Godine 1959. u restoranu “Jadran” od 20 do 3 časa svira orkestar Bele Nađa, a peva Ruža Ignjatov. Ovde se 1963. godine uselјava Poslovno udruženje "Agroindustrija", a za stariju generaciju Novosađana ovo mesto je i dan danas gradski orijentir pod nazivom "kod Maroša"”.

Zgrada je srušena početkom 2008. godine, a na tom mestu izgrađena je stambeno-poslovna četvorospratnica.

www.mojnovisad.com/vesti/novosadsko-ugos...kog-rata-id8521.html
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Buck, CatClaw, Blavak, Mikins, plumber.ns

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 05 feb 2019 18:15 #1995

  • CatClaw
  • CatClaw's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 121
  • Primljenih Zahvalnica: 231
Reg021, hvala za iscrpan odgovor.
Da, ne secam se da je moj tata ikada izgovorio ''Jadran'' ali se secam ceste recenice moje mame: ''opet si bio kod Marosa?!'' :D
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 14 feb 2019 18:20 #1996

  • 1992NSNN
  • 1992NSNN's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 49
  • Primljenih Zahvalnica: 378
Okretnica na Naselju krajem devedestih. Pogled na Bulevar Jovana Dučića. Fotografija je preuzeta sa fb stranice Autobusi.net.



Jer neobuscitta zna zašto. :cheers:
Poslednja izmena: 14 feb 2019 20:54 od Dukelander.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Nicisy1, Dukelander, Buck, limanac, Zex021, sasar, CatClaw, Blavak, valjan, neobuscitta

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 14 feb 2019 18:26 #1997

  • neobuscitta
  • neobuscitta's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 548
  • Primljenih Zahvalnica: 1626
Trivijalna zanimljivost, sa ove slike je ostao jedan autobus u saobraćaju i to onaj što stiže na okretnicu, a nalazi se na raskrsnici. U pitanju je serija Neobusa na šasiji Volvo B10MA #728 - #737 iz 1997/98 godine, rekarosirana 2006/08. u matičnoj fabrici. :)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, ranko su ns, kasko, Zex021, sasar, Blavak, 1992NSNN, Djordje Cvarkov, valjan

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 17 feb 2019 18:18 #1998

  • gibanica
  • gibanica's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 165
  • Primljenih Zahvalnica: 620
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Nicisy1, Dukelander, Buck, limanac, mrnjavi, Duja, TurboMaximus, das ivon, Zex021, sasar, Blavak, Djordje Cvarkov, valjan, Eldarion

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 17 feb 2019 19:40 #1999

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Liman 4 ko kraj sveta na prvoj slici :mrgreen: I Grbavica pod kućama i zelenilom još tad krajem 90', ceo kvart od Bul. cara Lazar još nije započet.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 17 feb 2019 20:50 #2000

  • gibanica
  • gibanica's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 165
  • Primljenih Zahvalnica: 620
bas tako :)
zao mi je sto nemam skener da vam skeniram slike, nego slikam mobilnim pa fotosopiram gde ima odsjaj ili savijen papir. vide se crte po sredini slike gde nisam ispeo da retuširam..

Ovo su prve zgrade na limanu I na nasutnom pesku. ova ulica iza sto vodi do dunava danas vise ne postoji.
ored njih danas prolazi ona ulica paralelna sa fruskogorskom. u prvoj kuli danas se nalazi (ili se nalazila) ona kopirnica gde ceo univerzitet kopira.
ispred ce kasnije nastati Institut za gradjevinarstvo, danas srusen, gde se pravi zgrada ona nova ne znam sta je. Iza ce nastati Ekonomski fakultet, Menza, Vodovod, , a zanimljivo je da se Djacko vidi da je vec tada postojalo, kao i skola Jovan Popovic.

Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Nicisy1, Dukelander, Buck, limanac, kasko, sergio-m, mrnjavi, Duja, TurboMaximus, das ivon, Zex021, sasar, CatClaw, Blavak, valjan, Eldarion, srdjanyo
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru