Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Istorija grada, stare slike, priče i sećanja

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 09 apr 2018 22:26 #1881

  • Duja
  • Duja's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 901
  • Primljenih Zahvalnica: 1786
^^ Kad je vreme zbivanja? Moje krajnje nepouzdano pamćenje ovo smešta negde u '85-86.
Svaki dobar projekat može da se oskrnavi pri izvođenju.
Nijedan loš projekat ne može da popravi pri izvođenju.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 10 apr 2018 10:50 #1882

  • valjan
  • valjan's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1172
  • Primljenih Zahvalnica: 2332
Sećam se da sam članak iz Dnevnika o početku gradnje preveo na engleski i to je stajalo na tabli ispred učionice dugo vremena, i dobio sam peticu za taj prevod. Sa engleskim se tada kretalo u četvrtom osnovne, ako se dobro sećam, a ja sam u osnovnu krenuo 1980, tako da sigurno nije pre osamdesetpete-šeste ;)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 11 apr 2018 20:33 #1883

  • Blavak
  • Blavak's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 8415
  • Primljenih Zahvalnica: 35918
Ovih dana me je zezao ili upload ili moj računar ili zajedno, te sam nekako (ne onako kako bih želeo) uspeo da nabacim fotke. Mislim da je to sve, ali možda bude još koja. Nisam uspeo da složim hronološki baš kako mislim da bi trebalo, te prašćajte.









Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: limanac, Duja, Brane, Zex021, sasar, Bogdus, Ljube, Light, valjan, Eldarion

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 11 apr 2018 20:34 #1884

  • Blavak
  • Blavak's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 8415
  • Primljenih Zahvalnica: 35918
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: limanac, NEOPLANTERS, cipacar, mrnjavi, Duja, Brane, Zex021, sasar, Bogdus, Light, valjan, Eldarion

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 11 apr 2018 20:36 #1885

  • Blavak
  • Blavak's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 8415
  • Primljenih Zahvalnica: 35918
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, limanac, cipacar, Brane, Zex021, sasar, Bogdus, Light, Djordje Cvarkov, valjan, Eldarion

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 11 apr 2018 20:40 #1886

  • Blavak
  • Blavak's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 8415
  • Primljenih Zahvalnica: 35918
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, cipacar, Duja, Zex021, sasar, Bogdus, Light, Djordje Cvarkov, valjan, Eldarion

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 11 apr 2018 20:41 #1887

  • Blavak
  • Blavak's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 8415
  • Primljenih Zahvalnica: 35918
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Nicisy1, Dukelander, Buck, limanac, cipacar, sergio-m, mrnjavi, Duja, TurboMaximus, Brane, SZPDNEVEN, das ivon, Zex021, sasar, Bogdus, Billy, Ljube, Light, Djordje Cvarkov, valjan i ovaj član ima 2 ostalih zahvalnica

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 11 apr 2018 21:35 #1888

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Hvala Blavak na super setu :cheers: Nešto su nestale fotke iz prva dva posta, izgleda zeza hoasting, nadam se privremeno :dry:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 12 apr 2018 20:12 #1889

  • sergio-m
  • sergio-m's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1235
  • Primljenih Zahvalnica: 1657
odlicne fotke! :cheers: svega se secam ko da je juce bilo.. jako smo se tada svi lozili na pothodnik bila je to ko "gradnja prvog metroa u gradu" za nas....grad se spusta pod zemlju..wow

a ovde malo poredjenje kako klimamam naruziti grad...



Poslednja izmena: 12 apr 2018 20:17 od sergio-m.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Nicisy1, Dukelander, Buck, limanac, NEOPLANTERS, kasko, TurboMaximus, Zex021, sasar, Blavak, Light, Djordje Cvarkov, valjan, Eldarion

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 12 apr 2018 20:24 #1890

  • Blavak
  • Blavak's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 8415
  • Primljenih Zahvalnica: 35918
sergio-m napisao/la:
odlicne fotke! :cheers: svega se secam ko da je juce bilo.. jako smo se tada svi lozili na pothodnik bila je to ko "gradnja prvog metroa u gradu" za nas....grad se spusta pod zemlju..wow

Ove fotke su mi baš nedostajale. Sećam se i ja gradnje ko da je juče bilo. Tada sam gradilište posmatrao iz Bazara, al nisam fotografisao, sreća da neko ipak jeste i da je bio spreman da sa nama to podeli.
limanac napisao/la:
Hvala Blavak na super setu :cheers: Nešto su nestale fotke iz prva dva posta, izgleda zeza hoasting, nadam se privremeno :dry:
Nema na čemu, zadovoljstvo je i moje, a što se hostinga tiče, nadam se da neće izgubiti ništa, a malko da se sačeka nije problem.
Poslednja izmena: 12 apr 2018 20:28 od Blavak.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: sergio-m

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 13 apr 2018 12:47 #1891

  • Blavak
  • Blavak's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 8415
  • Primljenih Zahvalnica: 35918
Duja napisao/la:
^^ Kad je vreme zbivanja? Moje krajnje nepouzdano pamćenje ovo smešta negde u '85-86.

Danas sam saznao vreme zbivanja, od oktobra 86. do marta 89.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, Cookie, Buck, sergio-m, Duja, Light

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 16 apr 2018 00:55 #1892

  • gljeb1947
  • gljeb1947's Avatar
  • Van mreže
  • Zidar
  • Poruka: 75
  • Primljenih Zahvalnica: 100
Novosadski tramvaji , kao deo sjajne tradicije Novog Sada, zaslužuje mnogo više pažnje od pukog pominjanja postojanja.
Poznato je da su postojale dve regularne linije.

ŽELEZNIČKA STANICA – DUNAVSKA ULICA (Pristanište ili brodska stanica) i
BULEVAR REVOLUCIJE – TEMERINSKA ULICA

Ono što se za ove linije nigde ne pominje su ulice kojima su linije išle I stanice na kojima se tramvaj zaustavljao. Ovo je posebno važno što je novosadski tramvaj ima samo po jedan kolosek za oba pravca ovih linija. Stoga je važno identifikovati početne stanice, stalne stanice, uslovne stanice , mimoilaznice ,ukrsnicu kod Katedrale I triangle kod Vladičinog /Vladičanskog dvora.

Pokušaću da, koliko me sećanje služi posle 50 godina od ukidanja tramvaja, rekonstruišem delove putanje I stanice, ali neka mi bude oprošteno što je određeni broj neurona otkazao poslušnost, pa nisam u stanju da u potpunosti rekonstruišem situaciju.

Početne stanice. Postojale su četiri početne stanice:

Železnička stanica i stanica na kraju Dunavske ulice (Pristanište ili brodska stanica) za tzv Zelenu liniju.

Futoška rampa i Temerinska ulica za tzv belu liniju.

Novosadski tramvaj nije imao okretnice na krajnjim stanicama, jer su imali upravljačke kabine sa svake strane, pa nije bilo potrebno praviti okretnice. Na kraju linije bi se samo “prevukla” trola sa jedne na drugu stranu ukoliko je oduzimač struje – tzv “trola” bila tipa “Lira”, ako je bila tzv. pantograph tipa “dijamant” to nije bilo potrebno. (Trola je nepravilan izraz u slučaju novosadskih tramvaja jer ona podrazumeva kontakt točkićem ili klizačima sa kanalom kao kod trolejbusa).
Samo je početna stanica Futoška rampa imala nadsteršnicu u okviru koje je postojala I trafika.

Stalne ili obavezne stanice su bile stanice na kojima se tramvaj, bez obzira na postojanje ulaza/izlaza putnika uvek zaustavljao.

Uslovne stanice su bile označena stajališta na kojima se tramvaj zaustavljao ukoliko je za to bilo potrebe. Npr kod “Sanitarije” je obavezno stajao oko 14 h kada su radnici izlazili sa posla inače ne. Jedino ako stoji putnik i da znak kočničaru “tramvajdžiji”.

Mimoilaznice. S obzirom da je novosadski tramvaj bio jednokolosečni tramvaj, pitanje mimoilaženja tramvaja je rešavano tzv mimoilaznicama odnosno na određenim stanicama je postojao “dupli” kolosek, koji je na ulazu/izlazu imao skretnicu koju bi po potrebi “tramvajdžija” ili kondukter pomerali ručno.

Ukrsnica. Postojala je potreba da tramvaji promene”liniju” I da mogu npr sa Želelizničke stanice da idu u Temerinsku ulicu. Ukrsnica tzv linearnog tipa ili pravolinijska ukrsnica se nalazila na stanici u centru kod katedrale. Od Katedrale do Vladičinog dvora pruge su išle paralelno.

Triangla je postojala kod Vladičinog dvora koja je omogućavala da se direktno iz Dunavske može skrenuti ne samo ka Centru već I u Pašićevu i obrnuto, odnosno da se tramvaji sa prikolicom mogu u slučaju potrebe okrenuti i u centru što je bilo moguće i bez triangle, ali je ona bila značajna zbog transporta dobara koji se odvijao noću uz pomoć jedne male Ganz elektrolokomotive iz 1912, koja je obavljala I snabdevanje električne central ugljem jer je duž magacina železničke stanice postojao kolosek sa elektrovodom i veza sa redovnim kolosecima na koji su dovoženi vagoni sa ugljem koji je potom transportovan u Električnu centralu gde se inače nalazila I tramvajska remiza-garaža.

Zelena linija : ŽELEZNIČKA STANICA – DUNAVSKA ULICA (Pristanište ili brodska stanica)

Stanice : Železnička stanica –> Trg mladenaca ili Stara pošta (mimoilaznica) –> Centar – Katedrala (pravolinijska ukrsnica sa linijom Ž. Stanica – Dunavska) –> Sud (mimoilaznica) –> Dunavska – (obala Brodska stanica).

Ulice: Kolodvorski prolaz –> Železnička ulica –> Lenjinov trg (Trg mladenaca) –> Narodnih heroja –> Trg Slobode –> Zmaj Jovina –> Dunavska ulica

Napomena:
- Za ovu liniju ne mogu da se setim gde je bila ili bilo stanica i/ili mimoilaznica u Železničkoj ulici do tačke Lenjinov trg-Stara pošta. Možda oko “Sidra”?

Bela linija: FUTOŠKI PUT – TEMERINSKA ULICA

Stanice. Futoška rampa (početna sa nadstrešnicom I trafikom) –> Sanitarija (uslovno stajalište) –> Bolnica (mimoilaznica) –> Hotel “Park”- Jodna Banja (uslovno stajalište sa nadstrešnicom) –> Kasarna (mimoilaznica) –> Školska ulica (Gimnazija, Ekonomska škola , VGŠ)(uslovno stajalište) –> Futoška pijaca stanica ( i mimoilaznica?) –> Sinagoga? –> Centar – Katedrala (pravolinijska ukrsnica sa linijom Ž. Stanica – Dunavska) –> Svetozara Markovića (Pašićeva) –> Zanatski dom (mimoilaznica) –> ??? –> … Temerinska.

Ulice: Bulevar revolucije –> Trg 7. jula –> JNA –> Trg Slobode –> Zmaj Jovina –> Svetozara Markovića (danas i pre rata Ćurčijska i Pašićeva) –> Trg heroja Toze Markovića –>Temerinska ulica
Napomena:
– Ono čega ne mogu da se setim je gde je bila tramvajska stanica kod Futoške pijace s obzirom da je ona nekada bila na samim trotoarima ondašnje ulice JNA (desna strana gledajući od Centra ka Futoškoj rampi), kao i da li je postojala jedna ili dve stanice I mimoilaznica.
– Takođe ne znam posle stanice Zanatskog doma nijednu stanicu, pa bi bilo lepo ako neko ima podatke da ih dopuni. Neka ovo bude jedan tihi apel gospođi Ozer koja se dosta bavila novosadskim tramvajima.
– Neka mi ne bude uzeto za zlo ako sam negde I pogrešio.
Poslednja izmena: 16 apr 2018 01:04 od gljeb1947.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Nicisy1, Buck, Duja, Zex021, sasar, Trpovski, CatClaw, Blavak, valjan, Eldarion, neobuscitta, zeljolaki

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 16 apr 2018 01:13 #1893

  • CatClaw
  • CatClaw's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 121
  • Primljenih Zahvalnica: 231
Ako se ne varam, stanice kod danasnje futoske pijace su bile desno od izlaska ulice Laze Kostica na Futosku, a kad se ide iz centra, otprilike kod nekadasnje knjizare Djura Jaksic.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 19 apr 2018 05:45 #1894

  • Blavak
  • Blavak's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 8415
  • Primljenih Zahvalnica: 35918
Bul. 23. oktobra, krajem 60.tih, pogled prema stanici.



izvor www.facebook.com/stare.ns/photos/a.35901...1241/?type=3&theater
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Nicisy1, kabacum, Dukelander, Cookie, Buck, limanac, sergio-m, Duja, TurboMaximus, RM77, Zex021, sasar, Mikins, Light, valjan

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 29 apr 2018 10:02 #1895

  • SZPDNEVEN
  • SZPDNEVEN's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • СЗПД "НЕВЕН". . .
  • Poruka: 373
  • Primljenih Zahvalnica: 982
H E B E H "Хајд' у коло селе, 'амо руке беле. Тијо скочи и подскочи, душо медена. Нека зачуде се, земља нек' се тресе.Кад заигра коло Невена."
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Nicisy1, Dukelander, limanac, TurboMaximus, sasar, Oniks, Blavak, Light, Djordje Cvarkov

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 29 apr 2018 22:18 #1896

  • das ivon
  • das ivon's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 989
  • Primljenih Zahvalnica: 3092
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, Blavak, valjan, Eldarion

Re:Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 02 maj 2018 22:34 #1897

  • Blavak
  • Blavak's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 8415
  • Primljenih Zahvalnica: 35918
Kuća stara 220 godina u Patrijarha Rajačića u Petrovaradinu.





Послато са GSmart_Classic уз помоћ Тапатока
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Nicisy1, Cookie, limanac, kasko, Duja, das ivon, Light, valjan, Eldarion

Re:Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 20 maj 2018 11:05 #1898

  • Blavak
  • Blavak's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 8415
  • Primljenih Zahvalnica: 35918
Snimci grada iz vazduha, između dva svetska rata.







Su bili deo izložbe posvećene istoriji vazduhoplovstva u našem gradu, a u sklopu noći muzeja. Deo pomenute izložbe.





Послато са GSmart_Classic уз помоћ Тапатока
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Nicisy1, Buck, kasko, sergio-m, Duja, Zex021, sasar, valjan, Eldarion

Re:Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 20 maj 2018 11:09 #1899

  • Blavak
  • Blavak's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 8415
  • Primljenih Zahvalnica: 35918
Muzej grada, ekspozicija u Dunavskoj ulici, nas je podsetila da je naš grad, Grad heroj.



na stare nazive ulica.



(neki su još uvek aktuelni), mape grada iz raznih perioda.







Послато са GSmart_Classic уз помоћ Тапатока
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Nicisy1, Buck, limanac, sergio-m, mrnjavi, TurboMaximus, Zex021, valjan, Eldarion

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 20 maj 2018 13:07 #1900

  • TurboMaximus
  • TurboMaximus's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2659
  • Primljenih Zahvalnica: 3037
Nisam znao da je zgrada sadašnje Isidorine gimnazije iz tridesetih (verovatno).
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru