Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Istorija grada, stare slike, priče i sećanja

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 28 mar 2016 18:34 #1701

  • ranko su ns
  • ranko su ns's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 5910
  • Primljenih Zahvalnica: 9043
da je kimi tada bio, al bi pizdio što ruše grad
KO HOĆE NAĐE NAČIN, KO NEĆE NAĐE OPRAVDANJE
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 28 mar 2016 21:01 #1702

  • kimi
  • kimi's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 759
  • Primljenih Zahvalnica: 165
Izvini ranko ako si ti ponosan na to sto sami rusimo svoj grad.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 28 mar 2016 23:08 #1703

  • ranko su ns
  • ranko su ns's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 5910
  • Primljenih Zahvalnica: 9043
pa mi ga i gradimo nije samo da ga rušimo
KO HOĆE NAĐE NAČIN, KO NEĆE NAĐE OPRAVDANJE
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 29 mar 2016 11:53 #1704

  • CatClaw
  • CatClaw's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 121
  • Primljenih Zahvalnica: 231

komentari s neta.


Poslednja izmena: 29 mar 2016 11:56 od CatClaw.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 29 mar 2016 12:03 #1705

  • Blavak
  • Blavak's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 8418
  • Primljenih Zahvalnica: 35945
Ne znam zašto NS upoređuju sa Pragom ili Atinom. To se uopšte ne može porediti iz mnogih razloga. NS treba porediti sa Košicama. Obzirom da ne mogu sada da pronađem svoje fotke, evo ga steer wiev za jako sličnu lokaciju kao što je ova gde nastaje novi objekat. Pogledajte okolo, prošetajte.
www.google.sk/maps/@48.7170011,21.260128...xr6Y4O52xvTSPV7w!2e0
Poslednja izmena: 29 mar 2016 12:04 od Blavak.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 29 mar 2016 12:46 #1706

  • ranko su ns
  • ranko su ns's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 5910
  • Primljenih Zahvalnica: 9043
NS je rušen decenijama, ali i građen. Probijani su bulevari i to ukoso u odnosu na mrežu ulica. Bezbroj primera razdvajanja starog sa novim I urbanističkih rana od tog prosecanja bulevara
U zadnjih pola veka I više NS je dobio potpuno drugačiji izgled i sad je prepoznatljiv po bulevarima biciklističkim stazama novim stambenim blokovima i po tom je poznat barem u 'regionu'.
To se radilo više od pola veka, još pre od izgradnje pozorišta, pa sve do danas. Na mesto starih izgrađeni su novi objekti SNP SPENS pa i pošta itd itd.
Ja mislim da je NS arhitektonski skroz neću reći uništen ali promenjen i to je sada već poodmakla mešavina starog sa novim.
Iskreno rečeno NS nije bio veliki grad pre 2sr, i nema veliko arhitektonsko nasleđe. Među tim starim zgradama malo je toga što je baš vredno. To što je vredno je još tu i sačuvano kao npr ceo Trg slobode, Trg mladenaca, oko Matice srpske i još poneki objekti.
Ja sam za to da se sačuvaju vredne arhitektonske celine i objekti a ne svaka kuća. Bio bi i za to da je NS u celini takav sačuvan. Ali nije.
Ta zgrada banke je bila sama a pored rupčage, gde su nekad bile neke niske zgrade. Šta tu čuvati. Optimistički verujem da će to lice zgrade sačuvati tj rekonstruisati.

Realno govoreći šteta je dirati u gradsko jezgro Subotice pa i Sombora ali u NS je u ulicama lepa zgrada pa prizemljuša, pa rupa pa parking, pa lepa zgrada pa nova zgrada, pa stara zgrada pa…

Nije sva mudrost u tome 'Jao ruše nam starine'. Po toj logici mogli smo da ostavimo železničku stanicu na Limanu a novu da ne gradimo ili tržni centar Bazar da ne vidimo I da tu budu spratne kuće

Trebamo da imamo prioritete ali da ne kočimo razvoj Grada. Po meni morali bi kako god znamo da sačuvamo i obnovimo Gradić, da uvedemo pravila. Recimo uveo bi uredbu po kojoj bi cele blokove prefarbao u neke prihvatljive boje i nijanse a ne kao u Tirani što vole da kažu, recimo za deo Bulevara cara Lazara kod Doma zdravlja na Limanu 4 (grbavička strana).
Itd itd
KO HOĆE NAĐE NAČIN, KO NEĆE NAĐE OPRAVDANJE
Poslednja izmena: 29 mar 2016 12:47 od ranko su ns.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: limanac

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 29 mar 2016 12:52 #1707

  • CatClaw
  • CatClaw's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 121
  • Primljenih Zahvalnica: 231
Ako vec pricamo, zar nije bilo primerenije pored te banke dozvoliti da se sagradi zgrada slicnog arhitektonskog resenja? Zasto po svaku cenu staklo, beton i izd##avanje arhitekata koji su imali keca iz istorije umetnosti?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 29 mar 2016 13:27 #1708

  • ranko su ns
  • ranko su ns's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 5910
  • Primljenih Zahvalnica: 9043
ajde to čudo od zgrade, ali preko puta NORK-a je strašno i niko ništa o tome. A stoji sto godina tako. Mi bi samo da nešto stoji u mestu pa bio krater od parkinga ili bilo šta

www.google.rs/maps/@45.2536482,19.843341...2!8i6656?hl=en&hl=en

www.google.rs/maps/@45.2538673,19.842928...2!8i6656?hl=en&hl=en
KO HOĆE NAĐE NAČIN, KO NEĆE NAĐE OPRAVDANJE
Poslednja izmena: 29 mar 2016 13:27 od ranko su ns.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 29 mar 2016 15:55 #1709

  • nssale
  • nssale's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 22
  • Primljenih Zahvalnica: 20
Taj deo preko puta Pošte i NORK-a bi možda mogao da se reši nekim zelenim zidom:



Pa je onda i ovaj deo od zida sada već srušene Banke do Intese mogao da dobije slično rešenje.

A umesto blatnjavog parkinga naravno da je trebalo nešto izgraditi to niko ne spori pitanje je samo šta i u kojim gabaritima.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 29 mar 2016 16:01 #1710

  • Blavak
  • Blavak's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 8418
  • Primljenih Zahvalnica: 35945
U međuvremenu su ga malko muralisali


Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 29 mar 2016 16:23 #1711

  • TurboMaximus
  • TurboMaximus's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2659
  • Primljenih Zahvalnica: 3037
Predlažem da se tu još jednom iskopira fasada banke (ova je prekomplikovana), zlu ne trebalo. Iza ima mesta za hotel u, recimo, planinskom stilu.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: sergio-m, nszeljko

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 29 mar 2016 20:15 #1712

  • kimi
  • kimi's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 759
  • Primljenih Zahvalnica: 165
Ranko pravo pitanje je ako se grad "siri" tj raste, pa da ga jebem jel grad samo centar?
Jel bas mora sve u centru da bude?
Imamo novi bulevar ,koji ce svakako za 20+godina postati kao bul Oslobodjenja , evo ja sam prvi za to da se tu negde uz bulevar Evrope sagradi novi stadion FKV(nacin kako i sta ,druga je tema) ,zasto? Pa zato sto je taj deo grada nekada bio fakticki kraj grada dok se limani nisu izgradili ,i u to vreme je bilo ok da tu bude stadion , sada sto zbog nazovi navijaca sto zbog vozila kojih ima 541654685 vise nego u ona vremena , + UEFA i njihovo filozofiranje oko uslova , apsolutno namece potrebu da se stadion preseli na neku adekvatniju lokaciju.

Za takve stvari tj kad su takve stvari u pitanju ja sam za rusenje , ali npr da zivim u Berlinu pod milim bogom ne bih dao da se olimpijski stadion srusi.

Na konto toga sam bio sokiran kada su rusili stari Vembli ,no , to je njihov problem ne nas.

Dakle nije problem modernizacija grada ali zasto to mora biti u centru, koji nam je i ovako saka jada minijaturan.
Poslednja izmena: 29 mar 2016 20:17 od kimi.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: sergio-m

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 29 mar 2016 21:47 #1713

  • Blavak
  • Blavak's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 8418
  • Primljenih Zahvalnica: 35945
kimi napisao/la:
, pa da ga jebem jel grad samo centar?
Jel bas mora sve u centru da bude?
Dakle nije problem modernizacija grada ali zasto to mora biti u centru, koji nam je i ovako saka jada minijaturan.

Mislim da i sam znaš odgovor-e na tvoje pitanje/pitanja. Probaću i ja da odgovorim, iako nisi mene direktno pitao, al mislim da je svima nama postavljeno.
Zašto mora biti u centru - Zato što je Novi Sad postao velegrad, sa palanačkim mentalitetom. U tom palanačkom mentalitetu postoji jedan centar i tu je sve. To je centar i za Petrovaradin, Kamenicu, Veternik, Detelinaru, Klisu,... Realno kad pogledamo i administrativna podela je takva, de iure postoje dve opštine, al sve je u centru, čak i Poreska uprava za Petrovaradin je u centru Novog Sada u Nikolajevskoj ulici. Ako kaćani, futožani, čenejci, slanobarci,... žele da obave neki pravni posao moraju doći u centar. Ne mogu dobiti potvrdu, uverenje, overiti kod javnog beležnika,... u svom centru Kaća, Futoga, Detelinare,... To je osnova, decentralizacija, da bi građani pomenutih i nepomenutih delova grada ili prigradskih palanki, sela i naselja imali prvi neki osećaj da postoji i neki drugi centar. Sve dalje bi se nadovezivalo na tu osnovu i onda bi, ja mislim, polako nestajao taj palanački mentalitet. Mislim da je to dug proces. Odoh debelo u off.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 29 mar 2016 21:52 #1714

  • Yokai
  • Yokai's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3505
  • Primljenih Zahvalnica: 2254
Trebalo bi podeliti grad u vise opstina. Barem kao u Nisu, a verovatno i vise.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, Blavak

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 30 mar 2016 00:02 #1715

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4874
  • Primljenih Zahvalnica: 8045
Svi ste u pravu :troll:

Dok se grad gradio u periodu herojske obnove i izgradnje, rušilo se ponešto vredno, ali se novi grad mnogo više gradio po obodima (Naselje, Satelit, Limani, Detelinara).

U centru su se uglavnom gradili malo reprezentativniji i "rafiniraniji" objekti, od kojih su neki baš uspeli kao RK Bazar, a neki su postali večna kost u grlu kao SNP.
Napravili su i ružne greške sa rušenjem Jevrejske ulice, možda i sa probijanjem Uspenske/Mihajla Pupina, ali u principu to nije rađeno skroz nepromišljeno. Imala se neka ideja ka čemu se ide. I njihovi prethodnici su srušili mostobran, i probili ulicu Modene, tj. načeli centar.

Hoću da kažem da je ono što nam je ostalo u nasleđe je zapravo bila prilično zdrava osnova.
Imali smo osnovu da u vremenu bez ideološki indoktrinacija izgradimo širi centar grada kao jedan savremen grad, sa dobrom i promišljenom arhitekturom, možda i sa poštovanjem tog nasleđa koje smo imali (ulične matrice sa sve širinama ulica, posebne ambijentalne celine i sl.). Trebalo je tu kvalitetno zakrpiti rupe koje su nastale probijanjem određenih ulica, i to nije neizvodljivo.

Na žalost, izlazak iz indoktriniranog vremena smo dočekali u rasulu, sunovratu vrednosti i moralnom posrnuću društva, pa smo na najvrednije lokacije posadili objekte koji nemaju nikakvu vrednost osim vrednost samog kvadrata, zakrčili smo ulice prevelikim zgradama sa premalim stanovima i bez garaža, i to i dalje nastavljamo. I uz to, strukovna udruženja inženjera su nam prilično impotentna i nesposobna da se bore za struku, pojedinci dovoljno osiromašeni da će potpisivati svakakve gluposti, a gradske i republičke institucije koje izdaju dozvole korumpirane. To što su investitori neprosvećeni je najmanji problem.

Imali smo prostora da Limanu izgradimo lokalni centar, imali smo prostora da isto uradimo na Detelinari, i dalje imamo prostora za neki lokalni centar na Novom Naselju, Klisi, u Veterniku... ali nemamo nikoga ko to može da sprovede u delo.
Grad nam je u prilično stihijskom periodu razvoja i izgradnje. Kritički pogled na razvoj treba da se razvija i testira na svakom važnijem gradilištu.

Zato, apsolutno podržavam svaku razložnu raspravu na temu.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Poslednja izmena: 30 mar 2016 00:04 od Dukelander.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, ranko su ns, sergio-m

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 30 mar 2016 00:04 #1716

  • Yokai
  • Yokai's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3505
  • Primljenih Zahvalnica: 2254
Ja vec godinama govorim da je kriticno preseliti staru ranzirnu, da bi se oslobodilo gradjevinsko zemljiste na Bulevaru Evrope. I ne samo to, i sajam bi trebao da proda svoje zemljiste na Bulevaru Evrope. Tad bi se, kontam, malo rasteretio centar od gradnje.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 30 mar 2016 00:23 #1717

  • nssale
  • nssale's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 22
  • Primljenih Zahvalnica: 20
Ja sam mišljenja da grad ne treba deliti u više opština, već da treba postojati samo jedna. Razlog je prost a to je birokratija i administracija koja košta, a po pravilu ne opravdava cenu koštanja, pa kad uzmemo broj opština puta partijska i rođačka zapošljavanja pa puta korupcija dobije se razmožavanje malih Buda. Umesto uvođenja novih opština ja bih radio na uvođenju elektronske uprave, da se svi zahtevi, obrasci, potvrde mogu zatražiti, ispuniti i podneti elektronski i isto tako preuzeti elektronski, poštom ili lično, pa bih voleo da se uvede neki dokument menadžment softver kako bi se sva dokumentacija koja se preda na šalteru odmah skenirala i kako bi prelazila iz statusa u status u zavisnosti koje odeljenje treba da je obradi, a usput i stranke da online mogu da prate kako napreduje njihov predmet itd. da ne dužim, u današnje vreme IT tehnologija, administacija i papirologija je poslednje što nam treba. Naravno potreba za šalterom i papirom ne može do kraja da iščezne, pa bih dao Galens-u ili nekom njegovom rođi da napravi jednu trinaestospratnicu :D recimo na Bulevaru Evrope sa velikim parkingom i velikom šalter salom cirka 50-tak šaltera :woohoo: u koju bih izmestio i matičara i poresku i katastre i lične i putne dokumente, ma sve da bude na jednom mestu da se ne gubi vreme :clapping:

A što se tiče teme, ne znam da li imate ovu sliku:

Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, Cookie, Novajlija, Blavak, nszeljko

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 30 mar 2016 08:59 #1718

  • Cookie
  • Cookie's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Institutionalized
  • Poruka: 4222
  • Primljenih Zahvalnica: 3188
SSJ5 napisao/la:
Trebalo bi podeliti grad u vise opstina. Barem kao u Nisu, a verovatno i vise.

Stvarno nije logično da Novi Sad, koji je značajno veći od Niša, nije organizovan na taj način.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 30 mar 2016 09:54 #1719

  • Blavak
  • Blavak's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 8418
  • Primljenih Zahvalnica: 35945
Ovako je bilo nekada (1980.-89.)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, kasko

Istorija grada, stare slike, priče i sećanja 01 apr 2016 19:49 #1720

  • nszeljko
  • nszeljko's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 27
  • Primljenih Zahvalnica: 23
nssale napisao/la:
Ja se jos secam, kao klinac, voznje busom kroz centar. Na ovoj slici se vidi i jedan zanimljiv detalj - ogradice na autobuskim stajalistima koje pretpostavljam upucuju putnike na ulaz u autobus, kulturno i bez guranja. Tako su se nekada formirale navike kod ljudi koje posle ostaju. Danas bi tako npr. na svakoj biciklistickoj stazi u gradu trebalo na svakih 20 metara drecavom bojom nafarbati znak bicikla da se da do znanja onim pesacima koji tuda vecito setaju i onima koji tu parkiraju, a kojisu ko zna odakle stigli u biciklisticki ravnicarski grad, pa nikad nisu culi za nesto kao sto je biciklisticka staza, pa sve dok ne nauce cemu sluzi ta staza.
Poslednja izmena: 01 apr 2016 19:59 od nszeljko.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: CatClaw
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru