Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Izgradnja raskrsnica u gradu

Re:Izgradnja raskrsnica u gradu 01 nov 2019 13:02 #301

  • Duja
  • Duja's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 898
  • Primljenih Zahvalnica: 1774
Emanon napisao/la:
U Novom Sadu nekada jedva dva do tri vozila uspeju na frku ili bezobrazluk da skrenu levu. Iako si možda osmi u koloni, bukvalno na zeleno uspeš da skreneš levo tek kod treće promene signala na semaforu.
Jesam li ja previše živčan, ili mi se čini da se nigde na svetu ne startuje tako sporo na semaforu kao u Novom Sadu? Kad sam ja prvi na redu, na žuto ubacujem u prvu, krećem, druga, treća, bez divljanja, normalno dostižem 50 i tu držim, a kad pogledam u retrovizor ostavio sam prethodnika za 100 m. Kad si osmi u koloni, to je kao da si u Beogradu osamdeseti... :pinch:
Svaki dobar projekat može da se oskrnavi pri izvođenju.
Nijedan loš projekat ne može da popravi pri izvođenju.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Re:Izgradnja raskrsnica u gradu 01 nov 2019 13:07 #302

  • Ljube
  • Ljube's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 252
  • Primljenih Zahvalnica: 770
Emanon napisao/la:
kasko napisao/la:
Kako god ali meni vec taaaaako ide na nerve ovo pozicioniranje semafora....
Pogledajte molim vas, pa mi recite, kome oni pokazuju signal, onom negde 30 metara od raskrsnice ili ovom prvom do nje koji treba da iskrivi vrat da bi ga video?

Mislim da pozicioniranje semafora nema nikakve veze sa krivljenjem vrata. Problem je u ovim debelim belim linijama na asfaltu ispred koje moraš da zaustaviš vozilo ako je na semaforu crveno. Linije su jako blizu semafora, skoro pa ispod samog semafora. One su problem i njih treba pomeriti unazad za minimun dužinu dva vozila, oko desetak metara.
Uzgred, suviše blizu su i samim pešačkim prelazima. Skoro pa da dodiruju pešački prelaz. Kada se prelazi na zeleno a nailazi vozilo koje treba da stane na njegovo crveno, ono staje skoro uz sam prelaz jer je tu povučena linija, pa ti kao pešaku to malko unosi dozu nervoze kada ti hauba auta stane bukvlano na pola metra od butine. Na trenutak se zapitaš hoće li se ovaj uopšte zaustaviti ili samo produžiti.
Jedan od velikih problema je kada se u istom trenutku upali zeleno za pešake i zeleni uslov desno za vozila. Tada i pešaci, biciklisti, automobili, krenu u istom momentu i jedni drugima preseku putanju. Ima u gradu na pojedinim lokacijama da se uslov desno pali posle dve, tri sekunde pošto se upali zeleno za pešake. Tada su pešaci već na prelazu, to vozači vidi i ne kreću odmah u trenutku paljenja zelenog na desnom uslovu. Ne dolazi do kolizije.
Ne volim baš da vozim po Beogradu, ali oni imaju bolje rešenje za semafore. Tamo se prvo pali zeleno za levo i tako uspe barem dvadesetak vozila da skrene levo pre paljenja zelenog za pravo. U Novom Sadu nekada jedva dva do tri vozila uspeju na frku ili bezobrazluk da skrenu levu. Iako si možda osmi u koloni, bukvalno na zeleno uspeš da skreneš levo tek kod treće promene signala na semaforu.

Slazem se sa svim. Uslovno desno za vozila i zeleno za pesake stvaraju velike probleme. Svaki put pod stresom skrecem u desno iako imam uslovno. Vozim bukvalno 5 na sat, gledam u pesacki semafor da li im je zeleno, gledam u pesake, skrecem, i ipak posle sve te paznje kad se upali zeleno pesaci bukvalno skacu na haubu. U pravu si i za Beograd. U Beogradu kolika god da je guzva i haos u saobracaju barem saobracaj na glavnim bulevarima nekako tece. U Novom Sadu je nekada postojao zeleni talas. Danas dok prodjem futoski put i futosku ulicu stanem na 80% semafora u te dve ulice. Imam utisak da u Novom Sadu nije davno radjena revizija paljenja/gasenja semafora. Naprave nekoliko kruznih tokova a ostave semafore da rade na istim intervalima i to stvara nevidjenu guzvu i gubi se tzv zeleni talas koji je nekada u Novom Sadu zaista lepo funkcionisao.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Re:Izgradnja raskrsnica u gradu 01 nov 2019 13:46 #303

  • valjan
  • valjan's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1169
  • Primljenih Zahvalnica: 2327
Kada sam onomad bio u Danskoj, pre skoro 20 godina, na svakoj raskrsnici su semafori bili postavljeni isto kao kod nas, ali si na suprotnoj strani raskrsnice imao još jednu kopiju semafora, tako da nema šanse da ne vidiš koje je svetlo u trenutku ulaska ili prolaska kroz raskrsnicu, a i ne moraš da kriviš vrat da bi video da li se uskoro pali zeleno. Slično sam viđao još ponegde u Evropi, ali kod Danaca je to izgleda obaveza da se tako postave semafori na svakoj raskrsanici. Znači na jednom stubu imaš bukvalno dva semafora, jedan okrenut ka tebi, a drugi od tebe i pokazuje vozaču sa suprotne strane njegovo svetlo - jednostavan sistem, a prilično efikasan, evo sad sam screenshotovao jednu od raskrsnica u Aarhusu gde se to najbolje vidi, spojio sam strelicama semafore za levo i pravo, a desno su zaokružena plavom bojom dva koja su u paru sa semaforima za ove koji dolaze sleva i trenutno čekaju na crvenom:


Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, kasko, Duja

Re:Izgradnja raskrsnica u gradu 01 nov 2019 16:02 #304

  • Cookie
  • Cookie's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Institutionalized
  • Poruka: 4215
  • Primljenih Zahvalnica: 3183
Duja napisao/la:
Emanon napisao/la:
U Novom Sadu nekada jedva dva do tri vozila uspeju na frku ili bezobrazluk da skrenu levu. Iako si možda osmi u koloni, bukvalno na zeleno uspeš da skreneš levo tek kod treće promene signala na semaforu.
Jesam li ja previše živčan, ili mi se čini da se nigde na svetu ne startuje tako sporo na semaforu kao u Novom Sadu? Kad sam ja prvi na redu, na žuto ubacujem u prvu, krećem, druga, treća, bez divljanja, normalno dostižem 50 i tu držim, a kad pogledam u retrovizor ostavio sam prethodnika za 100 m. Kad si osmi u koloni, to je kao da si u Beogradu osamdeseti... :pinch:

Nisi živčan. To je nekultura naših vozača. Lagano ću ja u prvu, baš me briga za ove iza mene.... Isto važi i za gospodare leve trake i pešake koji se kao babe kreću po pešačkom....
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Duja, Ljube

Izgradnja raskrsnica u gradu 01 nov 2019 16:37 #305

  • Otis.Driftwood.Ressurected
  • Otis.Driftwood.Ressurected's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3831
  • Primljenih Zahvalnica: 8962
Kada sam bio u Australiji i Novom Zelandu prosto mi je bilo neverovatno kako svi voze sporije, kako kada vide pesaka na 100 metara vec polako usporavaju, kako nigde ne zure i kako nisam cuo da neko trubi, ijednom.

Ali izgleda da mi uvek negde zurimo, uvek vijamo nesto, kao gladnom coveku nakacen stap sa mesom ispred sebe koji moze da ga vidi ali ne moze da opipa.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, kasko, RM77, mlata, Blavak, valjan, ChobbyNS

Izgradnja raskrsnica u gradu 01 nov 2019 19:34 #306

  • Cookie
  • Cookie's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Institutionalized
  • Poruka: 4215
  • Primljenih Zahvalnica: 3183
I tamo bi ti trubili da bez potrebe usporavaš saobraćaj. Nema razlike između toga i neke nasilničke vožnje. Ljudi samo nisu svesni koliko je glupo i jedno i drugo
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Izgradnja raskrsnica u gradu 01 nov 2019 19:50 #307

  • Otis.Driftwood.Ressurected
  • Otis.Driftwood.Ressurected's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3831
  • Primljenih Zahvalnica: 8962
Niko ne usporava saobracaj - tamo ne divljaju, nisu nervozni i ne zure nigde.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: kasko, mlata

Re:Izgradnja raskrsnica u gradu 01 nov 2019 21:24 #308

  • kasko
  • kasko's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 4919
  • Primljenih Zahvalnica: 9925
Ja nigde, a obisao sam i ziveo u više država, nisam video da pešak ubrzava hod da bi motorizovani brze nastavili dalje. Samo kod nas, jer je neobično kad neko stane, iz zahvalnosti "potrčiš".

A ti što žure i uvek negde kasne imaju jednu od srpskih osobina: nesposobnost organizacije zbog lenjosti pa se svuda kreće bez rezerve vremena ili već u kašnjenju. Sto se mene tiče... Onda ti nervozu prenesu na ostale i eto narodne psihoze u saobraćaju.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: RM77, Mikins, Djordje Cvarkov, valjan, Eldarion

Re:Izgradnja raskrsnica u gradu 02 nov 2019 14:49 #309

  • tonyk
  • tonyk's Avatar
  • Van mreže
  • Moderator
  • Poruka: 1016
  • Primljenih Zahvalnica: 894
da ne tražim sad citate, svima po malo replika.

ima u NS dosta raskrsnica gde se prvo pali levi uslov, pa tek onda kreću pravo iz suprotnog smera.
moguće je da je to relativno novo. 3-4 hodine pravim 50+ KM po gradu (a nisam taksista) i skoro sam tek obratio pažnju na to.
inače, dosta zastoja se pravi i jer ljudi ne znaju da mogu slobodno da voze kad se upali uslovno zeleno, nego svi čekaju da oni suprotni bukvalno stanu (ili neki uviđavni da ablenduju)
ili, u suprotnom slučaju, kad je prvo uslov, taj prvi čeka da prođu oni od preko, a njima još crveno.
za tu situaciju, levo uslovno zeleno, postoji na većini raskrsnica semafor na suprotnoj strani sa tom strelicom.

što samo donosi novo pitanje zašto ne stave i ostalo, kao danci, što neko reče. mislim da je u USA to takođe standard (zakon?)
ima toga i kod nas, npr. u S. Mitrovici je sasvim normalno da imaš i preko kopiju semafora.

desno uslov jeste veliki problem.
a ti pešaci što ubrzaju kad im staneš su očigledno naš izum. neki put pomislim da će pasti neki penzioner ispred mene kad tako krene.
iako na vreme usporim, čak i pokažem rukom da ih puštam.
mada su veći problem ovi što polude kad vide autobus, pa trče kroz i preko svega i svih da bi videli da je pogrešan. a čak i kad nije znaju da mu treba neko vreme da izađu svi putnici.

mislim da je problem i činjenica da ne postoji konkretan propis za raskrsnice, ili se ne sprovodi kako treba.
samo u NS su "pravila" drugačija od rasksnice do raskrsnice, a da ne pričam da je u drugim gradovima potpuno drugačije i onda brdo ljudi iz okoline koji su tu svakodnevno, BP, RU* i sl. voze po svojim pravilima i navikama.
*- oni u stvari uvek voze po svojim pravilima, mogao bih roman da napišem šta mi se sve desilo u Rumi, a samo jednom nedeljno prođem kroz, i to ne glavnim ulicama.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, kasko, mrnjavi, valjan

Izgradnja raskrsnica u gradu 04 nov 2019 15:30 #310

  • mel
  • mel's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 645
  • Primljenih Zahvalnica: 648
Negde se prvo pali zeleno za levo, negde se završava sa njim a negde je naizmenično...

Moram da te ispravim da je potpuno nepravilno zeleno za levo povezivati sa bilo kakvim uslovom. To je zeleno, nije uslovno zeleno, nema nikakvog uslova koji mora da se za dovolji da bi prošao lelvo (kao što za desno ima, da nema pešaka, da je slobodna traka u koju skreććeš...). Tome su doprineli verovatno semafori koji imaju samo strelicu u levo. Po Beogradu su odvojeni semafori za pravo i za levo, jedan do drugog sa sve tri boje.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Izgradnja raskrsnica u gradu 04 nov 2019 17:01 #311

  • kasko
  • kasko's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 4919
  • Primljenih Zahvalnica: 9925
druze, i u levo ima pesaka i vazi pravilo desne ruke, tako molim te bez gazenja i sudaranja :)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Izgradnja raskrsnica u gradu 04 nov 2019 17:17 #312

  • mel
  • mel's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 645
  • Primljenih Zahvalnica: 648
kada imaš zeleno za pravo a skrećeš u levo, da, to je ta situacija koju opisuješ.

ali kada imaš zeleno za pravac u levo, to je situacija bez pešaka i automobila u ukrštanju koji bi se rešili sa pravilom desne strane. To zeleno govori da samo tvoj pravac ima zeleno svetlo, ostali koji ga presecaju - crveno. Radi uštede u materijalu su po NS postavljeni osakaćeni semafori za pravac levo.
Poslednja izmena: 04 nov 2019 17:19 od mel.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: mlata

Re:Izgradnja raskrsnica u gradu 04 nov 2019 19:43 #313

  • Marc
  • Marc's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 298
  • Primljenih Zahvalnica: 289
kasko napisao/la:
Ja nigde, a obisao sam i ziveo u više država, nisam video da pešak ubrzava hod da bi motorizovani brze nastavili dalje. Samo kod nas, jer je neobično kad neko stane, iz zahvalnosti "potrčiš".

A ti što žure i uvek negde kasne imaju jednu od srpskih osobina: nesposobnost organizacije zbog lenjosti pa se svuda kreće bez rezerve vremena ili već u kašnjenju. Sto se mene tiče... Onda ti nervozu prenesu na ostale i eto narodne psihoze u saobraćaju.
+1
Atomsko Sklonište - Čedna gradska lica
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Re:Izgradnja raskrsnica u gradu 07 nov 2019 13:59 #314

  • Billy
  • Billy's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 767
  • Primljenih Zahvalnica: 1526
Produzetak dr Ilije Djuricica je gotov vec par dana. Nema ni radnika ni masina... Verovatno se ceka neko da otvori



Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, limanac, kasko, Duja, romanempire, sasar, Blavak, Djordje Cvarkov, valjan, Eldarion

Re:Izgradnja raskrsnica u gradu 07 nov 2019 21:29 #315

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4854
  • Primljenih Zahvalnica: 7911
Ne znam da li ste primetili nivelaciju ulice.
Cela ulica kao da je naherena od NTP ka trodonki. Na samoj Fruškogorskoj postoji malo brdašce na uglu NTP i odatle se teren spušta ka Bulevaru Cara Lazara i ka Štrandu.
Nije mi jasna pozadina takvog rešenja.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Eldarion

Re:Izgradnja raskrsnica u gradu 08 nov 2019 10:42 #316

  • Billy
  • Billy's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 767
  • Primljenih Zahvalnica: 1526
NTP je podignut 70-80cm iznad okolnog terena. Ulaz iz Fruskogorske ima stepeniste, zadnja strana ce dobiti rampu za ulaz koja treba prvo da premosti tih 70cm u vis, pa tek onda da se spusti u garazu (cenim da ce biti prilicno nezgodno).
A sto su sa strane Ilije Djuricica odlucili da "podignu" ulicu, umesto stepenista, nemam pojma. Prividja mi se potencijalni problem sa vodom za garazu trodonke
Poslednja izmena: 08 nov 2019 10:45 od Billy.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Re:Izgradnja raskrsnica u gradu 08 nov 2019 16:14 #317

  • Ilke
  • Ilke's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 546
  • Primljenih Zahvalnica: 531
Semafor kod novog objekta Lidl-a u Jase Tomica...kako u ovom slucaju semafor odma funkcionise, a na svim do sada novim semaforima po gradu se desavalo nedeljama ili mesecima da stoji ugasen, pa trepce pa onda puste u funkciju...u cemu je fazon? Sem javasluka u sluzbama ne vidim drugi razlog

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Re:Izgradnja raskrsnica u gradu 08 nov 2019 16:22 #318

  • Cookie
  • Cookie's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Institutionalized
  • Poruka: 4215
  • Primljenih Zahvalnica: 3183
Pa zbog Lidla. Država je takva da i market može da joj postavlja uslove
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Buck

Re:Izgradnja raskrsnica u gradu 08 nov 2019 16:28 #319

  • Ilke
  • Ilke's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 546
  • Primljenih Zahvalnica: 531
Pa logicno je cim se postavi semafor da odma i krene da radi, sta ima nedeljama/mesecima da se uhodava kao

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Re:Izgradnja raskrsnica u gradu 08 nov 2019 17:42 #320

  • Ljube
  • Ljube's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 252
  • Primljenih Zahvalnica: 770
Neke zgrade u NS su brže sagrađene od semafora na BE kod Zoneda.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru