Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Horizontalna signalizacija i obeležavanje puteva

Horizontalna signalizacija i obeležavanje puteva 08 jun 2013 07:01 #41

  • Cookie
  • Cookie's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Institutionalized
  • Poruka: 4222
  • Primljenih Zahvalnica: 3188
Iz bezbednosnih razloga. Nije problem vozaču automobila da primeti sporog pešaka koji je na metar do dva od pešačkog prelaza i da stane. Biciklista koji se nalazi na desetak metara od raskrsnice i prelaza je teže uočljiv i mislim da bi to mogao biti problem, naročito tokom noći. Retko kad vidim biciklistu sa svetlom. Sa druge strane, većina raskrsnica ulica i bulevara sa biciklističkim stazama je već regulisana semaforima, tako da i dalje mogu da važe ista pravila za pešake i bicikliste, uz ovu horizontalnu signalizaciju koja je predložena i koja bi bila korisna.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Horizontalna signalizacija i obeležavanje puteva 08 jun 2013 07:06 #42

  • kasko
  • kasko's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 4920
  • Primljenih Zahvalnica: 9930
Ne, logicno je i po zakonu kako sam rekao. Ovo je besmileno,jer da je tako dogodilo bi se da za vreme trajanja zelenog svetla ni pesaci ni bicilisti ne uspeju da predju ulicu.

EDIT: Ne mozes da ne vidis pesaka ili biciklistu ako usporis dovoljno i zastanes ako je potrebno. Ziveo sam u Minhenu gde je vise biciklista nego automobila i nisam za sve to vreme video ni cuo niti jednu nesrecu u kojoj je stradao pesak ili biciklista. To se samo kod nas gine kao da smo u ratu, jer smo lenji i neodgovorni.
Poslednja izmena: 08 jun 2013 07:09 od kasko.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Horizontalna signalizacija i obeležavanje puteva 08 jun 2013 11:53 #43

  • Sasa
  • Sasa's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 631
  • Primljenih Zahvalnica: 1082
Upravo to!FUTOG napisao/la:
Biciklista koji se nalazi na desetak metara od raskrsnice i prelaza je teže uočljiv i mislim da bi to mogao biti problem, naročito tokom noći.
A da ne pominjem skutere i motore koji idu i do 40-50kmh!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Horizontalna signalizacija i obeležavanje puteva 08 jun 2013 13:24 #44

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612
ja inace jako volim bicikl, i jako bih voleo kad bi grad bio okrenut vise biciklizmu, ali biciklisti su previse samouvereni, u neku ruku i bezobrazni. cesto voze po sredini puta ne sklanjaju se iako imaju biciklisticku stazu u nekim delovima grada, voze po putu, stvarno ne znam zasto. kad prelaze raskrisnicu ne gledaju, vecina, ama uopste nego samo projure preko pesackog kao da oni voze tenk, a ne bicikl. mnogi biciklisti nisu ni svesni da kad bi ih i fica zveknuo odleteli bi par metara i oni bi stradali, ne vozac ili auto. veoma cesto se desavaju nezgodne situacije sa biciklistima, npr. kod nisove pumpe kod merkatora. ja sam par puta video situaciju, biciklista se zajuri, misli da je ne znam sta ljudi iz merkatora izlaze kucaju poruku, piju sok, okrecu se prema deci da nesto pricaju i onda situacija na srecu nista se nije dogodilo. Skripa kocnica, naglo kocenje, psovanje, i svasta jos. trebalo bi i bicikliste uputiti u pravila o saobracaju.
ja kad sam polagao za kola, secam se na cd-u sa zadacima i pitanjima, bilo je par puta pitanje i kako treba pesak ili biciklista da se ponasa kad prelazi ulicu. i tacan odgovor je bio cak i kad je zeleno svetlo stati na ivicu pogledati levo pa desno i tek onda preci ulicu, put, bulevar. uff smorio sam :facepalm:
Poslednja izmena: 08 jun 2013 13:26 od sandman.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Horizontalna signalizacija i obeležavanje puteva 08 jun 2013 14:56 #45

  • Otis Driftwood
  • Otis Driftwood's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2499
  • Primljenih Zahvalnica: 1270
sandman da li ti znaš da je ovo atak na mene i na Dukelandera pošto smo strastveni ljubitelji biciklova? :)

Biciklisti smeju da se voze po asfaltu i da su učesnici u saobraćaju ako na trotoarima nema obeležena biciklistička staza. To što je zaustavna traka ili zauzeta od parkiranih automobila, ili od sjebanog asfalta ili rupe od šahta ne mora da znači da mi moramo skroz desno da se vozamo po rupama,barama i neravninama. Takvi biciklisti koji voze ko ludaci će dobiti svoje, pijani starci koji voze bicikli noću bez osvetljenja će isto dobiti svoje i jedino koga biciklista može da ugrozi je sebe samog, za razliku od vozača automobila koji može da ubije sebe, sve putnike u svom vozilu, pešake, bicikliste i vozače u drugom automobilu ako se sudare.

Vozači automobila su mnogo gori od biciklista. Kada sam bio na prošloj Kritičnoj Masi jedan je izašao iz auta i hteo je da se obračuna sa biciklistima jer se njemu žurilo a mu mu blokirali put, mukica.
Listen, you Malibu middle class Barbie piece of shit, I'm tryin' to work here. Work? You ever work? Yeah, I'll bet you have. Scoopin' ice cream to your shit-heel friends on summer break. Well I ain't talkin' about no goddamn white socks with Mickey Mouse on one side and Donald Duck on the other. I...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Horizontalna signalizacija i obeležavanje puteva 08 jun 2013 16:27 #46

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612
ja ne sporim slucajeve ako je to sve sto si naveo. ali kad ima biciklisticku stazu i on cecpa po putu zato sto je sebi u glavi umislio da je brzi i jaci od autobusa ili auta?? pa gde to jos ima.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Horizontalna signalizacija i obeležavanje puteva 08 jun 2013 16:42 #47

  • Otis Driftwood
  • Otis Driftwood's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2499
  • Primljenih Zahvalnica: 1270
Sasa napisao/la:
Jedna ideja... postaviti STOP znake na svakom uskrstanju kolskog i biciklistickog saobracaja!?!


Meni se ne svidja ova ideja, osim ako za auto u tom pravcu vazi isto znak STOP
Listen, you Malibu middle class Barbie piece of shit, I'm tryin' to work here. Work? You ever work? Yeah, I'll bet you have. Scoopin' ice cream to your shit-heel friends on summer break. Well I ain't talkin' about no goddamn white socks with Mickey Mouse on one side and Donald Duck on the other. I...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Horizontalna signalizacija i obeležavanje puteva 08 jun 2013 16:44 #48

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4870
  • Primljenih Zahvalnica: 8012
Slučaj koji si opisao o ljudima koji izlaze iz Merkatora i kucaju poruku i piju sok je strašan. To se uradi pre nego što se sedne u auto. Nije za džabe kažnjivo njakanje telefona dok vozite.

A fala bogu postoji zakon na se ko gde ima prednost.
Na svakom skretanju desno gde nema semafora, gde postoji pešački prelaz, vozač je dužan da vidi ima li pešaka/biciklista koji pretenduju da prođu pre njega sa pešačke i biciklističke staze, jer su oni ti koji imaju prednost. Znak "stop" na tim mestima mi je baš zato besmislen.
Ekvivalent bi bio skretanje u ulicu desno iz unutrašnje trake i očekivanje da ovaj u spoljašnjoj to anticipira i stane.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Horizontalna signalizacija i obeležavanje puteva 08 jun 2013 17:27 #49

  • tonyk
  • tonyk's Avatar
  • Van mreže
  • Moderator
  • Poruka: 1016
  • Primljenih Zahvalnica: 894
malo su konfutni zakoni oko toga, ali automobili su u obavezi da propuste pešake uvek
a taj isti propis ne važi za bicikliste na istom putu, osim ako ne siđu, i "postanu" pešaci.

to je verovatno još iz vremena dok nisu ni postojale biciklističke staze,
i podrazumevalo se da za bicikl važe ista pravila kao i za auto.
što naravno važi i sad, kad se bicikl vozi putem,
ali po svakoj logici biciklista i pešak bi morali biti isti, u slučaju da dolaze iz iste ulice.

malo sam i ja konfuzno napisao, ali kad ne može bolje.

skoro mi je jedan instruktor vožnje to objašnjavao, i rekao da je glupo, i da policajci imaju svako svoju verziju
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Horizontalna signalizacija i obeležavanje puteva 10 jun 2013 09:17 #50

  • kimi
  • kimi's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 759
  • Primljenih Zahvalnica: 165
Ljudi jel sam ja jedini koji je primetio da su pre hm koju nedelju na nekoj raskrsnici postavljali hladnu plastiku ili kako se vec zove to..

Inace sto se bajkera tice,ne mogu bas da se slozim sa vecinom,jer bar u 50% slucajeva za nesrecu su upravo oni krivi.
Da se ja pitam ,ja bih i biciklistima uveo polaganje ,jer tesko je verovati da neki klinac od 10tak godina zna pravila saobracaja.

Inace u normalnim drzavama pravci za bajkere su ofarbani u crveno ,a to pre svega psiholoski utice na vozace motornih vozila ,a bajkeri bi takodje u tom slucaju mogli da postuju pravila i da se voze iskljucivo po tim crvenim putanjama.

Eo jedan primer od jutros..nije bajker u pitanju ali je jedna gospodja pesak od +- 50tak godina koja je doduse jednu malu ali ipak raskrsnicu na sred srede prelazila!!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Horizontalna signalizacija i obeležavanje puteva 10 jun 2013 09:56 #51

  • mukyz
  • mukyz's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • the grand master
  • Poruka: 1269
  • Primljenih Zahvalnica: 632
Како то мислиш да су бајкери криви у већини случајева? Надам се да се у тој већини случајева не налазе случајеви где је неко ауто покупило бициклисту на пешачком јер га није видело или приликом скретања десно итд. јер је то искључиво кривица возача аутомобила. Бициклиста по закону има предност и не мора да се заустави на сваком пешачком ако иде биц стазом, док са друге стране ауто је дужно да пропусти бициклисту ако оно наилази на тај пешачки. У пракси се често дешава да аута намерно не желе да пропуштају бицилисте са све неким размишљањем "сада си нашао да се возаш, и који ћу мој сада због тебе да стајем". Дешава се и да на пешачким на којима је сада пракса да се пропуштају пешаци због повећаног присуства полиције у задње време, аута се заустављају пешацима али не и бициклистима баш због тог неког става, ко си ти да ти ја стајем.

Поента је да је хијерархија у саобраћају пешак(бициклиста)/јавни превоз/аутомобили а не обрнуто
NSBuild
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Horizontalna signalizacija i obeležavanje puteva 10 jun 2013 10:58 #52

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612
najbolje bi bilo da se na spoljasnjoj kolovoznoj traci iscrta deo koji je zauzet za bicikliste. ili da se pogase po glavnim ulicama i bulevarima parking mesta i od njih se napravi bicklisticka staza i razdelni deo između pesackog i biciklistickog dela. koliko je bulevar mihajla pupina izgledao lepsi bez parkinga neuporedivo u odnosu na sada.

a da nam je drzava kakva nije, pa da je zakonom ili nekom uredbom utvrđeno da svako zgrada mora da ima garažu ili da se na nekoliko zgrada napravi velika garaza na spratove, bilo bi odlicno. ne bi se toliki prostor trosio na parking mesta po gradu.
Poslednja izmena: 10 jun 2013 11:00 od sandman.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Horizontalna signalizacija i obeležavanje puteva 10 jun 2013 11:00 #53

  • Otis Driftwood
  • Otis Driftwood's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2499
  • Primljenih Zahvalnica: 1270
kimi napisao/la:
Ljudi jel sam ja jedini koji je primetio da su pre hm koju nedelju na nekoj raskrsnici postavljali hladnu plastiku ili kako se vec zove to..

Inace sto se bajkera tice,ne mogu bas da se slozim sa vecinom,jer bar u 50% slucajeva za nesrecu su upravo oni krivi.
Da se ja pitam ,ja bih i biciklistima uveo polaganje ,jer tesko je verovati da neki klinac od 10tak godina zna pravila saobracaja.

Inace u normalnim drzavama pravci za bajkere su ofarbani u crveno ,a to pre svega psiholoski utice na vozace motornih vozila ,a bajkeri bi takodje u tom slucaju mogli da postuju pravila i da se voze iskljucivo po tim crvenim putanjama.

Eo jedan primer od jutros..nije bajker u pitanju ali je jedna gospodja pesak od +- 50tak godina koja je doduse jednu malu ali ipak raskrsnicu na sred srede prelazila!!

Na kojoj raskrsnici si video hladnu plastiku?
Listen, you Malibu middle class Barbie piece of shit, I'm tryin' to work here. Work? You ever work? Yeah, I'll bet you have. Scoopin' ice cream to your shit-heel friends on summer break. Well I ain't talkin' about no goddamn white socks with Mickey Mouse on one side and Donald Duck on the other. I...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Horizontalna signalizacija i obeležavanje puteva 10 jun 2013 11:46 #54

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4870
  • Primljenih Zahvalnica: 8012
Za početak, ako pričamo o horizontalnoj signalizaciji i biciklistima, bilo bi korisno iscrtati mesta kod raskrsnica gde pešaci prelaze biciklističku stazu, i zbog jednih i zbog drugih. Pešak bi tu trebao da ima prednost, ali i da bude svestan da prelazi površinu namenjenu za drugačiji saobraćaj, a ne da stoji na toj površini, a biciklista bi trebalo da zna da na tom mestu pešak ima prednost, i da treba da ga propusti.

Takođe, korisna bi bila neka vrsta takve signalizacije na onim mestima na kojima se ukrštaju autobuska stajališta i biciklističke staze, opet i zbog jednih i zbog drugih.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dunavski

Horizontalna signalizacija i obeležavanje puteva 10 jun 2013 13:49 #55

  • kimi
  • kimi's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 759
  • Primljenih Zahvalnica: 165
Mukyz nisam ja rekao da su bajkeri najveci krivci nego da bar u pola navrata su oni krivci.
Setite se recimo zimus kada je lika odario auto ba bulevaru evrope.. u sred zime po sneznom kolovozu ..
Znaci koliki mozak moras biti da po takvom vremenu uopste sednes na bajs a kamoli da vozis na klizavom putu.

Ja se prvi ne slazem da bajkeri i pesaci moraju imati prednost ,jer ako je put namenjen za motorna vozila kako moze onda pesak da ima prednost?
Neka mi neko objasni gde je tu logika .. napravis bulevar u profilu auto puta i onda stavis ogranicenje na 50kmh i pesacke prelaze bez semafora ..
Ne razumem ako si stavio veliku saobracajnicu zarad brzeg protoka vozila zasto onda sve to bacas u vodu sa ogranicavanjem max brzine i zebrama bez semafora?

Idemo dalje.. ako vec zelite po ps.u zasto bajkeri nemaju kacige na glavi? Koliko ja znam to je obavezno za svakog biciklistu.

I dalje tvrdim da adekvatnim obelezavanjem putanja biciklista i to pogotvo sa obojenim asfaltom ,kao i postovanja tih propisa ,uz naravno obaveznu obuku svih sadasnjih i buducih bajkera u vezi pravila saobracaja ,naravno..podrazumeva se adekvatna osvetljenost bicikla nocu uz obavezno nosenje prsluka , sve nezgode bi bile svedene na minimum.

ps evo onog klipa za hladnu plastiku

Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: limanac, chepa

Horizontalna signalizacija i obeležavanje puteva 10 jun 2013 13:56 #56

  • Otis Driftwood
  • Otis Driftwood's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2499
  • Primljenih Zahvalnica: 1270
kimi napisao/la:

Idemo dalje.. ako vec zelite po ps.u zasto bajkeri nemaju kacige na glavi? Koliko ja znam to je obavezno za svakog biciklistu.

Nije tačno, pročitaj zakon o saobraćaju.
Listen, you Malibu middle class Barbie piece of shit, I'm tryin' to work here. Work? You ever work? Yeah, I'll bet you have. Scoopin' ice cream to your shit-heel friends on summer break. Well I ain't talkin' about no goddamn white socks with Mickey Mouse on one side and Donald Duck on the other. I...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Horizontalna signalizacija i obeležavanje puteva 10 jun 2013 14:03 #57

  • Otis Driftwood
  • Otis Driftwood's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2499
  • Primljenih Zahvalnica: 1270
P.S. Ovo za hladnu plastiku je sjajna vest, samo mi način primenjivanja te plastike na asfalt deluje primitivno.

Ovako se to radi






Listen, you Malibu middle class Barbie piece of shit, I'm tryin' to work here. Work? You ever work? Yeah, I'll bet you have. Scoopin' ice cream to your shit-heel friends on summer break. Well I ain't talkin' about no goddamn white socks with Mickey Mouse on one side and Donald Duck on the other. I...
Poslednja izmena: 10 jun 2013 14:04 od Otis Driftwood.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Horizontalna signalizacija i obeležavanje puteva 10 jun 2013 14:15 #58

  • kimi
  • kimi's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 759
  • Primljenih Zahvalnica: 165
Pa naravno nisi valjda kod nas ocekivao ovakve masine? To treba i mozak imati za tako nesto :)

Ne znam dal zakon nalaze kacige al se secam jos davno msm aj sad ne bas tako davno ali ipak ne bas skoro,pajkanmen me jednom zaustavio i pitao zasto nemam kacigu itd itd ...

images.search.yahoo.com/images/view;_ylt...zf4KEWk4QT&fr=cb-max
Poslednja izmena: 10 jun 2013 14:18 od kimi.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Horizontalna signalizacija i obeležavanje puteva 10 jun 2013 15:03 #59

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4870
  • Primljenih Zahvalnica: 8012
Nije potrebna ni kaciga ni reflektujući prsluk ako se vozi po gradu.
Ali eto, preporuka je imati dobro osvetljen bicikl, a kaciga ne može da škodi :)
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Horizontalna signalizacija i obeležavanje puteva 10 jun 2013 17:20 #60

  • mukyz
  • mukyz's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • the grand master
  • Poruka: 1269
  • Primljenih Zahvalnica: 632
kimi napisao/la:
Ja se prvi ne slazem da bajkeri i pesaci moraju imati prednost ,jer ako je put namenjen za motorna vozila kako moze onda pesak da ima prednost?

Пут није намењен за саобраћај моторних возила, поготово не пут у граду. Једине две категорије путева намењене искључиво за саобраћај моторних возила су аутопут и брзи пут (који се притом баш и зове "пут намењен за саобраћај моторних возила").
kimi napisao/la:
Neka mi neko objasni gde je tu logika .. napravis bulevar u profilu auto puta i onda stavis ogranicenje na 50kmh i pesacke prelaze bez semafora ..
Ne razumem ako si stavio veliku saobracajnicu zarad brzeg protoka vozila zasto onda sve to bacas u vodu sa ogranicavanjem max brzine i zebrama bez semafora?

Постоје правила и прописи. Ако се изграде пасареле и надвожњаци за пешаке и околни спорији саобраћај, и ако се на тај булевар буде морало укључити посебно изграђеним приступним путевима а приступ пешацима буде онемогућен оградама,
тек онда се може променити категорија пута а самим тим и ограничење брзине.
NSBuild
Poslednja izmena: 10 jun 2013 17:26 od mukyz.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru