Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Strana
  • 1
  • 2

TEMA: Sistemi grejanja objekata

Sistemi grejanja objekata 21 okt 2015 17:24 #21

  • bobans3
  • bobans3's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 1
Ja sam nasao puno podataka na ovom sajtu mozda nekome pomogne :okay:

toplotnepumpe.net/toplotne-pumpe
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sistemi grejanja objekata 21 okt 2015 22:32 #22

  • mlata
  • mlata's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Drugi su drugi-mi smo prvi
  • Poruka: 624
  • Primljenih Zahvalnica: 1024
Nalupali ste gomilu poluistinitih i dve gomile neistinitih informacija.
Jedini koji je nešto ok napisao je mukyz.
Toplotna pumpa je obican klima uredjaj koji kao medijum za prenosenje temperature koristi vodu(ako je u pitanju voda-voda tp)a ne vazduh.
Kopa se bunar na minimum 15m dubine gde je voda tokom cele godine na teritoriji NS 14 stepeni c.Ta voda prolazi kroz toplotnu pumpu i od nje se oduzima temperatura.Freon je taj koji greje.Ta voda se baca neizmenjena sem sto je hladnija 5-7 stepeni c.
Freon preko izmenjivaca greje vodu u (najbolje podnom grejanju,kada radi u nisko temperaturnom režimu),fancoil ili (u najgorem slučaju radijatorskom)grejanju.
Trenutno sam u procesu montaže toplotne pumpe i imam dosta informacija ako nekoga interesuje.
Po projektu,proračunata je potrošnja od 1300-1500kw/h za grejanje kuće od 220m2 sa dobrom izolacijom,veći deo podno grejanje,manji fancoil ako je TP sama na brojilu.Ps imam 2 brojila u kući pa se uklapam.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sistemi grejanja objekata 21 okt 2015 23:55 #23

  • kasko
  • kasko's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 4920
  • Primljenih Zahvalnica: 9930
Nesto mi je to velika potrosnja. Imam 3 inverter klime i grejem 70 kvadrata. Potrosnja mi u januaru bude 450kwh (22 stepena), ali bi tvoje podno moralo biti dosta efikasnije kao sto je i 2 reda velicine vece ulaganje. Oktobar ce biti oko 300kwh. Pricam o ukupnoj potrosnji domacinstva.
Poslednja izmena: 21 okt 2015 23:55 od kasko.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sistemi grejanja objekata 22 okt 2015 08:36 #24

  • mlata
  • mlata's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Drugi su drugi-mi smo prvi
  • Poruka: 624
  • Primljenih Zahvalnica: 1024
U cifru je uračunata sanitarna voda i temp od 24 stepena.
Apropo inverter klima.
Nađoh proračun na jednom sajtu i prenosim ga kako je napisano pa mi se ne uklapa potrošnja 3 inverter klime koju si naveo.


Da krenemo od malog stana garsonjere od 25 pa do 35 kvm . Ovo je kvadratura (mada je bolje govoriti o kubaturi prostora kojeg treba grejati) uz visinu plafona oko uobicajenih 2.60 m koju inverter klima 12 - tica zaista moze ugrejati .Inverter klima za grejanje ce potrositi od 8 do maximalnih 15 kw dnevno za veoma niske spoljne temperature . Za temperature oko nule ili malo plusa ova potrosnja ce spasti ispod 10 kw na dan . Lako je izracunati da ce se za 30 dana po 10 kw potrositi 300 kW struje.Račun za utrošenih 300 kWh zaista nije veliki i zbog toga je grejanje inverter klima uredjajima najisplativiji način grejanja.Pogledajte koja je cena za kWh struje u Pregledu cena struje ,na posebnoj strani ovog bloga,u zavisnosti od zona i tarife. Inverter klime imaju potrošnju od 1 do 1.3 kW kada rade punim kapacitetom, dok će se ta potrošnja svesti na oko 0.9 kWh kako se temperatura približi traženoj .
Bilo koji drugi način grejanja na struju će sa jednim kilovatom zagrejati max. 10 m2 stana . Svi oni koji su prinuđeni ili su izabrali grejanje na struju treba da se greju inverter klimom. Jedina ozbiljna konkurencija ovoj klimi su TA peći. Ovo će tako biti sve dok odnos cena struju više i niže tarife bude1: 4 , ali kako je u najavi poskupljenje i promena tog odnosa cena, inverter klima će ostati favorit broj jedan kod grejanja na struju. Prednost inverter klime u odnosu na TA peći ili električne kotlove za centrelno grejanje je i ta, što njima ne treba poseban vod za napajanje strujom. Skoro svaka obična utičnica može podneti opterećenje koje klima izaziva . Za manje stanove je neisplativo , a često i nije izvodivo, ugrađivanje klasičnog grejanja toplotnim pumpama . Čak i stanovi od 60 m2 mogu koristiti grejanje inverterom i to pomoću dve ovakve klime. Dve klime sa potrošnjom od po 300-450 kWh u najhladnijim danima mogu biti racionalno rešenje. Ponegde je to otežano rasporedom prostorija. Uglavnom dve klime će i pregrejati prostor od nekih 60-tak kvadrata.
Potrebno je uložiti pare u startu i kupiti inverter klimu. Cene za 12 ticu se kreću od 450 eura pa naviše zavisno od proizvođača i karakteristika klime. Montaža klime je oko 50-70 evra .
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sistemi grejanja objekata 22 okt 2015 09:08 #25

  • kasko
  • kasko's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 4920
  • Primljenih Zahvalnica: 9930
Nije tačno. U startu a to je prvih 5 minuta troši 1.2kw. Fujitsu 9-ka. 420 eur.
Nakon toga pada ispod 1 da bi posle pola sata bila na 200-600w na održavanju temperature. Sve je ovo testirano prošle zime i potvrđeno kroz račun a usput sam snimao i trenutnu potrosnju uređajem.

Ono što je negativno je stalno duvanje ili ti veća buka. Navikne se čovek.

Da dodam da se temperatura smanjuje za 1 do 2 stepena kada ukućani nisu kod kuće duže vreme kao i tokom spavanja. (8 sati)

P.s. verujem da će ti biti manja potrošnja ali baš me zanima pa javi kad stigne prvi račun. Pozdrav.
Poslednja izmena: 22 okt 2015 09:37 od kasko.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sistemi grejanja objekata 27 jan 2020 19:05 #26

  • begi.s
  • begi.s's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 1
Pozdravljam ja sam novi na forumu pa mi treba pomoć dali se toplotna pumpa vazduh-voda može postaviti u zatvoreni prostor tj halu...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
  • Strana
  • 1
  • 2
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru