Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Strana
  • 1
  • 2

TEMA: Sistemi grejanja objekata

Sistemi grejanja objekata 15 feb 2013 01:55 #1

  • Otis Driftwood
  • Otis Driftwood's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2499
  • Primljenih Zahvalnica: 1270
Moze li neko da mi objasni kakve su to pumpe tj sistem? I molim vas bez gugla i viki i tako slicnoga, samo jednostavno objasnjenje :)
Listen, you Malibu middle class Barbie piece of shit, I'm tryin' to work here. Work? You ever work? Yeah, I'll bet you have. Scoopin' ice cream to your shit-heel friends on summer break. Well I ain't talkin' about no goddamn white socks with Mickey Mouse on one side and Donald Duck on the other. I...
Poslednja izmena: 15 feb 2013 01:59 od Otis Driftwood.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sistemi grejanja objekata 15 feb 2013 02:48 #2

  • Cookie
  • Cookie's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Institutionalized
  • Poruka: 4216
  • Primljenih Zahvalnica: 3183
I mene zanima. :yes:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sistemi grejanja objekata 15 feb 2013 10:39 #3

  • Yokai
  • Yokai's Avatar
  • Na mreži
  • Investitor
  • Poruka: 3503
  • Primljenih Zahvalnica: 2253
Otis Driftwood napisao/la:
Moze li neko da mi objasni kakve su to pumpe tj sistem? I molim vas bez gugla i viki i tako slicnoga, samo jednostavno objasnjenje :)
Koliko sam uspeo da skontam, to su pumpe koje koriste prirodni gas kao medijum, a uzimaju energiju iz prirodnih resursa (solarna, vetar, voda), koja se posle obradjuje i modifikuje u samom sistemu. Nisam siguran tacno, tako da ako gresim, nek me neko ispravi.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sistemi grejanja objekata 15 feb 2013 11:51 #4

  • djaso
  • djaso's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1146
  • Primljenih Zahvalnica: 2145
www.swissterm.rs/pumpe.html najjednostavnije objasnjenje.Ne moze da stane u recenicu,dve,tri zbog same slozenosti i vise razlicitih sistema,ali evo vam link gde vam je najjednostavnije objasnjeno
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: limanac, ranko su ns

Sistemi grejanja objekata 15 feb 2013 14:38 #5

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4857
  • Primljenih Zahvalnica: 7912
Ima neka fora da se pumpa, bar ova kod koje se rade dubinske sonde, mora koristiti i leti i zimi, tj. hlađenje i grejanje. To se radi jer bi se korišćenjem pumpi samo zimi efikasnost grejanja zimi smanjivala. Ako bi se koristila i leti za hlađenje, onda se podzemlje priprema za grejnu sezonu.

I naravno, ne treba zaboraviti da pumpe troše struju.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sistemi grejanja objekata 15 feb 2013 15:03 #6

  • djaso
  • djaso's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1146
  • Primljenih Zahvalnica: 2145
ja mislim da je za zgradu od nekih cca 2000 m2 grejne povrsine otp. 40 jedinica po prosecnih 50 m2 ukupna potrosnja struje do 400 evra max sto je smesno sa obzirom npr. za cenu grejanja na gas za nekih 150 m2 treba sigurno dobrih 20 000 dinara min.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sistemi grejanja objekata 15 feb 2013 15:06 #7

  • djaso
  • djaso's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1146
  • Primljenih Zahvalnica: 2145
najbolji su ti fank-oil uredjaji koji se postave i koji su nesto slicno radijatorima sto preko leta hladi,a zimi greje tako da su standardna klimatizacija i klima uredjaji bespotrebni
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sistemi grejanja objekata 15 feb 2013 15:30 #8

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4857
  • Primljenih Zahvalnica: 7912
Aj sad neko ko zna neka kaže.
Meni je čovek koji je ugradio toplotne pumpe u svoju kuću rekao da mu ipak treba dogrevanje, jer pumpe zagreju kuću na temperaturu od 15-17 celzijusa. Kaže i da je računao da će mu se investicija isplatiti tek za oko 10 godina.

A drugo, meni mala WILO-ova pumpa za centralno grejanje radi na 150W non-stop, i to bogami lepo podigne račun za struju. Čak ni bojleri i frižideri ne rade non-stop.
Ne znam kolika je snaga cirkularnih pumpi za ovaj sistem grejanja, ali sigurno nije tako zanemarljivo.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Poslednja izmena: 15 feb 2013 15:30 od Dukelander.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sistemi grejanja objekata 15 feb 2013 15:33 #9

  • Cookie
  • Cookie's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Institutionalized
  • Poruka: 4216
  • Primljenih Zahvalnica: 3183
Meni i dalje nije najjasnije. :)

Recimo, koliko bi koštala ugradnja tog sistema za kuću od 150 m2?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sistemi grejanja objekata 15 feb 2013 15:37 #10

  • Brane
  • Brane's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 782
  • Primljenih Zahvalnica: 1857
Dukelander napisao/la:
Aj sad neko ko zna neka kaže.
Meni je čovek koji je ugradio toplotne pumpe u svoju kuću rekao da mu ipak treba dogrevanje, jer pumpe zagreju kuću na temperaturu od 15-17 celzijusa. Kaže i da je računao da će mu se investicija isplatiti tek za oko 10 godina.

A drugo, meni mala WILO-ova pumpa za centralno grejanje radi na 150W non-stop, i to bogami lepo podigne račun za struju. Čak ni bojleri i frižideri ne rade non-stop.
Ne znam kolika je snaga cirkularnih pumpi za ovaj sistem grejanja, ali sigurno nije tako zanemarljivo.

Zavisi koji sistem pumpe je koristio. Ne greju svi sistemi jednako i to treba proračunati pri ugradnji. I sama isplativost opet zavisi od sistema tj. da li je voda - voda, vazduh - voda i dr.

Ne znam da li znaš ali isplativije je da ti je bojler stalno uključen nego da ga pališ samo po potrebi.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sistemi grejanja objekata 15 feb 2013 15:43 #11

  • Brane
  • Brane's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 782
  • Primljenih Zahvalnica: 1857
FUTOG napisao/la:
Meni i dalje nije najjasnije. :)

Recimo, koliko bi koštala ugradnja tog sistema za kuću od 150 m2?

Nije ti jsano kako funkcioniše toplotna pumpa? Ona je slična klima uređaju jer je i klima uređaj jedna vrsta toplotne pumpe. Toplotna pumpa radi tako što, zavisno od sistema a uzeću primer sistema voda - voda, toplotu vode iz bunara uz pomoć električne energije i gasa u sistemu dogreva do potrebne temperature za zagrevanje prostora. Tačnije, ako je temperatura vode iz bunara oko 12°C onda pumpa tu vodu dogreje do potrebne temperature za zagrevanje prostora. Ne mora da je zagreva od 0°C. Tu ulogu ima i gas u sistemu toplotne pumpe koji povećava njenu efikasnost i potrebna je manja količina električne energije za zagrevanje vode.

Koliko je para potrebno, kažem, opet zavisi od sistema. Ovde možeš pogledati primer jedne investicije:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sistemi grejanja objekata 15 feb 2013 15:55 #12

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4857
  • Primljenih Zahvalnica: 7912
Brane napisao/la:
Ne znam da li znaš ali isplativije je da ti je bojler stalno uključen nego da ga pališ samo po potrebi.

I kad je stalno uključen, kao što ga i držim, nije stalno uključen. Ima termostat, i dogreva se, ali ne radi non-stop. Na to sam mislio :)
Isto kao i frižideri.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sistemi grejanja objekata 15 feb 2013 16:07 #13

  • Brane
  • Brane's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 782
  • Primljenih Zahvalnica: 1857
U redu. Po tvom pisanju sam zaključio da ga uključuješ samo po potrebi.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sistemi grejanja objekata 15 feb 2013 16:16 #14

  • mukyz
  • mukyz's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • the grand master
  • Poruka: 1269
  • Primljenih Zahvalnica: 632
топлотна пумпа ради на истом принципу као фрижидер
Са једне стране хлади (унутра/земља), а са друге греје (решетка са задње стране/стан(кућа))
NSBuild
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sistemi grejanja objekata 15 feb 2013 16:29 #15

  • Otis Driftwood
  • Otis Driftwood's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2499
  • Primljenih Zahvalnica: 1270
Treba imati obzir i podzemne vode, gde su pozdemne vode tu je t.p. neizvodljiva.
Listen, you Malibu middle class Barbie piece of shit, I'm tryin' to work here. Work? You ever work? Yeah, I'll bet you have. Scoopin' ice cream to your shit-heel friends on summer break. Well I ain't talkin' about no goddamn white socks with Mickey Mouse on one side and Donald Duck on the other. I...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sistemi grejanja objekata 15 feb 2013 16:41 #16

  • mukyz
  • mukyz's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • the grand master
  • Poruka: 1269
  • Primljenih Zahvalnica: 632
нетачно, управо супротно,
ако се као извор топлоте користе поземне воде добија се максимални коефицијент искориштења топлотне пумпе пошто су поземне воде током целе године на константној температури од око 15 степени.
NSBuild
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sistemi grejanja objekata 15 feb 2013 17:01 #17

  • Otis Driftwood
  • Otis Driftwood's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2499
  • Primljenih Zahvalnica: 1270
Onda my bad...
Listen, you Malibu middle class Barbie piece of shit, I'm tryin' to work here. Work? You ever work? Yeah, I'll bet you have. Scoopin' ice cream to your shit-heel friends on summer break. Well I ain't talkin' about no goddamn white socks with Mickey Mouse on one side and Donald Duck on the other. I...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sistemi grejanja objekata 16 feb 2013 12:41 #18

  • Brane
  • Brane's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 782
  • Primljenih Zahvalnica: 1857
Površinske ili dubinske podzemne vode? Dubinske su u redu ali površinske mislim da ne odgovaraju.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sistemi grejanja objekata 16 feb 2013 13:19 #19

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4857
  • Primljenih Zahvalnica: 7912
Pitanje je i kako se radi bunar. Ako se pobijaju cevi, vući ćeš vodu sa dubine koja ti odgovara.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Stambena novogradnja 16 feb 2013 13:36 #20

  • mukyz
  • mukyz's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • the grand master
  • Poruka: 1269
  • Primljenih Zahvalnica: 632
Постоје 3 врсте системa

1. Систем код којег се бакарне цеве полажу у земљу и кроз које пролази фреон. Овај систем није толико заступљен због могућности хаварије и загађења иако је он најбољи када је у питању размена топлоте.

2. затворени систем - у земљу се полажу пвц цеви кроз које кружи мешавине воде и антифриза. Много већа количина цеви се полаже у земљу за разлику од претходног система како би вода успела да покупи температуру од земље за коју је пожељно да не буде сува већ влажна ради ефикасније размене топлоте. Ако би земља била сува систем не би био ефикасан и био би не исплатив јер би трошкови струје потребне за рад топлотне пумпе били астрономски (под условом да је пумпа подешена за постизање исте температуре као она у влажној земљи). Та вода циркулише кроз те цеви и сакупљену топлоту предаје топлотној пумпи унутар објекта. Пошто је топлотна пумпа унутра не постоји могућност од цурења фреона у земљу. (овај систем је најзаступљенији)

3. отворени систем - користе се подземне воде или неки други извор воде (река, језеро)
За подземне воде избуше се два бунара. Из једног се црпи вода која иде на топлотну пумпу и онда се та охлађена/загрејана вода пумпа у други бунар који мора бити избушен на довољној удаљености како се не би хладила/грејала вода из првог бунара. Овакав систем има велики степен искориштења али има и додатне трошкове у виду испирања система једном годишње киселином како би се цеви очистиле од наслага насталих циркулацијом воде чија чистоћа је упитна.
NSBuild
Poslednja izmena: 16 feb 2013 13:49 od mukyz.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, Buck, limanac, Sasa, Light
  • Strana
  • 1
  • 2
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru