Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Društveni centar

Društveni centar 13 jan 2012 22:12 #161

  • neusatz!
  • neusatz!'s Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1372
  • Primljenih Zahvalnica: 2824
Mislim da sam ja rekao da ovo neće dugo trajati. Nisu to jedini napušteni objekti, postojala si u napuštena skladišta i fabrike u Sedam Jugovića, idealna za velike žurke i alternativni disko. Godinama tako stajalo dok nisu porušili. Mislim da i sada postoje kdo kanala slična skladišđta, u svetu se tu napravi "osvajanje prostora2 i od toga se napravi art ili koncertni prostor. I sam čin promene namene je simbolični čin, što ovde neće nikad zaživeti. Jodna banja isto tako godinama, mislim, ne služi ničemu. Češki magacin je tako zvrjao prazhan dok ga nije Cirkus bio uzeo ... ima još gomila toga. E sad, ja lično mislim da ovde nije ni bio osmišljen neki program i to je glavni problem. A ko god misli da je trebalo da se usprotive izlasku, ja ću ga pitati što nije bio tamo i rizikovao da mu polome p***u jer je potpuno jasno iz toka današnje vesti da bi, da je bilo potrebno, to rešili silom. Prostor koji bi sad trebalo da dobiju, ali i da to pametno i kreativno za razliku od ovoga ispune, jeste Ranžirna stanica...
Dobrodošlica na SSC forumu:

You have been banned for the following reason:
No reason was specified.

Date the ban will be lifted: Never
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 13 jan 2012 22:26 #162

  • ranko su ns
  • ranko su ns's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 5910
  • Primljenih Zahvalnica: 9043
neusatz

retko si ovde, teško se navikavaš na promene
KO HOĆE NAĐE NAČIN, KO NEĆE NAĐE OPRAVDANJE
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 14 jan 2012 00:18 #163

  • neusatz!
  • neusatz!'s Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1372
  • Primljenih Zahvalnica: 2824
ranko su ns napisao/la:
neusatz

retko si ovde, teško se navikavaš na promene

Stalno sam ja ovde, samo se ne javljam često :)
Dobrodošlica na SSC forumu:

You have been banned for the following reason:
No reason was specified.

Date the ban will be lifted: Never
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 14 jan 2012 11:06 #164

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1186
  • Primljenih Zahvalnica: 612
Prostor koji bi sad trebalo da dobiju, ali i da to pametno i kreativno za razliku od ovoga ispune, jeste Ranžirna stanica...
negde sam citao da ranzirna stanica vec ima svoju namenu u buducnosti. cak je i negde na forumu to neko napisao.
Poslednja izmena: 14 jan 2012 11:07 od sandman.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 14 jan 2012 12:21 #165

  • mrnjavi
  • mrnjavi's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Vozači da se ostave na miru!
  • Poruka: 3424
  • Primljenih Zahvalnica: 9095
Žao mi je što se ova priča ovako završila. Naravno da naše društvo nije zrelo za ovakve stvari, ali osećam i ličnu odgovornost za neuspeh jer nisam našao vremena da odem tamo makar jednom.
Na kraju, zahvalan sam ljudima koji su u ova bedna i bezvoljna vremena uspeli da se organizuju, izvade ruke iz dupeta i urade nešto konkretno!
Ne razumeš ti ništa, niti sam nešto "promašivao", niti "pogadjao" termine, naprimar ovaj termin je objavljen u medijima. Ali, to i nije bitno za ovu temu, bilo je ovde raznih lupetanja.
Fruškogorac, 5.10.2020.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 14 jan 2012 12:25 #166

  • bratac
  • bratac's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 3
nije mi samo jasno sto ih ranije nisu izbacili
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 14 jan 2012 13:06 #167

  • Pinki
  • Pinki's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Festina lente
  • Poruka: 903
  • Primljenih Zahvalnica: 896
neusatz! napisao/la:
Prostor koji bi sad trebalo da dobiju, ali i da to pametno i kreativno za razliku od ovoga ispune, jeste Ranžirna stanica...
Vidi, ja mislim da 100% neće dobiti ništa. Zašto ne bi? Pa zato što, da su imali čime da ispune osvojeni prostor, da su doveli veliki broj ljudi, pokazali javnosti šta je to toliko dobro što se dobilo tim osvajanjem, da bi to tada javnost podržala i da onda čin izbacivanja (koji je ipak mislim bio neminovan) bio daleko burniji i sa većim zahtevima da se ti ljudi IPAK DOBIJU neki adekvatan prostor u gradu. Ovako, pošto nisu pokazali puno toga, nemaju sa čime da istupe pred nadležnima. Slab im je "portfolio". Žao mi je što je tako, ali kao što sam već rekao, loš im je bio tajming. Pitao sam ih "zašto baš sad", pa su mi rekli "pa eto, skupili smo se, smislili akciju i uradili". Znači vrlo improvizovano. Umesto toga trebalo je da naprave "biznis plan" kako bi se, šta i kad radilo.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie

Društveni centar 14 jan 2012 13:26 #168

  • Cookie
  • Cookie's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Institutionalized
  • Poruka: 4222
  • Primljenih Zahvalnica: 3188
Pinki, slažem se. :yes:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 14 jan 2012 13:27 #169

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Ja sam ih pratio na FB, i svaki dan su bila dogadjanja, razne radionice, gostovanja, predavanja, projekcije, ruckovi... Verujem i da su imali neki business plan, i da to nije bilo ad-hock, ali sta da rade kad je cela ta prica vrlo 'low-profile' i logicno je da ne dolazi do dovljno ljudi, niti nazalost jos uvek moze da mobilise neku kriticnu masu. Zbog toga je kljucno ono sa sazrevanjem drustva, gde je bitnija sira slika o nama i sta sve drustvu iz toga moze da dobije, nego 'ja' kojeg eto to tamo nesto sad ne zanima. Jedino sto se iz ovako prazne i ruinirane kasarne moze dobiti je lep plac, od kojeg ce koristi imati samo pojedinci, a drustvo, ma koje drustvo...

Pri tom se slazem i za tajmnig, ovo bi uzelo mnogo vise maha da je toplije, s obzirom da tamo nista nije regulisano. Opet, trajalo je samo par nedelja, i mi smo preostri mozda ;)
Poslednja izmena: 14 jan 2012 13:29 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 14 jan 2012 14:10 #170

  • sergio-m
  • sergio-m's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1235
  • Primljenih Zahvalnica: 1657
jedna narocka: "u srbiji ima da ne bude drugacije il svi isto il niko!"
zivela demokratija tolerancija i razlicitost u svakom pogledu...
sta se cudite pa znate i sami na kom je nivou drustvena svest ...boze o cemu aj to pisem.... :naughty:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 14 jan 2012 14:54 #171

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4870
  • Primljenih Zahvalnica: 8012
Ma nisu to ljudi koji prave neki specijalan biznis plan.
Biznis plan prave komercijalne ogranizacije koje žele nešto da zarade...

Problem broj 1. je bio problem legalnosti i legitimnosti, kako voli da kaže moj dragi prijatelj pravnik sa kojim obožavam da se svađam. DC je mogao postati legalan i legitiman samo tako što bi skupili tih nekoliko miliona evra i platili Vojsci Srbije, ili kome već treba. Pošto je to ogroman novac, nije bilo nikave šanse.

Ovaj problem i jeste izbio u prvi plan jer su se pojavile priče o tome kako sad neko može da se useljava u tuše vlasništvo, vikendice i slično. Dakle, i loš marketing i zagovaranje ideje koje nije dovoljno trajalo. Još dodatno mi drugar kaže da državna svojina nije svojina svih nas, niti smo mi građani država. Društvena svojina je bila neka druga priča. Dok država, u ovom slučaju ne znam tačno koja instanca ne odluči drugačije, ništa ne može da se reši na legalan način. Pitanje legitimnosti je već više moralne prirode, a ako bi baš svakoga pitali, nikad ništa ne bi bilo legitimno. To je nešto što i dalje ne razumem skroz.

Problem 2. se odnosio na održivost cele stvari. Oni su tamo dovukli svoju opremu i stvari, ko je šta imao. Uložili su svoje lične pare za sve što su uradili, svoje lične kontakte povukli za svaki program... pitanje je koliko bi taj model mogao da traje. Pre ili kasnije bi morao da se postavi model ekonomske pre svega održivosti. Programska održivost je nešto što bi zahtevalo prvo rešavanje ekonomije.

Problem 3. je definitivno problem političke volje. Ovi ljudi nisu omladina stranaka kako vole da ih okarakterišu. Poznajem dosta njih lično, i to su neki žongleri, pankeri, likovi koji se mogu sresti u čitaonici Matice Srpske (pesnici), ona ekipa što igra salsu u Dunavskom parku, likovi iz nekih bendova, filmskih radionica. Oni nisu nikad imali vidljivost prema političkim strukturama i niko ih ni za šta nije šljivio. One likove su čak terali iz Dunavskog parka (a kome to može da smeta ?!). Upravo zato se ovo i desilo. Neki jesu iz NVO-a ali dosta njih su tako random skupljeni ljudi koji su hteli nešto da rade.

Pinki, programa jeste bilo, i bilo bi ga i više, da je to moglo da opstane. Javnost se dosta podelila oko svega... Trebala je uskoro da počne da se gradi stena za freeklimbing u dvorištu npr. Neko je držao besplatne časove mačevanja, pa džiudžicua. Ja sam razmišljao da kad nađem vremena odem i ja nešto uradim podelim nešto što znam.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Poslednja izmena: 14 jan 2012 14:56 od Dukelander.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 14 jan 2012 15:53 #172

  • Pinki
  • Pinki's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Festina lente
  • Poruka: 903
  • Primljenih Zahvalnica: 896
Nisi primetio da sam "biznis plan" stavio u navodnike :) Pre svega sam mislio na plan akcije u narednih, šta znam, mesec dana. Znači da se taksativno navede ono što će raditi i što žele da postignu. E onda sa takvim planom stavljenim na papir je trebalo da krenu da obilaze nadležne institucije i određene pojedince koji bi mogli da imaju uticaja. Pri tom ne mislim na lovu nego više na taj društveno-politički uticaj. Dakle bukvalno kao što se piše biznis plan i daje bankama i drugim finansijskim institucijama na procenu radi dobijanja kredita i pogodnosti. To ne bi ostalo bez odjeka, naročito u izbornoj godini kad se povlađuje stanovništvu.

Problem legalnosti i legitimnosti se vrlo lako rešava uredbom koju može doneti nadležni organ. Da li je u pitanju republička vlada ili neko drugi, svejedno, neko je mogao da donese uredbu o promeni namene te kasarne (ili bar jednog njenog dela) i cela priča bi se završila bez tih koliko miliona evra. Sigurno bi bili traženi neki ustupci, uslovi, ubacivanje par "njihovih" omladinaca itd., ali izborna godina je u pitanju... Trebalo je to iskoristiti.

Mislim da je vidljivost u medijima bila jako slaba, ili bar ja na ovih par sajtova sa vestima koje obilazim nisam video ništa posebno (danima čak ništa) o aktivnostima DC. Zadnje što sam uočio bila je dodela novogodišnjih paketića. Lepo je to, ali nedovoljno. Dakle sve ono što je Limanac pomenuo - ja nisam nigde video. :rant:

Pitam se ko još (od ljudi koji imaju uticaja) prati raznorazne akcije na FB? Naročito u onoj kakofoniji komentara na njihovom wall-u (da se odmah ogradim, bio sam samo jednom na njihovom profilu).

Da se vratim na osnovno - da je bilo masovnije, možda bi uspelo. Ovako, samo mrljmrljmrlj i pufff.... kraj. :dunno:
Poslednja izmena: 14 jan 2012 15:54 od Pinki.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 14 jan 2012 16:12 #173

  • kabacum
  • kabacum's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Imperare sibi maximum imperium est
  • Poruka: 209
  • Primljenih Zahvalnica: 97
Nema tu previse filozofiranja i pricanja.
Jednostavno, "ljudi" znaju koliko je to neprocenjivo blago i koliko ce se u bliskoj ili daljoj buducnosti moci ugraditi konacnim resenjem pitanja ove lokacije .
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 14 jan 2012 16:21 #174

  • neusatz!
  • neusatz!'s Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1372
  • Primljenih Zahvalnica: 2824
Da se jednu stvar razumemo, kasarna preko puta Crne kuće je takodje napuštena i u njoj žive izbeglice. Ne vidim da je došla policija da ih izbaci? Dalje, kasarne u koje su ovi ušli su bili prazni objekti. Nisam siguran da li se zakon promenio, ali ako je još uvek kao ranije oni su zaposeli prazne objekte i u njih uneli svje stvari. Posle 24 časa, ako zakon nije promenjen, njih mogu da izbace samo uz sudski nalog. Dalje, tamo su ostale njihove stvari koje ne dobijaju nazad. To je pravno veoma problematično. Ali budući da je to vojska i da vidimo da je bilo po principu mr'š napolje, milom ili silom jer sila boga ne moli, jasno je da su imali samo jedan izbor. A to je da se izgube napolje. Kako i zašto je došlo do ovoga možemo samo da nagadjamo, a ja nisam vračara pa da bacam pasulj i gatam. Oni su tamo imali mlak program, kad to kažem ne kažem da ga nije bilo, već da je to bio elitistički program koji okupi jako malo ljudi. radionica štrikanja, filmovi o aktivizmu itd. To je kao program nultog EXITA, bez žurki i koncerata. Po meni, greška je što tamo nisu bili koncerti u dvorištu, mogli su zvati Atheist Rap, Zboom Brus Li i šta ja znam koga sve iz ns. Mogli su dovesti DJ-eve i tamo napraviti 24 časa program, najrazličitiji. Po meni greška je tšo tamo nije bila slavljena Nova Godina. Kad god sam prolazio ispred kasarne nisam vide iispred nje puno transparenata, balona i bilo čega što bi svakom ko prodje ukazivalo na neku promenu namene i da se tu nešto lepo i sveže dogadja. I razumem ja njih da nsiu puno hteli da talasaju, razumem da su bili uplašeni, ali ako neko hoće da pliva mora da skoči u vodu. A kad skoči onda neka pliva. Fb nije dovoljan, nedostajalo je animiranje novosadjana, plakati, stajanje u centru sa deljenjem flajera o programima itd. Ko nije gledao FB stranicu nije znao šta se dešava, a i ko je gledao to je bilo kako rekoh za uži krug ljudi. Dovedu onog malog iz Subotice i prave mu izložbu stripa, to je odlično ali za koliko je to ljudi? Kompromis, umeren, sa populizmom donosi i odredjenu podršku populacije i po meni tu je jedan od slabih momenata ove priče. I da su najbolje stvari radili kao da nisu jer to niko ne zna, nije bilo na tv, nema izveštaja sa dogadjanja po novinama, jednostavno sad da nekog na ulici pitaš šta se tamo dešavalo ne bi imao pojma. Ako neko shvata šta govorim...
Dobrodošlica na SSC forumu:

You have been banned for the following reason:
No reason was specified.

Date the ban will be lifted: Never
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: mukyz, Dukelander

Društveni centar 14 jan 2012 16:32 #175

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Samo mala opaska, ljudi u kasarni u Vojvode Bojovica su legitimno useljeni, to su ex-vojna ili vojna lica koja nemaju jos sredjeno stambeno pitanje i cekaju na izgradnju objekata. A sto se tice DC, koliko sam skontao namerno su izabrali taj koncept bez zurki i svirki, bar za pocetak, da im se ne bi pripisivala neozbiljnost ili prozivalo da su klub/nova CK, vec prostor za aktivizam i radionice. Falilo je reklame i informacija, ali kontam da su se malo pogubili o zbog ovih napada na CK i pretnji u medijima :dunno:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 14 jan 2012 17:06 #176

  • neusatz!
  • neusatz!'s Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1372
  • Primljenih Zahvalnica: 2824
Hvala na dopuni, u pravu si. Samo ono što ja hoću da kažem je to da bi te u Srbiji neko shvatio ozbiljno moraš ili da imaš puno para, ili ljdui iza sebe, ili jake veze. Kvalitet sadržaja koji nudiš je apsolutno u Srbiji irelevantan. Mi ćemo da se složimo da je slušaonica savremene klasične muzike za respekt, ali koliko ljudi bi došlo na to ne u NS. već u mogo većem BGD? Osloniti se na takve elitističke sadržaje je bilo po mom mišljenju iracionalno. Ztao je taj stav da ih neće shvatiti ozbiljno ako bude i žurki pogrešan. Tamo je trebalo biti ceo dan programa, a noću pa do prepodne sutra svaki su trebale biti žurke i koncerti i onda bi to bilo krcato i ne bi se tako lako usudili da ih izbacuju. bar ja tako mislim...
Dobrodošlica na SSC forumu:

You have been banned for the following reason:
No reason was specified.

Date the ban will be lifted: Never
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 14 jan 2012 18:17 #177

  • ranko su ns
  • ranko su ns's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 5910
  • Primljenih Zahvalnica: 9043
neusatz! napisao/la:
Da se jednu stvar razumemo, kasarna preko puta Crne kuće je takodje napuštena i u njoj žive izbeglice. Ne vidim da je došla policija da ih izbaci?

Svi oni (porodice vojnih lica koji su premešteni iz drugih republika i nemaju rešeno stambeno pitanje) su tu legalno po ugovoru i plaćaju zakup i troškove po cenovniku. Znači imaju ugovore o stanovanju u vojnom objektu. To je odobrila država zbog gubitka hiljada vojnih stanova kao privremeno rešenje. E sad kolika je ta zakupnina to je druga priča. I svi oni se sele iz tog objekta u slučaju prodaje istog, što im piše u ugovoru, i što se već dešavalo u nekim drugim kasarnama i garnizonima (Klub VJ u Subotici itd)

Niko ovim aktivistima iz DC ne brani da opet ali sa "biznis planom" i u povoljnom tajmingu opet uđu u kasarnu "Arčibald Rajs"
KO HOĆE NAĐE NAČIN, KO NEĆE NAĐE OPRAVDANJE
Poslednja izmena: 14 jan 2012 18:18 od ranko su ns.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 14 jan 2012 19:12 #178

  • Pinki
  • Pinki's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Festina lente
  • Poruka: 903
  • Primljenih Zahvalnica: 896
ranko su ns napisao/la:
Niko ovim aktivistima iz DC ne brani da opet ali sa "biznis planom" i u povoljnom tajmingu opet uđu u kasarnu "Arčibald Rajs"
Pa vidi ovako, sad su ovim činom izbacivanja od strane vojske svi oni koji su bili protiv DC dobili "vetar u leđa", uključujući naravno i one što mnogo vole da se biju. :wallbash:

Prvi put je trebalo probiti led do kraja, a ne dozvoliti da ga ponovo zatrpaju i dobro utabaju. Sledeći put će to ići dosta teže. Ne kažem da je nemoguće, ali će biti većeg otpora. Po meni još ostaje jedan period na proleće, na recimo mesec dana pre izbora, kad bude otoplilo i ljudi izmileli iz kuća. Sve posle toga biće prekasno, tj. čekaće neku narednu generaciju.
Poslednja izmena: 14 jan 2012 19:13 od Pinki.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 14 jan 2012 19:27 #179

  • ranko su ns
  • ranko su ns's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 5910
  • Primljenih Zahvalnica: 9043
o izbacivanju iz kasarne odlučuje DS na čelu sa Tadićem i Šutanovcem. Oni mesec dana pre izbora nikog neće izbacivati jer im je svaki glas važan. A i druge stranke koje bi digle halabuku ćutaće jer im treba isto tako svaki glas.

Ali će posle izbora opet morati da izađu, jer to očigledno nije trajno rešenje, to su igrarije. Kasarna mora legalno nekom da pripadne dal prodajom ili ustupanjem gradu na korišćenje nekim aktom i sl.
KO HOĆE NAĐE NAČIN, KO NEĆE NAĐE OPRAVDANJE
Poslednja izmena: 14 jan 2012 19:30 od ranko su ns.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 15 jan 2012 15:11 #180

  • neusatz!
  • neusatz!'s Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1372
  • Primljenih Zahvalnica: 2824
Upravo ide vest na B92 da je vojska ojačala kapiju na kasarni Arčibald Rajs...
Dobrodošlica na SSC forumu:

You have been banned for the following reason:
No reason was specified.

Date the ban will be lifted: Never
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru